Jak řezat překližku

Pokud máte v plánu provádět jakoukoli stavbu nebo tesařství, budete nakonec muset řezat překližku. Překližka může být těžkopádná a řezání může být náročné, zvláště pokud nemáte správné nástroje. Překližku můžete snadno řezat kotoučovou nebo stolní pilou, pokud si pamatujete několik základních pravidel. Ujistěte se, že máte v pile ostrý kotouč, a proveďte preventivní opatření, aby byl list stabilní.

Metoda 1 ze 4: Řezání překližky kotoučovou pilou

 1. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 1

  1 Vyberte si správný druh čepele. Abyste dosáhli hladkého řezu na listu překližky, musíte mít správnou čepel. Hledejte čepel s karbidovým hrotem s vysokým počtem zubů.
  • Můžete najít čepele označené pro překližku nebo „hotové řezy“, ale nezapomeňte zkontrolovat počet zubů.
  • Kotouče se dodávají v různých velikostech, takže si určitě pořiďte ten, který bude pasovat na vaši okružní pilu.
  • Pokud budete držet čepel, která byla dodána s vaší pilou, pravděpodobně skončíte s odštěpenými konci, známými také jako vytržení.


 2. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 2

  2 Nastavte pilový kotouč na správnou hloubku. Před řezáním překližky upravte pilový kotouč na správnou hloubku. Pokud je vaše čepel nastavena příliš hluboko, přetáhnete přes list hodně přebytečného ostří. Pokud máte čepel příliš mělkou, riskujete, že neproříznete celý list.
  • Chcete, aby vaše pila byla přibližně 0,25 palce (0,6 cm) pod listem. Pokud řezáte list překližky o tloušťce 0,75 palce (1,9 cm), nastavte čepel na hloubku 2,5 cm.
 3. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 3

  3 Podepřete celý kus dřeva. Při řezání listu překližky je důležité, abyste list podepřeli na obou stranách řezu.
  • Několik dlouhých 2x4 položených přes dva pily udrží list při řezání stabilní. Mějte 2x4s po ruce právě pro tento úkol, protože je budete řezat do jejich vrcholů kotoučovou pilou.
  • Pokud nemáte přístup k 2x4s nebo sawhorses, můžete místo toho použít kus tuhé pěnové izolace. Položte pěnu na zem a na ni položte list překližky. Dbejte na to, aby se dřevo nepohybovalo po horní části pěnové desky.
  • Pokud používáte metodu pěnové desky, můžete se při řezání plazit po desce a nemusíte se bát, že by se deska na konci řezu odlomila.
 4. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 4

  4 Řezte dobrou stranou dolů. Při použití kotoučové pily pokládejte překližku na řezací plochu dobrým lícem dolů. Zuby čepele vstupují do listu zespodu a vystupují nahoře. Když zuby vyjdou, mohou způsobit odštípnutí. Umístění listu dobrou stranou dolů zajistí hladký povrch.
 5. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 5

  5 Označte svou řezací čáru. Označte čáru rovnou hranou. Opatrně měřte a ujistěte se, že máte linii řezu hranou překližky.
  • Chcete -li hladší střih, udělejte si čáru. Než seříznete, použijte nůž na bodování. Možná budete muset nůž několikrát přejet po čáře, aby úplně skóroval.
  • Dobrým pravidlem je „dvakrát měř, jednou řež“. Pokud dřevo nařežete špatně, nemůžete toho udělat mnoho, než začít znovu s novým kusem dřeva.
 6. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 6

  6 K řezání použijte vodítko. Najděte kousek překližky, který má stále své tovární okraje, a připevněte jej k řezacímu povrchu pomocí svorek.
  • Vezměte v úvahu šířku základní desky pily nebo boty. Upravte vedení tak, aby bota pevně přiléhala k vodítku a čepel byla v souladu s vaší značkou řezu.
  • Pokud plánujete řezat hodně překližky, můžete zvážit investici do vodítka, které se připevňuje k okružní pile. Podívejte se online nebo v místním železářství a najděte ten, který vyhovuje vašim potřebám.
 7. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 7

  7 Proveďte svůj řez. Zarovnejte pilu s vodítkem a ujistěte se, že je kotouč nad značkou řezu. Zapněte pilu a spusťte botu pily podél vodítka. Dbejte na to, aby byl váš řez co nejrovnější.
  • Používání pily je nebezpečné. Po celou dobu noste ochranné brýle a držte prsty mimo čepel.
  • Při řezání dávejte pozor na napájecí kabel. Udržujte svůj pracovní prostor čistý.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Řezání překližky stolní pilou

 1. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 8

  1 Vyberte správnou čepel. Chcete -li ze své stolní pily získat co nejhladší řez, investujte do kotouče s vysokým počtem zubů, jako je například překližkový kotouč 80 TPI.
  • Většina kotoučů na stolní pile funguje dobře na hrubé řezy, ale neposkytne vám čistý okraj.
  • Případně použijte vložku s nulovou vůlí pod překližku. Chcete -li jeden z nich vyrobit, opatrně položte kus dřeva nebo překližky na pracovní stolní pilu a dávejte pozor, aby vám dřevo neklouzlo nebo nevytahovalo z rukou. Jakmile je čepel celá (čepel musí být dost vysoko), upněte vložku dolů. Budete řezat na vložce, která nedovolí, aby se spodní vrstva překližky odštípla dolů, protože je mezi čepelí a vložkou malá vůle. Vložka je obětavá a je obvykle rozumné ji vyrobit pouze při řezání velkého množství překližky.
 2. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 9

  2 Zvedněte čepel. Zvednutím čepele se změní směr, jakým se zuby dostanou do dřeva. Když je čepel mírně zvednutá, takže zuby jen stěží prořezávají povrch, zuby vstupují pod řezným povrchem pod úhlem. Zvednete -li čepel o něco výše, můžete získat kolmý řez, který vytvoří hladší povrch.
  • Nezvedejte čepel více než 2,5 cm nad řezací plochu. Vyvýšená čepel může nabídnout hladší řez, ale také nebezpečnější řez. Při řezání se zvednutým ostřím buďte extrémně opatrní.
 3. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 10

  3 Použijte vložku s nulovou vůlí. Vaše stolní pila může mít mezeru mezi kotoučem a deskou hrdla, kde je kotouč umístěn ve stolní pile. Vložka s nulovou vůlí uzavírá mezeru a nabízí oporu listu, což zajišťuje hladší řez.
  • Desku hrdla s nulovou vůlí můžete zakoupit online nebo v místním železářství.
  • Případně si vyrobte vlastní. Nejprve opatrně položte kus dřeva nebo překližky na pracovní stolní pilu a dávejte pozor, aby vám dřevo neklouzlo nebo se neodtrhlo z rukou. Jakmile je čepel celá (čepel musí být dost vysoko), upněte vložku dolů. Budete řezat na vložce, která nedovolí, aby se spodní vrstva překližky odštípla dolů, protože je mezi čepelí a vložkou malá vůle. Vložka je obětavá a je obvykle rozumné ji vyrobit pouze při řezání velkého množství překližky. Chcete -li provádět bezpečné řezy, ujistěte se, že vše, co stříháte, není šikmé nebo na druhé straně není podporováno.
 4. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 11

  4 Podepřete celý list. Velké kusy překližky mohou být těžké. Při řezání na stolní pile se ujistěte, že ji můžete před začátkem řezání nechat naplocho. Stabilizujte prostěradlo na pilích koních nebo požádejte kamaráda, aby vám pomohl udržet ho stabilně.
  • Podepření celého listu vám umožní udržet stabilní rychlost posuvu, tj. Rychlost, kterou projíždíte dřevem přes pilu.
  • Pomocí kotoučové pily můžete také rozbít velké listy na zvládnutelnější velikosti.
 5. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 12

  5 Odlepte značku střihu. Na obě strany listu použijte pásku s nízkou adhezí, například malířskou. To pomůže udržet dřevěná vlákna na svém místě a zabrání roztříštění okrajů.
  • Jakmile dokončíte stříhání, pásku pomalu odlepujte, aby nedošlo k roztříštění.
 6. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 13

  6 Řezte dobrou tváří nahoru. Položte list na stolní pilu dobrou stranou nahoru. Zuby pily vstoupí do listu shora a vystoupí ze spodní strany listu. K odtržení zubů dochází k trhání nebo třískání, takže držte dobrou lícem nahoru.
 7. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 14

  7 Proveďte řez. Držte list stabilně a pevně jej přitlačte k plotu, rovné hraně vaší stolní pily. Oběma rukama veďte list skrz ostří.
  • Rukou, která je nejblíže k čepeli, přitlačte list dopředu, přes čepel. Rukou, která je nejvíce od čepele, přitlačte list směrem k linii řezu.
  • Jak se blížíte ke konci řezu, pohybujte rukama tak, abyste měli jednu ruku na obou stranách čepele. Zbytek listu opatrně protlačte přes čepel.
  • Při používání stolní pily pracujte opatrně. Držte ruce mimo dosah ostří.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Provedení ponoru

 1. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 15

  1 Zkontrolujte, zda je list stabilní. Položte list překližky na několik 2x4 zavěšených na dva pily. Celý list překližky by měl pevně sedět na pracovní ploše.
  • Ponorný řez je řez, který nezačíná od rovného okraje, ale od středu listu překližky. Pokud potřebujete například udělat uprostřed listu překližky otvor, budete muset provést ponorný řez.
 2. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 16

  2 Nastavte hloubku ostří. Snižte čepel asi o 0,6 palce (0,25 palce) více, než je tloušťka listu. To zajistí, aby se zuby čepelí jen stěží prořízly spodní stranou povrchu.
 3. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 17

  3 Postavte se na bok pily. Při provádění zanořovacího řezu existuje vysoké riziko zpětného rázu nebo pily, která se rozběhne směrem k vám. Když provádíte ponorný řez, nestůjte přímo za pilou.
 4. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 18

  4 Umístěte pilu tak, aby se zanořila. Umístěte přední hranu boty nebo základní desku pily na list překližky. Opatrně nadzvedněte kryt kotouče a zarovnejte ho podle značky řezu.
 5. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 19

  5 Spodní stranu čepele udržujte volnou. Při řezání ponorem neuvidíte, co je pod plechem, takže se před rukou ujistěte, že je prostor volný.
 6. Obrázek s názvem Řezaná překližka Krok 20

  6 Sklopte čepel do překližky. Zapněte pilu a pomalu spusťte pilový list do listu. Držte pilu pevně, aby vám nekopla zpět.
  • Jakmile je pila zcela spuštěna do řezu a lože pily je v jedné rovině s řeznou plochou, uvolněte kryt kotouče. Pohybem pily dopředu dokončíte řez. Před zvednutím pily z listu nechte kotouč zcela zastavit.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Řezání překližky ruční pilou

 1. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 21

  1 Kupte si dobrou pilu. Pokud nemáte přístup k elektrickému nářadí, budete muset investovat do pevné příčné pily. Podívejte se na TPI pily nebo zuby na palec. Pila s menším počtem zubů bude řezat rychleji, ale zůstane vám drsný okraj. Pila s vyšším TPI vám zanechá hladší hranu, ale řezání bude nějakou dobu trvat.
  • Ujistěte se, že je rukojeť při uchopení pohodlná, a podívejte se dolů na zadní část pilového kotouče, abyste se ujistili, že je rovná. Špička pily by měla být pružná. Když ji ohnete, měla by se přichytit zpět do středu.
 2. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 22

  2 Změřte svůj řez. Kdykoli pracujete se dřevem, ujistěte se, že jste si změřili řez. Jakmile je dřevo nařezáno, není cesty zpět. Před řezáním dvakrát zkontrolujte svá měření.
 3. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 23

  3 Zářez na dřevo. Začněte na okraji desky a držte pilový kotouč ve svislé poloze. Několikrát nakreslete pilu nahoru, abyste získali zářez na okraji desky.
  • K vedení čepele můžete použít klouby palce, ale buďte opatrní.
 4. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 24

  4 Začněte řezat. Když na okraji vytvoříte pevný zářez, pila se zahřeje asi na 45–30 stupňů. Pracujte opatrně a řezejte překližkou hladkými, plnými tahy.
  • Udržujte předloktí a rameno v jedné linii s čepelí, abyste zajistili rovný řez.
  • Všimnete -li si čepele mimo dráhu, trochu zatočte rukojetí, aby se správně nastavila.
 5. Obrázek s názvem Řezaná překližka, krok 25

  5 Zpevněte koncový konec, abyste se vyhnuli třískám. Když se dostanete ke konci střihu, držte volnou ruku mezní konec. Otočte pilu vzpřímeně a krátkými svislými tahy dokončete řez. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Budeme mít dobrý řez po řezání ruční pilou? Záleží na tom, kolik času investujete do jeho řezání. Pokud to uděláte hladce, mělo by to být stejně dobré jako u kotoučové pily.
 • Otázka Kolik 2 x 4 listů překližky tvoří 4 x 8 listů překližky? Potřebovali byste čtyři listy 2 x 4.
 • Otázka Má být dobrá strana překližky při řezání ruční pilou nahoru nebo dolů? Záleží na tom, jak jsou zuby obrácené. Pokud to sekne vpřed, pak by dobrá strana měla být nahoře. Pokud se řeže dozadu, pak by špatná strana měla být nahoře; zuby by mohly roztrhat dřevo a vy nechcete, aby byla poškozena dobrá strana.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Nezapomeňte vše pečlivě změřit. I když si myslíte, že je to jednoduchý řez, ujistěte se, že máte správná měření. Vždy byste měli pamatovat na to, že dvakrát měříte a jednou stříháte.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Zajistěte správné nastavení hloubky kotoučové pily.
 • Věnujte vždy pozornost místu, kde je napájecí kabel.
 • „Dvakrát měř a jednou řež“ Zajistěte, aby vaše řezy byly ve správných úhlech a vzdálenostech. Listové zboží může přijít draho!
 • Ruce držte mimo dosah čepele.
 • Ujistěte se, že je vaše pila vybavena ostrým kotoučem. Tupé čepele jsou mnohem nebezpečnější než ostré.
 • Po celou dobu noste rukavice a brýle.
 • Poznejte své vybavení. Před použitím jakéhokoli elektrického nářadí si prostudujte návod k obsluze.
reklama

Populární Problémy

Jak se zbavit chiggerů. Malé červené roztoče známé jako chiggers mohou být skutečnou nepříjemností, když vás kousnou. Chigger kousnutí není obvykle nebezpečné, ale často je velmi svědí a někdy je dokonce bolestivé. Chcete -li se zbavit chiggerů v ...

Podívejte se, jak sledovat 2. sérii seriálu Very Cavallari online prostřednictvím živého přenosu s kabelem nebo bez něj.

Pokud jste na trhu zahlédli rozkošnou patty na pánvi, vezměte si tašku a začněte vařit! Patty pan squash jsou malé a jemné chuti jako cuketa nebo letní squash. Zkuste rozpůlenou dýni opéct v troubě s olivovým olejem a bylinkami nebo naplňte ...

Chtěli jste někdy vidět sebe a lidi, které znáte, ve videohrách? To je možné s kanálem Mii na Nintendo Wii, ale rozsah výrazů je trochu omezený. Tento článek vám ukáže, jak vytvořit Mii, které vypadají ...

Nadal vytáhne všechny plápolající zbraně, když vypadá, že svou ztrátu v Acapulcu pevně za sebou.

Zde je návod, jak sledovat film „Nature Boy“, film 30 za 30 dokumentující život Rica Flaira, online.