Jak se vypořádat s podvrtnutím kolene

Vyvrtnutí je poranění vazů, které obklopují klouby. Vazy jsou tuhé vláknité pásy, které spojují dvě kosti přes klouby. Jsou velmi silné a stabilizují klouby při pohybech a sportovních aktivitách. Kolenní kloub obklopují čtyři vazy a poranění kteréhokoli z těchto vazů může způsobit podvrtnutí kolena. Vazy mohou být zraněny, pokud jsou přetíženy pohyby, které nejsou pro koleno normální. Pokud si například zasadíte nohu a rychle se otočíte v koleni, můžete si poranit kolenní vazy. Než začnete řešit podvrtnutí, je důležité, abyste potvrdili, že jste si skutečně vymkli koleno, než abyste získali nějaké jiné zranění; přejděte dolů na metodu 3, kde získáte další informace o určení, zda máte podvrtnutí kolene.

Metoda 1 ze 3: Jednání s podvrtnutým kolenem doma

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene Krok 1

  1 Odpočiňte si koleno prvních 48 hodin po zranění. Odpočinek je první a nejdůležitější opatření pro podvrtnutí kolene. Odpočinek nejen sníží bolest, ale může také zabránit dalšímu zranění kolena. Zvažte použití berlí, abyste udrželi váhu na poraněném koleni.
  • Mnoho lékařů však tvrdí, že byste ve skutečnosti neměli nechat své zraněné koleno nehybné příliš dlouho. Obvykle můžete začít s některými cviky, které vám pomohou udržet kolenní kloub v pohybu a v pohybu. Začněte s nimi, jakmile cviky snášíte, aniž by způsobovaly přílišnou bolest. Poraďte se svým lékařem, když zvažujete zahájení cvičení.
  • Váš lékař vám může doporučit, abyste nosili kolenní ortézu, aby vaše koleno zůstalo několik dní nehybné, dokud se vazy nezahojí.


 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene Krok 2

  2 Ledujte koleno dva až tři dny po zranění. Aplikace ledu je účinný způsob, jak snížit bolest a otok způsobený podvrtnutím kolena. Led působí hlavně ochlazením této oblasti, což může pomoci snížit průtok krve a zánět.
  • Neaplikujte led přímo na postižené koleno. Místo toho jej zabalte do igelitového sáčku nebo látky a poté každé 4 hodiny naneste na postižené koleno po dobu 15 až 20 minut.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene, krok 3

  3 Stiskněte koleno pomocí obvazu. Komprese sníží otok a bolest. Komprese fyzicky sníží otok a zvýší odtok krve z této oblasti.
  • Pomocí elastického obinadla obepněte koleno počínaje pod kolenem a natáhněte obvaz až za vrchol kolena. Obal by neměl být příliš těsný; jinak to přeruší oběh v noze a kotníku.
  • Pokud je obvaz příliš těsný, znovu jej zabalte. Před spaním odstraňte obvaz.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene Krok 4

  4 Zvedněte koleno nad úroveň srdce. Zvýšení kolene sníží otoky kolem kloubu. Důvodem je, že když je koleno vyvýšeno nad srdce, zrychlí se odtok krve v této oblasti. To zase omezí otoky v této oblasti.
  • Během spánku zvedněte koleno pomocí polštáře.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene, krok 5

  5 Vyhýbejte se horku po dobu prvních 72 hodin po zranění. 72 hodin byste se měli vyhýbat horkým koupelím, saunám a tepelným zábalům. Teplo má opačný účinek ledu, pokud jde o průtok krve; ve skutečnosti spíše podporuje průtok krve, než aby ji zpomaloval.
  • Po 72 hodinách však již pravděpodobně nevznikne žádný další zánět a teplo pak může uklidňovat vaše bolestivé koleno.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 6

  6 Drž se dál od alkoholických nápojů. Alkoholické nápoje mohou zvyšovat krvácení a otoky a snižovat hojení, proto byste se měli vyvarovat alkoholu prvních 72 hodin po výronu kolena.
 7. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 7

  7 Neběhejte na vymknuté koleno. Běh může způsobit další poškození. Zkuste chodit po dvou až třech dnech. Přestaňte chodit, pokud cítíte bolest.
 8. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene, krok 8

  8 Nemasírujte koleno, dokud neuplyne 72 hodin. Po odeznění zánětu může být masáž po 72 hodinách uklidňující. Pokud si však koleno masírujete před uplynutím 72 hodin, mohlo by to zvýšit průtok krve do oblasti a způsobit otoky. reklama

Metoda 2 ze 3: Používání lékařských ošetření a léků

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene, krok 9

  1 Vezměte acetaminofen (Tylenol) k úlevě od bolesti. Acetaminofen se používá k mírné až střední bolesti. Je k dispozici na přepážce a je jedním z nejběžnějších léků používaných při bolestech kolen.
  • Užívejte 325 až 650 mg každé 4 až 6 hodin. Vyšší dávky poškozují játra. U pacientů s onemocněním jater by měly být sledovány nežádoucí účinky.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene, krok 10

  2 Použijte ibuprofen ke snížení otoku. Ibuprofen patří do třídy léků nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAIDS). Tyto léky působí proti bolesti i zánětu.
  • Užívejte 200 až 400 mg perorálně každých 4 až 6 hodin. Ibuprofen může způsobit podráždění žaludku. Pacienti s vředem a onemocněním ledvin by se měli vyhýbat NSAID.
 3. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 11

  3 Získejte recept na hydrokodon (Vicodin). Hydrokodon se používá k mírné až silné bolesti, obvykle v kombinaci s acetaminofenem. Patří do třídy léků nazývaných opioidní analgetika, což jsou léky podobné morfinu a účinně tlumí bolest.
  • Obvyklá dávka je 5 mg, 7,5 mg nebo 10 mg, v závislosti na množství acetaminofenu, které užíváte.
 4. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 12

  4 Navštivte fyzioterapeuta. Fyzioterapie pomáhá udržovat svalovou sílu během hojení, když je aktivita omezená. Proveďte lehké cvičení každé tři až čtyři hodiny po dobu pěti až deseti minut.
  • Zkuste nejprve chodit normálně se sklopenou patou. V prvních dnech po zranění můžete používat berle, abyste se vyhnuli zatížení kolena.
  • Lehněte si a ohněte a narovnejte koleno na 10 sekund. Toto cvičení opakujte několikrát denně.
  • Posaďte se a narovnejte nohy. Umístěte malý polštář pod postižené koleno a vyvíjejte tlak dolů po dobu 10 sekund. Opakujte to několikrát denně.
 5. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 13

  5 Noste kolenní ortézu. Kolenní ortéza může být velmi nápomocná během hojení, protože zabrání zbytečným pohybům kolen a dodá vašemu zraněnému kloubu stabilitu. Nenoste však ortézu delší dobu, protože může oslabit svaly.
  • Kolenní ortéza by neměla být příliš těsná ani volná. Pevná ortéza může omezit cirkulaci vašich nohou a kotníků, zatímco volná ortéza může sklouznout po koleni a nemusí být k ničemu. Jednoduchou metodou, jak zjistit, zda ortézu nosíte správně, je sklouznout dvěma prsty za popruhy. Pokud nejste schopni projít dvěma prsty pod popruhy, je ortéza příliš těsná; uvolněte popruhy. Pokud po podání dvou prstů můžete předat i třetí prst, pak je ortéza příliš volná; upevněte popruhy a opakujte metodu dvou prstů.
 6. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 14

  6 Vězte, že pokud jsou vazy roztrhané, může být nutná operace. Při přetržení vazů se nehojí jednoduchými opatřeními. Chirurgie je jediný způsob, jak léčit roztrhané vazy. MRI rozhodne, zda jsou vazy pouze natažené nebo roztrhané.
  • Chirurgie může zahrnovat použití části jiného vazu nebo šlachy k opravě zraněných vazů. Šlachy jsou silné vazivové pásy, stejně jako vazy, které ukotvují svaly ke kostem.
  • Tržení částečných vazů může trvat přibližně tři měsíce, zatímco úplné slzy potřebují k úplnému uzdravení šest měsíců až jeden rok. Neměli byste se vrátit k plné aktivitě, dokud nejsou vazy zcela zhojené.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Identifikace podvrtnutí kolene

 1. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolene, krok 15

  1 Rozpoznat příznaky podvrtnutí kolena. Hlavní příznaky podvrtnutí kolena jsou následující:
  • Když je vaz úplně roztržen, může být někdy slyšet praskavý zvuk nebo pocit v okamžiku zranění.
  • Otok kolene. Vazy jsou bohaté na prokrvení. Když jsou zraněni, mají tendenci krvácet uvnitř kolena, což má za následek otok kolene. Stupeň otoku bude záviset na rozsahu poranění vazu. Drobná poranění způsobí minimální otok, zatímco zcela přetržený vaz může mít za následek významnou ztrátu krve a otok kolena.
  • Bolest v koleni. Opět platí, že stupeň bolesti může záviset na závažnosti poranění kolena.
  • Něha kolem kolena při dotyku. Může to být mírná citlivost nad skutečným vazem u menších podvrtnutí nebo obecnější a závažnější citlivost, pokud je vaz roztržen.
  • Omezené pohyby kolen. Při úplném natržení vazu lze pohyb výrazně omezit, zatímco při drobném podvrtnutí můžete mít relativně dobrý pohyb kolen.
  • Kulhání. Vazy jsou životně důležité pro stabilitu kolena během pohybů. Při poranění vazů můžete při pokusu o chůzi nebo běh pokulhávat.
  • Někdy se může objevit modřina kolem kolena, i když ne vždy. Vývoj modřin může nějakou dobu trvat. Modřiny jsou způsobeny prasknutím malých krevních cév těsně pod kůží.
 2. Obrázek s názvem Vypořádat se s podvrtnutím kolena, krok 16

  2 Pochopte, jak jsou diagnostikovány podvrtnutí kolen. Pro podvrtnutí kolene jsou důležité dvě zobrazovací studie: rentgenové a magnetické rezonanční zobrazování (MRI).
  • Rentgenové paprsky: Rentgenové paprsky se provádějí, aby se zjistilo, zda jsou kolenní kosti zraněny nebo ne. Jednoduché podvrtnutí kolene nebude mít žádnou zlomeninu kosti, ale s vážnějším zraněním kolena mohou být zlomeny i kosti.
  • MRI: MRI používá magnetické vlny k vizualizaci měkkých tkání těla. MRI kolena poskytne cenné informace o jakémkoli roztržení nebo prasknutí vazů, ať už částečných nebo úplných.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak dlouho trvá, než se podvrtnutí zahojí? Průměrná doba hojení je: mírné podvrtnutí - 2 až 6 týdnů; mírné podvrtnutí - 6 až 8 týdnů; těžké podvrtnutí - 8 týdnů až 10 měsíců.
 • Otázka: Trefil jsem se kolenem o kovovou stranu stolu, co by to mohlo být? Od včerejška to bolí. Mám tomu dát pár dní? Ano, pravděpodobně je uvnitř pohmožděný. Doporučil bych se toho nedotýkat a jít pomalu 1-3 dny.
 • Otázka Je normální, že moje koleno je i po několika měsících stále oteklé a bolestivé? Ve většině případů ne. Měli byste to mít klidně asi týden, a pokud se to nezlepší, navštivte svého lékaře.
 • Otázka V sobotu mám 5K běh. Mám také napětí v koleni, jak mohu rychle zastavit bolest kolena? Nedoporučuji provozovat 5K s napětím kolena. Téměř určitě zhoršíte své zranění a prodloužíte dobu zotavení.
 • Otázka Mohou dřepy způsobit podvrtnutí kolene? Dřepy obvykle nezpůsobují podvrtnutí kolen, ale mohou časem přispět k bolesti kolen, zvláště pokud je děláte často nebo používáte špatnou formu.
 • Otázka Byl jsem na nástupišti na pláži, trochu jsem se setřel a cítil jsem, jak mi prasklo koleno. Nyní nemohu narovnat koleno bez bodavé bolesti. Mám navštívit lékaře? Ano.
Nezodpovězené otázky
 • Mám menší podvrtnutí kolene. Jak se s tím může někdo, komu je 38 let, vypořádat?
 • Jsou to asi 2 měsíce, co jsem si vymkl koleno a stále ho nemůžu ohnout, aniž by se zablokoval a zasekl na místě. Jak to mám zastavit?
 • Jak uvolním koleno po vyztužení ledem?
 • Jak dlouho trvá, než se podvrtnutí kolene zahojí?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Prvních 48 až 72 hodin myslete na CENU a žádné ZRANĚNÍ.
  • CENA: Ochrana, odpočinek, led, komprese a nadmořská výška
  • Žádná ZRANĚNÍ: Teplo, alkohol, běh, masáž
 • Nepokračujte v plné aktivitě, dokud se vazy zcela nezhojí, protože by to mohlo způsobit další zranění a opožděné hojení.
 • Během léčebného procesu jezte zdravou výživu plnou ovoce a zeleniny, protože poskytují základní živiny pro proces hojení.

reklama

Populární Problémy

Jak si vyrobit Crop Top. Crop topy existují už desítky let a nezdá se, že by v nejbližší době opouštěly obchody. Pokud jste si někdy chtěli vyrobit vlastní, pak máte štěstí, protože tyto topy se snadno vytvářejí. Můžete transformovat ...

Je čas na Grammy 2019, což znamená speciály na červeném koberci. Získejte přehled o tom, jak sledovat každý z předvánočních pořadů prostřednictvím živého přenosu.

Klavír je krásný nástroj, ale může se zdát stejně zastrašující učit, jako hrát. Naštěstí začínající lekce klavíru nejsou o hraní komplikovaných písniček nebo rytmů. Místo toho se tyto lekce zaměřují na vzbuzení důvěry ...

Serena Williamsová byla v žebříčku top 10 zařazena podle prestižního kanálu mezi nejlepší ženské hráčky všech dob. Seznam obsahuje pouze dva aktivní hráče - sestry Williamsovy, Serenu a Venuši.

90 Day Fiance je zpět v sezóně 8, která má premiéru v neděli večer. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat online streamování nových epizod.

Dnes večer je finále 12. série Teorie velkého třesku, které sérii ukončuje. Podívejte se, jak sledovat show online prostřednictvím živého přenosu.