Jak se rozhodnout použít škrtidlo (domácí náprava)

Nadměrné krvácení může být život nebo smrt. Pokud pomáháte někomu s nekontrolovatelným krvácením, možná budete muset udělat končetinu škrtidlo. Škrtidlo je kompresní zařízení, obvykle měkký a pružný pruh materiálu, který je volně omotán kolem paže nebo nohy a zkroucen, aby se utáhl, aby se zastavilo krvácení pod tímto bodem. Při použití škrtidla, nikdy použijte úzký proužek, drát nebo šňůru, které by při utažení mohly pořezat nebo rozřezat kůži a svaly.Část 1 ze 2: První pomoc při krvácení

 1. 1 Buďte připraveni vyzkoušet tlak před použitím škrtidla. Vaším úkolem je stabilizovat oběť a zabránit jejímu krvácení. Kdykoli se ocitnete v nouzové situaci, kdy někdo silně krvácí, nalévá (nebo dokonce stříká) krev, vždy se nejprve pokuste přímým tlakem zastavit krvácení. Pokud tlak nefunguje, můžete rychle zvážit, zda použít domácí škrtidlo. Škrtidlo vyrábějte a používejte pouze v případě, že krvácení odmítá zastavit i přes tlak.
  • Škrtidlo by mělo jít pouze na končetiny, jako jsou ruce nebo nohy. Nikdy nepoužívejte škrtidlo na něčí krk nebo trup.
 2. 2 Volejte 911 nebo další záchranné služby tak brzo jak jen můžeš. Jakmile to můžete bezpečně provést, zavolejte na místní nouzové číslo. Čím dříve přijde odborná pomoc, tím větší je šance zraněného na přežití! Pokud jste s krvácející obětí sami, položte telefon na reproduktor, abyste měli volné ruce a mohli začít poskytovat první pomoc.
  • Pokud je na scéně ještě někdo, zeptejte se konkrétně jedna osoba zavolat 911, zatímco budete hodnotit a řešit ránu. Pokud jste ve skupině, neříkejte jednoduše: „Někdo zavolejte 911!“ Podívejte se na někoho přímo a řekněte: „Ty! V zeleném kabátku! Zavolej 911! '
 3. 3 Prozkoumejte ránu, abyste zjistili, jak vážná je. Abyste se mohli přesně rozhodnout, co s ránou udělat, musíte zjistit, o jaký druh rány se jedná. Pokud kvůli krvi nevidíte rozsah rány, neztrácejte čas. Odstraňte nebo odstřihněte jakýkoli oděv nebo šperky pokrývající ránu, pouze pokud je to nutné. Pokud jsou však v ráně zaseknuté nečistoty, neodstraňujte je. Nechte cokoli poškrábané nebo vtlačené do rány samotné, aby to zvládly záchranné služby.
  • Pokud máte čas a prostředky, umyjte si ruce nebo si vezměte lékařské rukavice, abyste předešli infekci nebo šíření nemocí přenášených krví.
 4. 4 Zvedněte ránu nad srdce člověka. Jakmile se na ránu dobře podíváte, zvedněte zranění oběti co nejvíce. Udržujte část jejich těla zraněnou nad srdcem, aby krev netekla tak rychle.
  • Pokud například krvácí z nohy, nechte je ležet s nohou opřenou o váš klín, tašku nebo jiný typ podpory.
 5. 5 Pomocí tlaku se pokuste zastavit krvácení. Pomocí čistého ručníku, gázy, trička nebo jakéhokoli hadru, který máte po ruce, vytvořte obklad, který položíte na krvácející ránu. Položte obklad na ránu a velmi pevně přitlačte.
  • Pokud je rána mělkým řezem, můžete použít jednoduchý tlak.
  • Pokud existuje abodná rána, zlomenina, která má za následek vylamování kosti z kůže , dozranění od střelné zbraněnebo jiné, traumatičtější zranění, možná budete muset udělat více, než vyvíjet tlak. Prvním krokem by však mělo být vždy vyvíjení tlaku.
 6. 6 Držte tlak alespoň 15 minut. Když zpočátku přiložíte obklad, držte tlak na ráně minimálně 15 minut. Pokud rána stále krvácí, vyvíjejte tlak tak dlouho, jak můžete.
  • Pokud se obklad zašpiní krví, neodstraňujte ho. Jednoduše na navlhčený naneste další kompresi. Pokud odstraníte obklad, riskujete narušení krevních sraženin, které se mohly vytvořit na ráně.
  • Pokud tkanina není namočená a vypadá to, že krvácení se zastavilo na ráně, která není vážná, můžete látku zvednout a posoudit stav rány.
 7. 7 Dávejte pozor na příznaky šoku, jako je omdlení nebo zrychlené dýchání. Pokud je rána špatná, může oběť šokovat. Všímejte si jakýchkoli změn v jejich chování nebo stavu vědomí. Pokud zaznamenáte známky šoku, zavolejte záchrannou službu, pokud jste tak již neučinili. Mezi příznaky šoku patří:
  • Omdlení nebo ztráta vědomí
  • Závratě nebo točení hlavy
  • Slabost nebo potíže se vstáváním
  • Zvětšené zornice
  • Bledá, vlhká a chladná pokožka
  • Rychlý puls nebo dýchání
  • Jednat méně ostražitě nebo méně uvědoměle, změna v tom, jak osoba odpovídá na otázky, nebo zvýšení zmatku, strachu nebo neklidu
  reklama

Část 2 ze 2: Správná aplikace škrtidla

 1. 1 Pokud tlak nefunguje, použijte škrtidlo. Pokud tlak nezastaví krvácení, pokud jste v divočině, pokud z nějakého důvodu nemůžete zavolat záchrannou službu, pokud je příliš mnoho zranění na léčbu tlakem nebo jste v jiné nouzové situaci, můžete je třeba použít škrtidlo, aby se zastavilo krvácení z oběti. Vždy byste měli používat pouze škrtidlo jako poslední nářadí v nouzové situaci.
  • Turnikety mohou potenciálně způsobit vážné poškození tkáně, a proto byste je měli použít pouze jako poslední možnost.
 2. 2 Seznamte se s rizikovými faktory používání škrtidla. Pokud zjistíte, že naprosto potřebujete použít škrtidlo, abyste někomu zachránili život, uvědomte si, že mohou nastat určité komplikace. Mějte na paměti rizika, jako jsou:
  • Turnikety, které jsou aplikovány příliš volně, mohou způsobit zhoršení krvácení. Arteriální krev je pod vyšším tlakem než jiná krev v těle, takže pokud je škrtidlo příliš volné, může propustit arteriální krev a zároveň blokovat jinou krev.
  • Turnikety, které se uvolní příliš brzy, mohou způsobit poškození stlačených cév a krvácení se obnoví.
  • Turnikety, které necháte příliš dlouho, mohou poškodit nervy, svaly a cévy. Pokud škrtidlo necháte déle než 1 až 2 hodiny, může obecně dojít k trvalému poškození.
  • Umístění turniketů na špatnou oblast, například příliš daleko od rány nebo na kloub, může být neúčinné.
  • Turnikety, pokud jsou správně aplikovány, mohou být velmi bolestivé.
 3. 3 Vytvořte škrtidlo z materiálu o šířce nejméně 5 palců (2 palce). Pokud se chystáte udělat pořádný turniket, musíte najít správný materiál pro oblast, na které jej používáte. Turnikety by měly být alespoň 2–4 palce (5,1–10,2 cm) široké. Na paži by měly být použity menší turnikety a na nohy silnější. Trhejte nebo stříhejte proužky látky z košile, ručníku nebo prostěradla a vytvořte si škrtidlo.
  • Turnikety, které jsou příliš úzké nebo tenké, se mohou zařezat do kůže, zatímco široké turnikety musí být velmi pevné, aby byly účinné.
  • Ujistěte se, že tkanina není elastická nebo kluzká, aby se nepohybovala.
  • Můžete také použít hotové turnikety nebo předměty jako opasek, kravatu, tričko nebo kravatu.
 4. 4 Omotejte látku kolem zraněné končetiny. Aby byl turniket účinný, musí být na správném místě. Škrtidlo by mělo být 2 palce (5,1 cm) nad ránou na části končetiny nejblíže srdci. Rovněž musí být aplikován s dostatečným tlakem, aby se zcela zastavil průtok arteriální krve. Při zavinování škrtidla se snažte vyvinout rovnoměrný tlak po celé končetině a udržujte materiál co nejrovnější na kůži.
  • Neaplikujte škrtidlo na kloub, jako je loket nebo koleno. Průtok krve klouby je chráněn tak, aby nebyl přerušen, když je kloub ohnutý. Místo toho zkuste přivázat škrtidlo nad loketním nebo kolenním kloubem, v části končetiny nejblíže srdci.
  • Neaplikujte jej také na oblečení, aby po utažení neklouzal.
  • Arteriální průtok krve je krev, která vystříkne v důsledku činnosti srdce.
  • Nikdy nezavazujte škrtidlo na žádnou část těla, která není paží nebo nohou.
 5. 5 Bezpečně přivažte škrtidlo. Uvažte škrtidlo pomocí běžnéhočtvercový uzel- stejným způsobem byste si zavázali tkaničky, jen aniž byste se uklonili. Ujistěte se, že je uzel těsný. Pokud plánujete použít předmět na pomoc při procesu utahování, budete muset svázat 2 uzly. Zavázáním prvního uzlu položte látku na končetinu. Poté na ně položte 13–20 cm dlouhý kus dřeva nebo hladkého kovu, zvaný naviják, a na něj navažte další uzel.
  • Zajistěte, aby byl naviják hladký, aby neřezal osobu ani škrtidlo. Může to být klacek, hladké kovové nádobí, tužka, pero nebo jiný dlouhý předmět.
 6. 6 Utáhněte škrtidlo. Pokud používáte opasek, utáhněte jej co nejvíce, abyste zastavili krvácení. Pokud používáte naviják, utáhněte turniket co nejvíce, abyste zastavili krvácení otočením navijáku kolem, aby se tkanina pevně přitáhla kolem končetiny. Otáčejte se, dokud necítíte puls pod škrtidlem.
  • Turnikety na ranách na nohou musí být těsnější než na pažích, protože cévy na nohou jsou větší.
 7. 7 Před sejmutím škrtidla počkejte na pohotovostní služby. Jakmile použijete škrtidlo, počkejte na pohotovostní služby. Nezapomeňte zaznamenat čas použití škrtidla. Jakmile dorazí záchranná služba, budou tyto informace potřebovat. Pokud dojde ke zpoždění EMS, může chlazení poraněné končetiny ledem nebo studenými zábaly omezit poškození tkáně, když je škrtidlo zapnuté.
  • Ne vyjměte škrtidlo, pokud nemůžete na ránu vyvíjet přímý tlak. Pokud můžete, opatrně sejměte škrtidlo a sledujte krvácení a známky šoku.
  • Pokud krev stále prosakuje kolem rány, ne vyjměte škrtidlo.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak dlouho musí být turniket? To bude záviset na šířce paže osoby. U dítěte nebo menší osoby by mělo stačit osm palců. Pro průměrného dospělého člověka bude dobré zhruba dvanáct palců. Pro větší osobu byste mohli použít od čtrnácti do osmnácti palců. Nikdy netlačte turniket na paži, pokud je příliš malý.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Použití škrtidla je riskantní a mělo by být prováděno pouze na paži nebo noze a pouze v případě, že neexistuje jiná alternativa k záchraně života člověka.
reklama

Populární Problémy

Novak Djokovič byl jednomyslným favoritem na vítězství v USO 2016 a Stan Wawrinka před finále cítil tlak. Wawrinka vzpomínal, že byl na začátku zápasu extrémně nervózní, a také vysvětlil, jak se dostal ze své úzkosti.Bengals a Eagles každý hledá své první vítězství, když se setkají v neděli. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online zdarma.

Jak cvičit pro skvělé hýždě. Existuje spousta cvičení, která vám mohou pomoci posílit hýždě a tónovat zadek. Dřepy, zvedání nohou a výpady jsou nejoblíbenější cvičení používaná k cílení těchto svalů a existuje mnoho ...

Jak omezit chrápání. Chrápání je bolest. Když je hlasitý, může rušit vašeho partnera, spolubydlící a (v extrémních případech) i vaše sousedy. Chrápání je běžné: The Sleep Foundation odhaduje, že asi 90 milionů dospělých Američanů (37% ...Zde je pohled na 5 nejlepších nejstarších hráčů, kteří dosud vyhráli US Open.