Jak jíst chia semínka

Chia semínka jsou populární zdravou výživou, která se konzumuje po staletí, ale v západním světě získala popularitu teprve nedávno. Protože se snadno mísí s jinými potravinami a mají jen malou chuť, snadno se začlení do vašich obvyklých jídel. Pokračujte v čtení a dozvíte se o mnoha způsobech, jak můžete jíst chia semínka, od jejich schovávání do běžného jídla až po objevování nových receptů na chia pudinky nebo smoothie.

Metoda 1 ze 4: Jíst chia semínka nevařená

 1. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 1

  1 Chia semínka rozmixujte na ovesné vločky, jogurt nebo jiná mokrá jídla. Jedním z nejběžnějších způsobů, jak jíst chia semínka syrové, je posypat je nebo přimíchat do jiných pokrmů. Míchejte je v jakémkoli mokrém jídle, aby se suchá semena změnila na želatinová a kašovitá, což jim pomůže přimíchat se do jídla méně zjevně.
  • Přidejte chia ke snídani tak, že 1 nebo 2 polévkové lžíce (15 nebo 30 ml) chia semínek posypete ovesnými vločkami, jogurtem nebo snídaňovou kaší.
  • Pro zdravou svačinu nebo lehký oběd vmíchejte 1 až 2 polévkové lžíce (15 až 30 ml) chia semínek do šálku tvarohu.
  • Smíchejte chia semínka do mokrých sendvičových surovin. Na slané chlebíčky použijte tuňákový salát nebo vaječný salát, na sladké chlebíčky arašídové máslo nebo lískooříškovou pomazánku.


 2. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 2

  2 Posypte chia semínky jídlem, aby zůstala křupavá. Pokud je jídlo suché, semínka zůstanou křupavá, což někteří lidé preferují. I na mokrých jídlech nemusí postřik semenem nahoře vytvořit gel, pokud není přimíchán.
  • Posypte semena jakýmkoli druhem salátu.
  • Ozdobte pudink trochou chia semínek.
 3. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 3

  3 Chia semínka schovejte do syrových jídel z jednoho jídla. To je obzvláště užitečné, pokud máte ve své domácnosti vybíravé jedlíky, kteří by se jinak mohli vysmívat pojmu konzumace těchto drobných semínek.
  • Vmíchejte chia semínka do bramborového salátu nebo studených těstovinových salátů. Přidejte 2 polévkové lžíce (30 ml) chia semínek do velké porce bramborového nebo těstovinového salátu a důkladně promíchejte.
 4. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 4

  4 Vytvořte granola tyčinky s chia semínky. Smíchejte 2 polévkové lžíce (30 ml) chia semínek do svého oblíbeného receptu na granola tyčinku. Pro recept bez pečení promíchejte semínka do 1 šálku vypeckovaných, rozmixovaných datlí, 1/4 šálku arašídového másla nebo jiné ořechové pomazánky, 1 1/2 šálku ovesných vloček, 1/4 šálku medu nebo javorového sirupu a 1 šálku nasekaných ořechy. Tuto směs rozetřete na pánev a ztuhněte v lednici. Před přidáním můžete oves opéct a přidat tak jinou příchuť, nebo prozkoumejte další recepty na granola tyčinky které vyžadují pečení.
 5. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 5

  5 Vytvořte ochucenou chia želatinu nebo želé. Přidejte chia semínka k rozmixovanému ovoci. Více chia semínek vytvoří želatinu, zatímco méně vytvoří želé. Možná budete muset experimentovat s různými množstvími, dokud nenajdete poměr, který nejlépe odpovídá vašemu druhu ovoce a preferencím.
  • Zhruba řečeno, 1 1/2 šálků (375 ml) rozmixovaného ovoce a 1/2 šálku (125 ml) chia semínek smíchaných dohromady vytvoří robustní džem.
  reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 1 Kvíz

Proč je dobré míchat syrová chia semínka do mokrých potravin, jako jsou jogurty nebo ovesné vločky?

Chcete -li poskytnout pěkný texturní kontrast.

Ne tak docela! Suchá chia semínka jsou křupavá, ale jakmile je smícháte do něčeho mokrého, změní se v jakýsi gel. To znamená, že nebudou schopni dát vašemu jogurtu křupavou cestu, řekněme, granola. Přečtěte si další kvízovou otázku.

K zamaskování textury semen.

Ano! Pokud vám bude textura chia semínek nepříjemná, nebojte se. Když se přimíchají do mokrého jídla, hodně změknou a budou do značné míry nezjistitelné, texturně. Vyberte jinou odpověď!

Zesiluje texturu jídla.

Téměř! Pokud do rozmixovaného ovoce vmícháte chia semínka, směs zhoustne do želé nebo džemu. Míchání normální porce chia semínek do jogurtu nebo ovesných vloček však jídlo nezhoustne. Zkus to znovu...

Chcete další kvízy?

všechny informace o badmintonu

Udělali jste tento recept?

Metoda 2 ze 4: Jíst vařená chia semínka

 1. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 6

  1 Připravte si chia semínkovou kaši. Vmíchejte 1–2 polévkové lžíce (15–30 ml) chia semínek do šálku (240 ml) teplého mléka nebo jakékoli náhražky mléka. Nechte 10–15 minut odstát, dokud ze směsi nevytvoří gel, občas šleháním rozlomte shluky semen, poté před jídlem znovu jezte za studena nebo zahřívejte. Samotná směs je docela nevýrazná, takže si můžete vychutnat jídlo s nakrájeným ovocem, sušeným ovocem, ořechy nebo medem. V případě potřeby přidejte extra chuť se špetkou skořice nebo mořské soli.
  • 2 polévkové lžíce (30 ml) vytvoří hustou kaši. Pokud dáváte přednost řidší směsi, použijte méně.
  • Během gelování přidejte jakoukoli tekutou nebo práškovou příchuť, která dodá další chuť. Zkuste kakaový prášek, sladový prášek nebo ovocnou šťávu.
 2. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 7

  2 Chia semínka rozemelte na mouku. Pulzujte semena v kuchyňském robotu, mixéru nebo mlýnku na kávu, dokud se nevytvoří jemný prášek. Použijte místo univerzální mouky úplným nahrazením nebo smícháním s jinou moukou.
  • Pokud ho používáte v hustém těstě, můžete chia mouku nahradit stejným dílem.
  • Pokud ho používáte v řidším těstíčku nebo těstě, smíchejte jeden díl chia semínkové mouky se třemi díly běžné nebo bezlepkové mouky.
 3. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 8

  3 Vmíchejte chia semínka do chleba a pečiva. Místo toho, abyste chia semínka rozemleli na mouku, můžete je přidat celá do různých pečiv na bázi mouky. Přidejte 3 až 4 polévkové lžíce (45 až 60 ml) chia semínek do svého oblíbeného celozrnného chleba, muffinu, ovesné sušenky celozrnné krekry, lívanec , nebo těsta na dorty.
 4. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 9

  4 Vložte chia semínka do kastrolů a podobných pokrmů. Pokud máte ve své domácnosti vybíravé jedlíky, můžete chia semínka propašovat do svého jídelníčku tak, že je přimícháte do jídel s jedním jídlem. Přidejte 1/4 šálku (60 ml) chia semínek do lasagní nebo kastrolu připraveného ve standardní zapékací misce, nebo se řiďte následujícími doporučeními:
  • Mleté masové směsi pro domácí karbanátky nebo hamburgery lze místo strouhanky zahušťovat 1 nebo 2 polévkovými lžícemi (15 až 30 ml) chia semínek na každý 1 lb (450 g) mletého masa.
  • Smíchejte 2 polévkové lžíce (30 ml) chia semínek do míchaných vajec, omelet a dalších pokrmů na bázi vajec.
  • Přidejte špetku chia semínek k vašim oblíbeným hranolkům.
 5. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 10

  5 Namočte je a vytvořte gel pro pozdější použití. Smíchejte 1 polévkovou lžíci (15 ml) chia semínek se 3 až 4 polévkovými lžícemi (45 až 60 ml) vody a za občasného míchání nechte 30 minut odstát, dokud nevytvoří hustý gel. Pokud dáváte přednost tenčím gelům, smíchejte jej s až 9 polévkovými lžícemi (130 ml) vody. Tento gel lze před jídlem uchovávat v chladničce až dva týdny. Vytvoření tohoto gelu předem ušetří čas a zajistí, že po přidání do jiného jídla nebudou žádná suchá, křupavá semínka.
  • Tento gel můžete použít jako náhradu vajec v pečivu. 5 polévkových lžic (75 ml) gelu se zhruba rovná jednomu vejci. Nemůžete to použít jako náhražku vajec v omeletách nebo jiných receptech, kde se vejce nemíchá s jinými přísadami.
 6. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 11

  6 Polévky a omáčky zahustěte chia semínky. Přidejte 2 až 4 polévkové lžíce (30 až 60 ml) chia semínek do jakékoli misky polévky, guláše, omáčky nebo omáčky. Necháme odležet 10 až 30 minut nebo dokud nezhoustne. Občas promíchejte, aby se rozpadly hrudky chia semínek. reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 2 Kvíz

Můžete použít gel z chia semen jako náhradu za jaké jiné jídlo?

Mouka

Zavřít! Sušená, namletá chia semínka lze nahradit jinými druhy mouky. Jakmile však smícháte chia semínka s vodou, výsledný gel nemá správnou konzistenci, aby mohl stát moukou. Hádej znovu!

Vejce

Opravit! Chia semínkový gel má podobnou konzistenci jako vejce, takže jej můžete přidat do receptů jako náhradu. Mějte však na paměti, že gel z chia semínek nemůže zastoupit vejce v omeletech nebo obdobných pokrmech zaměřených na vejce. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Cukr

Zkus to znovu! Chia semínka jsou nabitá živinami, ale nemají příliš chuť, takže nemohou stát cukrem jako sladidlem. Textura gelu z chia semínek navíc neodpovídá granulovanému cukru. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

Olej

Ne tak docela! Je pravda, že chia semínka jsou dobrým zdrojem zdravého tuku. Navzdory tomu gel z chia semen nemá správnou strukturu, aby byl dobrou náhradou za olej v receptech. Zkuste jinou odpověď ...

Chcete další kvízy?

Udělali jste tento recept?

Metoda 3 ze 4: Zjistěte více o Chia Seeds

 1. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 15

  1 Zjistěte více o výživových výhodách. Zdravotní přínos chia semínek je někdy ve zprávách nebo osobních anekdotách přehnaně uváděn, ale je pravda, že se jedná o vysokoenergetické potraviny (částečně kvůli vysokému obsahu tuku) a jsou dobrým zdrojem některých živin. Jedna unce (30 ml nebo 2 polévkové lžíce) suchých chia semínek obsahuje asi 138 kalorií (138 kcal), 5 gramů (g) bílkovin, 9 g tuku a 10 g vlákniny. Poskytují významné množství užitečného vápníku, hořčíku a draslíku, a to i v malých porcích. S největší pravděpodobností jsou dobrým zdrojem antioxidantů a průměrnými zdroji (stravitelných) Omega-3 mastných kyselin, přičemž oba mohou mít příznivé zdravotní účinky.
 2. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 16

  2 K ostatním tvrzením přistupujte skepticky. Tvrzení o hubnutí, zlepšeném zdraví srdce a zlepšeném sportovním výkonu zatím nebyly ověřeny vědeckými studiemi. Více než jedné studii se nepodařilo najít žádné výhody tohoto typu z přidání chia semínek do vaší stravy. To neznamená, že chia semínka nejsou zdravá potravina, ale nečekejte, že drasticky změní vaše zdraví nebo kondici, aniž byste provedli další změny ve vaší stravě nebo cvičení.
 3. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 17

  3 Vyberte malou velikost porce. Chia semínka mají ve srovnání s jejich velikostí vysoký obsah tuku a kalorií a mohou poskytnout významný výživový přínos i v malých porcích. Velké množství vlákniny, které obsahují, může způsobit zažívací problémy, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. I když neexistuje žádná „oficiální“ doporučená velikost porce, můžete se omezit na 1 nebo 2 unce (30–60 ml nebo 2–4 polévkové lžíce) chia semínek každý den, zvláště když je přidáváte do svého jídelníčku poprvé čas.
 4. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 18

  4 Vědět, co očekávat v chuti a konzistenci. Chia semínka jsou poměrně nevýrazná a mají jen malou chuť. Když jsou kombinovány s tekutinami, získávají želatinovou strukturu, která se některým lidem líbí, ale jiným je nepříjemná. Naštěstí tyto vlastnosti usnadňují jejich míchání do jiných potravin. Chia semínka můžete jíst nasucho, vmíchat do jiných potravin nebo vařit do jiných potravin. Žádná z těchto metod neposkytuje výrazně výživnější výhody než jiné.
  • Pokud jsou chia semínka konzumována hladce, ve skutečnosti se začnou kombinovat se slinami v ústech a začnou získávat svou gelovou konzistenci.
 5. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 19

  5 Kupujte vysoce kvalitní chia semínka v potravinářské kvalitě. I když jsou tato semena stejného druhu používaného v „chia mazlíčcích“ a dalších zahradnických aplikacích, je nejlepší konzumovat chia semínka, která jsou balena a prodávána za účelem konzumace. Pokud jíte chia semínka určená k výsadbě, ujistěte se, že byla pěstována ekologicky, bez pesticidů nebo jiných látek, které by je mohly učinit nebezpečnými pro lidskou spotřebu.
  • Chia semínka lze zakoupit v hromadné sekci nebo v sekci doplňků ve většině obchodů se zdravou výživou nebo online.
  • Zatímco chia semínka jsou ve srovnání s jinými semeny často drahá, mějte na paměti, že velký sáček by měl vydržet dlouho, pokud se budete držet jedné nebo dvou malých denních porcí, jak je popsáno výše.
 6. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 20

  6 Pokud máte problémy s ledvinami, přistupujte k chia semenům opatrně. Pokud máte selhání ledvin nebo jakýkoli zdravotní problém, který ovlivňuje funkci vašich ledvin, vyhýbejte se chia semínkům nebo je jezte pouze v množství doporučeném vaším odborníkem na výživu nebo lékařem. Jejich vysoký obsah rostlinných bílkovin produkuje více odpadu než jiné zdroje bílkovin, se kterými si poškozené ledviny nedokážou poradit. Vysoký obsah fosforu a draslíku může také způsobit svědění kůže, nepravidelný srdeční tep nebo svalovou slabost, pokud nejsou úspěšně zpracovány. reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 3 Kvíz

Jaký je ověřený zdravotní přínos konzumace chia semínek?

Pomáhají vám zhubnout.

Ne nutně! Někteří lidé chia semínka cheatují jako zázračné jídlo na hubnutí, ale taková tvrzení jsou nepodložená. Chia semínka jsou rozhodně zdravá, ale jejich přidání do vaší stravy samo o sobě nezhubne. Existuje lepší možnost!

Jsou skvělým zdrojem vlákniny.

Absolutně! Jedna unce chia semínek obsahuje 10 g vlákniny, což je zhruba tolik jako celý šálek zeleného hrášku. Vysoký obsah vlákniny chia semínek je jedním z důvodů, proč byste neměli sníst více než jednu unci nebo dvě denně. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Pomáhají udržovat vaše srdce zdravé.

Zkus to znovu! Měli byste být skeptičtí k tvrzení, že chia semínka mají blahodárné účinky na srdce. Žádné takové výhody nebyly vědecky prokázány, takže zatímco chia semínka mají své výhody, neměly by být základním kamenem zdravé výživy pro srdce. Vyberte jinou odpověď!

Vše výše uvedené.

Ani náhodou! Stejně jako mnoho jiných vřesovišť jsou chia semínka předmětem některých divoce přehnaných tvrzení. Určitě jsou to zdravé potraviny s jasnými nutričními výhodami, ale nejsou to kouzla. Hádej znovu!

Chcete další kvízy?

Udělali jste tento recept?

Metoda 4 ze 4: Pití chia semínek

 1. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 12

  1 Přidejte chia semínka do smoothie. Při přípravě smoothie nebo koktejlu na jednu porci přidejte před mixováním 1 nebo 2 polévkové lžíce (15–30 ml) chia semínek do mixéru nebo kuchyňského robotu s ostatními přísadami.
 2. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 13

  2 Udělejte chia čerstvou. ' 2 lžičky (10 ml) chia semínek rozmíchejte podle chuti v 310 ml vody, šťávě z 1 citronu nebo limetky a malém množství surového medu nebo sirupu z agáve.
 3. Obrázek s názvem Eat Chia Seeds Krok 14

  3 Chia semínka zamíchejte do šťávy nebo čaje. Přidejte 1 polévkovou lžíci (15 ml) chia semínek do sklenice šťávy, čaje nebo jiného teplého nebo horkého nápoje o objemu 8 ml (250 ml). Nechte nápoj několik minut odstát, aby semena mohla absorbovat část tekutiny a vytvořit hustší nápoj. reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 4 Kvíz

Jak přidání chia semínek do čaje změní nápoj?

nejlepší stolní tenis pádlo pro spin
Změní texturu čaje.

Ano! Chia semínka vytvářejí gel, když zvlhnou, takže pokud je necháte prosáknout čajem, vznikne hustší nápoj. Pokud to zní odradit, zvažte místo toho namíchání semínek do smoothie. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Změní to chuť čaje.

Nepřesně! Jedna ze skvělých věcí na chia semínkách je, že moc nechutnají. To vám umožní smíchat je s čímkoli, včetně čaje, aniž byste změnili chuť. Vyberte jinou odpověď!

Změní barvu čaje.

Ani náhodou! Přestože jsou chia semínka černá, nepropouštějí barvu do tekutin, do kterých prosákly. Semena v čaji uvidíte, ale celková barva čaje se nezmění. Hádej znovu!

Chcete další kvízy?

Udělali jste tento recept?

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu jíst Chia semínka v noci? Pokud byste chtěli jíst Chia semínka v noci a máte povoleno, pak ano, můžete.
 • Otázka Mohu jíst chia semínka ráno? Samozřejmě.
 • Otázka Mohu jíst chia semínka ve studené vodě? Ano, ale možná budete chtít přidat nějaký druh sladidla/citronové šťávy nebo jinou příchuť, protože je velmi nevýrazný.
 • Otázka Způsobují chia semínka nějaké zdravotní problémy? U některých lidí mohou způsobit zácpu, nadýmání nebo jiné gastrointestinální problémy, ale nic vážného.
 • Otázka Mohu polykat chia semínka vodou? Ano, ale musíte to vypít hned po rozmíchání ve vodě, protože semena expandují a lepkají.
 • Otázka Je v pořádku dát chia semínka do zeleného čaje, který je ještě horký? Ano, to je v pořádku.
 • Otázka Lze chia semínka vařit na ohni? Ne, nedoporučuje se to.
 • Otázka Mohu žvýkat syrová chia semínka? Ne, měli byste se vyhnout konzumaci suchých, syrových chia semínek.
 • Otázka Musím namočit chia semínka, nebo je mohu přidat do nápoje jako horká káva? Můžete je jednoduše přidat do horké kávy; nechte je několik minut sedět, pak jsou připraveni jít.
 • Otázka Mohu chia semínka bezpečně vložit do ranní kávy? Ano, pokud je namočíte do kávy na 2–3 minuty, textura se změní, ale budou bezpečné k jídlu.

Populární Problémy

Konečně jsme na US Open až do posledních čtyř a tady je ukázka ženského semifinále. Světová jednička a dvě Serena Williamsová a Simona Halepová jsou v semifinále.

Juan Martin del Potro se nedokázal zotavit ze zranění kolena natolik, aby se mohl zúčastnit finále ATP, místo dostal Kei Nishikori.

V neděli večer má premiéru nová série dokumentárních filmů CNN „Jeruzalém: Město víry a zuřivosti“. Zde je návod, jak jej můžete sledovat online, pokud nemáte kabel.

Ať už žijete na trhu nebo mimo trh, máme pro vás několik různých způsobů, jak v roce 2021 sledovat hry Patriots online bez kabelu.

Dnes večer je původní finále série The Walking Dead, než bylo naplánováno šest dalších epizod. Zde je návod, jak to sledovat online.

Svatí a Berani se v neděli setkají v odvetě mistrovství NFC. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry bez kabelu.