Jak poskytnout první pomoc koni

Byl váš kůň zraněn? Potřebuje první pomoc? Přestože jsou nehody s koňmi neobvyklé, může nastat chvíle, kdy se budete muset ponořit a poskytnout první pomoc, když to nejméně čekáte. Vědět, jak postupovat, je proto velmi cenné.Metoda 1 ze 2: Užívání vitálních funkcí

 1. 1 Zkontrolujte teplotu svého koně. Popadněte 6palcový veterinární teploměr a protřepávejte jej, dokud se teplota nezačne pohybovat kolem 95 stupňů. Na konec teploměru přidejte trochu vazelíny jako lubrikant a na druhý konec připněte kolíček na prádlo, aby se lépe uchopil. Postavte se na zadní stranu koně a vložte teploměr do konečníku. Nechte 2–3 minuty tuhnout, poté vyjměte a zkontrolujte teplotu.
  • Průměrná teplota zdravého dospělého koně je 99-101 stupňů. U hříbě je to o něco vyšší při 99,5–102 stupních.
  • Změna teploty o 1-3 stupně není problém, ale pokud teplota vašeho koně vzrostla o 4 stupně nebo více, může nastat problém.
  • Nezapomeňte zvážit věci jako horké počasí nebo těžký trénink před skokem do nemoci jako příčinu zvýšení teploty vašeho koně.
 2. 2 Změřte srdeční frekvenci svého koně. Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat tep koně, je stetoskop. Držte konec stetoskopu na hrudi koně, těsně za levým loktem. Jediný „lub-dub“ je jediný puls; udělejte si čas na jednu minutu a spočítejte počet pulzů, které uslyšíte. U zdravého koně by se klidový srdeční tep měl pohybovat někde mezi 35–42 údery za minutu. Cokoli mnohem vyššího nebo nižšího než toto může znamenat zdravotní problém.
 3. 3 Zkontrolujte jejich dechovou frekvenci. Zkontrolujte, zda dýchání vašeho koně není synchronizováno, a zkontrolujte jeho dechovou frekvenci. Zírejte na jejich hrudní koš a sledujte, jak stoupá a klesá. Udělejte si čas, když spočítáte, kolikrát uvidíte, jak se jejich hrudní koš během minuty rozšíří. Zdravý kůň bude mít dechovou frekvenci 8–20 dechů za minutu.
  • Pokud váš kůň nedávno cvičil, byl v horkém nebo vlhkém počasí, je těhotný nebo je velmi starý, může mít vyšší dechovou frekvenci, aniž by byl nemocný.
 4. 4 Otestujte si hydrataci svého koně. Když je obzvlášť horko, váš kůň pracoval velmi tvrdě nebo se obáváte možného onemocnění, zkontrolujte úroveň hydratace svého koně. Uchopte kousek kůže z jejich hrudníku nebo ramene mezi ukazováčky a poté pusťte. Pokud je váš kůň hydratovaný a má dostatek tekutin, pokožka by se měla během sekundy nebo méně vrátit do normálního stavu. Pokud je váš kůň mírně dehydrovaný, bude trvat 2–4 sekundy, než se vrátí do normálu. Silná hydratace je indikována špičkovou pokožkou trvající 5-10 sekund.
 5. 5 Zkontrolujte jejich barvu dásní a rychlost doplňování kapilár. Pokud máte strach, že váš kůň zažije toxickou reakci, šok nebo silnou hydrataci, vyzkoušejte mu dásně. Zvedněte jejich rty a zatlačte prstem na místo na jejich dásních, počkejte, až zbělá. Poté uvolněte tlak a spočítejte, jak dlouho trvá, než se vrátí do normálního narůžovělého odstínu. U zdravého koně se barva vrátí za 1-2 sekundy.
  • Pokud to trvá 3-4 sekundy (nebo déle), váš kůň může mít zdravotní problémy a měli byste zvážit přivolání veterináře.
  • Pokud dásně nejsou růžové, ale červené, váš kůň pravděpodobně požil toxickou látku.
  • Pokud jsou dásně bělavé barvy všude kolem, váš kůň mohl mít ztrátu krve nebo může být v šoku.
  • Pokud jsou dásně vašeho koně modré nebo zmodrají, okamžitě kontaktujte veterináře, protože to je známka toho, že jsou blízko smrti.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Léčba drobných onemocnění

 1. 1 Ošetřete tržnou ránu. Ránu důkladně opláchněte lehkým tlakem ze zahradní hadice, nebo v ideálním případě opláchněte čistou vodou nebo roztokem betadinu/chlorhexadinu (zředěného) pomocí 60 ccm stříkačky s jehlou 18 gauge, 1 & 1/2 'připojenou k injekční stříkačce. Po propláchnutí lehce vydrhněte chirurgickým drhnutím betadinem nebo chlorhexadinem. Na ránu naneste několik gázových polštářků a zakryjte je jednou nebo více velkými prošívanými podložkami.
  • Pokud nemáte chirurgický peeling chlorhexadin, postačí mýdlo ze slonoviny nebo jiné jemné mýdlo.
  • Bandážování ran na dolní končetině je snadné, ale cokoli vyššího (koleno, rameno, hlezno nebo horní část těla) je obtížné místo pro udržení bandáže na místě.
  • Pokud je rána na dolní končetině, přiložte čistou podložku telfa, poté zabalte prošívanou podložku a elastický obvaz a ujistěte se, že je bezpečná, ale ne tak těsná, aby zasahovala do oběhu.
 2. 2 Ošetřete jakýkoli otok kopnutím nebo pádem. Nechte koně stát s oteklou nohou v kbelíku naplněném solemi Epsom a vlažnou vodou, pokud je otok na dolní končetině. Pokud je kůň vrtkavý a nebude stát na místě, můžete namočit prošívaný stabilní obvaz do slané vody Epsom a obvazovat nohu, abyste zmenšili otok. Poté, co kůň stojí s nohou nebo kopytem v kbelíku asi deset až třicet minut, přiložte na oteklé místo obklad, buď domácí nebo zakoupený v obchodě
 3. 3 Ošetřete poranění očí. Pokud si všimnete hnisu nebo výtoku v oku vašeho koně, váš kůň má oteklé oko nebo vidíte malý předmět uvízlý v oku, ošetřete ho doma, abyste svému koni ulevili od nepohodlí. Odstraňte všechny předměty nebo předměty, které vidíte, které uvízly v oku koně. Poté oko vypláchněte koňským výplachem a odstraňte veškerý výtok. Můžete navázat měkký, vlhký hadr a setřít veškerý zbývající výtok nebo roztok.
 4. 4 Ošetřete bodnou ránu. Nejčastěji se vyskytují na kopytech koně, vpichy mohou být nebezpečné, protože se zdají být drobné, zatímco jsou ve skutečnosti velmi hluboké. Obraťte se na svého veterináře na ošetření bodných ran, ale mezitím předmět odstraňte (a uložte) a ránu vyčistěte čistou vodou. Poté nechte svého koně strčit nohu do kbelíku s teplou vodou, ve které jsou rozpuštěny epsomské soli.
  • Pokud váš kůň nebude stát s nohou v kbelíku, můžete namočit prošívanou podložku a omotat jí kopyto. To však může být obtížnější.
 5. 5 Ošetřete bolest. Nesprávně přiléhající přilnavost může způsobit, že se po dlouhé nebo namáhavé jízdě objeví drobné boláky a škrábance. Dokud bolest není příliš hluboká a není infikovaná, je léčba doma vhodná. Ořízněte vlasy kolem rány a poté vyčistěte oblast čistou vodou. Vyčistěte ho betadinem a namažte na ránu hustou pastu z antibiotické masti nebo vazelíny, aby se nenakazila.
  • Pokud jste na stezce, když si všimnete bolesti, odřízněte kousek 2 “pěny ve tvaru koblihy kolem rány a přilepte ji na spodní část cvočku. Tím zabráníte tomu, aby si cvoček otřel ránu a zhoršil se, když budete pokračovat v jízdě.
  • Pokud si všimnete vředů na lepidle, nechte si odborně pomoci zjistit, zda vaše připínáček skutečně sedí, a způsoby, jak jej můžete zlepšit.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Poranění očí a otok svědčící o poranění by měl veterinář považovat za potenciální nouzovou situaci. Oční problémy mohou velmi rychle jít z kopce. Je lepší ošetřit malý škrábanec brzy a pak nechat vytvořit obrovský vřed.
 • Abyste zabránili žvýkání obvazu, můžete na stabilní obvaz aplikovat kajenský pepř nebo jinou pastu s odpornou chutí. Vhodné budou všechny pasty určené k kousání do postýlky. Pokud to nefunguje, lze použít náhubek nebo kolébku, ale oba je třeba používat opatrně, protože oba mohou způsobit další problémy.
 • V závislosti na tom, jak špatná je rána nebo otok, možná budete chtít mít Bute nebo jinou formu prostředku na úlevu od bolesti, abyste zmírnili bolest koně. Bute je pouze nesteroidní protizánětlivý lék na předpis, který musí předepsat váš veterinář. Zásada: pokud váš kůň skutečně potřebuje Bute (fenylbutazon) na otok nebo bolest, potřebuje veterinární péči. Nikdy neváhejte a nechte svého koně čekat ...

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • K obvazování rány koně nepoužívejte přilnavý zábal nebo saranový zábal, protože ačkoli technika pocení fungovala, studie ukazují, že tyto buňky vysychají a buňky potřebují vlhkost, aby se uzdravily rychleji.
 • Buďte opatrní, protože kůň může kopnout, v závislosti na tom, jak vážné je zranění a jak moc to koně bolí.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Stabilní obvazy
 • Elastické bandáže
 • obklady
 • Jemný mýdlový nebo betadinový/chlorhexadinový drh a roztok (zředěný čistou vodou).
 • Velké, bílé gázové podložky
 • Epsomská sůl
 • Bute nebo jiný lék proti bolesti

Populární Problémy

Ruské eso Maria Šarapovová odešla z Wuhan Open po silné bolesti paže. Vedla Češku Barboru Strycovou na akci WTA v čínském Wu -chanu.

Rafael Nadal nedávno hovořil s anglickým deníkem před svou účastí na Barcelona Open Open.Houpací křeslo může být jedním z nejnáročnějších kusů, pokud jste dřevoobráběč, protože vyžaduje spoustu nástrojů a kusů, ale i tak si můžete vytvořit jedinečné křeslo sami. Houpací křesla musí mít správnou rovnováhu a ...

Jak identifikovat stromy vlašských ořechů. Pokud žijete ve středovýchodní části Spojených států, pravděpodobně jste viděli ořešáky v parcích nebo nízko položených oblastech mezi řekami, potoky a hustými lesy. Nejběžnější druhy ořešáků v ...Pohled na los Rafaela Nadala na tomto turnaji.