Jak sklízet levanduli

Levandule nejen vypadá krásně a hustě, když je vysazena na vašem dvoře, ale může být sklizena pro řemesla, vaření a výzdobu. Vzrostlý levandulový keř vám může dát každou sezónu 7 až 8 svazků levandule, které můžete sušit a skladovat měsíce. Sklizeň levandule je navíc dobrá pro dlouhověkost rostliny, protože odstraní starý porost a uvolní místo pro nové výhonky. Vezměte si tedy rukavice, naostřete prořezávače a sklízejte, abyste si užili sladkou parfémovanou vůni čerstvé levandule!

údery stolního tenisu

Metoda 1 ze 2: Řezání květin

 1. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 1

  1 Počkejte, dokud 40% až 50% rostliny nemá rozkvetlé pupeny. Obvykle je to brzy až do poloviny jara. Možná poznáte, že je levandule připravená, když poletujete kolem včel a opeříte každou rostlinu.
  • Pokud nakrájíte levanduli na jaře, rostlina může mít čas produkovat více květin pro druhou sklizeň.
  • Zkuste sklízet levanduli, když jsou květní pupeny oteklé a květy se teprve začínají otevírat, ale ještě se úplně neotevřely.


 2. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 2

  2 Levanduli sklízejte ráno, když se rosa odpaří. Nejlepší denní doba na sklizeň levandule je brzy ráno. To vám poskytne nejvyšší koncentraci olejů uvnitř rostliny, takže vaše sklizeň levandule voní nebo chutná skvěle.
  • Pokud budete čekat na pozdější část dne, slunce může odpařit některé oleje uvnitř rostliny. Stále budou dobře vonět, ale nebudou tak silné jako dříve.
 3. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 3

  3 Vyberte květiny, které vypadají barevně a svěže. Když se díváte skrz své levandulové rostliny, snažte se vybrat květiny, které vypadají nejčerstvěji, v plné barvě. Můžete přeskočit všechny květiny, které vypadají malé nebo svěšené, protože pravděpodobně nebudou tak dobře vonět ani chutnat.
  • Přemýšlejte o tom, že byste si vybrali levanduli, jako byste sbírali čerstvé ovoce - pokud nevypadá barevně a zralě, nesbírejte ji.
 4. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 4

  4 Shromážděte 50 až 100 stonků levandule do svazku. Pomocí rukou nasbírejte dostatek stonků, které se pohodlně vejdou do pěsti, nebo přibližně 50 až 100 stonků. Stonky jsou poměrně odolné, takže se můžete sbírat ze všech částí keře, aniž byste se museli obávat, že ho roztrhnete.
  • Balíček, který se vám vejde do ruky, se nazývá „parta“.
  • Levandulový keř v prvním roce bude typicky produkovat jen tolik květů, aby vytvořil 1 nebo 2 trsy, ale starší rostliny vám mohou dát až 10 trsů.
 5. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 5

  5 Levanduli ustřihněte 5,1 cm nad dřevnatým porostem. Pokud prozkoumáte levandulový keř, uvidíte, že je zakořeněný k zemi s tvrdým, dřevitým růstem. Nad tím je „nový růst“, který vypadá zeleně a chatrně. Pomocí nůžek na stříhání zastřihněte alespoň 2 palce (5,1 cm) nad dřevnatou částí stonku, abyste rostlině poskytli dostatek práce pro nový květ.
  • Nejlepší řezací nástroj pro levanduli se nazývá sklízecí nůž. Je zakřivený jako kosa a má vroubkovaný okraj. Pokud nemáte po ruce, bude také dobře fungovat ruční vyžínač. Používáte -li sklízecí nůž, zavěste ho kolem svazkované levandule a vytáhněte nůž směrem k sobě, odřízněte stonky levandule.
  • Pokud chcete, aby vaše květy levandule byly ve svazku, přivažte je kolem gumičky, než je odstřihnete.
  • Nejlepší je sklízet celý stonek, než se snažit odříznout jen květinu. Tímto způsobem vám nezůstane hromada klacků kolem vaší rostliny.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Sušení a skladování levandule

 1. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 6

  1 Umístěte své svazky do vody, dokud nebudete připraveni je použít. Pokud uchováváte levanduli čerstvou, můžete do vázy napustit vodu a pak do ní vložit svazek. Nejedná se o dlouhodobé řešení, ale může udržet vaši levanduli čerstvou několik dní, dokud ji nebudete připraveni použít.
  • Pokud budete vystavovat levanduli, je to skvělý způsob, jak ji uložit, dokud nebudete připraveni ji dát do kytice.
 2. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 7

  2 Levanduli opláchněte, abyste odstranili škůdce. Květy levandule a stonky spusťte pod studenou vodou a poté je ponořte do vody, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo škůdce. Položte je na papírový ručník a osušte, aby se vyčistily.
  • Oplachování levandule je velmi důležité, pokud ji budete jíst. Pokud ji používáte k dekorativním účelům nebo ji schnete, nemusíte si s tím tolik dělat starosti.
 3. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 8

  3 Levanduli osušte ve svazcích nebo na obrazovkách. Můžete použít sušičku na potraviny, zavěsit ji vzhůru nohama, abyste ji doma usušili na chladném, tmavém místě, nebo ji sušit venku na kovových zástěnách na slunci. Pokud ji sušíte na slunci, může květům při proschnutí trochu odlehčit.
  • Pokud se rozhodnete zavěsit levanduli, aby uschla, pomocí motouzů nebo splétaných kravat sbírejte stonky ve svazcích a svazky zavěste dnem vzhůru na háčky nebo hřebíky. Zásoby podle potřeby zatáhněte, aby zůstaly pohromadě, protože se při sušení zmenšují.
  • Sušení levandule uvnitř může trvat několik týdnů, zatímco sušení na slunci trvá jen několik dní.
 4. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 9

  4 Sušenou levanduli uzavřete do vzduchotěsné nádoby. K uchování levandule můžete použít plastový sáček, skleněnou nádobu nebo plastovou nádobu s víkem. Pevně ​​uzavřete, aby se do něj nedostal vzduch, než jej odložíte.
  • Než odložíte levanduli, ujistěte se, že je opravdu suchá! Skladování mokré levandule může způsobit vznik plísní, které zničí vůni vaší levandule.
  • Sušená levandule si obvykle udrží svoji vůni zhruba 1 sezónu.
 5. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 10

  5 Sušenou levanduli skladujte na chladném a tmavém místě. Uchovávání levandule mimo slunce a teplo jí pomůže vydržet co nejdéle a také zachová přirozenou chuť a vůni květin. Levanduli můžete uložit do kuchyňské spíže, skříně nebo do sklepa (pokud neklesne pod bod mrazu).
  • Sušená levandule může trvat měsíce. Hlavní věcí, o kterou se musíte po usušení starat, jsou okvětní lístky opadávající ze stonku - protože jsou tak malé, může být těžké je znovu smést.
 6. Obrázek s názvem Sklizeň levandule Krok 11

  6 Použijte levanduli při vaření a řemeslech. Nyní je čas dát levanduli k použití! Sušené stonky můžete umístit do váz, aby ozdobily váš domov, použít květiny k výrobě sáčků nebo si ze sklizně vyrobit lahodné cukrovinky. Levandule voní a chutná skvěle, takže pokud jde o použití vašich květin, máte celou řadu možností.
  • Při vaření s levandulí buďte opatrní. Příliš mnoho ve vašem jídle může chutnat trochu jako parfém, takže nejprve jděte pomalu!
  • Sušená levandule vypadá krásně, když je naaranžována s neutrálně zbarvenými květy, jako jsou bílé lilie nebo sedmikrásky.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak odolná je levandule? Katie Gohmann
  Profesionální zahradník Katherine Gohmann je profesionální zahradník v Texasu. Od roku 2008 je domácí zahradnicí a profesionální zahradnicí. Katie Gohmann Profesionální zahradník Odborná odpověď Levandule může růst v zónách USDA 5-9, v závislosti na odrůdě. Mějte na paměti, že levandule má ráda suchá, slunná, skalnatá stanoviště. Pokud vaše oblast taková není, budete si muset na levandulové zahradě dát více práce. Levandule nesnáší vlhkost. Pokud hodně prší nebo je vlhkost, vaše levandule bude trpět. Hidcote a Munstead jsou nejtvrdší odrůdy- vyzkoušejte je.
 • Otázka Mohu použít lusky květů levandule na čaj? Katie Gohmann
  Profesionální zahradník Katherine Gohmann je profesionální zahradník v Texasu. Od roku 2008 je domácí zahradnicí a profesionální zahradnicí. Katie Gohmann Profesionální zahradník Expertní odpověď Ano, můžete si připravit bylinný čaj z květů levandule a/nebo jej přidat do černého nebo zeleného čaje. Návod na přípravu levandulového čaje naleznete zde: Jak připravit levandulový čaj .
 • Otázka Kdy by měla být levandule sklizena? Artemisia školka
  Plant Nursery & Garden Shop Artemisia Nursery je maloobchodní školka v severovýchodním Los Angeles specializující se na kalifornské rostliny. Artemisia Nursery je dělník vlastněný malým podnikem s plány stát se dělníkem vlastněným družstvem. Kromě původních kalifornských rostlin nabízí Artemisia Nursery výběr sukulentů, dědičných zeleninových a bylinkových startů, pokojových rostlin, keramiky a zahradnických nástrojů a potřeb. Na základě znalostí zakladatelů nabízí Artemisia Nursery také konzultace, návrhy a instalace. Artemisia školka Plant Nursery & Garden Shop Odborná odpověď Levandule je optimální, když jsou poupata oteklá a květy se teprve začínají otevírat, ale ještě se úplně neotevřely.
 • Otázka Mnoho mých květů zhnědlo, ale jiné vypadají zdravě. Mám odstřihnout hnědé části a zjistit, co se stane, nebo mám vytáhnout celou rostlinu nahoru? Nyní jsou poměrně velké. Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Zaměstnanci Odpověď Zkuste prořezat hnědé části. Je možné, že vaše rostlina přiděluje příliš mnoho zdrojů na hnědé / mrtvé květy a málo na zdravé živé květiny. Pomozte tím, že odstraníte mrtvé, a pak se podívejte, jak to funguje.
 • Otázka Jak často mohu sklízet levanduli? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci wikiHow Zaměstnanci Redakce Odpověď Zaměstnanci můžete sklízet levanduli několikrát za sezónu, nebo tak často, jak vaše rostlina pěstuje nové květiny. Sklizeň levandule několikrát za sezónu je pro rostlinu vlastně dobrá, takže si nedělejte starosti s tím, že byste vzali příliš mnoho květin.
 • Otázka Pokud ponechám květiny na levanduli, abych si je užil, bude to bránit růstu mé rostliny? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Levandulové květy po období květu přirozeně odumřou, a pokud je necháte zapnuté, přirozeně samy odpadnou. Nebrání růstu rostlin, ale může rostlině trochu ztížit růst nových výhonků v příští sezóně. Zkuste na podzim prořezat všechny mrtvé stonky, aby vaše rostlina měla na jaře místo pro nové výhonky.
 • Otázka Rád bych sklidil některé z mých květů levandule, ale opylovači je MILUJÍ. Nechci být sobecký a rád je vidím na rostlině. Mám stále sklízet levanduli? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Sklizeň / prořezávání levandule ve skutečnosti vytváří nový růst, takže je pro rostlinu a opylovače dlouhodobě lepší. Pokud se obáváte, že vezmete příliš mnoho květin najednou, zkuste nechat přibližně polovinu keře nedotčenou, aby si to mohli užít i opylovači.
 • Otázka Na levanduli v květináči nemám moc štěstí - stále umírá. Tušíte proč? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Hrnková levandule často hyne v důsledku přemokření. Zajistěte, aby byla zalévací půda dobré kvality a aby rychle odtékala a nedržela příliš mnoho vlhkosti. Pokud listy vadnou a/nebo zčernají, znamená to, že vlhkost umožnila růst plísní, které mohou levanduli zabít, pokud nejsou kontrolovány.
 • Otázka Roste levandule po sklizni znovu? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Zaměstnanci wikiHow Zaměstnanci Redakce Odpověď Ano, květy levandule rostou znovu buď ve stejné sezóně, nebo v následujícím roce, podle toho, kdy jste sklidili květiny. Levandule vyroste o několik měsíců později více květů, pokud byla sklizena brzy na jaře, což vám v teplejších měsících poskytne dvě sklizně.
 • Otázka Kdy mohu sklízet levanduli? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci redakce Odpověď zaměstnanců Levanduli lze sklízet brzy na jaře, což je vhodný čas, protože to znamená, že levandule se pokusí vyprodukovat další plodinu květin, kterou lze sklízet koncem léta nebo začátkem podzimu.

Populární Problémy

Jak na sandboard. Sandboarding je skvělá volba, když je surfování chudé, sníh je pryč nebo jsou oblasti skateboardingu přeplněné. Tato aktivita kombinuje prvky snowboardingu, surfování a bruslení, což vám umožňuje nastoupit na písečné duny ...

Hry

400 hráčů Destiny 2 PC bylo včera zakázáno. Bungie nám dala vědět proč.

5 hráčů kromě Big 3, na které si dejte pozor na nadcházejícím French Open.

Analýza toho, co každý z Rafaela Nadala a Novaka Djokoviče musí udělat, aby zakončil rok, se umístila na světové jedničce. Nadal má stále matematickou šanci Djokoviče předběhnout, ale v nejlepším případě je to vzdálené.

Sha'Carri Richardson se vrací na klasickou sobotu 2021 Prefontaine. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos události online.

Tkaničky do bot byly historicky vyrobeny z materiálů, jako je kůže, konopí nebo bavlna-typické materiály pro výrobu lan. Http://www.madehow.com/Volume-6/Shoelace.html Pokrok ve výrobě syntetických vláken, jako je nylon a polyester ...