Jak mít vyvážený zdravotní trojúhelník

Health Triangle je užitečný nástroj pro vizualizaci vaší celkové pohody. Trojúhelník se skládá ze tří stran, z nichž každá představuje důležitou stránku vašeho zdraví: fyzickou, duševní a sociální. Fyzické zdraví představuje vaše biologické blaho a způsob, jak chránit své tělo před nemocí nebo zraněním. Duševní zdraví zahrnuje váš emocionální život a způsob, jakým zpracováváte věci, jako je stres nebo úzkost. Sociální zdraví naznačuje vaše umístění v širší komunitě přátel a rodiny. Posílení každé strany trojúhelníku vám pomůže vést zdravý život.Část 1 ze 3: Ochrana vašeho fyzického zdraví

 1. Obrázek s názvem Mít vyvážený zdravotní trojúhelník Krok 1

  1 Jezte zdravou výživu. Vyvážená strava je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit vaše fyzické zdraví. Zdravá strava se obecně skládá z následujících položek:
  • Celá zrna, jako je celozrnný chléb, těstoviny a hnědá rýže.
  • Chudé maso jako kuřecí, vepřové a ryby.
  • Zelenina jako špenát, brokolice a paprika, která je bohatá na vitamíny a antioxidanty.
  • Ovoce, jako jsou bobule, pomeranče, jablka a banány.
  • Nízkotučné nebo nízkotučné mléčné výrobky, jako je mléko, jogurty a sýry.
  • Další potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce, fazole a luštěniny.
  • Polévky na bázi vývaru.
 2. Obrázek s názvem Vyhněte se touze po dietě, krok 5

  2 Omezte nezdravá jídla. Mezi potraviny, které by se měly jíst zřídka nebo s mírou, patří sodovky, smažené potraviny, plnotučné mléčné výrobky, sladká zpracovaná jídla, jako jsou sušenky, koláče a obiloviny. Konzumace těchto kalorií nabitých potravin v nadměrném množství může způsobit nadváhu nebo obezitu, což zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky a dalších vážných zdravotních stavů.
  • Měli byste také omezit příjem kofeinu a alkoholických nápojů.
 3. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 2

  3 Zůstaňte hydratovaní. Pitná voda je základním prvkem vašeho fyzického zdraví. Voda reguluje vaši tělesnou teplotu a udržuje klouby dobře promazané. Odstraňuje také toxiny z vašeho těla močením a pohyby střev.
  • Doporučené množství vody k pití každý den se bude lišit od člověka k člověku, ale obecné pokyny uvádějí 13 šálků vody pro muže a 9 šálků vody pro ženy každý den.
  • Abyste si zvykli pít více vody, mějte na stole láhev vody. Když uvidíte vodu v těsné blízkosti, pravděpodobně vás to vyzve k častějšímu pití, ale můžete si také nastavit telefon nebo počítač, aby vám každou půl hodinu připomenul, že byste měli pít.
  • Pokud máte ve zvyku pít sodu, zkuste místo toho pít perlivou vodu. Perlivá, sycená textura nápoje vám bude připomínat sodu, ale nebudete konzumovat žádné škodlivé cukry ani chemikálie ze sody.
 4. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 3

  4 Cvičení. Abyste mohli těžit z fyzických výhod cvičení, nemusíte závodit v Ultra-maratonech. 30 minut mírného až intenzivního cvičení (jako je rychlá chůze, běh, plavání nebo pěší turistika) 4-5krát týdně je doporučené množství pro většinu lidí.
  • Cvičení vám může pomoci zhubnout a snížit riziko srdečních chorob, cukrovky, chronické únavy a dokonce i některých druhů rakoviny, jako je rakovina endometria a plic.
  • Najít formu cvičení, které vás opravdu baví, může nějakou dobu trvat. Vyzkoušejte širokou škálu aktivit: chůzi, běh, plavání, jógu, pilates, balet. Můžete se také podívat na týmové sporty, jako je fotbal, basketbal, fotbal a softball. Vaše místní tělocvična nebo komunitní centrum může nabízet kurzy v těchto oblastech, ale můžete také vyhledat DVD nebo videa o fitness na YouTube, která vám pomohou.
  • Nevzdávejte hned nový cvičební režim. Bude chvíli trvat, než se vaše svaly přizpůsobí požadavkům aktivity. Vyzkoušejte každou aktivitu alespoň měsíc, než přejdete na něco nového.
 5. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 4

  5 Spěte 7 až 9 hodin každou noc. Plný noční spánek může mít několik fyzických výhod, od posílení imunitního systému po zlepšení schopnosti soustředit se a dokončit projekty, když jste vzhůru.
  • Pokud máte potíže s plným nočním spánkem, zkuste si vytvořit pravidelnou rutinu před spaním v hodině, která vede k době, kdy chcete spát. Umyjte si obličej, vyčistěte si zuby a pusťte si relaxační hudbu. Před spaním si můžete přečíst knihu v posteli. Opakováním těchto činností připravíte své tělo na spánek.
  • Zlepšete své spánkové podmínky. Pokud potřebujete spát v chladné místnosti, přidejte další ventilátor nebo odeberte vrstvu přikrývek z postele. Pokud žijete v hlučné ulici, zkuste pomocí šumového zařízení přehlušit veškerý hluk. Použijte silné závěsy, abyste vypnuli jakékoli světlo z pouličních lamp nebo okolních budov.
 6. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 5

  6 Pravidelně se sprchovat. Sprchování každý den vám nejen pomůže cítit se svěží, ale také podpoří správnou hygienu. Při sprchování nebo koupeli nezapomeňte použít vodu a mýdlo.
 7. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 6

  7 Umyj si ruce. Pravidelné mytí rukou je jednou z nejúčinnějších metod prevence šíření nemocí. Snižuje přenos průjmu, chřipky a dalších přenosných chorob.
  • K sušení rukou nezapomeňte použít teplou vodu, antibakteriální mýdlo na ruce (buď v tyčince nebo v tekuté formě) a čistý ručník.
  • Před přípravou jídla, vložením kontaktních čoček nebo aplikací jakéhokoli lékařského ošetření, jako je obvaz, si umyjte ruce.
  • Umyjte si ruce poté, co jste šli na záchod, vynesli odpadky, smrkali, manipulovali se syrovým masem nebo vejci nebo se dotýkali zvířete.
 8. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 7

  8 Chraňte své zubní zdraví. Čistěte si zuby ráno a večer vždy dvě minuty. Použijte zubní pastu na bázi fluoridů. Váš zubař může chtít, abyste se čistili po každém jídle nebo 3krát denně, takže vždy dodržujte její pokyny.
  • Zubní pastu a zubní kartáček si můžete zakoupit v místním obchodě s potravinami nebo v drogerii.
  • Nit. Měli byste také vložit mezi zuby, abyste odstranili bakterie a chránili dásně před infekcí. Vezměte kousek dentální nitě a omotejte jeho konce ukazováčkem na pravé ruce a ukazováčkem levé ruky. Vložte řetězec nitě mezi zuby a pohybujte jím nahoru a dolů, abyste důkladně vyčistili prostor mezi zuby a dásněmi.
 9. Obrázek s názvem Vyhněte se UV záření Krok 1

  9 Dobře se starejte o svou pokožku. Vaše kůže je největším orgánem ve vašem těle, proto je důležité se o ni dobře starat. Pokud trávíte čas venku, vždy používejte opalovací krém a nechte se pravidelně kontrolovat kůží od lékaře nebo dermatologa.
  • Okamžitě navštivte lékaře, pokud si všimnete nového krtka nebo růstu na kůži. Melanom (rakovina kůže) je jednou z nejběžnějších forem rakoviny a může se rozšířit do jiných částí těla, pokud není včas léčen.
 10. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 8

  10 Nechávejte se pravidelně kontrolovat. Měli byste si naplánovat roční zkoušku se svým rodinným lékařem (nebo praktickým lékařem), aby mohli sledovat váš krevní tlak, hladinu cholesterolu, váhu, reflexy a další známky dobrého zdraví.
  • Pokud jste žena, pak byste měla mít také každoroční prohlídky u gynekologa.
  • Pokud máte v rodinné anamnéze konkrétní onemocnění - například cukrovku nebo rakovinu plic - měli byste si promluvit se svým lékařem o sledování těchto stavů a ​​o tom, co můžete udělat, abyste zabránili jejich rozvoji.
  reklama

Část 2 ze 3: Zachování vašeho duševního zdraví

 1. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 9

  1 Zacházejte s duševní nemocí stejně vážně jako s fyzickou nemocí. Jen proto, že příznaky duševních chorob nemusí být viditelné stejným způsobem jako příznaky fyzické nemoci, neměli byste odmítat příznaky stresu, deprese nebo úzkosti. Příznaky špatného duševního zdraví mohou zahrnovat:
  • Vztek nebo podrážděnost
  • Pláč
  • Pocit bezmoci nebo bezmoci
  • Pocit odpojení nebo necitlivosti vůči vašim emocím
  • Ztráta chuti k jídlu nebo snížené libido
  • Ztráta zájmu o činnosti, které běžně milujete
 2. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 10

  2 Udělejte si čas na činnosti, které vám dělají radost. Pravděpodobně máte velmi nabitý program s požadavky práce, domova a všeho mezi tím. Zachovat si duševní zdraví však znamená udělat si čas na věci, které vám přinášejí radost a také vás udržují v klidu.
  • Vytvořte si seznam věcí, které rádi děláte ve svém volném čase. Možná rádi cvičíte fotografování, čtete tajemné romány nebo zkoušíte nové recepty. Ať už vás baví cokoli, vyhraďte si každý týden alespoň několik hodin, během kterých si můžete odpočinout a vzít si tento čas pro sebe.
 3. Obrázek s názvem Mějte vyvážený zdravotní trojúhelník, krok 11

  3 Praxe hluboké dýchání . Jednoduše dýchejte dlouhé, uklidňující dechy, které vám pomohou regulovat reakci vašeho těla na stres.
  • Nadechněte se rozšířením membrány směrem ven; toto se nachází ve vašem dolním žaludku. Zadržte dech na pět sekund. Potom vydechněte a zatáhněte membránu zpět dovnitř.
 4. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 12

  4 Objetí rozjímání a spiritualita. Při meditaci vyprazdňujete mysl, takže se při nádechu a výdechu soustředíte pouze na svůj dech a rytmy svého těla.
  • Najděte si pohodlné místo k sezení nebo ležení, zatímco se soustředíte na svůj dech. Pokud vám není příjemné ležet nebo sedět, zkuste se jít projít a soustředit se pouze na své okolí.
  • Pokud máte tendenci „přemýšlet“ nebo mít záchvat úzkostných myšlenek, zvláště před spaním, meditace vám může pomoci zbavit se těchto toxických myšlenek a místo toho se soustředit na zážitek z dýchání.
 5. Obrázek s názvem Mít vyvážený zdravotní trojúhelník, krok 13

  5 Cvičení . Kromě toho, že má cvičení skvělé fyzické výhody, může také zmírnit příznaky deprese a úzkosti. Endorfiny uvolňované během cvičení mohou pomoci zlepšit vaši náladu a zmírnit příznaky deprese.
  • Mnoho forem cvičení - například jóga a tai chi - kombinuje výhody cvičení se zaměřením na hluboké meditativní dýchání. Tato cvičení jsou skvělým způsobem, jak potlačit příznaky stresu nebo úzkosti.
 6. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 14

  6 Poraďte se s terapeutem. I když byste určitě měli navštívit poradce nebo psychiatra, pokud trpíte depresí nebo akutní úzkostí, můžete vyhledat léčbu pro zdánlivě menší zážitky ze stresu. Poradce, terapeut nebo psychiatr vám může poskytnout užitečné tipy pro zvládání stresu a udržení vašeho duševního zdraví. reklama

Část 3 ze 3: Zlepšení vašeho sociálního zdraví

 1. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 151 Vybudujte komunitu. Sociální zdraví posilují sítě přátel a rodinných příslušníků. Jsou to lidé, kteří nás podporují, dávají nám vedení a oslavují radostné chvíle v životě. Poskytují zásadní pocit sounáležitosti, který je nezbytný pro naše celkové zdraví.
  • Mějte na paměti, že ke štěstí nepotřebujete mít spoustu přátel. I jeden nebo dva dobří přátelé mohou stačit na to, aby vám poskytli silný podpůrný systém.
  • Zkuste budovat sítě, které se pravidelně scházejí osobně. Účast ve třídě, návštěva měsíčního knižního klubu nebo připojení se k místnímu tenisovému týmu znamená, že budete mít pravidelnou, opakující se příležitost navázat přátelství.
 2. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví, krok 16

  2 Spojte se s lidmi kvůli společným zájmům. Pokud hledáte nové přátele, přidejte se ke skupinám, ve kterých máte společného konkrétního koníčka nebo dovednosti. Zvažte například připojení se ke skupině turistů nebo ke skupině kreativního psaní.
  • Podívejte se online na místní skupiny nebo skupiny na Facebooku na MeetUp, kde najdete zájmové skupiny.
 3. Obrázek s názvem Vyvážený trojúhelník zdraví Krok 173 Dobrovolník. Další skvělý způsob, jak posílit své sociální zdraví, je vrátit se zpět své komunitě. To vám pomůže poznat nové lidi a zároveň posílí váš pocit sounáležitosti s místním městem.
  • Ukázalo se, že dobrovolnictví má pro své účastníky obrovské výhody, zejména při zvyšování jejich psychické pohody a pocitu sociální integrace.
 4. Obrázek s názvem Mějte vyvážený zdravotní trojúhelník, krok 18

  4 Oslovte stávající sítě. Možná máte spolupracovníka, kterého jste chtěli lépe poznat. Pozvěte ho na šálek kávy. Pokud máte přítele, se kterým jste několik měsíců nemluvili, zkuste mu zavolat nebo jí poslat e -mail a zjistit, jak se jí daří.
  • Bylo prokázáno, že udržování starších sítí přátelství přináší lidem značné štěstí. Štěstí, spokojenost a pocit sociální sounáležitosti jsou klíčovými ingrediencemi k udržení vašeho sociálního zdraví.
  • Pamatujte, že ke zdravému společenskému životu nepotřebujete mít mnoho různých přátelství. Udržování několika kvalitních přátelství může mít větší výhody - včetně prodloužení života - než jen periferní přátelství se známými.
 5. Obrázek s názvem Mít vyvážený zdravotní trojúhelník, krok 195 Zahajte pozvánky na společenské akce. Ať už se snažíte navázat nová přátelství nebo oživit ta stará, zvažte pořádání a pořádání akcí, kdy se můžete společensky stýkat s ostatními. Pozvěte na večeři nové přátele (můžete si z toho udělat potluck, pokud nechcete vařit pro mnoho lidí). Pokud nemáte místo na pořádání večeří, zvažte místo toho koktejly a předkrmy.
  • Můžete také organizovat velmi jednoduché akce, například jít na film nebo koncert, vyzkoušet novou restauraci na brunch nebo večeři nebo si dát drink ve šťastnou hodinu.
 6. Obrázek s názvem Mějte vyvážený zdravotní trojúhelník, krok 20

  6 Říkat ano. Podobně neodmítejte příležitosti setkat se s novými lidmi. Pokud jste pozváni na večírek, zúčastněte se ho, i když nevíte, že jde někdo jiný.
  • Buďte otevřeni zkoušení nových věcí. Pokud vás někdo pozve do nové restaurace nebo na festival, na kterém jste nikdy nebyli, přidejte se k tomu. I když to není přesně to, co byste raději dělali, buďte flexibilní kvůli poznávání nových lidí.
 7. Obrázek s názvem Mějte vyvážený zdravotní trojúhelník, krok 217 Projevte opravdový zájem o ostatní. Jedním z nejlepších způsobů, jak navázat přátelství, je jednoduše projevit zájem o druhého člověka. Zeptejte se jich na jejich koníčky, na jejich současné cíle nebo poslání a na to, co je vášnivě baví.
  • Když s nimi mluvíte, dívejte se lidem přímo do očí. Usmívejte se a chovejte se k nim přátelsky a velkoryse.
  • Nikoho neodmítejte jen proto, že se na první pohled od vás liší (tj. Může mít jiný politický nebo náboženský systém víry než vy). I když se mohou zdát, že jsou vaším polárním opakem, stále vám mohou být skvělým a věrným přítelem.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

„This Is Us“ je konečně zpět a 5. sezóna bude mít premiéru v úterý večer. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat online streamování nových epizod.Syndrom karpálního tunelu nastává, když dojde ke skřípnutí nebo tlaku na střední nerv umístěný mezi dlaní ruky a předloktím. To může způsobit zánět, bolest, necitlivost a brnění, stejně jako pocit tlaku v ...

Berdych porazil Federera a Djokoviče ve Wimbledonu 2010, ale ve vrcholovém střetu s Nadalem se nedostal.Soju je tradiční korejský duch, který se nejlépe podává studený a čistý (bez ledu). Je to také nejprodávanější alkohol na světě. Https://www.townandcountrymag.com/leisure/drinks/a16752958/soju-korean-liquor/ Baleno v klasickém zeleném ...