Jak vyléčit zlomený prst

Prsty na nohou se skládají z malých kostí (nazývaných falangy), které se mohou vystavit tupému traumatu. Většina zlomených prstů se nazývá zlomeniny „stresu“ nebo „vlasové linie“, což znamená malou povrchovou prasklinu, která není natolik závažná, aby nevyrovnala kosti nebo porušila povrch kůže. Méně často může být prst na noze rozdrcen tak, že kosti jsou zcela rozbité (rozdrcená zlomenina) nebo zlomeny tak, že kosti radikálně nesouosě a trčí přes kůži (otevřená zlomenina sloučeniny). Pochopení závažnosti poranění prstů na nohou je zásadní, protože určuje typ léčebných protokolů, které byste měli dodržovat.

Část 1 ze 4: Diagnostika

 1. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 1

  1 Domluvte si schůzku se svým lékařem. Pokud z nějakého typu traumatu vyvinete náhlou bolest prstů a po několika dnech nezmizí, naplánujte si schůzku s rodinným lékařem nebo jděte na pohotovost místní nemocnice nebo na pohotovostní kliniku, která má X- paprskové služby, pokud jsou příznaky závažné. Lékař vám prozkoumá prst na noze a chodidle, zeptá se, jak jste si ho poranili, a možná dokonce provede rentgenové snímky, aby určil rozsah zranění a typ zlomeniny. Váš rodinný lékař však není odborníkem na pohybový aparát, takže na vážné problémy s prstem na noze možná budete potřebovat doporučení jiného lékaře se specializovanějším školením.
  • Mezi nejčastější příznaky zlomeného prstu patří intenzivní bolest, otok, ztuhlost a obvykle tvorba modřin v důsledku vnitřního krvácení. Chůze je obtížná a běh nebo skákání je bez mučivé bolesti téměř nemožné.
  • Mezi další typy zdravotnických pracovníků, kteří by mohli pomoci diagnostikovat a/nebo léčit zlomené prsty na nohou, patří osteopati, podiatři, chiropraktici a fyzioterapeuti, stejně jako lékaři na pohotovosti nebo lékaři urgentní péče.


 2. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 2

  2 Navštivte odborníka. Malé vlasové (stresové) zlomeniny, kostní třísky a pohmožděniny nejsou považovány za vážné zdravotní stavy, ale silně rozdrcené prsty na nohou nebo vytěsněné zlomeniny často vyžadují chirurgický zákrok, zvláště pokud jde o palec na noze. Lékařští specialisté, jako je ortoped (specialista na kosti a klouby) nebo fyziatr (specialista na svaly a kosti), mohou lépe posoudit závažnost vaší zlomeniny a doporučit vhodnou léčbu. Zlomené prsty na nohou mohou někdy souviset s chorobami a stavy, které postihují a oslabují kost, jako je rakovina kostí, kostní infekce, osteoporóza nebo komplikace související s cukrovkou, a proto je musí lékařští specialisté při prohlídce prstu na nohou zohlednit.
  • Rentgenové záření, skenování kostí, MRI, CT a ultrazvuk jsou způsoby, které mohou specialisté použít k diagnostice zlomeného prstu.
  • Zlomené prsty na nohou jsou obvykle důsledkem upuštění něčeho těžkého na nohu nebo `` ucpání '' palce o něco tvrdého a nepohyblivého.
 3. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 3

  3 Porozumět typu zlomeniny a nejvhodnější léčbě. Zajistěte, aby lékař jasně vysvětlil diagnózu (včetně typu zlomeniny) a poskytl vám různé možnosti léčby poranění, protože jednoduché stresové zlomeniny lze obvykle léčit doma. Naproti tomu rozbitý, ohnutý nebo deformovaný prst na noze je obvykle známkou vážnější zlomeniny a je nejlepší ho nechat na vyškolených profesionálech.
  • Nejmenší prst (5.) a největší (1.) jsou zlomeny častěji než ostatní prsty na nohou.
  • Dislokace kloubů může také způsobit křivé prsty na nohou a vypadají podobně jako zlomeniny, ale fyzikální vyšetření a rentgenové záření tyto dva stavy rozlišují.
  reklama

Část 2 ze 4: Léčba stresu a nevytlačených zlomenin

 1. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 4

  1 Využijte R.I.C.E. léčba protokol. Nejúčinnější léčebný protokol pro drobná poranění pohybového aparátu (včetně stresových zlomenin) je zkráceně R.I.C.E. a stojí za odpočinek , led , komprese a nadmořská výška . Prvním krokem je odpočinek - dočasně zastavte veškerou činnost, která zahrnuje vaši zraněnou nohu, abyste mohli vyřešit své zranění. Dále by měla být na zlomenou špičku co nejdříve aplikována studená terapie (led zabalený do tenkého ručníku nebo zmrazených gelových balíčků), aby se zastavilo jakékoli vnitřní krvácení a snížil zánět, nejlépe když je noha vyvýšená na židli nebo stohu polštáře (které také bojují proti zánětu). Led by měl být aplikován po dobu 10-15 minut každou hodinu, poté snižte frekvenci, protože bolest a otoky během několika dnů odezní. Stlačení ledu na nohu pomocí kompresního obvazu nebo elastické podpory také pomůže zvládnout zánět.
  • Nezavazujte kompresní obvaz příliš pevně ani jej nenechávejte působit déle než 15 minut, protože úplné omezení průtoku krve by mohlo způsobit větší poškození nohy.
  • Většina nekomplikovaných zlomených prstů se dobře hojí, obvykle během čtyř až šesti týdnů, kdy můžete pomalu pokračovat v atletických aktivitách.
 2. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 5

  2 Užívejte volně prodejné léky. Váš lékař může doporučit protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, naproxen nebo aspirin, nebo běžná analgetika (léky proti bolesti), jako je acetaminofen, které vám pomohou v boji proti zánětu a bolesti spojené s poraněním prstů.
  • Tyto léky bývají tvrdé pro váš žaludek, játra a ledviny, proto by neměly být užívány déle než dva týdny v kuse.
 3. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 6

  3 Páskujte prsty na nohou pro podporu. Přilepte zlomený prst na sousední nezraněný prst (nazývaný buddy taping) pro podporu a pomoc při opětovném vyrovnání, pokud je poněkud křivý (nejprve promluvte se svým lékařem, pokud se váš prst zdá být křivý). Důkladně si očistěte prsty na nohou a chodidlech alkoholovými ubrousky a poté použijte silnou lékařskou pásku, která je nejlépe vodotěsná, takže vydrží i sprchování. Pásku měňte každých několik dní v průběhu několika týdnů.
  • Zvažte, že si mezi prsty na nohou vložíte gázu nebo plsť, abyste je spojili, abyste předešli podráždění pokožky.
  • Chcete -li vytvořit jednoduchou, domácí dlahu pro další podporu, položte ořezané tyčinky z nanuku na obě strany prstů a poté je slepte.
  • Pokud si nedokážete oblepit prsty na nohou, požádejte o pomoc svého rodinného lékaře, specialistu, chiropraktika, pediatra nebo fyzického terapeuta.
 4. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 7

  4 Po dobu čtyř až šesti týdnů noste pohodlnou obuv. Bezprostředně po poranění prstu na noze přejděte na pohodlnou obuv, která má ve špičce dostatek místa, aby se přizpůsobila otokům a páskám. Vyberte si boty s pevnou podrážkou, podpůrné a pevné boty před více trendy typy a vyhněte se nošení vysokých podpatků po dobu alespoň několika měsíců, protože tlačí vaši váhu dopředu a silně tlačí prsty na nohou.
  • Pokud je zánět nadměrný, mohou být použity podpůrné sandály s otevřenou špičkou, ale pamatujte, že neposkytují žádnou ochranu prstů.
  reklama

Část 3 ze 4: Ošetřování posunutých nebo otevřených zlomenin

 1. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 8

  1 Získejte redukční operaci. Pokud se zlomené fragmenty kostí nesrovná, ortopedický chirurg bude manipulovat s kousky zpět do normální polohy - tento proces se nazývá redukce. V některých případech lze redukci provést bez invazivního chirurgického zákroku v závislosti na počtu a umístění kostních fragmentů. Do špičky se vstříkne lokální anestetikum, které bolest znecitliví. Pokud je kůže poraněná v důsledku traumatu, budou zapotřebí stehy k uzavření rány a lokální podávání antiseptik.
  • U otevřených zlomenin je čas podstatný kvůli potenciální ztrátě krve a riziku infekce nebo nekrózy (místní smrt tkáně v důsledku nedostatku kyslíku).
  • Silné léky proti bolesti, jako jsou narkotika, mohou být předepsány, dokud není na operačním sále podána anestezie.
  • Někdy s vážnými zlomeninami mohou být vyžadovány čepy nebo šrouby, aby kosti držely na místě, zatímco se uzdravují.
  • Redukce se nepoužívá pouze u otevřených zlomenin; používá se také u jakékoli zlomeniny s výrazným posunem.
 2. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 9

  2 Noste dlahu. Po zmenšení zlomeného prstu na noze se často zavádí dlaha na podporu a ochranu špice, zatímco se správně hojí. Alternativně možná budete muset nosit podpůrnou kompresní botu, ale v každém případě budete pravděpodobně potřebovat berle v krátkodobém horizontu (asi dva týdny). V této fázi se stále doporučuje minimalizovat chůzi a odpočinek se zvednutou poraněnou nohou.
  • Dlahy sice poskytují oporu a odpružení, ale neposkytují velkou ochranu, proto buďte mimořádně opatrní, abyste si při chůzi nenarazili na palec na noze.
  • Během fáze hojení kostí se ujistěte, že je vaše strava bohatá na minerály, zejména vápník, hořčík a bór, a také vitamín D, aby se podpořila pevnost kostí.
 3. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 10

  3 Získejte obsazení. Pokud je zlomen více než jeden prst na noze nebo jsou poraněny jiné kosti přední části nohy (například metatarzy), může vám lékař na celé chodidlo aplikovat sádru nebo sklolaminát. Pokud fragmenty nezůstanou těsně pohromadě, doporučujeme také chůzi na krátkou nohu. Většina zlomených kostí se úspěšně uzdraví, jakmile jsou přemístěny a jsou chráněny před dalším traumatem nebo nadměrným tlakem.
  • Po chirurgickém zákroku, a zejména s pomocí sádry, trvá těžce zlomené prsty na nohou šest až osm týdnů, v závislosti na místě a rozsahu poranění. Po tak dlouhé době v sádře může vaše noha potřebovat nějakou rehabilitaci, jak je popsáno níže.
  • Po týdnu nebo dvou může lékař požádat o další sadu rentgenových paprsků, aby zajistil, že kosti jsou zarovnány a správně se hojí.
  reklama

Část 4 ze 4: Řešení komplikací

 1. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 11

  1 Sledujte známky infekce. Pokud je kůže rozbitá v blízkosti vašeho zraněného prstu, máte vyšší riziko vzniku infekce v kosti nebo okolních tkáních. Infekce jsou oteklé, červené, teplé a velmi jemné na dotek. Někdy z nich vytéká hnis (což představuje vaše bílé krvinky při práci) a zapáchá. Pokud jste zaznamenali otevřenou zlomeninu, může vám lékař doporučit preventivní dvoutýdenní léčbu perorálními antibiotiky, která zabrání růstu a šíření bakterií.
  • Váš lékař oblast pečlivě prozkoumá a v případě infekce předepíše antibiotika.
  • Váš lékař může doporučit tetanický výstřel po vážné zlomenině, pokud byl způsoben propíchnutím nebo roztržením kůže.
 2. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 12

  2 Noste protetiku obuvi. Orthotics jsou přizpůsobené vložky do bot, které podporují klenbu nohy a podporují lepší biomechaniku při chůzi a běhu. Po zlomenině prstu na noze, zvláště pokud se jedná o palec na noze, může být vaše biomechanika chůze a chodidla negativně změněna kulháním a vyhýbáním se vyklouznutí. Ortotika pomůže snížit riziko vzniku problémů u jiných kloubů, jako je kotník, koleno a boky.
  • Při těžké zlomenině existuje vždy riziko vzniku artritidy v okolních kloubech, ale ortotika může toto riziko zmírnit.
 3. Obrázek s názvem Heal a Broken Toe Step 13

  3 Vyhledejte fyzickou terapii. Poté, co bolest a zánět zmizí a zlomená kost se uzdraví, můžete si všimnout snížení pohybu nebo síly v chodidle. Z tohoto důvodu požádejte svého lékaře o doporučení specialistovi na sportovní medicínu nebo fyzioterapeutovi, který může nabídnout řadu posilovacích cvičení, protahování a terapií na míru, aby se zlepšil váš pohyb, rovnováha, koordinace a síla.
  • Mezi další zdravotnické profesionály, kteří mohou pomoci s rehabilitací vašeho prstu/nohy, patří podiatři, osteopati a chiropraktici.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Je v pořádku, že prst na noze se stresovou zlomeninou je po nahrávání kamaráda bolestivější? Daniel Wozniczka, MD, MPH
  Interní lékař Dr. Wozniczka je interní lékař v Chicagu, který má zkušenosti se zdravotnictvím v subsaharské Africe, východní Evropě a jihovýchodní Asii. V roce 2014 dokončil doktorát na Jagellonské univerzitě a také získal titul MBA a magisterské studium veřejného zdraví na University of Illinois v Chicagu. Daniel Wozniczka, MD, MPH Interní lékař Lékař Odpověď odborníka Chtěl bych zpochybnit kvalitu nahrávání kamaráda. Promluvte si se svým lékařem primární péče.
 • Otázka Jak zabalím tři střední prsty? Daniel Wozniczka, MD, MPH
  Interní lékař Dr. Wozniczka je interní lékař v Chicagu, který má zkušenosti se zdravotnictvím v subsaharské Africe, východní Evropě a jihovýchodní Asii. V roce 2014 dokončil doktorát na Jagellonské univerzitě a také získal titul MBA a magisterské studium veřejného zdraví na University of Illinois v Chicagu. Daniel Wozniczka, MD, MPH Interní lékař Lékař Odpověď odborníka Obvykle zabalíme dohromady pouze dva prsty na nohou. Pro zlomený prst na noze není třeba balit tři. Promluvte si se svým lékařem primární péče.
 • Otázka Pokud se můj prst hojí velmi pomalu, co mohu udělat, aby se uzdravil rychleji? Snažte se držet co nejdál od špičky, protože neustálá váha může proces hojení zpomalit. Pokud se obáváte, jak pomalu se hojí, měli byste vyhledat radu od lékaře.
 • Otázka Jak mohu zastavit bolest, pokud jsem již udělal všechny tyto věci? Existují případy, kdy nebudete schopni ulevit od veškeré bolesti. Možná budete muset počkat na bolest. Pokud se to stane příliš nesnesitelným, navštivte svého lékaře a zjistěte, zda vám může předepsat nějaké léky.
 • Otázka Jak mohu zvýšit rozsah pohybu poté, co se zlomený prst na noze uzdravil? Musíte začít pomalu a postupně se dopracovat k většímu rozsahu pohybu. Cvičte to několikrát denně.
 • Otázka Jak dlouho trvá, než se zlomený prst uzdraví? Záleží na závažnosti přestávky. Většina přestávek se uzdraví asi za 4 až 6 týdnů. Pokud se jedná o těžší přestávku (tj. Přestávka stupně 3), bude to trvat asi 2 až 2 ½ měsíce.
 • Otázka Zhoršuje to chůze po zlomeném prstu? Ano, chůze na špičce by mohla bolest (i samotnou pauzu) zhoršit.
 • Otázka Myslím, že jsem si zlomil palec vedle svého velkého. Už to bylo ohnuté dolů ze dvou zlomů, teď to můžu narovnat. Co bych měl dělat? Stačí to zalepit jako dříve? Měli byste o tom navštívit svého lékaře a zeptat se ho, co byste mohli udělat, abyste napravili zranění.
 • Otázka Zlomil jsem si palec na pravé noze. Jak dlouho mám čekat, než budu řídit? Pravděpodobně byste měli pár dní počkat podle toho, jak špatná je přestávka. To poskytne čas na snížení bolesti a otoku. Vždy je nejlepší poradit se se svým lékařem, než pojedete se zlomeným prstem.
 • Otázka Jak mohu dlahu prstu na noze? Měli byste se zeptat svého lékaře nebo jiného lékaře.

Populární Problémy

Podívejte se, jak sledovat online MTV Europe Music Awards, alias MTV EMA, online prostřednictvím živého streamování bez kabelů.

Denis Pitner byl ITF v srpnu pozastaven, ale na US Open 2015 pracoval jako čárový rozhodčí.

Heisman je plyometrické cvičení s vysokou intenzitou, které zlepšuje svalovou sílu a podporuje spalování tuků. Ve skutečnosti existuje několik variant tohoto cvičení, včetně základního Heismanu (také nazývaného „Airborne Heisman“), Double ...

Vítězové skupiny C DR Kongo se ve čtvrtfinále setkají s finalisty skupiny D Ghany. Zde je návod, jak sledovat zápas online zdarma.

V neděli Rafael Nadal vyjádřil naději, že se dlouholetý rival a přítel Roger Federer brzy vrátí na turné. Nadal postoupil do čtvrtfinále French Open, kde se v úterý setká s talentovaným mladíkem Jannikem Sinnerem.

Novak Djokovič zvedl v neděli svůj 20. grandslamový titul, když ve finále Wimbledonu porazil Matteo Berrettiniho 6: 7 (4), 6: 4, 6: 4, 6: 3.