Jak improvizovat malý obvaz

I když je vždy dobré mít zásobenou lékárničku poblíž, někdy nastávají situace, kdy není k dispozici předem připravený obvaz. Pokud jste venku v divočině nebo jinak nemáte přístup k lékařské péči, můžete použít to, co máte s sebou, k improvizaci obvazů na malé rány.

Metoda 1 ze 4: Čištění rány

 1. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 1

  1 Tlakem na ránu zatlačte. Můžete použít hadr, ručník, košili nebo jinou látku, kterou máte po ruce. To pomůže srazit ránu a zastavit se krvácející . Můžete také zvednout ránu nad hlavu, abyste zpomalili krvácení.
 2. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 2

  2 Vyčistěte ránu. Před aplikací obvazu je důležité se ujistit, že je rána čistá, jinak vám hrozí infekce. Nečistoty z poraněného místa opláchněte čistou vodou, ale nedrhněte. Otřete ránu krouživými pohyby pohybujícími se od středu rány směrem k okrajům. Odstraňte všechny viditelné nečistoty nebo předměty.
  • Voda by měla být čistá. Voda z vodovodu, balená voda nebo voda vařená a chlazená jsou vaše nejlepší možnosti, ale v případě potřeby můžete také použít čistou tekoucí vodu, například z potoka. Vyvarujte se čištění rány stojatou nebo zakalenou vodou.
  • Nevytahujte žádné předměty hluboko pronikající do kůže. Ty mohou zastavit krvácení a jejich odstraněním riskujete větší poškození. Podobně, pokud se předmět z rány snadno nesmyje, nevybírejte jej, abyste jej odstranili; prostě toho nech.
  • Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není moč při odchodu z těla sterilní. Pokud nemáte přístup k vodě, neměli byste na ránu čůrat. Prsty jemně odstraňte z rány veškeré nečistoty a nechte působit své přirozené vlastnosti srážení. Bílé krvinky vašeho těla budou účinnější při ničení bakterií.


 3. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 3

  3 Dezinfikujte ránu. Pokud nemáte přístup k lokálním antibiotikům, jako je Bacitracin, existuje řada náhrad, které zabíjejí bakterie kolem rány a zabraňují vstupu choroboplodných zárodků.
  • Petrolatum (také známý jako vazelína) lze vetřít do rány, aby se zabránilo vstupu bakterií do řezu.
  • Borovicová míza, med a cukr mohou pomoci utěsnit ránu. Můžete také zkusit použít roztok slané vody.
  • Mírně používejte alkoholy a silná antiseptika, jako je třecí alkohol (isopropylalkohol), silný alkohol (whisky, bourbon atd.), Jód nebo peroxid vodíku. Existují protichůdné důkazy o tom, zda tyto rány ublíží nebo ne, ale pokud máte špinavou ránu, mohou ji zpočátku dezinfikovat.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Aplikace látkového obvazu pomocí lepicí pásky

 1. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 4

  1 Po vyčištění postižené místo osušte. To pomůže lepicí tyči. Kolem poraněného místa buďte opatrní, abyste zabránili opětovnému otevření rány.
 2. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 5

  2 Zakryjte postižené místo látkovou podložkou. Tato podložka by měla pokrývat nejen samotnou ránu, ale i oblast kolem rány. Gáza nebo podobná tkanina s otevřenou vazbou je ideální, ale pokud nejsou k dispozici, můžete improvizovat s jakýmkoli čistým hadříkem, včetně triček, šátků nebo ručníků. Ideální materiály by neměly být vyrobeny z hrubého nebo nadýchaného materiálu.
  • Pokud nemáte čistý hadřík nebo oděv, ale máte přístup ke zdroji tepla, jako je například táborový oheň, uvařte a usušte své oblečení.
  • Pokud nemáte přístup k čistému hadříku a nemůžete si své oblečení vyvařit, posuďte rozsah zranění. Pokud se nachází v oblasti s pravděpodobnou infekcí - jako jsou ruce nebo nohy - je nejlepší ji obvázat, jak nejlépe umíte, dokud se nedostanete k lékařské pomoci. Pokud ne, můžete použít hadřík k zastavení krvácení, ale ponechat ránu bez bandáže.
 3. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 6

  3 Zajistěte gázu. Pokud máte pásku nebo podobný lepicí materiál, například nálepku, jemně ji přetáhněte přes hadřík. V ideálním případě by páska měla být dostatečně dlouhá, aby se natáhla přes látku. Ujistěte se, že se rány nedotýká žádné lepidlo. Pokud pásku nemáte, můžete použít popruh, například dlouhý kus látky, stuhu nebo kabel. Přivažte jej nad obvazovou podložku, abyste na polstrování vyvíjeli mírný tlak.
  • Ujistěte se, že neomezujete svůj oběh. Páska a zábaly by měly být dostatečně těsné, aby držely obvaz na místě, ale ne tak těsné, aby vaše kůže zmodrala.
 4. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 7

  4 Pečlivě sledujte ránu a každých 12 hodin měňte obvaz. Pokud je obvaz mokrý nebo špinavý, budete možná muset častěji měnit. Kontrolujte svou ránu každý den, abyste se ujistili, že nejsou žádné známky infekce. Když je rána zahojená, můžete obvaz sundat. reklama

Metoda 3 ze 4: Výroba motýlového obvazu

 1. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 8

  1 Zhodnoťte ránu. Pokud máte otevřenou nebo zející ránu, která potřebuje uzavření, možná budete potřebovat motýlí obvaz. Motýlí obvazy jsou ideální k uzavření úzkých zející rány stažením kůže k sobě, aby se mohla uzdravit. Tyto obvazy by neměly být používány na rány větší než 2 palce dlouhé (nebo 5 cm).
 2. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 9

  2 Odřízněte jeden palec (nebo 2,5 cm) lepicí pásky. Nejlepší je lékařská páska nebo podobná páska na bázi látky. Čiré celulózové pásky nebo silné metalické pásky nejsou ideální, ale mohou fungovat v případě nouze.
 3. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 10

  3 Přeložte pásku podélně dozadu. Při skládání dozadu sevřete konce pásky mezi ukazováčkem a palcem. Lepicí strana pásky by měla směřovat ven k vám.
 4. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 11

  4 Vystřihněte čtyři malé trojúhelníky poblíž středu pásky. Na každé straně pásky by měly být dva trojúhelníky. Mezi trojúhelníky nechte zhruba růžovou mezeru. Pokud to uděláte správně, trojúhelníky vytvoří malý čtverec prostoru. To se stane nelepivou podložkou obvazu.
 5. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 12

  5 Přeložte pásku mezi zářezy. Obvaz by nyní měl připomínat motýla nebo činku. Skládaný střed by měl být nelepivý na obou stranách. Toto je část, která bude ležet přímo nad vaší ránou.
 6. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 13

  6 Použijte obvaz. Čistými prsty jemně přidržte ránu a natáhněte přes ni obvaz. Nelepivý skládaný střed by měl být přímo nad ranou. Nechcete, aby se jakákoli část lepivého obvazu dotýkala vaší rány.
 7. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 14

  7 Použijte tolik obvazů, kolik je potřeba. Mezi každým obvazem by měl být jeden palec nebo 3 cm. Obvaz nemusí pokrývat celou ránu, pokud rána nekrvácí. reklama

Metoda 4 ze 4: Proměna ponožky v obvaz na paži nebo na noze

 1. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 15

  1 Najděte čistou, vypranou hadicovou ponožku nebo jinou ponožku s dlouhou elastickou nohou. Můžete jej použít jako kompresní obvaz ke snížení otoku nebo krvácení. Chcete ponožku, která má alespoň poloviční nohu nebo polovinu lýtka. U tohoto typu obvazu nebudou fungovat kotníkové ponožky, ponožky na podpatku a no-show. Noha by měla mít silnou gumu, která nebyla příliš natažená. Při přetažení přes ruku nebo nohu by mělo být těsné.
 2. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 16

  2 Odřízněte pružnou nohu z ponožky. Měli byste řezat těsně pod kotníkem nebo podél „nožní jamky“ ponožky. Zbytek ponožky můžete vyhodit popř recyklovat to.
 3. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 17

  3 Vyřízněte otvor pro palec. Pokud používáte tento obvaz na ruku nebo zápěstí, možná budete chtít otvor pro palec. Ponožku položte podélně na ruku a označte, kde leží palec. Vystřihněte kruh o průměru zhruba jeden nebo dva palce a zkuste to na velikosti.
 4. Obrázek s názvem Improvise a Small Bandage Krok 18

  4 Ponožku jemně nasuňte na ruku nebo nohu. Snažte se, aby se tkanina o ránu neotřela; možná budete muset ponožku roztáhnout prsty tak, aby se nedotýkala rány, dokud nebude na svém místě. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak improvizuji obvaz na řez způsobený nožem? Existuje několik způsobů. Pokud se vám může dostat do rukou neotevřený tampon nebo vložka do kalhotek, můžete odstřihnout proužek bavlny nebo umělého hedvábí a přelepit ho lékařskou páskou. Ránu nejprve omyjte mýdlem a teplou vodou. K zastavení krvácení lze použít cukr nebo kukuřičný škrob.
 • Otázka Mám obrovské rány po celých žebrech. Způsobila je skleněná deska a stále se otvírala. Nemám žádné velké obvazy a nejsem si jistý, jestli mám jít do nemocnice nebo ne. Co mám dělat? Jděte do nemocnice - proříznutí žeber znamená, že jsou ohroženy vnitřní orgány, a pokud se do ní dostane infekce, může to být nebezpečné pro vaše zdraví.
 • Otázka Mohu si pomocí roztrhaného oblečení udělat obvaz? Dokud jsou šaty čisté, ano. Nechcete, aby se vám do ran dostaly nějaké bakterie.
 • Otázka Co když nemám žádné šaty a jsem sám v divočině? Mám použít list nebo je to nehygienické? posypat paprikou Je to určitě nehygienické, ale jedna věc, která může fungovat, je mech. Pokud můžete, pokuste se najít tekoucí proud, abyste vyčistili lézi (léze) a mech, a poté na své rány přiložte nyní ne tak špinavý mech. Zkuste to zajistit buď vinnou révou, nebo ohýbatelnými větvičkami, čímkoli, co se ohne a při zauzlování nezlomí. Pro tento druh věcí by pravděpodobně byl nejlepší útesový uzel. Nechte ránu ošetřit lékařem co nejdříve.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pravidelně měňte obvazy a ránu často čistěte, abyste zabránili infekci.
 • Všechny utěrky, pásky a obvazy použité k převázání rány by měly být čisté. Používání špinavých nebo nehygienických materiálů může zvýšit vaše šance na infekci. Pokud jste v divočině a nemáte přístup k čisté vodě nebo nemáte možnost vařit vodu, měli byste pečlivě zvážit, zda je obvaz nezbytný. Hluboké rány, vpichy, kousnutí nebo rány na rukou nebo nohou by měly být obvázány, stejně jako jakékoli rány v oblastech, kde se mohou otřít o oděv. Drobné nebo mělké řezy, které jsou vystaveny vzduchu, lze ponechat bez přelepení.
 • Pečlivě sledujte ránu, dokud se zcela nezhojí. Pokud se rána nezhojí do jednoho až tří týdnů, můžete se poradit s lékařem.
 • U podvrtnutí/zlomenin, které je třeba dočasně bandážovat, dokud nedorazí lékařská pomoc, mohou oblečení a ručníky, jako jsou bundy, mikiny nebo utěrky, poskytnout dočasné odpružení a podporu.
 • Pokud používáte ponožkový obvaz, můžete rozřezaný konec spálit zápalkou nebo zapalovačem a pomalé rozmotávání.

reklama

Varování

 • Pokud je rána hlubokou punkcí a v posledních pěti letech jste neměli tetanický výstřel, měli byste navštívit svého lékaře o nový výstřel.
 • Některé rány jsou náchylnější k infekci než jiné. Patří sem kousnutí (zvířecí i lidské), vpichy, drtivé rány a rány na nohou. Okamžitě ošetřete tyto rány a poraďte se se svým lékařem.
 • Pokud rána po deseti minutách aplikovaného tlaku nepřestane krvácet, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud si navíc všimnete nadměrného zánětu a citlivosti v okolí rány nebo pokud z ní odteče hustá šedá tekutina, co nejdříve se poraďte s lékařem.
reklama

Populární Problémy

Akrylová barva je oblíbenou formou pro použití v řemeslných, domácích dekoracích a obecných malířských pracích. Je navržen tak, aby se rozpustil ve vodě, ale pokud skončí na vašem oblečení, může se skvrnit. Naštěstí je v mnoha případech možné jej odstranit ...

Lakovaná kůže je krásný a okouzlující materiál pro boty, kabelky a nábytek, ale velmi snadno vykazuje oděrky, skvrny a další známky opotřebení. Čištění kožených materiálů je skličující úkol, zvláště pokud jste nikdy ...

Jak dostat myš z domu. Myši mohou být trochu roztomilé, ale není to tak milé, když vidíte jednoho, který se proháněl vaším domem. Horší je najít stopy po myši ve vašich skříních nebo skříních, jako je výpovědní trus nebo dokonce hnízdo ....

Tweenerový odpal tenisu je snadno nejzábavnější střelou v tenise. Podívejte se na náš seznam 20 nejlepších výstřelů, které kdy byly v profesionálním tenise zasaženy.

Jak přimět 13letého chlapce, aby tě políbil. Pokus o to, aby vás někdo políbil, je děsivý a vzrušující zážitek. Pokud jste zamilovaní do 13letého chlapce, použijte tyto tipy, aby vás políbil. Připravte si svůj vzhled. V následujících situacích...

Jak nosit sportovní kabát. Všestranný, ležérní a chladný sportovní kabát by měl být základním kamenem promyšleného šatníku. Ať už chcete nosit chytrý sportovní kabát na formální příležitost, nebo spárovat vzorovaný kostkovaný kabát s rockovou kapelou ...