Jak zastavit krvácení

Odborníci se shodují, že první věc, kterou byste měli udělat, pokud krvácíte, je vyvinout tlak na tuto oblast. Ke krvácení dochází, když vám krev vytéká z cév, často kvůli ráně. K vnějšímu krvácení dochází, když máte řezaný nebo krvavý výtok, ale můžete mít také vnitřní krvácení, kdy krvácíte pod kůži. Výzkum naznačuje, že nekontrolované nebo závažné krvácení může vést k šoku, což znamená, že v těle nemáte dostatek krve. Mírná krvácivá poranění můžete pravděpodobně léčit doma, ale pokud máte závažné krvácení nebo nemůžete krvácení dostat pod kontrolu, okamžitě navštivte lékaře.

Metoda 1 ze 3: Zastavení menšího krvácení z malých řezů

 1. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 1

  1 Řez opláchněte vodou. Tekoucí voda vyčistí ránu a pomůže zastavit krvácení. Přejeďte studenou vodu přes řez, abyste stáhli cévy a zastavili krvácení. Totéž s horkou vodou kauterizuje řez a umožní srážení krve. Nepoužívejte horkou ani studenou vodu - stačí jeden nebo druhý.
  • K uzavření cév můžete místo studené vody použít kostku ledu. Držte led na řezu několik sekund, dokud se rána nezavře a nepřestane krvácet.
  • Pokud máte na těle několik malých řezů, horká sprcha vám vyčistí veškerou krev a kauterizuje více rán současně.


 2. 2 Na řez vyvíjejte tlak. Poté, co řez očistíte, na něj zatlačte kouskem čistého hedvábného papíru nebo gázy. Držte tkáň nebo gázu na místě několik minut a poté zkontrolujte, zda se krvácení zastavilo.
  • Pokud krev prosákne tkání nebo gázou, vyměňte ji za čistý a suchý kus.
 3. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 8

  3 Zkuste styptickou tužku. Tyto voskové tužky byly původně vyrobeny pro holení zářezů a holicích břitev, ale fungují skvěle pro jakýkoli malý řez. Tužkou si potřete kůži a nechte minerální adstringenty, které obsahuje, pracovat. Při kontaktu to bude trochu štípat, ale po několika sekundách bolest i krvácení zmizí.
 4. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 2

  4 Přidejte vazelínu, abyste podpořili srážení. V důsledku voskovité struktury vazelíny nebo vazelíny nanesením jejího malého nátěru na drobné řezy zablokujete průtok krve mimo kůži a dáte ráně čas srazit se. Pokud nemáte po ruce žádnou obyčejnou vazelínu nebo vazelínu, můžete použít běžný balzám na rty.
 5. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 9

  5 Potřete nějaký antiperspirant. Podobně jako styptická tužka má váš deodorant chlorid hlinitý, který funguje jako adstringent a zastavuje průtok krve. Dejte si něco na prst, než si to rozmažete po řezu, nebo si hůl namažte přímo na nick.
 6. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 10

  6 Dab na Listerine. Pravidelný Listerine, původně vytvořený jako voda po holení, může dezinfikovat váš řez a pomoci zastavit průtok krve. Nalijte trochu přímo na řez nebo ponořte vatový tampon do Listerine a otřete jej. Měli byste zaznamenat pokles průtoku krve po minutě nebo 2.
 7. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 12

  7 Použijte kamencový blok. Jedná se o tyčinku podobnou mýdlu vytvořenou z minerálů, které pomáhají zastavit krvácení. Kamencový blok navlhčete ve vodě a jemně jím otřete řez. Při umístění bloku na ránu není nutné vyvíjet tlak; minerály udělají práci samy.
 8. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 3

  8 K dezinfekci řezu naneste bílý ocet. Adstringentní vlastnosti octa pomáhají dezinfikovat a srážet drobné řezy. Naneste trochu bílého octa na řez vatou a počkejte, až krvácení přestane.
 9. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 4

  9 Zkuste čarodějnici zastavit krvácení. Podobně jako bílý ocet, líska čarodějnice působí jako přírodní adstringent skvělý pro srážení drobných řezů. Stejným efektem trochu přelijte svůj střih nebo jej otřete vatou.
 10. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 5

  10 Na ránu naneste trochu kukuřičného škrobu. Na řez posypte trochu kukuřičného škrobu, dávejte pozor, abyste jej nepotřeli a nezpůsobili další oděrky. Prášek můžete lehce přitlačit na řez, abyste proces urychlili. Když řez přestane krvácet, opláchněte kukuřičný škrob tekoucí vodou.
 11. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 7

  jedenáct Použijte pavučiny, ve špetce. To je skvělá volba, pokud jste řezáni při turistice nebo venku. Popadněte pavučiny (bez pavouků!) A položte je na řez, v případě potřeby je srolujte. Sítě zpomalí průtok krve a poskytnou čas na vnitřní srážení.
 12. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 14

  12 Oblékněte střih, jakmile je krvácení pod kontrolou. Na ránu naneste čistý obvaz nebo obvaz, který pomůže zabránit vniknutí nečistot a zastavit další krvácení. Můžete použít jednoduchou náplast nebo kousek čisté gázy. reklama

Metoda 2 ze 3: Léčba vážných ran

 1. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 15

  1 Lehnout. Pomůže vám snížit pravděpodobnost šoku, pokud můžete zvednout nohy nebo položit hlavu níže než trup. Pokud pomáháte někomu jinému, zkontrolujte jeho dýchání a krevní oběh, než budete pokračovat.
  • Pokud máte podezření, že je osoba, které pomáháte šokovat , vyhledat lékařskou pomoc nebo zavolejte záchrannou službu rovnou.
 2. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 16

  2 Zvedněte zraněnou končetinu. Zvednutí zraněné končetiny (za předpokladu, že se jedná o zraněnou končetinu) nad srdce pomůže snížit závažné krvácení. Pokud máte podezření na zlomeninu kosti, nepokoušejte se hýbat končetinou.
 3. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 17

  3 Odstraňte veškeré úlomky z rány. Vyčistěte všechna viditelná cizí tělesa a nečistoty, ale nečistěte ránu důkladně, protože to může ránu zhoršit. Vaší bezprostřední prioritou je zastavit silné krvácení. Čištění rány může počkat.
  • Pokud je však cizí předmět velký (např. Velký kus skla, nůž nebo podobný), nevyjímejte ho. S největší pravděpodobností zastaví mnoho krvácení samotného. Na oblast kolem předmětu jednoduše zatlačte a dávejte pozor, abyste jej nezasunuli dále.
 4. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 18

  4 Působte silným tlakem přímo na ránu, dokud krvácení neustane. Použijte podložku z čisté gázy, obvazu nebo oblečení. I vaše ruka může fungovat, pokud není k dispozici nic jiného. Položte ruku na podložku a prsty nebo rukou silně zatlačte na ránu.
 5. Obrázek s názvem Zastavte krvácení Krok 19

  5 Vyvíjejte rovnoměrný tlak. Pokud je zranění na končetině, můžete k udržení tlaku použít pásku nebo látku omotanou kolem rány (ideální je složený trojúhelníkový obvaz umístěný přes ránu a přivázaný). Za zranění do třísla nebo jiné části těla, kde nemůžete ránu zabalit, použijte těžkou podložku a rukama stále tlačte na ránu.
 6. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 20

  6 Podívejte se na prosakování z rány. Pokud originál prosákne, přidejte další gázu nebo další obvazy. Nepřebalujte jej však, protože větší objem riskuje snížení tlaku na ránu. Pokud máte podezření, že obvaz nefunguje, sundejte obvaz a podložku a aplikaci znovu zhodnoťte. Pokud se krvácení zdá být kontrolované, udržujte tlak, dokud si nejste jisti, že krvácení přestalo nebo dokud nepřijde lékařská pomoc.
 7. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 21

  7 V případě potřeby použijte tlakové body. Pokud nemůžete zastavit krvácení samotným tlakem, kombinujte přímý tlak na ránu s tlakem do jednoho z těchto tlakových bodů. Prsty přitlačte cévu ke kosti. Nejčastěji potřebné tlakové body jsou popsány níže:
  • Brachiální tepna, na rány na dolní části paže. Běží na vnitřní straně paže mezi loktem a podpaží.
  • Stehenní tepna, na stehenní rány. Běží podél slabin poblíž linie bikin.
  • Podkolenní tepna, na rány na bérci. To se nachází za kolenem.
 8. Obrázek s názvem Zastavte krvácení, krok 22

  8 Pokračujte v tlaku, dokud krvácení neustane nebo dokud nepřijde pomoc. Nepřestávejte vyvíjet tlak, pokud si nejste jisti, že krvácení přestalo. Pokud krev obvazem evidentně nenasákne, občas ránu zkontrolujte, zda stále krvácí.
  • Po zastavení krvácení netlačte na tepnu déle než 5 minut.
  • Pokud je krvácení život ohrožující, použijte škrtidlo. Turnikety při správné aplikaci obvykle okamžitě zastaví krvácení, ale nesprávné použití škrtidla může pacientovi ublížit.
 9. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 23

  9 Sledujte dýchání oběti. Zkontrolujte, zda nejsou obvazy příliš těsné. Pokud má oběť studenou, bledou kůži, prsty nebo prsty, které se po stlačení nevrátí do normální barvy, nebo si oběť stěžuje na necitlivost nebo brnění, je pravděpodobné, že bandáž je příliš těsná. reklama

Metoda 3 ze 3: Vnitřní krvácení

 1. Obrázek s názvem Zastavte krvácení, krok 24

  1 Pokud máte podezření na vnitřní krvácení, okamžitě zavolejte záchrannou službu. Dostaňte krvácející oběť do nemocnice co nejrychleji. Vnitřní krvácení nelze léčit doma a může být řešeno pouze lékařem. Příznaky vnitřního krvácení mohou zahrnovat:
  • Rychlý srdeční tep
  • Nízký krevní tlak
  • Studená, zpocená kůže
  • Závratě nebo zmatenosti
  • Bolest a zánět v blízkosti místa poranění
  • Modřiny na kůži
 2. Obrázek s názvem Zastavte krvácení, krok 25

  2 Relaxujte v pohodlné poloze. Nesnažte se hýbat a zůstaňte ležet, pokud to dokážete. Pokud pomáháte někomu jinému s vnitřním krvácením, udržujte jej v klidu a v klidu odpočívejte, abyste předešli dalšímu zranění.
 3. Obrázek s názvem Stop krvácení Krok 26

  3 Zkontrolujte dýchání . Monitorujte dýchací cesty, dýchání a oběh oběti. Věnujte se vnějšímu krvácení, pokud existuje.
 4. Obrázek s názvem Zastavte krvácení, krok 27

  4 Udržujte normální tělesnou teplotu. Zabraňte tomu, aby se oběť příliš zahřála nebo ochladila, a to tak, že si na čelo přiložíte hadry namočené ve vodě. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu zastavit krvácení z nosu, když beru léky na ředění krve? Luba Lee, FNP-BC, MS
  Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Luba Lee, FNP-BC je certifikovaný rodinný praktický lékař (FNP) a pedagog v Tennessee s více než desetiletou klinickou praxí. Luba má certifikace v oblasti pediatrické pokročilé podpory života (PALS), urgentní medicíny, pokročilé podpory života v srdci (ACLS), budování týmu a ošetřování kritické péče. V roce 2006 získala magisterský titul v oboru ošetřovatelství (MSN) na University of Tennessee. Luba Lee, FNP-BC, MS Magisterský titul, ošetřovatelství, University of Tennessee Knoxville Odborná odpověď Nejprve musíte svému lékaři okamžitě sdělit krvácení z nosu, když jste na ředění krve. Budou vás chtít vidět v kanceláři kvůli vyhodnocení a možná i odběru krve. Do té doby zůstaňte v klidu, sedněte si do vzpřímené polohy a mírně se předkloňte (aby nedošlo k polykání vaší krve); sevřete nosní dírky k sobě a 10-15 minut tlačte ukazováčkem a palcem. Kromě toho můžete na nos umístit studený hadr, který pomůže zúžit cévy. Abyste zabránili krvácení z nosu, udržujte nosní dírky vlhké a bez zranění pomocí nosních solných kapek. A rozhodně se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že vaše krev není příliš řídká.
 • Otázka Co mám udělat pro malý řez na obočí, které doposud pomalu krvácelo 10 hodin? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Odborná odpověď chirurga s kritickou péčí Odpověď Expert Odpověď Rána, která nadále krvácí, by měla být uzavřena stehy. Obličej je navíc dost cévní, a to je kosmeticky citlivá oblast, takže by ho měl vidět a ošetřit lékař, který dokáže posoudit, jak hluboká je rána, a určit zdroj pokračujícího krvácení.
 • Otázka Jak zastavím krvácení z extrakce zubu? Jonas DeMuro, MD
  Board Certified Critical Care Surgeon Dr. DeMuro je pediatrický chirurg s kritickou péčí v New Yorku. Získal doktorát na Stony Brook University School of Medicine v roce 1996. Absolvoval stáž v chirurgické kritické péči na židovském zdravotním systému North Shore-Long Island a byl předchozím členem American College of Surgeons (ACS). Jonas DeMuro, MD Board Certified Critical Care Surgeon Expert Odpověď Můžete zkusit kousat kousek bavlněné gázy nebo čajový sáček. Pokud krvácení trvá déle než 20-30 minut, nebo je krvácení pulzující nebo závažné, kontaktujte neprodleně zubaře, který provedl extrakci.
 • Otázka Co se stane, když si podříznu žilu? Nattie Jim Co nejdříve se poraďte s lékařem.
 • Otázka Co když mi řez přitlačí na prst malý pramínek kůže? Nejlépe uděláte, když klapku kůže přitlačíte zpět na střih a přikryjete náplastí nebo jiným druhem obvazu.
 • Otázka Co když nemáte představu o tom, jak hluboký je řez? Dokud jste volali záchrannou službu a stále na ni vyvíjíte tlak, aby krev nevytekla, měli byste být v pořádku. Je to to nejlepší, co může někdo, kdo není vyškolený v léčbě lidí, udělat, a je to mnohem lepší, než nedělat nic.
 • Otázka Co mám dělat, pokud moje rána silně krvácí déle než 5 dní? Běž k lékaři. Pokud se jedná o malou ránu, která po řádném ošetření zbytečně krvácí, pak by měl být lékař informován po 24 až 48 hodinách. Pokud je rána dostatečně velká, aby nezastavila krvácení, možná budete potřebovat stehy nebo lékařskou pomoc jinou než první pomoc.
 • Otázka Co uděláte, když se vám do kůže zasekne rybářský háček? Pomalu jej vytáhněte tak, jak přišel. Pokud nemůžete nebo oběť situaci nezvládá, rozhodněte se, zda vy nebo oběť potřebujete lékařskou pomoc.
 • Otázka Co mám dělat, když vám nehet krvácí? Použijte tlak a obvaz. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud nemůžete zastavit krvácení.
 • Otázka Můj přítel byl zraněn v nose a po hodině z nosu a úst stále krvácí, co mám dělat? Na ránu zatlačte. Pokud to trvá příliš dlouho (použijte rady v článku, které vám to pomohou určit), navštivte lékaře.

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat dnešní hru Pelicans vs Mavericks online, pokud nemáte kabel.

Ať už jste první rodič, který drží své dítě, nebo hrdý příbuzný, který tulí nejnovější přírůstek do vaší širší rodiny, je důležité naučit se správně držet dítě. Existuje celá řada správných způsobů, jak držet dítě, ...

Serena Williamsová prošla překážkovou remízou a přistála ve 17 letech na svém prvním singlovém majorovi, což je jasným znamením její budoucí velikosti.

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o nákupu levné tenisové rakety, a projděte si náš seznam 12 nejlepších a nejdostupnějších na trhu.

Jak učit T -Ball. T-ball je příležitost vystavit děti radovánkám baseballu a naučit je základům. Jako učitel se soustředíte na to, aby byly děti lepšími hráči než na výhry. Chcete -li to provést, rozdělte postupy ...

Pro lidi ve škole, v práci nebo při provádění „domácích úkolů“ pomocí počítače na denní/hodinové bázi tato wikiHow vysvětluje, jak můžete vypadat produktivně, aniž byste ve skutečnosti něco dělali nebo jen otáleli, aniž byste o tom někoho informovali. Li...