Jak zmírnit svědění sklolaminátu

Sklolaminát je široce používán v různých formách jako izolant nebo lehký stavební materiál, a to jak v průmyslu, tak doma. Při manipulaci s ním mohou v kůži usazovat třísky ze skleněných vláken, což způsobuje podráždění a intenzivní svědění (kontaktní dermatitida). Pokud máte pravidelný nebo příležitostný kontakt se sklolaminátem, narazíte na tento problém. Správnými kroky však můžete zmírnit svědění a podráždění.Část 1 ze 3: Léčba příznaků kontaktu skelným vláknem

 1. 1 Postiženou oblast netřete ani nepoškrábejte. Sklolaminát může na kůži způsobit intenzivní svědění a je lákavé ji poškrábat. To však může dráždivá vlákna vtlačit hlouběji do pokožky nebo přes ni, což problém ještě zhorší.
 2. 2 Okamžitě opatrně svlékněte veškerý oděv, který jste měli na sobě při kontaktu se skleněnými vlákny. Uchovávejte jej odděleně od ostatního oblečení jako osobní věci a perte jej samostatně. Pomůže to zabránit šíření vláken a většímu podráždění.
 3. 3 Pokud jste vystaveni sklolaminátu, umyjte si kůži. Pokud vidíte, cítíte nebo máte podezření, že se vaše kůže dostala do kontaktu se skleněnými vlákny, měli byste si oblast co nejdříve umýt. Pokud již trpíte svěděním a podrážděním, omyjte postižené místo jemným mýdlem a teplou tekoucí vodou.
  • K odstranění vláken můžete velmi lehce použít žinku.
  • Pokud se vám sklo dostane do očí, vyplachujte je vodou alespoň 15 minut.
 4. 4 Odstraňte všechna viditelná vlákna. Pokud vidíte, jak jednotlivá vlákna trčí z nebo těsně pod kůží, můžete se je pokusit opatrně odstranit sami. To pomůže zastavit podráždění.
  • Nejprve si umyjte ruce a očistěte oblast mýdlem a vodou (pokud jste to ještě neudělali).
  • Sterilizujte pinzetu tak, že je otřete alkoholem a poté je odstraníte.
  • Lupa vám může pomoci vidět malá vlákna.
  • Pokud vidíte vlákna, ale nemůžete je snadno odstranit pinzetou, sterilizujte čistou ostrou jehlu otřením alkoholem. Použijte ho ke zvednutí nebo lámání pokožky nad vláknem. Poté ji vyjměte pomocí sterilní pinzety.
  • Místo jemně zmáčkněte, aby krvácení vyplavilo choroboplodné zárodky. Opět omyjte místo a naneste antibiotický krém.
  • Pokud vidíte vlákna hluboko pod kůží, kontaktujte lékaře a nesnažte se je odstraňovat sami.
 5. 5 Pro zklidnění pokožky použijte krém. Po umytí pokožky postižené skelnými vlákny naneste kvalitní pleťový krém. To může pomoci zklidnit a zvlhčit pokožku a poskytnout určitou úlevu od podráždění. Pro další úlevu můžete také použít volně prodejný krém proti svědění. reklama
Skóre
0 / 0

Část 1 Kvíz

Jaká je první věc, kterou byste měli udělat, pokud jste přišli do kontaktu se skleněnými vlákny, ale nevidíte žádná z vláken?Místo omyjte mýdlem a vodou.

Absolutně! Pokud máte podezření, že jste přišli do styku se skleněnými vlákny, pečlivě umyjte oblast mýdlem a teplou vodou. Můžete také jemně použít žínku. Přečtěte si další kvízovou otázku.

kreslení tenisového kurtu
Prozkoumejte oblast lupou.

Nepřesně! Je to dobrý krok, pokud vidíte některá vlákna, ale pokud nevidíte nic bez lupy, je lepší první krok. Pokud vidíte nějaká vlákna s lupou nebo bez lupy, odstraňte je pinzetou. Zkus to znovu...

Stiskněte oblast kůže, která přišla do styku se skelným vláknem.

Ani náhodou! Pokud vidíte vlákna a vaše kůže již krvácí, můžete oblast jemně stlačit, abyste z kůže odstranili choroboplodné zárodky. Pokud ale nevidíte žádná vlákna, je lepší první krok. Zkuste jinou odpověď ...Naneste krém proti svědění.

Ne tak docela! Toto je dobrý poslední krok, ale musíte udělat něco jiného. Můžete buď použít kvalitní pleťový krém na uklidnění postižené oblasti, nebo použít krém proti svědění, aby se vaše pokožka cítila ještě lépe. Existuje lepší možnost!

Chcete další kvízy?

Část 2 ze 3: Monitorování a prevence křížové kontaminace

 1. 1 Vyperte oděv a jakýkoli jiný materiál, který by mohl přijít do styku se skleněnými vlákny. Odstraňte veškeré oblečení, které jste nosili při kontaktu se skleněnými vlákny, a držte je odděleně od ostatních oděvů. Vyperte je co nejdříve, odděleně od ostatního oblečení. To pomůže zabránit tomu, aby se jakákoli přetrvávající vlákna šířila a způsobovala podráždění.
  • Pokud je na oblečení hodně vláknitého materiálu, před praním jej namočte. To pomůže uvolnit vlákna a opláchnout je.
  • Po vyprání oděvu, který přišel do styku se skelnými vlákny, vypláchněte pračku vodou a poté vyperte jakýkoli jiný oděv. Tím smyjete veškerá vlákna, která by mohla uvíznout v pračce, a zabráníte jejich šíření na jiné oblečení.
 2. 2 Vyčistěte si pracovní prostor. Pokud jste pracovali se skelným vláknem, když jste s ním přišli do kontaktu, nezapomeňte co nejdříve odstranit všechny zbývající části sklolaminátu ze svého pracovního prostoru. To pomůže zabránit další reakci na materiál.
  • K odstranění kousků sklolaminátu použijte vakuum, a ne suché koště (které může smést částice do vzduchu).
  • Při čištění noste ochranný oděv, brýle a masku nebo respirátor také zabráníte tomu, aby částice ovlivnily vaši kůži, oči nebo plíce.
 3. 3 Věnujte pozornost postižené oblasti. Zatímco kontakt se skleněnými vlákny může být bolestivý a dráždivý, příznaky by měly brzy odeznít, pokud budete postupovat podle kroků k léčbě. Pokud však svědění a podráždění přetrvává, vyhledejte lékařskou pomoc. reklama
Skóre
0 / 0

Část 2 KvízCo byste měli udělat, aby se žádné sklolaminát na vašem oblečení nedostalo na jiné oblečení?

Namočte oblečení, které je kontaminováno skelnými vlákny.

Zavřít! Pokud je na vašem oblečení hodně sklolaminátu, můžete věci před praním namočit, aby se vlákna uvolnila a opláchla. Existují však i jiné způsoby, jak zabránit šíření skleněných vláken. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

Perte je odděleně od jakéhokoli jiného oblečení.

Téměř! Určitě byste to měli udělat, ale existují i ​​jiné způsoby, jak zabránit šíření sklolaminátu. Vyperte své sklolaminátové oblečení co nejdříve, abyste získali co nejvíce skleněných vláken. Zkuste jinou odpověď ...

Poté, co jste vyprali sklolaminátové oblečení, opláchněte pračku studenou vodou.

Nemýlíte se, ale existuje lepší odpověď! Vypláchnutím pračky zabráníte tomu, aby sklolaminát zůstal a přichytil se k dalšímu množství oblečení. Existují však kroky, které můžete provést u samotného oblečení, abyste zabránili tomu, aby se dostal na další oblečení. Hádej znovu!

hodinky espn oj vyrobené v Americe
Vše výše uvedené.

Přesně! Všechny předchozí odpovědi jsou skvělými způsoby, jak zabránit šíření sklolaminátu. Svlékněte si oblečení potažené skleněnými vlákny co nejdříve a nezapomeňte pečlivě umýt nebo vysát oblast, kde jste oblečení sundali. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Chcete další kvízy?

Část 3 ze 3: Prevence podráždění způsobeného sklolaminátem

 1. 1 Při manipulaci se skleněnými vlákny noste vhodný oděv. Kdykoli pracujete s nebo víte, že budete vystaveni sklolaminátu, noste ochranný oděv. Dlouhé rukávy, kalhoty, boty se zavřenou špičkou a rukavice pomohou chránit vaši pokožku před vlákny. Pokuste se udržet co nejvíce pokožky pokrytou.
  • Nosit jakýkoli druh respirátoru nebo obličejové masky vás také ochrání před dýcháním částic sklolaminátu ve vzduchu.
 2. 2 Udržujte svůj pracovní prostor čistý a větraný. Pokud pracujete se skleněnými vlákny, měla by vaše pracovní oblast dobře proudit vzduch, aby se kousky materiálu nezdržovaly ve vzduchu a neusazovaly se na vaší pokožce nebo oděvu a abyste je nevdechovali.
  • Pracovní oblečení udržujte oddělené od ostatních oděvů.
  • Při manipulaci se skleněnými vlákny nejezte, nepijte ani nekuřte. To vám zabrání v náhodném požití nebo vdechnutí částic sklolaminátu.
  • Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků podráždění způsobených sklolaminátem, zastavte se a ošetřete je před návratem do práce.
 3. 3 Sprcha po manipulaci se sklolaminátem. Osprchujte se co nejdříve po manipulaci nebo vystavení sklolaminátu - i když si nevšimnete podráždění nebo svědění. To pomůže vypláchnout všechna vlákna, která mohou být na vaší pokožce, ale která ještě nezpůsobují reakci.
  • Sprchování studenou vodou, pokud ještě nezaznamenáte žádnou reakci, vypláchne z pokožky veškeré částice skleněných vláken a zároveň ponechá póry uzavřené a všechny částice z nich ven.
 4. 4 Poraďte se svým lékařem o jakýchkoli obavách, které byste mohli mít ohledně expozice sklolaminátu. Pokud si nejste jisti svými příznaky nebo kontaktem se skleněnými vlákny, poraďte se se svým lékařem.
  • Někteří lidé mohou časem vyvinout jakousi toleranci vůči sklolaminátu, aby je to nedráždilo tak, jako kdysi. To však neznamená, že neexistují žádné potenciální problémy s kůží nebo plícemi, takže se sklolaminátem zacházejte vždy opatrně.
  reklama
Skóre
0 / 0

Část 3 Kvíz

Jak vám může udržování dobrého proudění vzduchu na pracovišti zabránit v tom, abyste si na oblečení vzali sklolaminát?

Sklolaminát bude nasáván do větracích otvorů.

Nepřesně! Sklolaminát nemusí nutně jít do větracích otvorů místo na vás, i když je v místnosti dobré proudění vzduchu. Pokud kolem létá hodně sklolaminátu, nezapomeňte si nasadit obličejovou masku, abyste ji nevdechli. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

krátká tenisová sukně
Zabrání tomu, aby se sklolaminát zdržoval.

Ano! Dobrý proud vzduchu v celé místnosti zabrání tomu, aby se sklolaminát usadil na jednom místě, včetně vás. Nezapomeňte se osprchovat nebo opláchnout poté, co jste byli kolem skleněných vláken, i když jste neustále udržovali vzduch v pracovním prostoru. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Sklolaminát se k sobě přichytí a bude snadněji odstranitelný z vašeho oděvu a kůže.

Zkus to znovu! Sklolaminát se k sobě nepřipojí, i když je vyfukován dohromady. A přestože větší kusy lze snadněji odstranit, nebude méně pravděpodobné, že by se vám přilepily na oblečení! Zkus to znovu...

Nemá - zvýšený průtok vzduchu vám jen zvýší pravděpodobnost, že budete zakryti skleněnými vlákny.

Ani náhodou! Proudění vzduchu zcela nevyhladí zbytky sklolaminátu, ale může zabránit tomu, aby se jeho velké množství dostalo na vás a vaše oblečení. Pokud často pracujete se skelnými vlákny, měli byste svůj pracovní oděv i tak oddělit odděleně od ostatních oděvů. Zkus to znovu...

Chcete další kvízy?

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Pomáhají antihistaminické pilulky uklidnit svědění ze skleněných vláken?Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017.Chris M. Matsko, MDRodinná medicína Lékař Expert Odpověď Ano, antihistaminika mohou pomoci při svědění způsobeném sklolaminátem.
 • Otázka Co je dobrý krém, aby se zabránilo svědění?Chris M. Matsko, MD
  Lékař rodinné medicíny Dr. Chris M. Matsko je lékař v důchodu se sídlem v Pittsburghu v Pensylvánii. Díky více než 25 letům lékařského výzkumu získal Dr. Matsko ocenění Pittsburgh Cornell University Leadership Award for Excellence. Je držitelem titulu BS v oboru nutriční vědy na Cornell University a doktorátu z Temple University School of Medicine v roce 2007. Dr. Matsko získal v roce 2016 certifikaci pro psaní výzkumu od Americké asociace lékařských spisovatelů (AMWA) a certifikaci pro lékařské psaní a úpravy od University of Chicago v roce 2017.Chris M. Matsko, MDRodinná medicína Lékař Expert Odpověď Eucerin krém je dobrý zvlhčující krém, který uklidňuje svědění. Můžete si ho vyzvednout v jakékoli drogerii.
 • Otázka Jak dlouho zůstane sklolaminát na vaší pokožce? Bude to trvat několik dní, ale to závisí na tom, jak moc sklolaminátu jste vystavili. Vaše tělo však bude stále svědit bez ohledu na množství, kterému jste byli vystaveni.
 • Otázka Má pití mléka při práci se sklolaminátem nějaké léčebné výhody? Ne, není.
 • Otázka Je izolace ze skelných vláken v mém podkroví nebezpečná a může být smrtelná? Ne. Může být dráždivé, pokud přijde do styku s pokožkou, ale sklolaminát je bezpečný.
 • Otázka Co mám dělat, když mi ze skleněných vláken oteknou ruce a nohy? Vždy se vyvarujte přímého kontaktu se skleněnými vlákny, ale pokud se jich dotknete, použijte stlačený vzduch k odfouknutí skleněných částic z pokožky a poté důkladně omyjte oblast mýdlem a vodou. Podle potřeby aplikujte steroidní krém, dokud se vyrážka nezhojí.
 • Otázka Může rodina a domácí zvířata svědit z blízkého kontaktu? Sklolaminát může být přítomen ve vzduchu, takže každý, kdo s materiálem nepracuje, by měl být daleko od něj. Je však možné, že se jim vystaví, a v takovém případě by je měli okamžitě umýt, aby ze svého těla odstranili sklolaminát.
 • Otázka Jak sundám sklolaminát ze svého dítěte? Zkuste použít lepicí pásku a přilepte lepivou stranu na kůži. Vytvořte kruhovou smyčku lepivou stranou směrem ven a poté přejeďte přes odhalenou kůži. Většinu z toho by mělo dostat pár čerstvých smyček. Poté jim řekněte, aby si dali studenou sprchu.
 • Otázka Existuje krém, který mohu použít, aby se mi sklo nedostalo do kůže? Ne, ale nanesení dětského pudru na pokožku před odhalením pomáhá udržet ji mimo póry.
Nezodpovězené otázky
 • Moje podpaží je červené, svědí a pálí. Jak odstraním izolaci z paží?
 • S laminátem pracuji denně. Jaké jsou nejlepší krémy nebo řešení, která mohu použít?
 • Jaká je nejlepší léčba podráždění sklolaminátu?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Varování

 • Sklolaminát nemusí být nutně označen jako karcinogenní (způsobující rakovinu). To však neznamená, že nemůže způsobit problémy s kůží a plícemi. S materiálem vždy zacházejte opatrně.
 • Příznaky způsobené expozicí skleněným vláknům obvykle nebudou trvat dlouho a většina lidí se nemusí obávat příležitostného kontaktu se skleněnými vlákny. Pokud však pravidelně pracujete se skleněnými vlákny nebo jste jim vystaveni, měli byste tomu věnovat zvýšenou pozornost, přečíst si veškeré bezpečnostní listy materiálu dodávané se skleněnými vlákny a v případě dotazů nebo obav se poradit se svým lékařem.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Bývalí top 10 hráči Roberto Bautista Agut a David Goffin vedou zaplněné hřiště na ročníku Open Sud de France 2021, který se bude hrát v Montpellier od 22. do 28. února.

Jak bojovat s depresí. Deprese se někdy může zdát jako konec světa, ale nejste sami - je to devastačně běžné onemocnění, které postihuje odhadem 10% Američanů. Deprese je vážná nemoc. Pokud se neléčí, ...

Vikingové a hříbata se setkají v neděli ve 2. týdnu. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu.

Jak se připravit na první mezinárodní let. I když jste již někdy letěli, příprava na mezinárodní let je zcela samostatným zážitkem. Budete si muset zajistit dokumenty a doma se připravit, že byste ...

Andrey Rublev nedávno sdílel své aspirace na Miami Masters 2021, kde nebudou chybět Rafael Nadal, Roger Federer a Dominic Thiem.