Jak bezpečně zvednout těžký předmět

Zvedání těžkých předmětů na vlastní pěst může vypadat působivě, ale pokud to není provedeno bezpečně, může to způsobit vážné zranění a napětí. Před zvednutím předmětu vždy před zvednutím vyzkoušejte jeho hmotnost. V závislosti na hmotnosti předmětu jej můžete zvednout ručně nebo potřebujete zařízení k přepravě předmětu na delší vzdálenosti. Pokud máte práci, která vyžaduje neustálé zvedání těžkých břemen, nebo jen přemisťujete nábytek, cvičení bezpečných technik může pomoci odlehčit břemeno.

Metoda 1 ze 2: Zvedání předmětů správnou formou

 1. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 1

  1 Zjistěte, zda je náplň pevná nebo obsahuje kapalinu. Zatímco pevné látky se při přepravě nepohybují, hmotnost se může pohybovat, pokud přepravujete nádobu s kapalinou. Pokud nevidíte do přepravovaného kontejneru, lehce jím pohněte a poslouchejte, zda uvnitř není nějaká tekutina. Pokud se jedná o nádobu s kapalinou, při přenášení předmět nepřevrhněte ani nenaklánějte.
  • Před zvednutím pevných předmětů zkontrolujte, zda nejsou uvolněné nebo pohyblivé části. Mohou spadnout nebo změnit způsob rozložení hmotnosti.


 2. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 2

  2 Zkuste zvednout 1 roh předmětu, abyste získali představu o jeho hmotnosti. Klekněte si na zem vedle svého předmětu a oběma rukama se chyťte za roh. Zkuste zvednout předmět tak, aby 1 roh byl úplně mimo zem. Zvednutím rohu můžete předpokládat, jaká je celková hmotnost předmětu, a určit, zda ho dokážete zvednout sami.
  • Pokud nemůžete zvednout roh sami, nepokoušejte se zvednout celý předmět.
  • Pokud se pokoušíte zvednout vysoký předmět, například polici na knihy, nejprve jej sklopte na nejdelší stranu, aby se váha snáze nesla.
 3. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 3

  3 Postavte se před objekt s nohama na šířku ramen. Postavte se asi 30 cm od předmětu. Nohy mějte na šířce ramen nebo mírně širší. Umístěte jednu nohu mírně před druhou tak, aby byla podél strany předmětu, který zvedáte.
  • Pokud zvedáte podlouhlý předmět, například stůl, postavte se na jednu z dlouhých stran, aby se váha snadno rozdělila.
  • Při pokusu něco zvednout ze země se vyhněte nošení přiléhavého oblečení.
 4. 4 Pokrčte kolena a držte záda rovně, zatímco se snižujete. Při pomalém spouštění těla k zemi mějte pokrčená kolena. Napněte břišní svaly, když dřepnete, aby vaše tělo bylo rovné a podpořilo spodní část zad.
  • Po celou dobu zvedání mějte kolena pokrčená, abyste udrželi střed rovnováhy.
  • Pokud předmět není na zemi, ohněte se tak daleko, jak potřebujete, abyste chytili nejlepší držení.

  Spropitné: Pokud máte v anamnéze problémy se zády nebo bolesti zad, požádejte partnera, aby vám pomohl nést zátěž.

 5. 5 Uchopte břemeno, aby byla hmotnost rovnoměrně rozložena mezi vaše ruce. Najděte si robustní držadla, kterých se můžete snadno držet. Zaměřte se na držení předmětu poblíž dna nebo jeho nejtěžšího bodu, abyste mohli snadno ovládat hmotnost. Ujistěte se, že máte pevný úchop, aby vám předmět nevyklouzl z rukou.
  • Například uchopte stůl z nejdelší strany a přidržte jej pod stolní nebo krabicovou zástěrou. Paže držte od sebe na šířku ramen, aby unesly váhu.
  • Pokud má objekt úchyty, použijte je, pokud je to možné.
  • Pokud chcete svůj předmět lépe uchopit, noste pracovní rukavice.
  • Nepokoušejte se předmět přenášet pouze jednou rukou.
 6. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 6

  6 Při zvedání nákladu nohama mějte rovná záda. Při narovnávání nohou pevně objímejte předmět o hruď. Podpořte co největší část hmotnosti pomocí nohou. Při zvedání předmětu neohýbejte ani neohýbejte záda, protože to může způsobit bolest. Zvedejte předmět, dokud nebudete stát.
  • Pokud začnete zvedat předmět, ale nemůžete se dostat zpět do stoje, položte jej a požádejte o pomoc. Nenoste předmět, pokud se namáháte jej zvednout.
 7. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 7

  7 Pro přepravu předmětu jděte pomalu. Udržujte nohy mírně pokrčené, abyste udrželi rovnováhu. Dělejte malé kroky, abyste neztratili kontrolu nad objektem. Mějte oči před sebou, než abyste se dívali dolů na předmět. Když se potřebujete otočit, zamíchejte nohama, dokud nebudete čelit správným směrem.
  • Při zvedání předmětu se vyhněte kroucení těla.
  • Potřebujete -li předmět přenášet na velkou vzdálenost, udělejte si v polovině cesty krátkou přestávku, abyste si mohli odpočinout a znovu sevřít úchop. Pokud můžete, položte předmět na úroveň pasu, abyste jej mohli znovu snadno sebrat.
 8. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 8

  8 Pokrčením kolen položte předmět dolů. Když dosáhnete oblasti, kam potřebujete předmět položit, držte záda rovně a pokrčte kolena do dřepu. Před uvolněním se ujistěte, že spodní část předmětu je v úplném kontaktu se zemí.
  • Pokud zvedáte a přenášíte boxy, nastavte je na úroveň pasu, abyste se při jejich otevírání nemuseli ohýbat.
 9. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 9

  9 Pokud se s hmotností necítíte dobře, požádejte ostatní, aby vám pomohli předmět nést. Pokud si nejste jisti, zda můžete předmět po zkoušce váhy unést, nesnažte se jej zvednout sami. Místo toho požádejte o pár pomocníků, kteří by předmět nesli s sebou, aby rovnoměrně rozložili váhu mezi vás.
  • Pokud vám nikdo nepomůže, vyhledejte ruční panenku nebo jinou mechanickou pomoc.

  Spropitné: Pokud má předmět nepříjemný tvar, který nemůžete uchopit, například dlouhý gauč, nezkoušejte jej zvedat sami.

  reklama

Metoda 2 ze 2: Používání zdvihacího zařízení při práci

 1. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 10

  1 Dodržujte všechny zásady zvedání těžkých břemen, které vaše práce zavedla. Ověřte si u svého nadřízeného, ​​jaké jsou zásady pro přepravu těžkých předmětů, když jste v práci. Projděte si pravidla a zásady, abyste při práci neublížili vám ani nikomu jinému.
  • Pokud například potřebujete něco přesunout na výrobní halu a nevíte jak, zeptejte se někoho jiného, ​​co je třeba udělat, místo toho, abyste to zvedli sami.
  • Nepokoušejte se něco zvedat, pokud nejste řádně vyškoleni s vybavením.
 2. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 11

  2 Pokud potřebujete přesunout velké spotřebiče, použijte pohyblivou panenku. Pohyblivé panenky vám umožňují přesouvat velké spotřebiče po rovné ploše. Vložte pysk pohybující se panenky pod předmět. Připevněte předmět na místo na panence, aby nespadl. Sklopte panenku dozadu směrem k sobě, abyste předmět zvedli. Přesuňte předmět do oblasti, kterou chcete odložit, a vytáhněte spodní část.
  • Požádejte o pomoc, pokud nemůžete předmět vyklopit zpět sami.
  • Pohyblivé panenky lze vypůjčit ve většině železářství.
 3. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 12

  3 Pokud jste s partnerem, zvedejte těžké předměty pomocí ramenní panenky. Ramenní panenky jsou postroje, které nosí 2 lidé, takže mezi sebou mohou přenášet těžký předmět. Nasaďte si postroj přes hlavu tak, aby ve středu zad tvořil X a kovová spona byla v úrovni pasu. Nechte osobu stát na každé straně předmětu a položte pod ni zvedací popruh. Držte se každé strany předmětu a současně zvedejte nohy.
  • Ramenní panenky lze zakoupit online.
  • Ramenní panenky fungují dobře u velkého a objemného nábytku, jako jsou knihovny nebo psací stoly.

  Spropitné: Zajistěte, aby se každá osoba pevně držela předmětu, aby nespadl z popruhu. U obzvláště velkého předmětu, jako je pružina nebo velká skříňka, mějte na boku další osobu, která vám pomůže podepřít střed.

 4. Obrázek s názvem Bezpečně zvedněte těžký předmět Krok 13

  4 Použijte a vysokozdvižný vozík nebo ruční zvedák, pokud zvedáte palety. Mnoho skladů nebo podniků, které vyžadují zvedání těžkých břemen, má vysokozdvižné vozíky nebo paletové zvedáky pro přepravu těžších nákladů. Prsty na vysokozdvižném vozíku nebo paletovém zvedáku vyložte otvory na bocích palety. Zvedněte břemeno buď zatažením za páku na vysokozdvižném vozíku, který zvedá břemeno, nebo klikou dolů na rukojeť ručního paletového zvedáku.
  • Zkontrolujte, zda vaše společnost nebo oblast vyžaduje povolení k řízení vysokozdvižného vozíku.
  • Zajistěte, aby byla hmotnost na paletě rozložena rovnoměrně, aby nic nespadlo nebo se nepřevrhlo.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak zvedáte těžké věci, aniž byste si poranili záda? Danny Gordon
  Certifikovaný osobní trenér Danny Gordon je certifikovaný osobní trenér American College of Sports Medicine (ACSM) a majitel The Body Studio for Fitness, fitness studia se sídlem v San Francisco Bay Area. S více než 20 lety tělesné výchovy a pedagogické praxe zaměřil svůj ateliér na polosoukromý osobní trénink. Danny získal certifikaci osobního trenéra na Kalifornské státní univerzitě, East Bay a American College of Sports Medicine (ACSM). Danny Gordon Certifikovaná osobní trenérská odpověď odborníka Když zvedáte cokoli těžkého, vždy zvedejte pomocí nohou. Pokud cvičíte s vlastní vahou, snažte se neokroužit záda, když sbíráte závaží zdola. Také držte své jádro napjaté představou, že si stahujete pupek směrem k páteři.
 • Otázka Jaké jsou některé mechanické zvedací pomůcky? Mzm555 Top Answerer Paletový zvedák/motorizovaný paletový zvedák, vysokozdvižný vozík, mobilní jeřáb, nůžkový zvedací vozík, kladkostroj atd. Existuje mnoho různých forem mechanických zvedacích pomůcek, z nichž každý má své klady a zápory a kde je lze a nelze použít.
 • Otázka Jak mohu bezpečně zvednout boxy z podlahy? Postavte se blízko krabic. Pokrčte se v kolenou a dřepněte dolů do boxů. Pokud existují držadla, uchopte je za držadla, jinak naberte pod krabice. Když vstanete, projeďte se patami, držte rovná záda a dýchejte.
 • Otázka Bolí něco přešlápnout a přitom držet něco těžkého? Záleží na vašich osobních limitech, protože to se bude lišit od člověka k člověku.
 • Otázka Jaký je správný způsob dřepu a nošení krabice? Je to stejný princip, jako když dřepíte v posilovně (pokud do nějaké chodíte). Držte záda rovně, nesklánějte hlavu a (to bylo uděláno špatně ve výše uvedeném gifu) nenechte kolena procházet úrovní vašich prstů, protože by je to mohlo poškodit.
 • Otázka Mohu těžké předměty tlačit, klouzat nebo tahat, než je zvedat? Můžete si koupit speciální kola určená k přepravě těžkých boxů. Můžete si také koupit věci, které položíte pod těžké předměty, které jim pomohou sklouznout po podlaze s minimálním úsilím a zároveň chránit vaši podlahu.
 • Otázka Jak mohu sám zvednout svůj mramorový jídelní stůl a položit pod něj koberec? Je pravděpodobné, že nemůžete, protože mramor je velmi těžký a měl by s ním pohybovat více než 1 člověk. Pokud opravdu nemáte na výběr, možná místo zvednutí stolu zkuste jej přetáhnout z oblasti, kam koberec půjde, položte koberec dolů a poté stůl zatlačte zpět na koberec. To se vám však může zdát příliš těžké, takže dávejte pozor, abyste si nenamáhali záda.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Noste boty, které mají pevný úchop na zemi, například boty nebo tenisky.

reklama

Varování

 • Nesnažte se zvedat těžké předměty, které jsou nad vaší hlavou, protože by na vás mohly spadnout.
 • Nikdy se nepokoušejte zvednout více, než je vám příjemné. Pokud pochybujete, že můžete předmět bezpečně nosit, požádejte o pomoc.
reklama

Populární Problémy

Jak masírovat bolest v lopatce Bolest lopatky trápí miliony lidí po celém světě. Bohužel to může být opravdové trápení spravovat a léčit, pokud nevíte jak. Naštěstí je masáž velmi účinná v ...

Sabine Lisicki drží rekord v nejrychlejším podání v historii ženského tenisu. Místo v seznamu najde i několik dalších pozoruhodných hráčů - včetně Venus a Sereny Williamsové.

Nákup podprsenky bez ramínek může být náročný úkol, zvláště pokud neznáte velikost podprsenky. Vypořádejte se s tímto tématem tím, že v první řadě potvrdíte velikost podprsenky. Při nákupu podprsenky pamatujte na oblečení, které budete s podprsenkou nosit ....

Může Sharapova dobře zahájit sezónu 2020 navzdory těžkému prvnímu soupeři v Jennifer Brady ?.

Přední zkřížený vaz (ACL) je jedním ze čtyř hlavních vazů v koleni, které spojují vaši stehenní kost s holenní kostí. Váš ACL zajišťuje kolenní stabilitu a udržuje klouby v koleni na svém místě. Můžete roztrhat své ...