Jak uvolnit matice očka

Oka matice se používají k zajištění kola k vozidlu a matice je třeba povolit a případně odstranit, kdykoli chcete vyměnit pneumatiku, přistupovat k brzdám a provádět řadu dalších oprav na svém vozidle. Naučit se uvolňovat a instalovat matice je základní dovedností každého, kdo řídí auto; nikdy nevíte, kdy budete možná potřebovat opravit byt. Naštěstí to není tak těžké se naučit a existuje řada triků, které vám pomohou odstranit i obtížné přilepené matice.Metoda 1 ze 2: Uvolnění matic

 1. Obrázek s názvem Uvolněte matice Lug Krok 1

  1 Zaparkujte auto na rovném povrchu a zatáhněte parkovací brzdu.
 2. 2 Sejměte kryt náboje (je -li k dispozici) a vyhledejte matice. V závislosti na vašem vozidle může být nutné odstranit kryt hlavy, než budete mít přístup k maticím kol a povolit je. Puklice jsou obvykle buď přichyceny kovovými sponami, drženými samotnými oky nebo pomocí plastových výstupků.
  • Pokud se vám zaklapnou poklice, vypáčte je plochým koncem žehličky na pneumatiky nebo plochým šroubovákem proti silné nebo pevné části krytu hlavy.
  • Pokud vaše kryty kol drží přidržovací matice, budete je moci odstranit až po úplném odstranění matic. Pokud se je pokusíte odstranit, rozbijete je.
  • Pokud se kryty kol našroubují pomocí plastových výstupků, budete je muset odstranit klíčem (a při jejich opětovné instalaci se vyhněte nadměrné síle, aby nedošlo k poškození).
 3. Obrázek s názvem Povolte matice očka Krok 3

  3 Prohlédněte matice. Kola osobních, nákladních a dalších vozidel budou k nápravě připevněna čtyřmi až osmi maticemi, které slouží ke vystředění kola a jeho připevnění k vozidlu. Některá evropská auta budou mít místo matic šrouby s očky, i když postup demontáže by měl být úplně stejný.
  • U některých aut uzamykací výstupky slouží k zabránění odcizení kol. To je obvykle nutné pouze pro jednu matici oka na kolo a mělo by to vypadat jinak než ostatní. Ty vyžadují speciální klíč k odemknutí vyžadují použití klíče k uvolnění zámku na konci matice oka.
  • Na některé matice s uzamykacími oky můžete místo použití speciálního klíče zatlouct socket 12bodovou zásuvku a vyšroubovat šroub zajišťovacího oka. Nejtěžší na tom je, že potřebujete také svěrák, do kterého zasunete zásuvku, abyste mohli zasáhnout matici zajišťovacího oka úderem.
 4. Obrázek s názvem Uvolněte matice Lug Krok 4

  4 Pomocí očkového klíče odstraňte matice. V sadě pneumatik vašeho vozidla by měl být k dispozici očkový klíč, někdy nazývaný také žehlička na pneumatiky, nástroj na pneumatiky nebo t-tyč, spolu se zvedákem a náhradní pneumatikou. Očkové klíče by měly dokonale pasovat na matice použité na sestavě vašeho kola a ve většině případů byste k jejich odstranění neměli potřebovat další nástroje.
  • Klíčem na oka může být buď rovná tyč nebo dvě zkřížené tyče, které se někdy říká „pavoučí klíč“. Překřížené tyče vám dodají extra sílu, protože se můžete chytit na obě strany rukama a zkroutit se vší silou paží.
  • Pokud jsou vaše matice na oku přilepené kvůli rzi, nadměrnému utažení nebo kvůli nějakému jinému faktoru, přečtěte si v následující části tipy na uvolnění obzvláště houževnatých matic.
 5. Obrázek s názvem Uvolněte matice Lug Krok 5

  5 Začněte uvolňovat matice, dokud je auto stále na zemi. Nezvedejte auto, dokud se nepokusíte uvolnit matice. Místo toho použijte k uvolnění matic odpor vytvořený kontaktem pneumatiky se zemí. Nebudou se točit, pokud budou na zemi, což znamená, že je budete moci mnohem snadněji odstranit.
 6. 6 Umístěte klíčový klíč na matici a otočte jím proti směru hodinových ručiček. Otočte klíčem poté, co jste jej zajistili na jednu z matic, silně zatáhněte, dokud neucítíte, jak se matice oka začíná uvolňovat. Matici očka nemusíte úplně vyjímat, stačí ji povolit pomocí klíče, dokud nebude dostatečně uvolněná, abyste ji mohli odstranit prsty.
 7. 7 Pokračujte v povolování šroubů. Nezáleží na tom, kterou matici povolíte jako první. Vyberte si jeden a poté pokračujte v pohybu kolem šroubů ve tvaru „hvězdy“, přeskočte matici oka sousedící s tou, kterou jste právě uvolnili. Tento vzor pomáhá udržovat kolo ve středu a je důležitější při instalaci kola. Přesto je dobrým zvykem se do toho dostat, když také povolujete šrouby.
  • Když jsou všechny šrouby uvolněné, je čas zvedněte auto , úplně odstraňte matice, ručně je roztočte a poté vyjměte kolo k dokončení jakéhokoli projektu, který jste naplánovali. Pokud váš projekt vyžaduje více než jen okamžitou výměnu kola za rezervní nebo nové, měli byste pod vůz umístit rámový stojan, dokud nebude projekt dokončen.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Uvolnění zaseknutých matic

 1. Obrázek s názvem Povolte matice očka, krok 8

  1 Znovu zkontrolujte, zda je zatažena parkovací brzda. Pokud jsou vaše matice uvíznuté, budete muset k jejich odstranění vyvinout extra sílu. Než to uděláte, chcete se ujistit, že vaše auto nikam nejezdí. Než se pokusíte pohnout s houževnatými přilepenými maticemi, ujistěte se, že jste na rovném povrchu a že je zatažena parkovací brzda.
 2. Obrázek s názvem Uvolněte matice Lug, krok 9

  2 Získejte další pákový efekt. Tovární očkové klíče mají obvykle krátké rukojeti, které příliš nepůsobí. První a nejbezpečnější věc, kterou byste měli udělat, je získat na svou stranu fyziku pákového efektu. Pokud je rukojeť klíče, který používáte, delší, bude mnohem snazší povolit matici.
  • Zvyšte svou páku pomocí „jisticí lišty“. Ty jsou obvykle delší a silnější než uchycení klíčů dodávané s většinou automobilů.
  • Pokud je samotná jisticí tyč nedostačující, najděte délku trubky, kterou můžete nasadit na rukojeť klíče nebo jisticí lišty, abyste se mohli otočit z větší vzdálenosti od matice. Měli byste umět používat ruce. Při výběru potrubí platí, že čím blíže k velikosti držadla, tím lépe.
 3. 3 Použijte nohu. Pokud vám nic jiného nezůstane a vaše paže nejsou dostatečně silné, aby uvolnily matici, můžete použít silnější svaly nohou k zahájení procesu uvolňování. Buďte však opatrní, pokud to musíte udělat.
  • Upevněte klíč na matici bezpečně a rukojeť umístěte pod úhlem téměř rovnoběžným se zemí. Opatrně jednou nohou přitlačte klíč na očko a otáčejte jím proti směru hodinových ručiček. Použijte nohu a silně tlačte. Opřete se o auto a postavte se na klíč, v případě potřeby jemně poskakujte. Jakmile se uvolní, zastavte a použijte klíč jako obvykle.
  • Buďte velmi opatrní, pokud se o to pokusíte. Není to trampolína. Nestoupejte nohou na klíč a neskákejte nahoru a dolů. Udržujte nohu neustále v kontaktu s klíčem a nechejte svou váhu pracovat.
 4. 4 Použijte paličku nebo kladivo. Pokud nemáte přístup k žádné trubce, která by prodloužila délku rukojeti, možná by bylo načase začít být primitivní. Použití gumové paličky nebo kladiva k bušení na rukojeť klíče může být účinným způsobem, jak v případě nouze uvolnit zvláště přilepené matice. Pokud jste uvízli na straně dálnice, může to být vaše jediná možnost. Pokud jste vůbec bez kladiva, mohl by fungovat i kámen nebo jiný těžký předmět.
  • Buďte extrémně opatrní, abyste se vyhnuli letmým úderům, pokud se pokusíte zatlouct na tyč očkového klíče. Použijte krátké, kontrolované údery paličkou a po několika zastavte, abyste zjistili, zda jste ji uvolnili natolik, abyste mohli použít jinou metodu.
 5. 5 Pokud jsou matice oka zrezivělé na čepu, použijte penetrační olej. (Toto použijte pouze jako poslední možnost.) Pokud bojujete s více než nadměrným utahováním, mohlo by být užitečné nastříkat malé až střední množství penetračního oleje, jako je PB Blaster nebo Liquid Wrench, přímo na závrtné závity, kde zmizí uvnitř matice očka. Použijte tenkou slámu jako trubičku, která byla dodána s penetračním olejem, pro přesné nanesení penetrantu a snažte se zabránit přestřiku, který by se mohl dostat na brzdový buben nebo rotor. Nechte penetranta sedět asi deset minut, aby se propracoval přes vlákna a trochu uvolnil věci.
  • Pokud je matice oka stále tvrdohlavá, zkuste ještě jeden spritz lehkého nasměrovaného spreje na povrch závitového čepu přesně tam, kde nitě začínají mizet uvnitř matice. Nechte to sedět dalších deset minut a zkontrolujte výsledky. Nyní může mít vliv pevný dopad mírných klepnutí paličkou na klíč na oka.
  • Před další jízdou se ujistěte, že jsou vaše brzdové kotouče a bubny bez oleje. Olej na těchto površích představuje vážné bezpečnostní riziko, protože může vést k selhání brzd, prodloužení brzdné dráhy a nehodám. Očistěte kovové brzdové povrchy rotoru nebo bubnu čistým hadříkem a vhodným rozpouštědlem, jako je aceton. Pokud jste brzdové destičky nasákli penetračním olejem, je nejlepší je vyměnit a obraťte se na certifikovaného mechanika.
  • Pokud jste dostali olej na brzdové povrchy, vyzkoušejte brzdy při nízké rychlosti a v nepřítomnosti provozu, abyste změřili brzdnou sílu. Testujte při vyšších a vyšších rychlostech, dokud vám výsledky nebudou vyhovovat. Nezapomeňte dát ostatním řidičům vozidla pozor, aby se auto nezastavilo tak rychle jako v minulosti, a nechte je také vyzkoušet nové brzdné schopnosti.
 6. 6 K odstranění uzamčených výstupků použijte odstraňovač zámku kola. Pokud jste ztratili klíč ke svým uzamčeným výstupkům, možná je budete moci vyjmout speciální zásuvkovou hlavou určenou k odstranění zámků. Tyto hlavy s reverzními nitěmi jsou skvělé pro zakousnutí do zámku a jeho uvolnění bez nutnosti jeho vyjmutí klíčem. Tyto hlavy jsou také skvělé pro odstraňování zaoblených matic, které mohou být obtížně odstranitelné. Jsou k dispozici online a ve většině obchodů s autodíly.
  • Chcete -li použít odstraňovač zámku kol, zacvakněte jej na konec nástrčného klíče a zajistěte jej na místě. Pomocí jisticí tyče otočte uzamčený výstupek proti směru hodinových ručiček jako obvykle. S trochou snahy by se to mělo uvolnit.
 7. 7 Při výměně matic použijte momentový klíč. Pokud jste při předchozí výměně pneumatik měli potíže s odšroubováním matic, ujistěte se, že je tentokrát utáhnete podle správných specifikací pomocí momentového klíče. V uživatelské příručce zjistěte, jaký je doporučený točivý moment pro vaše pneumatiky, poté nastavte momentový klíč podle příslušných specifikací na boku klíče a poté jej zajistěte pojistným límcem. Kromě toho utáhněte matice očka hvězdicovým vzorem. Udělejte to dvakrát, abyste se ujistili, že všechny oka jsou těsné. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Provádím sestavu kola nebo výměnu náboje, jakým způsobem otočím šrouby, abych je uvolnil? Je to stejné jako zavařovací sklenice. Otáčením ve směru hodinových ručiček utáhnete a proti směru hodinových ručiček povolíte.
 • Otázka Jakým způsobem otočím maticí oka, abych ji uvolnil? Univerzální pravidlo pro šrouby, šrouby a matice zní: doleva povolit (proti směru hodinových ručiček), vpravo utáhnout (ve směru hodinových ručiček).
 • Otázka Ve kterém směru bych použil sílu k uvolnění matice? Proti směru hodinových ručiček.
 • Otázka Jak uvolním poškozené matice? Následující mnemotechnická pomůcka funguje docela dobře: Lefty loosey, righty tighty (left or right reference the top of the clock circle). Loose-Counter-C, Tight -Clockwise. Existuje jen velmi málo standardních tvarovek, které toto pravidlo porušují. Obvykle buď z důvodu bezpečnosti (zabraňte zaháknutí z hadice do kyslíkové láhve u řezací soupravy), nebo kvůli způsobu, jakým bude mít předmět tendenci se uvolňovat, pokud se točí ve směru vyjmutí.
 • Otázka Jak odlomíte matici z šroubu? Rázový utahovák je nerozbije Udělejte mu rychlý klíč doprava každou chvíli, když jste u toho. Neporušíte jen těsnou matici, pravděpodobně uvolníte část rzi ... i trochu přílišného utažení by mohlo rzi prasknout tam, kde ji následně můžete uvolnit. Také několik (desítek) poklepání na matici/šroub pomocí razníku by mohlo pomoci k prasknutí.
Nezodpovězené otázky
 • Jak mohu povolit šrouby, když jsem již zlomil zásuvky?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Pokud se vám zdá kolo zrezivělé na náboj a úplně uvízl po odstranění matic sundejte auto dolů a zatřeste vozidlem tam a zpět, aby se uvolnilo kolo. Pokud je zapotřebí větší síly, jeďte autem dopředu a dozadu při otáčení volantu.

reklama

Varování

 • Na matice oka nikdy nedávejte olej nebo mazivo, dokud je neutáhnete. Způsobí to, že použijete příliš mnoho točivého momentu, a bude obtížné je odstranit.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Klíč na oka
 • Gumová palička
 • Penetrační olej (volitelně)

Populární Problémy

Pokud nemáte kabel, zde je několik různých způsobů, jak můžete sledovat fotbalové zápasy Michiganu naživo online, včetně několika bezplatných možností.Jak pomoci chránit seniory před pády. Téměř jedna čtvrtina Američanů starších 65 let každoročně klesá a tyto pády často vedou ke zranění, které může mít trvalé dopady na zdraví a pohodu seniorů. Https: // ww ...Melissa Joan Hart a Hilarie Burton hrají v novém celoživotním filmu „Dear Christmas“. Pokud nemáte kabel, můžete jej zdarma sledovat online.

V úterý večer má premiéru Dirty John Season 2, „Příběh Betty Broderickové“. Zde je návod, jak sledovat nové epizody online, pokud nemáte kabel.