Jak vytvořit uzavřený vodní ekosystém

Uzavřený vodní ekosystém je podobný akváriu, jen je uzavřen pro vnější svět, takže rostliny a zvířata v systému musí splnit všechny životní potřeby. Většina druhů vhodných pro takové systémy není příliš velká ani barevná, takže pokud toužíte po ekosystému plném nejrůznějších druhů ryb a rostlin, je vaší nejlepší sázkou pravidelné akvárium. Pokud však máte zájem o vytvoření bezúdržbového vodního světa, který může trvat měsíce nebo dokonce roky, čtěte dále!

Část 1 ze 3: Získání správných materiálů, rostlin a zvířat pro váš ekosystém

 1. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 1

  1 Rozhodněte se, jak obsáhlý chcete, aby byl váš ekosystém. Čím více bude váš vodní ekosystém uzavřen před vnějším světem, tím obtížnější bude vytvořit takový, který bude soběstačný.
  • Hermeticky uzavřené systémy jsou zcela utěsněny před vnějším světem. Rostliny a zvířata musí být velmi malé a málo jich musí přežít.
  • Uzavřené systémy umožňují výměnu plynu a vzduchu (například houbou v otvoru). Výměna plynu pomáhá regulovat hladiny pH ve vodě a umožňuje odstraňování dusíku a příjem oxidu uhličitého, což usnadňuje údržbu těchto systémů.
  • Polouzavřené systémy vyžadují určitou údržbu. Všechny uzavřené systémy nakonec selžou. Svůj systém můžete udržet v chodu tím, že každý měsíc vyměníte 50% vody. Tím se odstraní odpad a přidají se živiny. Pokud váš systém klesá, měňte vodu častěji.


 2. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 2

  2 Rozhodněte se, zda chcete sladkovodní nebo mořský systém. Sladkovodní systémy se mnohem snáze nastavují a udržují. Mořské systémy jsou méně stabilní, ale umožňují zajímavější život zvířat, jako jsou hvězdice a sasanky.
 3. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 3

  3 Pořiďte si čirou skleněnou nebo plastovou nádobu, aby obsahovala váš ekosystém. Zednické nádoby, plastové 2litrové lahve, preclíkové sklenice nebo 3 nebo 5 galonové karafy budou fungovat, i když pro začátečníky je údržba menšího systému obvykle snazší.
  • U uzavřených systémů hledejte nádobu s těsně přiléhajícím víkem. U uzavřených systémů zvažte zakrytí otvoru tkaninou nebo ucpání houbou.
 4. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 4

  4 Najděte substrát, ve kterém rostliny rostou. Substrát si můžete koupit v obchodě nebo sbírat bahno z rybníka (což má tu výhodu, že v něm už je mnoho drobných stvoření, která potřebujete). Pro čistší vodu zvažte přidání vrstvy písku přes bláto nebo substrát.
 5. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 5

  5 Kupte si vodní štěrk nebo vezměte štěrk z rybníka. Štěrková vrstva poskytne povrch mikrobiální komunitě a bude fungovat jako filtr, který zachycuje částice, protože gravitace táhne vodu dolů štěrkem.
 6. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 6

  6 Použijte filtrovanou vodu, vodu z jezírka nebo vodu z akvária. Je upřednostňována akvarijní voda nebo voda z rybníka, protože již obsahují bakterie, které váš systém bude potřebovat. Pokud používáte filtrovanou vodu, budete muset nejprve použít dechlorinátor nebo jej nechat 24–72 hodin odstát, aby se chlor rozptýlil.
 7. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 7

  7 Vyberte si své rostliny nebo řasy. Rostliny poskytují potravu a kyslík pro váš ekosystém. Chcete rostliny nebo řasy, které jsou odolné a rychle rostoucí. Můžete je sbírat z rybníka nebo si je zakoupit. Některé rostliny, které je třeba zvážit, zahrnují:
  • Hornwort (sladkovodní) - Velmi odolný. Vyžaduje mírné světlo.
  • Rybník plevel, nebo elodea (sladkovodní) - Hardy. Vyžaduje slabé světlo.
  • Willow mech (sladkovodní) - Méně odolný. Upřednostňuje chladnější teploty.
  • Bladderwort (sladkovodní) - Delikátní.
  • Řasy Caulerpa (mořské) - Odolné do té míry, že jsou škůdci.
  • Řetězové řasy (mořské) - Vyžaduje vysokou hladinu vápníku.
  • Bublinové řasy (mořské) - Odolné do té míry, že jsou škůdci.
 8. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 8

  8 Vyberte si svá zvířata. Zvířata jedí řasy a další odpad, čímž udržují váš ekosystém čistý. Produkují také oxid uhličitý, který rostliny potřebují k přežití. Začněte pouze s jedním nebo dvěma většími zvířaty, nebo 10–20 hyalella. VAROVÁNÍ: Ryby nejsou vhodné pro uzavřené ekosystémy. Pokud je získáte, zemřou. Následující zvířata jsou vhodnější:
  • Třešňové krevety (sladkovodní).
  • Malajský šnek (sladkovodní).
  • Hyalella (sladkovodní / mořské v závislosti na druhu).
  • Copepods (sladkovodní / mořské v závislosti na druhu).
  • Hvězdice Asterina (mořská).
  • Mořská sasanka Aiptasia (mořská).
  reklama

Část 2 ze 3: Nastavení vašeho vodního ekosystému

 1. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 9

  1 Přidejte substrát (zeminu) na dno nádoby. Pokud používáte nádobu s úzkým otvorem, zvažte použití trychtýře, abyste předešli nepořádku.
 2. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 10

  2 Zasaďte své rostliny do substrátu. Pokud se po přidání vody vznášejí, zkuste na ně položit více písku a štěrku, aby byly zakořeněné.
 3. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 11

  3 Přidejte vrstvu písku a poté vrstvu štěrku. Zakryjte veškerou odkrytou půdu, ale dávejte pozor, abyste svou rostlinu nerozdrtili. Substrát, písek a štěrk by společně měly naplnit 10–25% nádoby.
 4. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 12

  4 Přidat vodu. Pamatujte, že pokud používáte filtrovanou vodu, ujistěte se, že ji necháte sedět 24–72 hodin, aby se chlor mohl rozptýlit. Voda by měla zabírat 50-75% nádoby. Nechte 10-25% vzduchu.
 5. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 13

  5 Přidejte zvířata. Než je přidáte, nechte je aklimatizovat na teplotu vody tím, že plave plastový sáček, ve kterém jsou, po dobu nejméně 15-30 minut. Pamatujte: začněte pouze s jednou nebo dvěma krevetami nebo šneky nebo 10–20 hyalella. Příliš mnoho zvířat zabije váš ekosystém.
 6. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 14

  6 Utěsněte nádobu. Pro uzavřenou nádobu je nejlepší použít šroubovací uzávěr nebo korek, ačkoli plastový obal a gumička budou stačit, pokud to je vše, co máte. Pro uzavřenou nádobu (umožňuje výměnu vzduchu) vyzkoušejte tkaninu nebo houbovou zátku.
 7. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 15

  7 Umístěte ekosystém na filtrované sluneční světlo. Mělo by být blízko okna, ale ne na takové, na které by po mnoho hodin dopadalo přímé sluneční světlo, protože to povede k teplotním výkyvům, které by mohly zabít vaše šneky nebo krevety. Krevety, kopepody a hlemýždi se nejlépe hodí mezi 68 ° F a 82 ° F. Váš kontejner by měl být chladný na dotek, ale ne studený. reklama

Část 3 ze 3: Údržba vašeho vodního ekosystému

 1. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 16

  1 V prvních týdnech pečlivě sledujte svůj ekosystém, abyste se ujistili, že je na správném místě. Příliš mnoho nebo příliš málo slunečního světla může váš ekosystém zabít.
  • Pokud vaše rostliny vypadají nezdravě, zkuste více slunečního světla.
  • Pokud je voda zakalená nebo zbarvená, zkuste více slunečního světla.
  • Pokud se vám objeví řasy nebo vám v horkých dnech uhynou krevety, zkuste méně slunečního světla.
  • Uvědomte si, že sezónní změny mohou vyžadovat přesun vašeho ekosystému.
 2. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 17

  2 Po prvních týdnech podle potřeby upravte počet zvířat a rostlin. To je důležité pro udržení vašeho ekosystému ve zdraví, protože zpočátku pravděpodobně nedosáhnete přesně správné rovnováhy.
  • Pokud řasy rostou, přidejte více šneků nebo krevet. Je důležité mít řasy pod kontrolou, jinak mohou pokrývat stěny nádoby, blokovat sluneční světlo a zabíjet váš ekosystém.
  • Pokud se voda zakalí, může to znamenat, že máte příliš mnoho krevet nebo šneků. Zkuste přidat další rostliny.
  • Pokud vaše zvířata umírají, přidejte další rostliny.
 3. Obrázek s názvem Vytvořte uzavřený vodní ekosystém Krok 18

  3 Zjistěte, kdy je váš ekosystém hotový. Nemá smysl udržovat váš ekosystém po jeho selhání, zejména proto, že může začít zapáchat. Zde jsou některé známky toho, že musíte vyprázdnit ekosystém a zkusit to znovu:
  • Špatný nebo sirný zápach.
  • Prameny bělavého růstu bakterií.
  • Velmi málo nebo žádná živá zvířata.
  • Většina vašich rostlin je mrtvá.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co potřebuji k vytvoření uzavřeného ekosystému? Craig Morton
  Specialista na akvárium Craig Morton je generálním ředitelem společnosti Aquarium Doctor Inc. se sídlem v Huntington Beach v Kalifornii a obsluhuje Orange County, Los Angeles County a Inland Empire. S více než 30 lety zkušeností v akváriu se Craig specializuje na vytváření vlastních návrhů akvárií spolu s instalací a servisem akvárií. Aquarium Doctor spolupracuje s výrobci a produkty jako Clear for Life, Sea Clear, Bubble Magus, Tropic Marine Center, Salifert, ReeFlo, Little Giant, Coralife a Kent Marine. Craig Morton Specialista na akvárium Odborná odpověď Přinejmenším budete potřebovat akvárium, kanystrový filtr, štěrk, filtrovanou vodu, dechlorátor, kondicionér a biologický startér. Jakmile je vše nastaveno, možná budete chtít několik týdnů počkat, než se vaše akvárium začne cyklovat, než přidáte zvířata.
 • Otázka Co když všechna moje zvířata potřebují jiné podnebí? Pokud potřebují jiné podnebí, není dobré je dávat dohromady.
 • Otázka Co když nemohu ryby nakrmit, ale musí zůstat dlouho naživu? Mohli byste získat zdroj potravy, který může žít a zůstat v ekosystému pro ryby. Pokud máte býložravé ryby, pořiďte si rostliny, které by snědly. Pokud jsou vaše ryby masožravci, získejte několik krevet nebo střevle opačného pohlaví a nechte je reprodukovat. Potom budete mít školu kořisti a školu dravců. Také se ujistěte, že ve vašem ekosystému jsou místa, kde se mohou kořistní ryby schovat, aby je všechny hned nesnědly.
 • Otázka Jak se chovají guppy? Stačí dát dohromady muže a ženu. Jen oddělte děti, aby je rodiče nesnědli.
 • Otázka Mohu mít ve vodním ekosystému pouze řasy, krevety a bakterie? Patrick Ano můžeš. Krevety jsou malé a nenáročné na údržbu a produkují jen malé množství odpadu. Řasy a bakterie pomohou udržet vodu stabilní.
 • Otázka U otevřených ekosystémů, kdybych měl mít 2–3 galonové akvárium a každý měsíc odsát galon vody a nahradit jej galonem destilované vody, bylo by to dostatečné k zamezení výměny chloru a vody? Ne, pokud byste nemohli regulovat, odkud byla voda odebírána. Pokud ji jen naberete, nezískáte všechny minerály, které se usazují, a destilovaná voda neznamená, že to není nic jiného než voda, můžete mít daleko k mnoha minerálům nebo příliš málo. Destilace není dokonalá.
 • Otázka Existuje nějaký druh ryb, které mohou přežít v uzavřeném ekosystému? Tak nějak. Potřebovali byste ji otevřít, vyčistit akvárium a okysličit vodu. V opačném případě ryby zemřou bez kyslíku.
 • Otázka Mohlo by ponechání systému zapečetěného bakteriemi stále uvnitř nutit pomalý evoluční proces k přežití v mini ekosystému? (Adaptace je slovo, které hledáte, pokud nenaznačujete, že by rybám mohly narůst nohy?) Odpověď zní ne, protože v mini ekosystému je víc než jen bakterie.
 • Otázka Mohl bych to udělat, ale nechat horní část otevřenou? Hayden Hartsock Samozřejmě můžete. Jen se ujistěte, že se tam nedostanou žádná další malá stvoření.
 • Otázka Jak vlhká nebo suchá je půda? Půda bude mokrá, než ji vložíte do nádrže, ale předtím se bude lišit.

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat 3bodovou soutěž NBA 2019 online, pokud nemáte kabel.

Novak Djokovic v poslední době změnil své podání ze závazku na sílu. Srb hovořil o tom, proč změnil pohyb služby a jak to přineslo dividendy pro jeho hru a tělo.

Tento týden ATP tour Golden Swing míří do Buenos Aires na Argentina Open. Událost série 250 nabízí losování dvou hráčů ve 28 hráčích, přičemž první čtyři semena získají první kolo.

Luka Doncic a Slovinsko se v semifinále olympijského basketbalu mužů utkají s Francií. Pokud žijete v USA, můžete hru sledovat zde.

Ohio State a Wisconsin se v sobotu setkají na basketbalovém zápase Top 15. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze hry.