Jak zabránit ustupování dásní

Každý má rád jasný, krásný a zdravý úsměv. „Gingivální recese“ nebo ustupující dásně je pohyb vašich dásní tak, že nechává odhalenou a viditelnou oblast kořenů vašich zubů. Ustupující dásně se obvykle vyskytují u dospělých starších 40 let. Představuje problém, když narušuje vzhled vašeho úsměvu a zvyšuje citlivost vašich zubů na dotek a teplotu. Abyste se vyhnuli ustupujícím dásním, musíte udržovat zdravou zubní hygienu a zvolit si životní styl.

Metoda 1 ze 2: Prevence paradentózy

 1. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 1

  1 Navštěvujte pravidelně svého zubaře. Periodontální onemocnění je hlavní příčinou ustupujících dásní. Navštěvujte svého zubaře každých šest měsíců na čištění a kontroly. Pokud jste to neměli hotové, zeptejte se na léčbu fluoridy. Pravidelná profesionální péče může pomoci předcházet onemocněním vašich úst a dásní.
  • Gingivitida, parodontitida a plaky způsobují zánět dásní, což způsobuje recesi dásní. Váš zubní lékař vám může pomoci jim předcházet nebo je ošetřit, než se zhorší.
  • Vyrovnané nebo přecpané zuby mohou způsobit nebo zhoršit recesi dásní a mohou vyžadovat ortodontické ošetření.


 2. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 2

  2 Poraďte se s parodontistou. Pokud máte problémy se zuby, které váš běžný zubař nedokáže vyřešit, pravděpodobně vás doporučí parodontistovi. Parodontisté se specializují na prevenci a léčbu onemocnění parodontu a mohou být lépe vybaveni, aby vám pomohli s recesí dásní.
 3. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 3

  3 Čistěte si zuby dvakrát denně. Udělejte si čas na důkladné čištění zubů dvakrát denně. Kartáčujte ráno, když se probudíte, a před spaním. Používejte zubní pastu, která obsahuje fluorid. Používejte zubní kartáček s měkkými štětinami a vyhněte se kartáčkům s tvrdými štětinami.
  • Zvažte koupi elektrického zubního kartáčku, který může omezit tvorbu zubního plaku více než čištění běžným zubním kartáčkem.
  • Nezapomeňte si vyčistit vnitřek, vnějšek a vrcholy (žvýkací povrch) zubů. Také si vyčistěte jazyk.
 4. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 4

  4 Používejte správné techniky čištění zubů. Velkou chybou, kterou lidé často dělají, je příliš tvrdé čištění zubů. Přísné kartáčování (tam a zpět) může způsobit poranění dásní a opotřebení skloviny, což způsobí recesi dásní. Požádejte svého zubaře, aby vám ukázal správný způsob čištění zubů.
  • Nakloňte hlavu zubního kartáčku pod úhlem 45 ° směrem k linii dásní. Používejte malé kruhové vibrační tahy. Kartáčujte jemným tlakem. Štětiny zubního kartáčku mohou ve skutečnosti sahat 1 mm pod linii dásní, aby se odstranil plak, který se tam zasekl. Proveďte asi 20 tahů v jedné poloze, než přejdete na další povrchy zubů.
  • Poté, co provedete 20 tahů, proveďte zametací pohyb směrem ke kousavým povrchům zubů, abyste plak odstranili. Proveďte vodorovný pohyb tam a zpět, abyste vyčistili kousavé povrchy zubů.
 5. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 5

  5 Udržujte zubní kartáček čistý. Poté, co si vyčistíte zuby a vždy je uložíte ve svislé poloze - ne vleže v zásuvce nebo na pultu, vždy opláchněte zubní kartáček. Nenechávejte zubní kartáček v uzavřené nádobě často, protože to může podpořit růst bakterií. Každý zubní kartáček ve vaší domácnosti uchovávejte odděleně.
  • Pořiďte si nový zubní kartáček každé 3-4 měsíce, nebo pokud se štětiny roztřepí.
 6. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 6

  6 Používejte zubní nit každý den. Flossing by mělo jít ruku v ruce s kartáčováním. Flossing dále odstraňuje zubní plak, na který se nedostaly štětiny vašeho zubního kartáčku.
  • Pro efektivní používání nitě si pořiďte nitku o délce loket a oba konce omotejte kolem prostředních prstů. Nechte centimetr nitě, se kterou můžete pracovat.
  • Začněte od zadního zubu a pomocí ukazováčků velmi jemně vsuňte nit mezi zuby. Nenuťte nit, aby šla dolů, což může způsobit poškození dásní.
  • Opakujte stejný postup pro všechny zuby, dávejte pozor, abyste si nepoškodili dásně. Pokud vám při použití nitě krvácí dásně, musíte být jemnější.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Provádění změn životního stylu

 1. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 7

  1 Přestat kouřit. Kouření může způsobit mnoho obecných zdravotních problémů. Může také způsobit spoustu zubních problémů, jedním z nich jsou ustupující dásně. Dejte si to úsilí přestat kouřit nyní pro zlepšení vašeho ústního zdraví - a vašeho dechu!
  • Zatímco se pokoušíte přestat, zkuste použít náhrady nikotinu, jako jsou nikotinové náplasti.
 2. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 8

  2 Přestaňte skřípat zuby. Broušení zubů, neboli bruxismus, je běžné - možná ani nevíte, že to děláte, zvláště v noci. To nejen napíná svaly zapojené do žvýkání, ale také vede k recesi dásní. Učit se přestaň skřípat zuby vyzkoušením několika jednoduchých technik:
  • Navštivte svého zubaře a získejte nočního strážce, který vám zabrání skřípat zuby, když spíte.
  • Vědomě se snažte během dne uvolnit svaly čelistí.
  • Držte se dál od kofeinu a alkoholu, zejména před spaním.
  • Snižte svůj stres s rozjímání nebo uklidňující koupel před spaním.
 3. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 9

  3 Nenechte si orální piercing. Kovové šperky umístěné uvnitř vašich úst způsobují nejen problémy se zuby, ale také ovlivňují dásně. Barbel jazyka a rtů má tendenci opakovaně zasáhnout linii dásní a trauma způsobené tímto nakonec vede k recesi dásní.
  • Pokud se rozhodnete pro orální piercing, ujistěte se, že piercing shop dodržuje vynikající hygienické podmínky.
 4. Obrázek s názvem Zabraňte ustupování dásní Krok 10

  4 Ujistěte se, že vaše zubní náhrady správně sedí. Recese dásní může být způsobena částečnými protézami, které špatně sedí. Pokud se vám zubní protézy uvolňují nebo se otírají o části dásní, navštivte svého protetika, aby vám protézy protáhl (správně nasadil). reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Způsobí příliš tvrdé čištění zapuštěné dásně? Tu Anh Vu, DMD
  Zkušený zubní lékař Dr. Tu Anh Vu je zubní lékař s certifikací na palubě, který provozuje svou soukromou ordinaci Tu's Dental v Brooklynu v New Yorku. Dr. Vu pomáhá dospělým a dětem všech věkových skupin překonat jejich úzkost pomocí zubní fobie. Dr. Vu provedla výzkum související s nalezením léku na rakovinu Kaposiho sarkomu a svůj výzkum představila na setkání Hinman v Memphisu. Bakalářský titul získala na Bryn Mawr College a DMD na University of Pennsylvania School of Dental Medicine. Tu Anh Vu, DMD Odborný zubní lékař s odpovědí na zubní lékařskou odpověď Ano, příliš tvrdé kartáčování může vést k recesi dásní. Nepotřebujete tvrdě drhnout zuby; opravdu by to měl být spíše plynulý, kruhový pohyb. Představte si to, jako byste zametali podlahu. Pokud seškrábnete koště o podlahu, můžete poškrábat dřevo! K dosažení čistých zubů nemusíte kartáčovat extrémně tvrdě.
 • Otázka Co mám dělat, když mám rovnátka a ustupující dásně na dvou místech? Sophie Walford U některých lidí je normální mít ustupující dásně s rovnátky. Vaše dásně rozpoznávají cizí předmět v ústech a vzdalují se. Můžete se pokusit tohoto problému zbavit opatrným kartáčováním, což může pomoci odstraněním plaku z linie dásní. Účinné kartáčování pomocí rovnátek může být obtížné. Pokud máte velké obavy, zeptejte se svého ortodontisty na dásně.
 • Otázka Může konzumace kyselých věcí způsobit ústup dásní? Sophie Walford Hlavní příčinou ustupujících dásní je tvorba plaku. Kyselá jídla mívají v sobě hodně cukru. Spousta cukru vytváří spoustu plaku. Pokud plak sedí na linii dásní a není správně odstraněn kartáčováním a nitěmi, dásně začnou ustupovat. Nejlepší je vyhnout se spoustě cukru v krátkém časovém období, protože to může znamenat více plaku kolem dásní.
 • Otázka Je nutná operace, pokud máte ustupující dásně? Můj zubař říká, že pokud nebudu udržovat dobrou ústní hygienu, budu si muset nechat vytrhnout stálý zub (s ustupující dásní). Existuje způsob, jak si pěstovat gumu? CheeShay Záleží na tom, jak špatně vám ustoupily dásně. Možná byste měli zkusit vyčistit si zuby 2 až 3krát denně (také nitě a/nebo kloktat ústní vodu). Pokuste se zrušit nezdravé návyky, jako je kouření, pití alkoholu, tabáku a jakékoli jiné návyky, které by mohly ovlivnit vaše dásně.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Jak růst rychleji (děti). Vždy jste byli menší než vaši spolužáci? Ačkoli by měl každý milovat svou výšku, možná si říkáte, kdy dohoníte své přátele. Každý člověk roste jiným tempem ...

Před kampaní v Monte Carlu v roce 2021 poskytl Rafael Nadal určitý pohled na zranění zad, které ho začátkem letošního roku sužovalo během většiny houpaček v australském hardcourt.

Andy Roddick pořídil v dospívání veselé potoky na blonďaté vlasy Rogera Federera. Federerův blonďatý vzhled nyní stojí proti blonďatému vzhledu Dominica Thiema v zajímavé anketě Tennis Channel.

Jak uzdravit natažený trapézový sval. Vaše trapézové svaly jsou trojúhelníkový pruh tkáně umístěný v zádech na obou stranách krku. Svaly běží od zadní části krku a podél páteře a dosahují hrudního koše ...

Fretky jsou chytrá a zvídavá zvířata, která potřebují spoustu fyzické a duševní stimulace. Je důležité dát jim hračky, se kterými si můžete hrát, ať už jste poblíž nebo ne. Chcete -li pro svou fretku vybírat hračky, nezapomeňte, že jí můžete dát obě ...

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o ceně tenisových raket, o tom, proč se ceny liší a co můžete očekávat, že zaplatíte za nový rám.