Jak si obléknout kompresní punčochy

Kompresní punčochy jsou elastické punčochy nebo hadice, které se nosí ke snížení otoku nohou (edému), zlepšení krevního oběhu a pomoci sproblematické křečové žíly. Tyto punčochy typicky nabízejí odstupňovanou kompresi, což znamená, že jsou nejtěsnější v oblasti chodidla a kotníku a mírně se uvolňují, když jdou nahoru po noze. Protože kompresní punčochy mají přiléhat k vašim nohám, může být obtížné si je obléci. Vědět, kdy nosit tyto punčochy, mít správný střih a vědět, jak si je obléknout, usnadní jejich začlenění do vaší každodenní rutiny.Část 1 ze 4: Nasazení kompresních punčoch

 1. 1 Ráno si nejprve vezměte kompresní punčochy. Když se ráno poprvé probudíte, vaše nohy jsou mírně vyvýšené nebo alespoň vodorovně. Výsledkem je, že vaše nohy pravděpodobně nejsou tak oteklé, jak by mohly být později během dne. To usnadní oblékání kompresních punčoch.
  • Pokuste se zvednout nohy, když spíte, položte nohy na polštář. Můžete také mírně naklonit nohu matrace nahoru tím, že pod konec matrace vložíte kus dřeva 2x4.
 2. 2 Posypte nohy práškem mastku. Pokud mají vaše nohy vlhkost, možná nebudete moci vytáhnout kompresní punčochy. Posypte prášek nebo kukuřičný škrob na chodidla a lýtka, aby absorbovaly přebytečnou vlhkost.
 3. 3 Dejte ruku do punčochy a chyťte prst. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si obléknout kompresní punčochy, je obrátit horní část ponožky naruby. Budete chtít nechat špičku ponožky na pravé straně. Sáhněte do punčochy a uchopte špičku.
 4. 4 Stáhněte si horní část punčochy dolů kolem paže. Přitiskněte špičku tak, aby zůstala na pravé straně, a přitom natáhněte horní část punčochy dolů přes paži. Výsledkem bude, že horní část bude naruby.
 5. 5 Stáhněte si punčochu z paže. Opatrně vysuňte punčochu z paže tak, aby vršek zůstal naruby, zatímco je špička připravena na nohu.
 6. 6 Posaďte se na židli nebo na stranu postele. Oblékání kompresních punčoch může být obtížné, zvláště pokud máte potíže dosáhnout nohou. Zkuste si sednout na židli nebo na bok postele, abyste se mohli ohnout a dosáhnout na nohy.
 7. 7 Noste latexové nebo gumové rukavice. Nosit rukavice usnadní uchopení punčoch a jejich vytahování. Vyberte si latexové rukavice, jaké nosí například zdravotničtí pracovníci, nebo rukavice podobného typu. Fungovat budou i rukavice na mytí nádobí.
 8. 8 Dejte prsty do ponožky. Zasuňte prsty na konec ponožky a zarovnejte ponožku tak, aby špička ponožky byla rovná a rovná.
 9. 9 Přeneste si ponožku přes patu. Když váš prst drží spodní část ponožky na místě, přetáhněte spodní část ponožky přes patu tak, aby celá vaše noha byla uvnitř ponožky.
 10. 10 Posuňte punčochu na nohu. Pomocí dlaní nakreslete punčochu nahoru a přes lýtko. Vnitřní část horní části ponožky se bude otáčet nahoru, aby byla pravou stranou ven. Vaše ruce v rukavicích budou moci uchopit ponožku lépe než holá ruka.
  • Netahejte za horní část ponožky, abyste ji dostali na nohu. To pravděpodobně roztrhne ponožku.
 11. jedenáct Upravte ponožku tak, jak ji kreslíte nahoru. Ponořte ponožku rovně a hladce. Vyhlaďte všechny vrásky, jak jdete.
  • Pokud máte na sobě kompresní punčochy po kolena, měly by dosahovat až do šířky 2 prstů pod kolenem.
  • Některé kompresní punčochy jdou až k horní části stehna.
 12. 12 Opakujte pro druhou nohu. Pokud vám lékař předepsal kompresní punčochy na obě nohy, navlékněte si ponožku na druhou nohu podle těchto pokynů. Snažte se, aby punčochy dosáhly stejného bodu na obou nohách.
  • Některé předpisy mohou vyžadovat pouze kompresní punčochu pro jednu nohu.
 13. 13 Každý den noste kompresní punčochy. Pokud vám lékař doporučí nosit kompresní punčochy ke zlepšení průtoku krve, je pravděpodobné, že je budete muset nosit každý den. V opačném případě může být obtížné je postavit na nohy.
  • Sundejte si kompresní punčochy, když jdete každou noc spát.
 14. 14 Použijte ponožkovou pomůcku. Pokud máte potíže dosáhnout nohou nebo si obléknout kompresní punčochy, mohlo by vám pomoci použití ponožkové pomůcky. Toto je zařízení nebo rámeček, který připomíná tvar chodidla. Nasaďte ponožku přes zařízení a zasuňte nohu do zařízení. Poté vyjměte zařízení a vaše ponožka bude správně umístěna na vaší noze.
 15. patnáct Zvedněte nohy. Pokud máte potíže s oblékáním kompresních punčoch, protože máte oteklé chodidla nebo nohy, zkuste je na 10 minut zvednout nad srdce. Lehněte si na postel s nohama opřeným o polštář Reklama
Skóre
0 / 0

Část 1 Kvíz

tejpování tenisového lokte

Pokud máte na sobě kompresní ponožky s kolenem, kde by měla spočívat horní část ponožky, když jste ji oblékli?Mírně nad kolena.

Ne tak docela! Kompresní ponožky vysoké po kolena obvykle nepřesahují kolena. Pokud tyto ponožky nosíte příliš vysoko, můžete ovlivnit, jak dobře fungují pro vaše nohy. Některé delší kompresní ponožky půjdou nad koleno, pravděpodobně až k horní části stehna. Zkus to znovu...

Přímo pod místem, kde se ohýbá koleno.

Ani náhodou! Vaše ponožky nad kolena obvykle nebudou odpočívat přesně tam, kde se koleno ohýbá. Pokud podkolenky položíte na špatné místo, budete mít větší sklon ohýbat nohu. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

Asi 2 prsty na šířku pod kolenem.

Ano! Kompresní ponožky s koleny by měly ležet 2 šířky prstů pod kolenem. Umístěte ukazatel a prostředníček na spodní část kolena, aby vedlo umístění ponožek. Přečtěte si další kvízovou otázku.Chcete další kvízy?

Část 2 ze 4: Demontáž kompresních punčoch

 1. 1 V noci sundejte kompresní punčochy. Než půjdete spát, sundejte si kompresní punčochy. Díky tomu budou mít vaše nohy odpočinek a také budete mít příležitost vyprat si punčochy.
 2. 2 Stáhněte ponožku dolů. Opatrně oběma rukama stáhněte horní část ponožky. Tím ponožku stáhnete dolů po lýtku, aby byla ponožka opět naruby. Odstraňte punčochu z nohy.
 3. 3 K odstranění punčoch použijte lékařskou obvazovou tyčinku. Pokud máte potíže se stahováním punčoch z kotníků nebo chodidel, zvláště pokud se na chodidla nedostanete příliš dobře, zkuste použít lékařskou obvazovou tyčinku k uchopení kompresní ponožky a sundejte ji z chodidla. To vyžaduje určitou sílu paže, což může být pro některé lidi obtížné.
 4. 4 Po každém použití vyperte kompresní punčochy. Punčochy perte ručně mýdlem na praní a teplou vodou. Odstraňte přebytečnou vodu válením punčoch v ručníku. Zavěste je, aby uschly.
  • Zkuste si pořídit alespoň dva páry kompresních punčoch, abyste jeden pár mohli nosit, zatímco druhý se perou.
  reklama
Skóre
0 / 0

Část 2 Kvíz

Jaká je hlavní nevýhoda používání lékařského obvazu k odstranění punčoch?Oblékání holí trvá déle.

Nepřesně! Používání lékařského obvazu nemusí nutně trvat déle než jiné metody k odstranění kompresních ponožek. Pokud se snažíte dostat na nohy, abyste si mohli ponožky sundat, lékařská obvazová tyčinka vám pomůže dokončit sundávání punčoch z okolí kotníků a chodidel. Hádej znovu!

Obvazy vyžadují sílu paže.

To je správně! Lékařské dresinky vyžadují k použití sílu paže a někteří lidé nemají dostatečnou sílu v horní části těla, aby mohli tyčinky používat. Pokud však máte sílu, obvazy jsou obvykle nejjednodušším způsobem, jak dokončit odstranění punčoch z okolí kotníků a chodidel. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Oblékací tyčinky obrátí vaše ponožky naruby.

Ani náhodou! Oblékací tyčinky obracejí vaše kompresní ponožky naruby, ale to není nevýhoda. Obvykle chcete, aby byly vaše punčochy naruby, takže je opět snazší obléknout. Zkus to znovu...

Chcete další kvízy?

Část 3 ze 4: Vědět, kdy nosit kompresní punčochy

 1. 1 Poraďte se svým lékařem, pokud máte bolesti nohou nebo otoky. Žít s bolestí nohou a/nebo s otoky může být nepříjemné a díky kompresním punčochám se vaše nohy budou cítit lépe. Promluvte si se svým lékařem, zda tato možnost sníží vaše nepohodlí.
  • Pokud máte špatný průtok krve v nohách, kompresní punčochy nejsou tou správnou volbou.
 2. 2 Pokud máte snížený průtok krve v nohou, noste kompresní punčochy. Váš lékař zkontroluje, zda máte křečové žíly, azablokovaná žílažilní bércové vředy, hluboká žilní trombóza (krevní sraženina v hluboké žíle) nebo lymfedém (otok nohou). Pokud je přítomen některý z těchto stavů, může vám lékař předepsat kompresní punčochy.
  • Možná budete muset nosit kompresní punčochy denně až dva roky.
 3. 3 Pokud se vám během těhotenství objeví křečové žíly, noste kompresní punčochy. Téměř jedna třetina těhotných žen vyvine křečové žíly, což jsou žíly typicky na nohou a chodidlech, které se zvětšily kvůli zvýšenému tlaku v žilách. Nošení kompresních punčoch může vašim nohám udělat pohodlí a podpoří krevní oběh.
  • Zeptejte se svého lékaře, zda kompresní punčochy pomohou vašemu stavu.
 4. 4 Po operaci noste kompresní punčochy. V některých případech budou pacientům po operaci předepsány kompresní punčochy, aby se snížilo riziko žilního tromboembolismu (VTE) nebo tvorby krevních sraženin v žilách. Pokud vaše zotavení po operaci omezuje vaši pohyblivost nebo vyžaduje prodloužený odpočinek na lůžku, může vám lékař předepsat kompresní punčochy.
 5. 5 Po cvičení vyzkoušejte kompresní punčochy. Zatímco výzkum zdravotních výhod nošení kompresních punčoch během cvičení je smíšený, doba zotavení po cvičení se zkracuje, protože se zlepšuje průtok krve. Mnoho běžců a dalších sportovců nyní nosí kompresní punčochy buď během cvičení nebo po něm. Je jen na vás, zda vám budou dostatečně pohodlné na nošení.
  • Obvykle se prodávají jako kompresní ponožky a jsou k dostání v obchodech se sportovním zbožím a v dalších obchodech se sportovními potřebami.
  reklama
Skóre
0 / 0

Část 3 Kvíz

podpora pro tenisový loket

Kdy se nedoporučuje nosit kompresní ponožky?

Zatímco cvičíte.

Ani náhodou! Někteří sportovci nosí kompresní ponožky nejen po cvičení, ale také během cvičení. Stlačení nohou po běhu může zkrátit dobu zotavení a zlepšit průtok krve. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

Když máte špatný průtok krve v nohách.

Opravit! Pokud je průtok krve v nohou příliš nízký, kompresní ponožky obvykle nejsou tou nejlepší volbou. Pokud však máte za určitých podmínek snížený průtok krve, může vaše situace zlepšit nošení kompresních punčoch denně po dobu až 2 let. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Když máte hlubokou žilní trombózu.

Ne tak docela! Trombóza hlubokých žil je krevní sraženina v hluboké žíle na noze. Tento stav lze zlepšit nošením kompresních ponožek denně po dobu až 2 let. Před ošetřením DVT kompresními punčochami si promluvte se svým lékařem. Vyberte jinou odpověď!

Zatímco jsi těhotná.

Zkus to znovu! Až u třetiny všech žen se v těhotenství objeví křečové žíly. Nemusíte čekat, až budete po těhotenství nosit kompresní ponožky, protože jejich nošení během těhotenství může snížit nebo zabránit křečovým žilám. Vyberte jinou odpověď!

Chcete další kvízy?

Část 4 ze 4: Výběr kompresních punčoch

 1. 1 Určete, jaký tlakový stupeň punčoch potřebujete. Komprese v punčochách se měří v milimetrech rtuti (mm Hg). Váš lékař vám poskytne správnou tlakovou třídu punčoch, abyste získali správnou léčbu.
 2. 2 Zjistěte délku punčochy. Kompresní punčochy jsou k dispozici v různých délkách, včetně kolen a těch, které sahají až k horní části stehna. Zeptejte se svého lékaře, jakou délku potřebujete.
 3. 3 Nechte si změřit nohy. Vaše nohy budou muset být změřeny, abyste věděli, jakou správnou velikost kompresních punčoch dostat. Váš lékař vám může změřit nohy; pokud ne, měl by vám pomoci úředník v obchodě se zásobami zdravotnického vybavení.
 4. 4 Navštivte obchod se zdravotnickými potřebami nebo lékárnu. Vyhledejte místní obchod se zdravotnickým vybavením a ověřte, zda nosí kompresní punčochy.
  • U některých online prodejců jsou k dispozici také kompresní punčochy. Je vhodnější navštívit profesionála, aby vám zajistil správné kompresní punčochy, ale pokud to není možné, zkuste nakupovat punčochy online.
 5. 5 Ověřte si to u svého zdravotního pojištění. Některé plány zdravotního pojištění pokryjí kompresní punčochy. K zakrytí těchto punčoch budete pravděpodobně potřebovat lékařský předpis. reklama
Skóre
0 / 0

Část 4 Kvíz

Pravda nebo lež: Měli byste si nechat změřit nohy, i když kupujete kompresní ponožky online.

Skutečný

Ano! Budete mít lepší čas na zapnutí a vypnutí kompresních punčoch, pokud budou mít správnou velikost pro vaše nohy. Pokud si nemůžete koupit ponožky v obchodě se zdravotnickými potřebami, kde vám měří nohy, zkuste svému lékaři změřit nohy, než si ponožky koupíte online. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Nepravdivé

Ani náhodou! Mnoho online lékáren prodává kompresní ponožky, ale pokud neznáte správnou velikost, kterou byste měli koupit, pravděpodobně budete mít potíže se zapínáním a vypínáním ponožek a jejich nošením. Pokud nemůžete jít do fyzického obchodu, kde vám mohou změřit nohy, požádejte svého lékaře, aby vás změřil. Zkus to znovu...

Chcete další kvízy?

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Nosím gumovou stranu dovnitř nebo ven v horní části punčochy? Gumové body nebo proužky by měly být na vnitřní straně, aby držely na stehně. Vyrábějí také lepidlo na kůži, které jim pomáhá držet je.
 • Otázka Na jaké pomocníky mohu použít kompresní punčochy? Uřízněte malý plastový sáček, aby se vešel přes prsty; usnadní to nazouvání kompresních punčoch. S otevřenými punčochami na noze můžete sáček stáhnout, až se dostanete kolem kotníku.
 • Otázka Pokud zvlhnu při nošení punčoch, co mám dělat? Punčochy poměrně rychle schnou, i když je máte na sobě. Pokud nejste absolutně promáčení od hlavy až k patě, neobtěžoval bych se měnit. Pokud se rozhodnete nosit spodní prádlo pod punčochovým stylem, pak bych vám mimimum vyměnil spodní prádlo a znovu oblékl kompresní punčochy.
 • Otázka Mám nejsilnější punčochové kalhoty Compression Pantyhose a mám tak těžké dostat ponožku přes patu. Vsunutí ruky a vytažení špičky z ponožky je tak pevné na mém zápěstí. Nějaké návrhy, jak to usnadnit? Kupte si větší velikost nebo oběma rukama roztáhněte punčochu od sebe, když ji budete nosit, což vám poskytne větší prostor pro kroutení a rozložení těsnosti do obou rukou místo jednoho zápěstí.
 • Otázka Jak si obléknu kompresní punčochy, když jsem měl operaci kyčelního kloubu a nemohu se tak ohýbat? Tuto otázku budete muset položit svému lékaři a/nebo týmu pro fyzickou terapii.
Nezodpovězené otázky
 • Mělo by bolet vyhrnutí kompresních punčoch nahoru na nohy? Proč to bolí?
 • Jak vysoko mám vytáhnout vysoké podkolenky? Je v pořádku je vytáhnout o něco výše než koleno?
 • Je jejich levá a pravá hadice na kompresní punčochy?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Kompresní punčochy vyměňujte každých 3-6 měsíců, abyste si zajistili správnou pružnost.
 • Nechte svého lékaře po několika měsících změřit, abyste se ujistili, že vaše velikost je stále vhodná.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Nikdy neskládejte ani neskládejte kompresní punčochy.
 • Pokud máte cukrovku nebo snížený krevní oběh v nohou, vyhněte se kompresním punčochám.
 • Sundejte si punčochy, pokud si všimnete namodralého nádechu na nohou nebo chodidlech nebo pokud cítíte mravenčení v nohou nebo chodidlech.
reklama

Populární Problémy

Váš průvodce streamováním Phil of the Future online - včetně jednoduchých streamovacích informací, herců a postav a způsobu jejich přijetí.

East Carolina v sobotu otevírá fotbalovou sezónu 2020 proti č. 13 UCF. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze hry, pokud nemáte kabel.

Jak hrát sami. Když jsou vaši obvyklí spoluhráči zaneprázdněni, může to vypadat jako konec světa. Jak můžete co nejlépe využít svůj volný čas, když jste sami? Není třeba se bát - při troše fantazie a kreativity ...

Francouzští buldoci mají velké netopýří uši, které jim trčí na temeni hlavy. Kvůli tvaru uší mohou sbírat úlomky a vyžadují více pozornosti než jiné typy psích uší. Vyčistěte vnější části francouzského buldoka ...

Jak složit košili pro služební cesty. Služební cesty sází na profesionální vzhled a chování. Správné skládání košil před zabalením minimalizuje množství vrásek, které se na cestě vytvoří. Jedna z mnoha technik ...

Jak na podlahové lisy. Pokud chcete budovat sílu paží a hrudníku, je podlahové lisy skvělým cvičením, které můžete přidat do své rutiny. Funguje to jako bench press, ale tím, že ležíte přímo na podlaze, poskytnete svým zádům lepší oporu a vezmete ...