Jak odebrat řádek PICC

PICC (periferně zavedený centrální katétr) je typ katétru, který je normálně zaveden do horní části paže. Linka PICC je bezpečný a stabilní způsob podávání intravenózních (IV) léků. Může zůstat v těle týdny nebo měsíce, což zmírňuje potřebu vystavit vaše žíly četným jehlovým tyčinkám nezbytným, pokud tam PICC nebyl.

Po lékařském ošetření rozhodne lékař pacienta, kdy je bezpečné vyjmout linku PICC. - Pacienti by měli tento článek používat pouze pro informační účely. Některé informace - v krocích, tipech a varováních - jsou obsaženy ve splachování linky a prevenci sraženin.

Část 1 ze 2: Vyjmutí katétru

 1. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 1

  1 Uvědomte si, že PICC mohou odebrat pouze lékaři nebo registrované sestry. Jinak by mohly nastat vážné komplikace nebo infekce.
  • Pokračujte v těchto krocích pouze tehdy, jste -li registrovaný lékař nebo sestra, která je způsobilá starat se o pacienta.


 2. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 2

  2 Umyj si ruce. Než začnete s procedurou nebo se dotknete jakéhokoli materiálu potřebného k odstranění linky PICC, důkladně si umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a nasaďte si nový pár sterilních rukavic. To snižuje šance pacienta na infekci.
 3. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 3

  3 Připravte si materiál na vyjmutí katétru. Umístěte všechny materiály, které budou použity během celého postupu, abyste je měli snadno po ruce.
  • Mezi tyto materiály bude patřit sterilní nůžky, vzduchotěsný obvaz, nůž na steh, sterilní obvazy a vatové tyčinky namočené v betadinovém roztoku.
  • Systematicky uspořádejte všechny tyto materiály v blízkosti lůžka pacienta před zákrokem, aby byly uspořádané a snadno dosažitelné.
 4. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 4

  4 Vysvětlete pacientovi proces odebrání linky PICC. Toto má vytvořit důvěru a spolupráci pacienta. Buďte připraveni odpovědět na všechny možné otázky týkající se postupu, který může pacient položit.
 5. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 5

  5 Dostaňte pacienta do správné polohy. Před zahájením procedury požádejte pacienta, aby se dostal do správné polohy. Pacient by měl ležet naplocho na zádech, vzhůru, se všemi čtyřmi končetinami v kontaktu s lůžkem. Toto je známé jako poloha na zádech.
  • Zajistěte, aby měl pacient čisté lůžko s čerstvými prostěradly. To pomáhá pacientovi být pohodlnější a vyhnout se infekci.
 6. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 6

  6 Očistěte kůži kolem katétru. Namočte vatový tampon namočený v roztoku betadinu a vyčistěte oblast kolem linie PICC pohybem od kůže nejblíže katétru směrem ven.
  • Jedná se o důležitý krok, protože čistí všechny bakterie z povrchu pokožky, čímž snižuje pravděpodobnost infekce.
  • Jakmile kůži očistíte, vypněte infuzní soupravu a připravte si obvazovou náplast, aby byla připravena k aplikaci ihned po postupu.
 7. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 7

  7 Vyjměte katétr. Pomocí řezačky stehů opatrně odstřihněte a vyjměte steh, který drží linii PICC na místě. Požádejte pacienta, aby zadržel dech, a poté pomocí dominantní ruky pomalu vytáhněte katétr v opačném směru zavádění. Na místo zavádění nevyvíjejte žádný přímý tlak.
  • Po vyjmutí katétru místo vpichu okamžitě zakryjte sterilní gázou a lehkým tlakem jej přidržte na místě.
  • Požádejte pacienta, aby i nadále zadržoval dech, zatímco pokrýváte oblast okluzivním obvazem. Jakmile to bude provedeno, nechte pacienta normálně dýchat a vraťte se do pohodlné polohy.
 8. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 8

  8 Monitorujte stav pacienta po dobu 24 až 48 hodin. Po vyjmutí linie PICC sledujte stav pacienta po dobu 24 až 48 hodin. Pozorujte pacienta na jakékoli známky infekce, jako je horečka. Také sledujte místo krvácení a zhodnoťte pacienta, zda nemá potíže s dýcháním.
  • Obvaz by měl zůstat na místě 24-72 hodin, v závislosti na délce doby, po kterou byl katétr použit.
  reklama

Část 2 ze 2: Pomoc při procesu obnovy

 1. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 9

  1 Informujte pacienta o několika komplikacích, které mohou nastat při odstranění PICC. Je důležité, aby byl pacient o těchto komplikacích informován před zahájením procedury. Mezi možné komplikace patří:
  • Rozbití linky PICC. Toto je vážná komplikace odstranění linky PICC. Aby se zabránilo zlomení, šňůra by měla být opatrně pomalu vysazována, aniž by byla vyvíjena velká síla.
  • Infekce. To je další potenciálně závažná komplikace, kterou může pacient s linií PICC zažívat. Infekce může vzniknout kdykoli. Proto je pro lékařský tým prospěšné pravidelně sledovat linii PICC, čistit ji a školit vás, abyste si co nejvíce udrželi její sterilitu. Linka by byla propláchnuta po každém použití a mezi změnami léků pomocí stříkačky normálního fyziologického roztoku.
  • Krevní sraženina.' Zatímco řada PICC funguje několik týdnů nebo měsíců, je dobrým zvykem infuzi dostatečného množství heparinu (antikoagulancia) k naplnění linky, čímž se zabrání tvorbě malých krevních sraženin mezi jednotlivými aplikacemi v době nečinnosti do další infuze . To se provádí bezprostředně po propláchnutí linky injekční stříkačkou normálního fyziologického roztoku.
  • Embolie způsobená zlomeninou katétru. Toto je závažná komplikace odstranění linie PICC, která může způsobit ztrátu vědomí pacienta, pokud se do mozku dostane krevní sraženina.
  • Otok a zarudnutí. Tyto zánětlivé příznaky se mohou také objevit jako komplikace linie PICC. Otok a zarudnutí se obvykle vyvinou poblíž vložení místa katetru.
 2. Obrázek s názvem Odebrat řádek PICC Krok 10

  2 Informujte pacienta o správných dávkách léků proti bolesti. Po vyjmutí katétru může pacient pociťovat bolest v nadloktí. V důsledku toho může pacientův lékař předepsat léky proti bolesti nebo doporučit léky bez předpisu, aby pacient mohl provádět své každodenní činnosti.
  • Jedním z nejběžnějších léků proti bolesti OTC doporučených po odstranění linie PICC je ibuprofen. Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivý lék, který má jak antipyretické (snižující horečku), tak analgetické (snižující bolest) vlastnosti.
  • Doporučená dávka ibuprofenu (podle Centra pro kontrolu nemocí) je 200-400mg, užívaná orálně každých 4 až 6 hodin. Doporučuje se užívat ibuprofen s jídlem nebo mlékem, aby se předešlo žaludečním problémům
 3. Obrázek s názvem Odebrání linky PICC Krok 11

  3 Informujte pacienta o tom, jakým druhům cvičení se vyvarovat. Nezapomeňte pacienta informovat ne zapojte se do jakýchkoli namáhavých cvičení nebo těžkého zvedání po dobu minimálně 24 hodin po odstranění linie PICC. To zahrnuje stěhování nábytku, zvedání těžkých boxů nebo provozování jakékoli činnosti, která zahrnuje opakované pohyby paží nebo rukou.
 4. Obrázek s názvem Odebrání linky PICC Krok 12

  4 Poučte pacienta o správné výživě. Zdravá strava je nezbytná pro správné uzdravení, a proto je dobré pacienta poučit o typech jídla, které je třeba po tomto postupu jíst.
  • To zahrnuje jíst hodně potravin bohatých na železo, aby se zvýšilo prokrvení a posílilo tělo. Mezi potraviny bohaté na železo patří červené maso, kuře, špenát, brokolice, korýši, dýňová a sezamová semínka a ořechy jako arašídy, pekanové ořechy, pistácie a mandle.
  • Pokud vy/pacient zhubnete, doporučujeme vám jíst smoothie a koktejly bohaté na kalorie, které jsou plné živin, vitamínů a přírodních cukrů, které člověku pomohou zdravě přibrat.
  • Místo tří velkých jídel denně by měl být pacient povzbuzen k častějšímu jídlu menších porcí po celý den. To pomůže udržet jejich energetickou hladinu nahoře.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Potřebuji vědět, jak dlouho má katétr odstranit? Ano, je užitečné vědět, jak dlouhý je katétr, než jej vyjmete.
 • Otázka Po odstranění řádku PICC mohu plavat další den? Nedoporučoval bych to, protože řez je pravděpodobně stále hojivý. Ujistěte se, že to budete mít zakryté.
 • Otázka Co mohu udělat pro pálení žáhy spojené s odstraněním linky PICC? Jakákoli bolest během prvních 24 hodin musí být přivolána lékařem.
 • Otázka Mohu k odběru krve použít linku PICC? Nechal jsem zavést mnoho linek PICC pouze za účelem odběru krve, protože v mých pažích nebylo možné přistupovat k žádným žilám.
 • Otázka Moje řada PICC byla včera odstraněna, ale nyní kolem místa pociťuji pálení a svědění. Co bych měl dělat? Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda po odstranění linie PICC dochází k potenciálně nebezpečným vedlejším účinkům.
 • Otázka Po odstranění linie PICC je dolní část paže +3 edém i při elevaci. Co můžu dělat? Brian Salazar-Prince Nejlepší odpovídač Možná budete chtít zvážit použití mírného tlaku na oblast obalením obvazem Ace nebo použitím kompresního oděvu s lymfatickým edémem z lékárny. Můžete také zvážit zvýšení příjmu draslíku a pečlivé sledování sodíku; množství draslíku, které konzumujete, by mělo být zhruba dvakrát větší než množství sodíku, které konzumujete.
 • Otázka Jak mohu zjistit, jak dlouho byla linka PICC odstraněna? Bill LeMay To by mělo být zdokumentováno ve zdravotním záznamu nemocnice/agentury/kliniky, která vložila řádek PICC. Informace můžete požadovat od vkládající entity.
 • Otázka Po odebrání linky PICC mohu druhý den letět? Bill LeMay Po odstranění linky PICC by neexistovaly žádné kontraindikace létání. Můžete zvážit ponechání obvazu na místě, protože je ve fázi hojení a skutečnost, že budete při létání kolem tolik lidí.
 • Otázka Jak dlouho by trvalo odstranění embolie po odstranění PICC? Vzduchová embolie je vzácná, ale objevila by se do 24–48 hodin po odstranění. Po 2 týdnech by mělo být místo řezu zcela uzavřeno, pokud není zcela zhojené. Jakmile se strup zcela vytvoří nad místem, vzduch nemůže vstoupit do krevního oběhu.
 • Otázka Pokud se zdá, že moje řada PICC paží vyšla o palec, znamená to, že to není dobré? Ne nutně. Jen to určitě dál netahejte. Dejte o tom vědět svému poskytovateli zdravotní péče.

Populární Problémy

Hledáte náplň do Hvězdných válek? Zde je návod, jak streamovat Revenge of the Sith právě teď a vše, co potřebujete vědět o tomto klasickém filmu Star Wars.

Roger Federer se prohrál v antuce, když ho tento týden na Ženevském Open porazil Pablo Andujar, ale to Švýcařovu náladu mimo hřiště jen málo utlumilo.

„Manifest“ se vrací pro sezónu 3 ve čtvrtek večer. Zde je návod, jak můžete sledovat nové epizody online, pokud nemáte kabelové předplatné.

Po rezervaci místa ve finále Silicon Valley Classic Mihaela Buzarnescu ví, že ji dělí jen jedno vítězství od vytouženého umístění v první dvacítce.

Raketová technologie se za ta léta vyvinula a výrazně zlepšila.

Pokud máte malý, mělký řez, který chcete zavřít, použijte motýlkové obvazy. Jakmile se rozhodnete, že stehy nepotřebujete, vyčistěte ránu studenou vodou. Přes řez položte motýlí obvaz, aby byl uzavřen. Zajistěte ...