Jak opravit drobnou rez na autě

Když se holý kov dostane do kontaktu s kyslíkem v každodenním vzduchu, výsledná chemická reakce (nazývaná oxidace) vytvoří rez, který sežere kov ve vašem autě. Pokud máte trochu tuku na lokty, můžete se zbavit drobné rzi, než bude mít šanci stát se skutečným problémem.

Část 1 ze 4: Příprava auta

 1. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 1

  1 Identifikujte oblasti povrchu a rzi na vozidle. Rez je obvykle zařazen do jedné ze tří kategorií podle toho, jak je vážný, ale nejhorší je pronikající rez. Zkontrolujte, zda skvrna na rzi nevykazuje známky toho, že vytvořila otvory skrz kov nebo že kov zrezivěl až do konce. Pokud ano, tento kov nelze opravit; musí se vyměnit.
  • Povrchová rzi je lehká a je prvním znakem rzi. Je hluboký na povrchu a obvykle se tvoří ve škrábancích nebo škrábancích v laku. Na kovu to bude vypadat trochu jako rez.
  • Vápenatá šupina je vážnější a vyvíjí se poté, co se povrchová rzi nechá šířit. Je to nejzávažnější rez, kterou můžete snadno vyřešit doma. Může to zahrnovat bublání barvy nebo odlupování rezavého kovu.
  • Pronikající rez se vyvíjí poté, co rez dlouho neléčí. Pokud jsou v kovu díry nebo rez prochází celou cestou, jediný způsob, jak to opravit, je vyříznout zasažený kov a přivařit na jeho místo nový kus.


 2. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 2

  2 Najděte kód laku svého vozidla. Budete muset znovu natřít tu část auta, ze které odstraníte rez, a to znamená, že budete muset najít přesnou shodu s barvou laku vašeho vozidla. Většina automobilů má na karoserii uvnitř rámu dveří řidiče a příležitostně pod kapotou štítky, které uvádějí „kód laku“ používaný výrobcem. Předejte tento kód úředníkovi v obchodě s náhradními díly, abyste získali plechovku s barvou, která mu přesně odpovídá.
  • Pokud nemůžete kód laku najít na karoserii vozidla, často jej najdete na webových stránkách výrobce nebo příležitostně v uživatelské příručce.
 3. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 3

  3 Kupte si základní nátěr, základní barvu a čirý lak v obchodě s autodíly. Budete potřebovat automobilový základní nátěr a barvu přizpůsobenou barvě vozidla pomocí lakovacího kódu. Budete také potřebovat plechovku automobilového čirého laku. Tyto barvy můžete získat ve spreji, i když je můžete také získat pro použití v lakovacích pistolích se vzduchovými kompresory.
  • Na většinu drobných skvrn od rzi postačí plechovka s rozprašovačem, ale pokud potřebujete přemalovat celé dveře, kapotu nebo víko kufru, možná budete chtít použít vzduchový kompresor nebo si zajistit pomoc technika karoserie.
 4. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 4

  4 Omyjte oblast kolem místa rzi. Pomocí mýdla na mytí aut, vody a houby setřete veškeré nečistoty a nečistoty z oblasti, kde je rzi, abyste se ujistili, že jste schopni jasně definovat, co je třeba opravit. Až budete hotovi, opláchněte oblast čistou vodou.
  • Když jste u toho, možná budete chtít umýt celé vozidlo, abyste hledali další rezavá místa.
  • Dávejte pozor na drhnutí rezavé oblasti, protože kovové roury do vás mohou strčit, jak rez přichází.
 5. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 5

  5 Odlepte panel karoserie tak, aby na něm byla rez. Budete brousit a natírat oblast rzí, takže budete muset vše, co nechcete, zasypat pískem a poté postříkat barvou. Malířskou páskou zakryjte světlomety, zadní světla, okna nebo cokoli jiného v blízkosti místa rzi, které nechcete přemalovat.
  • Malířská páska se vrátí z auta, aniž by zanechala zbytky lepidla.
  • K odlepení velkých věcí, jako je čelní sklo, můžete použít plast (jako pytle na odpadky), který zajistíte na místě malířskou páskou.
  reklama

Část 2 ze 4: Sanding Away the Rust

 1. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 6

  1 Oškrábejte puchýřovité barvy a kousky rzi. Použijte kovovou nebo plastovou škrabku a noste rukavice, abyste se ujistili, že vás žádný z ostřejších kousků nemůže bodnout nebo pořezat. Odstranění co největší části volné rzi a barvy značně usnadní broušení. Jednoduše zatlačte škrabku do rzi, abyste uvolnili všechny volné kousky.
  • Škrabky na kov nebo plast můžete zakoupit ve většině železářství.
  • Škrábejte, dokud se veškerý sypký materiál nedostane z místa rzi.
 2. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 7

  2 K odstranění většiny rzi použijte brusný papír o zrnitosti 40. Protože je brusný papír o zrnitosti 40 tak hrubý, měl by způsobit krátkou práci s většinou povrchových a dokonce i rezavých usazenin. Přitlačte brusný papír naplocho k místu rzi, rychle jím pohybujte ze strany na stranu a poté část brusného papíru, kterou používáte, posuňte, jak se tato oblast opotřebovává.
  • Může to trvat několik listů brusného papíru, aby se odstranila veškerá vážná rez.
  • Pokračujte v broušení, dokud neuvidíte holý kov.
 3. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě, krok 8

  3 K broušení okrajů skvrny použijte brusný papír se zrnitostí 120. Když je rez vybroušený, přepněte na jemnější brusný papír, abyste rozšířili oblast, kterou jste obrousili, a odstranili všechny hrany, které se v laku vytvořily. Ujistěte se, že je kov plochý a že neexistuje žádný výrazný přechod mezi natřenou částí kovu a holým kovem, ze kterého jste právě odstranili rez.
  • Zkuste brousit v malých kruzích podél okraje, který se vyvinul při broušení brusným papírem o zrnitosti 40, abyste vytvořili rovný a rovný povrch.
  • Možná budete chtít použít brusný papír o zrnitosti 220 po zrnitosti 120, abyste dosáhli ještě lepšího povrchu.
 4. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 9

  4 Ošetřete oblast inhibitorem rzi. I když je rez vybroušený, je stále nejlepší použít na něj tekutý inhibitor rzi, aby se zajistilo, že se nebude moci vyvinout žádná nová rez. Nastříkejte inhibitor rzi a nechte jej zaschnout nebo jej setřete, podle toho, co vám řeknou pokyny konkrétní značky.
  • Některé inhibitory rzi mohou také přijít jako gel, který setřete a poté setřete.
  • Než přejdete k dalšímu kroku, ujistěte se, že je povrch zcela suchý.
  reklama

Část 3 ze 4: Nanášení základního nátěru

 1. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 10

  1 Místo znovu umyjte a osušte. Díky veškerému broušení, škrábání a stříkání, které jste dělali, je velká šance, že na ploše, kterou budete muset namalovat, je spousta volných nečistot, proto ji setřete mýdlovou vodou, opláchněte a nechte schne.
  • Než vyrazíte vpřed, ujistěte se, že je celá oblast zcela čistá a suchá.
  • K urychlení procesu sušení můžete použít ručníky.
 2. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 11

  2 Naneste automobilový primer rovnoměrně na celou oblast, kterou malujete. Držte sprejovou nádobu (nebo pistoli, pokud ji používáte) přibližně 12 palců (30 cm) od kovu a stříkejte rovnoměrným směrem zleva doprava. Pokud je místo dostatečně velké, aby bylo nutné provést více průchodů, překryjte každé přejetí asi o 50%, abyste zajistili rovnoměrné pokrytí.
  • Při stříkání nedržte plechovku s barvou nebo pistoli na jednom místě, jinak bude příliš hustá a začne kapat.
  • Mezi stříkáním plechovku pravidelně protřepávejte, aby byla distribuce barvy rovnoměrná.
 3. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 12

  3 Počkejte alespoň 20 minut, než základní nátěr zaschne. V závislosti na tom, jak velkou oblast malujete, se můžete rozhodnout použít druhou vrstvu základního nátěru, ale pro většinu malých zakázek to není nutné. Přečtěte si pokyny na základním nátěru, abyste věděli, jak dlouho musí schnout, ale obvykle stačí 20 minut.
  • V neobvykle vlhkém podnebí může zaschnutí základního nátěru trvat déle než 20 minut.
 4. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 13

  4 Pro dosažení nejlepších výsledků navlhčete základní nátěr brusným papírem o zrnitosti 2 000. Pokud je místo rzi na dobře viditelném místě, jako je kapota nebo víko kufru, možná budete chtít udělat další míli, abyste zajistili rovnoměrný, lesklý povrch. Nalijte vodu na základní nátěr, zatímco jej přebrousíte brusným papírem o zrnitosti 2 000, abyste vytvořili velmi hladký povrch.
  • Voda pomáhá při broušení udržovat barvu chladnou a promazanou, aby se zabránilo spálení nebo zasklení.
  • Než přejdete k dalšímu kroku, ujistěte se, že je celá oblast čistá a suchá.
  reklama

Část 4 ze 4: Malování na kov

 1. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 14

  1 Nastříkejte na základní nátěr. Stejně jako u základního nátěru budete chtít při stříkání držet plechovku (nebo pistoli) asi 30 cm od kovu. Nastříkejte zleva doprava ve vodorovných řadách a řádky se překrývají asi o 50%, pokud na pokrytí oblasti potřebujete více než jednu.
  • Při malování držte plechovku v pohybu, jinak by se příliš mnoho mohlo shromáždit a způsobit kapání.
  • Základní vrstvu barvy nemokře brousit.
 2. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 15

  2 Počkejte alespoň 60 minut, než základní nátěr zaschne. Posledním krokem bude nanesení vrstvy čirého laku na barvu, ale než to uděláte, musí být základní nátěr zcela suchý. I když to může trvat několik dní, než se „vyléčí“ natolik, aby se dalo umýt, většina automobilových barev je dostatečně suchá, aby se s nimi dalo pracovat asi hodinu.
  • Pokud je na vašem místě obzvláště vlhko, počkejte 90 minut, abyste byli v bezpečí.
 3. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě, krok 16

  3 Přidejte vrstvu čirého laku. Bezbarvý lak je další automobilový lak, který seženete ve spreji. Barevnému základnímu laku dodává vrstvu ochrany a dodává laku lesklý lesk. Nastříkejte jej stejně jako základní nátěr a základní nátěr.
  • Naneste čirý lak v hladkých, rovnoměrných řadách, stejně jako ostatní barvy.
  • Průhledný lak můžete zakoupit v jakémkoli obchodě s autodíly.
  • Přečtěte si pokyny ke svému konkrétnímu čirému laku, abyste věděli, jak dlouho schnutí trvá.
 4. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě Krok 17

  4 Pokud chcete dosáhnout vynikající povrchové úpravy, čirý lak navlhčete, jakmile je suchý. Barva by již měla vypadat docela dobře, ale můžete ji ještě vylepšit vybroušením brusným papírem o zrnitosti 2 000 a vodou, abyste odstranili všechny drobné kazy a dosáhli dobrého lesku. Nalijte barvu vodou, když ji budete brousit tam a zpět, dokud nebude vypadat dokonale plochá a rovnoměrná.
  • V mnoha oblastech můžete vynechat mokré broušení čirého laku a přitom mít skvěle vypadající lakování.
  • Kapoty, dveřní panely a víka kufru jsou některá místa, kde byste mohli chtít mokrý písek, protože problémy s barvou vyniknou na velkých plochých plochách.
 5. Obrázek s názvem Oprava drobné rzi na autě, krok 18

  5 Odstraňte malířskou pásku. Stáhněte veškerou pásku a jakýkoli plast, který jste použili k zakrytí částí vozidla, a obdivujte svůj hotový výrobek. Nepokoušejte se však svůj nový lak umývat nebo voskovat alespoň týden, aby mohl důkladně vytvrdnout.
  • Nový nátěr může být díky vyblednutí slunce o něco jasnější než starý, ale tyto dvě barvy by měly být téměř nerozeznatelné.
  • Pokud si všimnete jakýchkoli problémů s barvou, opakujte postup mokrého broušení, abyste ji vyhladili.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak mohu odstranit rzi z chromových nárazníků nebo kol? Anděl Ricardo
  Automobilový technik Angel Ricardo je vlastníkem společnosti Ricardo Mobile Auto Detail se sídlem v Benátkách v Kalifornii. S více než 10letými zkušenostmi s mobilními detaily se Angel nadále účastní školení s podrobnými informacemi o autech, aby zlepšil své zákaznické služby a dovednosti s automatickými detaily. Anděl Ricardo Odpověď odborníka na automobilový technik Nejlepší způsob, jak odstranit rzi z chromu, je kyselina. To však může být složitý proces. Pokud uděláte chybu, můžete spálit chrom a zanechat větší problém, než jste začali. 0000 ocelová vlna je dobrou alternativou, pokud vám není příjemná kyselina. Stačí vyčistit rez a poté místo opláchnout. Ujistěte se však, že nezanecháte žádné zbytky ocelové vlny, protože ocel zreziví a budete se muset se stejným problémem znovu vypořádat.
 • Otázka Co mám dělat, když je na laku rez? Anděl Ricardo
  Automobilový technik Angel Ricardo je vlastníkem společnosti Ricardo Mobile Auto Detail se sídlem v Benátkách v Kalifornii. S více než 10letými zkušenostmi s mobilními detaily se Angel nadále účastní školení s podrobnými informacemi o autech, aby zlepšil své zákaznické služby a dovednosti s automatickými detaily. Anděl Ricardo Expert na automobilový technik Odpověď Zvažte svezení vozidla profesionálovi, pokud je na laku rez. Čím déle necháte rez na autě sedět, tím více se bude šířit. Nejlepší je to vzít hned, protože to bude z dlouhodobého hlediska levnější.
 • Otázka Jak opravíte drobnou rzi na autě? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď S drobnou rzí můžete oblast obrousit a natřít kov, abyste ji odstranili. Začněte omytím oblasti mýdlem a vodou, abyste odstranili nečistoty a nečistoty. Poté zrezivělou oblast zalepte malířskou páskou. Použijte brusný papír se zrnitostí 40, který je dostatečně hrubý, aby byla provedena krátká práce na většině povrchu a dokonce i rzi. Přitlačte brusný papír naplocho k místu rzi, rychle jím pohybujte ze strany na stranu a poté část brusného papíru, kterou používáte, posuňte, jak se tato oblast opotřebovává. Když je rez vybroušený, přepněte na jemnější brusný papír, například zrnitost 120, abyste rozšířili oblast, kterou jste obrousili, a odstranili všechny hrany, které se v laku vytvořily. Opět omyjte a osušte, abyste odstranili rez a nátěry. Poté rovnoměrně naneste automobilový primer na celou oblast, kterou malujete. Počkejte alespoň 20 minut, než základní nátěr zaschne, a poté nastříkejte základní nátěr, který odpovídá laku vašeho auta. Počkejte hodinu, než zaschne, a poté naneste další vrstvu. jakmile nátěr zaschne, nastříkejte na něj vrstvu čirého laku, čímž vytvoříte vrstvu ochrany a dodáte laku lesklý lesk.
 • Otázka Stojí rezavé auto za opravu? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. wikiHow Zaměstnanci Redakce Zaměstnanci Odpověď Záleží na rozsahu rzi. Pokud jsou součásti motoru zrezivělé natolik, že již nefungují, nemusí se vyplatit je opravovat. Pokud je navíc podvozek, vzpěry kol nebo karoserie vozidla tak zrezivělé, že jsou v kovu díry nebo praskliny, mohlo by to být nebezpečné. Možná budete chtít koupit náhradní díly, než se je pokoušet opravit. Nějaká rez na karoserii a exteriéru auta ale většinou není velký problém. Ve skutečnosti můžete jen obrousit rez a znovu natřít auto a bude vypadat jako nové!
 • Otázka Odstraňuje WD 40 rez? Redaktor zaměstnanců wikiHow
  Odpověď zaměstnanců Tuto odpověď napsal jeden z našeho vyškoleného týmu výzkumníků, který ji ověřil z hlediska přesnosti a komplexnosti. Odpovědní pracovníci wikiHow Zaměstnanci Zaměstnanci WD-40 ve skutečnosti dokáže odstranit rez a chránit položky před rzí. Namočte předmět do WD-40 a poté jej vydrhněte drátěným kartáčem. Zkuste nejprve otestovat malou plochu, abyste se ujistili, že nepoškodí povrch kovu. Pokud tomu tak není, pokračujte v namáčení kovu a škrábání rzi drátěným kartáčem. jakmile odstraníte rez, potřete povrch vrstvou WD-40, aby se nevrátil. Pravidelně nanášejte více WD-40, abyste udrželi kov potažený a namazaný, což může zabránit opětovnému tvorbě rzi.
 • Otázka Chci opravit rezavé skvrny zhruba o polovinu menší než tenisový míček na bílém dodávkovém vozidle a starém merc sprinterovi. Koupil jsem Hammerite přímo na rezavou barvu v bílé barvě. Mohu jen zakrýt rez? Zakrytím rzi se ho nezbavíte - pouze zpomalí proces oxidace. Aby se problém vyřešil, musí být rzi zcela odstraněna. Přemýšlejte o rzi na autě jako o rakovině v karoserii, jen s autem neexistuje přirozený způsob, jak proti rzi bojovat.
 • Otázka Mohu použít opravné malířské pero k opravě malého místa rzi? Alexander Hollings Před použitím opravného malířského pera musíte odstranit rzi, jinak se bude nadále šířit pod barvou.
 • Otázka Jaký postřikovač by měl být použit k aplikaci základního nátěru? Záleží na tom, co máš. Můžete použít aerosolovou plechovku nebo, pokud máte kompresor, můžete použít pistoli.
 • Otázka Existuje konkrétní typ základního nátěru, který funguje nejlépe? Automobilový plnící základ bude dobře plnit všechny malé jámy, které mohly vzniknout v důsledku koroze nebo při odstraňování rzi. Pokud máte světlé auto nebo se nestaráte o perfektní lak, mělo by to stačit, ale pokud je vaše auto tmavé barvy nebo chcete čistý lak, doporučil bych také projít opravu jemnou vrstvou automobilu zasklení a bodový tmel před penetrací.
 • Otázka Chci použít brusný papír na drobné skvrny od rzi. Mohu nechat chvíli bez základního nátěru, dokud si to nebudu moci dovolit? Mohli byste, ale šance, že se rez vrátí, se zvyšuje, protože holý kov je ponechán v počasí.

Populární Problémy

Video: John McEnroe vs Bjorn Borg Wimbledon 1980 - hlavní momenty

Sezóna antukových kurtů 2019 slibuje, že bude nejotevřenější za poslední roky, přičemž velká trojka, Thiem a Zverev jsou v souboji.

Alexander Zverev hrál skvěle, když vyhrál Rogersův pohár, ale zdálo se, že Roger Federer má obavy ze zranění.

Boty Ugg jsou roztomilé, teplé a pohodlné, ale protože jsou vyrobeny z semiše z ovčí kůže a podšité vlnou, je třeba je pečlivě vyčistit. Zatímco k čištění Uggů potřebujete několik speciálních nástrojů a produktů, jako semišový kartáč a ...

Australská tisková rada usoudila, že karikatura zveřejněná v reakci na výbuch Sereny Williamsové na US Open neporušila její standardy.

Díky jistotě kolem Gregoire Barrere od chvíle, kdy přišel do kontaktu s Benoitem Pairem, se cítí jako Roger Federer. Veškerá pozornost a péče, které se Francouzi věnují, je u hráčů zařazených mimo prvních 5 neobvyklá.