Jak vidět slony na Srí Lance

Pokud jste fanouškem slonů, je pro vás Sri Lanka cílem cestování! S přibližně 7 500 slony, kteří se toulají po okolí, má ostrovní země nejvyšší hustotu divokých slonů na světě. Existuje mnoho národních parků, kde se potulují sloni, ale možná budete mít štěstí a uvidíte, jak přecházejí silnice, pokud plánujete poskakovat z místa na místo (je známo, že zastavují provoz na dálnicích protínajících centrální oblasti). S trochou plánování a myslí průzkumníka bude váš výlet na Srí Lanku výletem na celý život!

Metoda 1 ze 3: Výběr cíle

 1. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance Krok 1

  1 Od července do října se můžete podívat na The Gathering do národního parku Minneriya. Přestože je park otevřený celoročně, kdykoli od července do října je vhodná doba k návštěvě, protože v té době se většina slonů (a dalších zvířat) potká kolem vodní nádrže kvůli nedostatku vody jinde. Naplánujte si návštěvu v pozdních odpoledních hodinách, abyste viděli slony ochlazovat se u vody v celé jejich kouzelné nádheře!
  • Chcete-li se tam dostat, jeďte vlakem na stanici Habarana nebo Dambulla a poté taxíkem do parku-z Habanary je to jen 11 minut jízdy. Sloní safari si můžete rezervovat v jednom z mnoha center průvodců, kteří jsou na nádraží nebo v parku.
  • Pokud přijíždíte z Colomba, vlak bude trvat 2 hodiny 10 minut a bude stát 2 605 až 3 355 LKR (14 až 19 USD). Autobus stojí přibližně stejnou částku, ale bude trvat 5 hodin.


  Spropitné: Na cestě do Minneriya pravděpodobně projdete několika „sloními chodbami“. Jedná se o silnice daleko mimo národní parky, kde jsou sloni často spatřeni, jak zdržují provoz nebo jen dělají svou věc. Požádejte svého řidiče, aby se vydal po trasách, které procházejí těmito chodbami, abyste mohli sledovat některé slony na cestě!

 2. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 2

  2 Navštěvujte národní park Kaudulla od srpna do září. Park je domovem obrovské nádrže, která láká slony a další zvířata z parků Minneriya a Wasgamuwa. Shromažďují se tam, jakmile nastane období sucha a zvířatům nezbude nic jiného, ​​než jít do nádrže. Zarezervujte si prohlídku jeepu s průvodcem, aby vás mohli vzít přímo k nádrži. Naplánujte si, že uvidíte 200 nebo více slonů a spoustu dalších tvorů, kteří visí poblíž vody.
  • To je skvělé místo, kam jít, pokud pobýváte v Dambulle nebo Sigiriya, protože existuje několik safari služeb, které vás vyzvednou přímo z vašeho hotelu. Můžete si rezervovat půldenní nebo celodenní safari trvající od 4:30 do 18:00.
  • Pokud pobýváte v Kolombu, vlak je dobrá volba. Nejbližší stanice do parku jsou v Habarana, Galoya Junction a Hingurakgoda. Odtud se díváte na 20 až 35 minut jízdy autem.
  • Můžete také vidět jeleny sambary, jeleny srílanské osy, chevrotainy, divočáky, asijské spoonbills, orly se šedou hlavou, čápy a dokonce i leoparda nebo lenochoda.
  • Pokud jste milovníky historie, můžete část dne strávit prohlídkou starobylého města Polonnaruwa (hned vedle oblasti, ve které se nachází národní park Kaudulla). Jeho ohromné ​​ruiny pocházející z 10. století si odnesly odznak být místem světového dědictví!
 3. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 3

  3 Pokud pobýváte na jihu, jeďte do národního parku Udawalawe celoročně. Pokud se ubytujete ve městě v jižní oblasti Srí Lanky (jako Matara nebo Galle), rozhodněte se pro národní park Udawalawe. Park se skládá ze suchých plání s malým lesním porostem, což znamená, že pravděpodobně uvidíte spoustu slonů jen při pohledu na rozlehlou krajinu. Udawalawe je domovem více než 1 000 slonů!
  • Pokud pobýváte v Colombu, nejrychlejším způsobem, jak se tam dostat autem, je cestovat po pobřeží přes Galle a Matara. Bude to trvat necelé 4 hodiny.
  • Chcete-li ušetřit nějaké peníze, můžete také jet 5 až 6 hodin autobusem z Colomba do Udawalawe.
  • Zvažte rezervaci celodenního safari balíčku - vyzvednou vás u Galle, Mirissy, Elly nebo Colomba, vezmou vás do parku a odhodí vás zpět.
  • Jakmile jste v parku, zarezervujte si prohlídku jeepu s průvodcem nebo, pokud jste si půjčili auto, jeďte po vyznačených cestách. Projdou poblíž nádrží, napajedel a dalších míst, kde se sloni nejčastěji shromažďují.
  • Můžete také zahlédnout lenochodové medvědy, krokodýly, leopardy, obří létající veverky, opice, pávy a orly!

  Zábavný fakt: Sloni na Srí Lance nejsou jako afričtí sloni, které jste mohli vidět ve vaší místní zoo. Mají menší uši a zakřivenější páteř.

 4. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 4

  4 Podívejte se na slony a řadu dalších divokých zvířat v národním parku Yala. Pokud pobýváte v hlavním městě Colombo, najměte si na den řidiče, který vás provede 4 ½ až 5 ½ hodiny jízdy na jihovýchodní okraj ostrova. Tento park je domovem 300 až 350 slonů a 44 různých druhů savců (má také nejhustší populaci leopardů na světě). Můžete dokonce vidět některé slony podél silnice Buttala-Wellawaya hned za parkem!
  • Jakmile dorazíte do parku, zarezervujte si prohlídku jeepu s průvodcem nebo si, pokud jste si půjčili vlastní auto, projedete parkem. Je však bezpečnější najmout si profesionálního průvodce, který vás doprovodí, abyste neztratili přehled o vyznačených cestách nebo se špatně setkali s divokou zvěří.
  • Park můžete prozkoumat s najatým řidičem, ale nejlepší je získat průvodce, který mluví vaším jazykem, abyste se mohli dozvědět více o flóře a fauně, kterou vidíte.
  • Můžete také jet vlakem nebo autobusem z Elly do Udawalale a poté pronajmout auto a jet 45 minut do parku.
  • Yala se nachází na jižním pobřeží ostrova, takže je dobré, pokud pobýváte v některém z jižních nebo jihovýchodních pobřežních měst jako Galle, Matara nebo Kalmunai.
 5. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 5

  5 Projeďte se vlaky suchými zónami, abyste viděli slony a rozlehlou scenérii. Suché zóny poblíž středu ostrova (na severu) a podél východní strany mají nejvyšší populaci divokých slonů, zvažte proto použití vlakových tras, které protínají střední a východní stranu. Patří mezi ně Maho do Polonnaruwa do Batticaloa.
  • Vyberte si prvotřídní pozorovací vůz, abyste získali nejlepší výhled na scenérii.
  • Mějte na paměti, že některé vlaky jedou pouze 12-15 MPH v drsnějším terénu, takže si sbalte občerstvení a naplánujte si celodenní prohlídku.
 6. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 6

  6 Pokud se během turistické sezóny chystáte na Srí Lanku, navštivte menší parky. Prosinec až březen je obvykle doba, kdy se lidé hrnou na ostrov, takže se v těchto časech vyvarujte, pokud nejste fanouškem davů turistů. Pokud se během této doby vydáte, existují místa, kam můžete zajít za slony, která možná nejsou tak turistická.
  • Příliš mnoho návštěvníků a džípů může plašit zvířata a menší prohlídka bude mít pocit, že jste na skutečném průzkumu!
  • Následující parky jsou méně populární možnosti (ale stále jsou plné divoké zvěře!):
   • Národní park Flood Plains (východ)
   • Národní park Gal Oya (jihovýchod)
   • Národní park Galway's Land (jih-střed)
   • Národní park Kumana (jihovýchod)
   • Národní park Lahugala Kitulana (jihovýchod)
   • Národní park Lunugamvehera (jihovýchod)
   • Národní park Maduru Oya (jih-střed)
  reklama

Metoda 2 ze 3: Jednat přiměřeně kolem slonů

 1. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 7

  1 Buďte zticha a užijte si sledování a slyšení slonů, jak dělají své. Sloni se neradi obtěžují křikem nebo hlasitým mluvením, takže se vyhněte nutkání sdílet své vzrušení, abyste se mohli podívat na tato nádherná stvoření! Všimněte si, jak mávají ušima na těle, aby se ochladili, nebo jak spolu mluví tichým, dunivým tónem, který zní jako ozvěna drumrollu.
  • Pokud si všimnete, že oči zvířete jsou pootevřené a hýbe ocasem sem a tam jako pes, znamená to, že je uvolněný a šťastný!
 2. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 8

  2 Při jízdě v otevřeném safari vozidle buďte co nejtišší. Pokud jste s průvodcem nebo s najatým řidičem s otevřeným autem, určitě si sedněte a nedělejte žádné náhlé nebo přehnané pohyby. Pohybujte se pomalu, mluvte tiše a užijte si zážitek!
  • Rychlé nebo velké pohyby mohou slona vyděsit a vést k agresivnímu nebo výhružnému chování.
 3. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 9

  3 Vždy se držte nejméně 50 m od slonů. Pokud jste v autě s najatým řidičem, mějte na paměti, jak blízko se slon k autu dostává. Většina místních řidičů ví, že si udržují odstup, ale klidně jim přátelsky připomeňte, pokud se rozhodnou sblížit nebo když se slon přiblíží do 50 m od vašeho auta.
  • Pokud jste na safari vedeném profesionálním průvodcem, budou vědět, že si udržují bezpečnou vzdálenost.
  • Pokud se vám slon přiblíží do vzdálenosti 20 m od auta a vy řídíte, zapněte motor (neotáčejte ho!), Počkejte několik sekund a pak pomalu couvejte.
 4. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 10

  4 Věnujte pozornost varovným signálům agresivity, strachu nebo nepřátelství. Pokud si všimnete, že má ucho slona připnuté na boku, jeho chobot je stočený a kly jsou zvednuté, může se nabít a pravděpodobně byste měli oblast opustit co nejdříve. Pokud slon také zvedne hlavu a odhodí ji zpět dolů k zemi, je určitě čas jít!
  • Pokud slon zatroubí chobotem, může být v nouzi. Pokud vidíte nějaké slonice, které to dělají, když jsou samy, je nejlepší opustit oblast, aby si matka nemyslela, že jste tím, kdo způsobuje potíže.
  • Odhodit předměty (jako klacky, kameny nebo kartáč) chobotem je další známka toho, že se slon cítí ohrožen a může se nabít.
  • Pokud jsou sloní uši mírně rozdmýchány, může to být trochu naštvané, ale to nutně neznamená, že se bude nabíjet.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Balení Užitečné vybavení

 1. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 11

  1 Přineste si dalekohled, abyste viděli slony a další stvoření zblízka. Než se vydáte na Srí Lanku, získejte pěkný dalekohled z místního kempu nebo sportovního obchodu. Ujistěte se, že jsou relativně lehké, abyste je mohli nosit v tašce.
  • Pokud nemáte dalekohled nebo máte rozpočet, některé výlety na safari mají dalekohled, který si můžete půjčit.
 2. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 12

  2 Sbalte si fotoaparát s kvalitním zoomem. Vzhledem k tomu, že budete ve volné přírodě, budete divočinu sledovat z velké dálky, proto si vezměte fotoaparát s určitým zoomem, který vám pomůže zachytit památky. Pokud máte profesionální fotografický fotoaparát s teleobjektivem, vezměte si ho a držte jej blízko. Pokud používáte telefon s fotoaparátem, zvažte pořízení přídavného objektivu se zoomem, abyste jej mohli přiblížit dále a získat jasnější obraz.
  • Pokud vezmete drahou kameru, vždy ji pozorně sledujte a své okolí. Srí Lanka je docela bezpečná, ale jako kdekoli, zloději se často zaměřují na turisty.
 3. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 13

  3 Chraňte svou pokožku před sluncem pomocí opalovacího krému, klobouků a prodyšného oblečení. Opalovací krém je nutností, zvláště pokud jdete v horkém, slunečném období od ledna do dubna. Sbalte si spoustu košil a kalhot s dlouhým rukávem vyrobených z lehké bavlny, které ochrání vaši pokožku před spálením a udrží vás v pohodě.
  • Od ledna do dubna se teploty v západní a jižní části ostrova pohybují kolem 30 ° C. Horské oblasti směrem ke středu ostrova jsou o něco chladnější, v rozmezí od 16 ° C do 20 ° C.
  • Červenec až září je horký a suchý s několika sprchami, takže je dobré zabalit se na sluníčko a do teplého počasí.
  • Říjen až prosinec je monzunové období v severovýchodní části ostrova, což znamená, že ve všech regionech bude hodně pršet. S sebou deštník a pro každý případ malou tubu opalovacího krému.
  • Zvažte rezervaci ranního safari, abyste se vyhnuli vedru a silnému odpolednímu slunci.
 4. Obrázek s názvem Viz sloni na Srí Lance, krok 14

  4 Noste pevnou obuv pro případ, že byste zkoumali pěšky. Pokud jedete na safari nebo prozkoumáváte ostrov s najatým řidičem, vyhněte se žabkám na tenisky nebo turistické boty. Nezapomeňte si zabalit také několik párů vhodných ponožek - alespoň 2 páry denně (1 pár pro venkovní dobrodružství a druhý pro jídlo a pití).
  • Od skalnatých roklí po husté lesy a suché pláně - Srí Lanka má všechno! Pokud plánujete hopsat po ostrově a navštívit pláže i vnitrozemské oblasti, vezměte si žabky, tenisky a turistické boty, abyste byli krytí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Při cestování po ostrově buďte trpěliví. V některých terénech jezdí vlaky, auta a tuk-tuky jen kolem 12 až 15 MPH. Snažte se být frustrovaní a užijte si pomalejší tempo!
 • Silnice na Srí Lance mohou být úzké, větrné a ve špatném stavu, zvažte proto místo toho, abyste si sami půjčili auto, najměte si někoho, kdo se v tom vyzná.
 • Pozdravte tuk-tuky na okraji silnice nebo použijte aplikaci jako PickMe. V centrech měst bude vaše jízda stát kolem 35 LKR (19 centů USD) za kilometr. Pokud se však nacházíte ve venkovské oblasti, připravte se s řidičem vyjednat férovou cenu.
 • Nezapomeňte vyměnit svou měnu za srílanské rupie (LKR), protože je budete potřebovat k cestování autobusem, vlakem nebo tuk-tukem.
 • Podívejte se, co dalšího může Srí Lanka nabídnout - od pláží a surfování po čajové plantáže a neuvěřitelné jídlo, ponořte se do krásné kultury!
 • Zvážit naučit se pár tamilských pozdravů nebo sinhálská slova, abyste si mohli vyměňovat jednoduchá slova s ​​místními, když jste tam.

Reklama Odeslat tip Všechna podání tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolována Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Neblokujte slony svým autem, nerotujte motor, neodřízněte jim únikovou cestu ani nepřicházejte mezi matku a tele, protože by to mohlo způsobit jejich agresivitu.
 • Vždy, když cestujete po Srí Lance, mějte svůj pas vždy u sebe, protože bezpečnostní kontrolní body jsou docela běžné. Jen ho uložte na bezpečném místě pro vaši osobu.
 • Sloní sirotčinec Pinnawala se stal předmětem zkoumání skupin pro práva zvířat kvůli chovu slonů, jejich chovu v zajetí a špatnému zacházení s nimi, takže se tam vyhněte ochraně živobytí tohoto nádherného druhu. Vidět slony ve volné přírodě je na Srí Lance docela snadné a rozhodně je to etičtější volba.
reklama

Populární Problémy

Real Madrid a Barcelona se střetly o třetí El Clasico za poslední měsíc. Zde je návod, jak sledovat živý přenos zápasu online ve Spojených státech.

Crocs jsou pohodlnou a pohodlnou značkou obuvi z pěnové gumy, ale jejich malování a přizpůsobování může být trochu ošidné. Barvivo na textil se na materiál z pěnové gumy příliš nelepí a barva ve spreji praskne a rozbije se na krátkém ...

„All American“ je zpět na řadu 3. Pokud nemáte kabel, můžete sledovat nové epizody streamované online, než se dostanou na Netflix.

Jak vyrobit embutido. Embutido je sekaná ve filipínském stylu z mletého vepřového masa, papriky, klobásy a natvrdo uvařených vajec. Obvykle se podává o prázdninách, ale je také skvělým předkrmem pro večírky po celý rok. Zatímco...

Camila Giorgi předvedla v neděli zajištěný výkon, aby získala svůj největší titul v kariéře na National Bank Open 2021 v Montrealu.

Tenis: Heather Watson vs Victoria Azarenka - profily hráčů