Jak velikost lyží

Tento nový pár lyží bude trvat dlouho a náklady se budou rovnat. Získejte maximum ze svého nákupu s přesným přístupem ke stanovení velikosti. Jakmile najdete správnou délku, zúžit možnosti na základě dalších funkcí. Pokud je to pro vás příliš složité, postupujte podle doporučení výrobce pro váš oblíbený typ terénu.

Část 1 ze 2: Výběr délky lyží

 1. Obrázek s názvem Velikost lyží Krok 1

  1 Určete typ lyžování. Běžecké, sjezdové a trikové lyžování používají různé designy lyží. Používání špatného stylu lyží může být velmi nebezpečné.
  • Běžky jsou dlouhé, tenké a ploché se špičatou špičkou.
  • Sjezdové lyže jsou kratší a tlustší, s kulatou, rozšířenou špičkou.


 2. Obrázek s názvem Velikost lyží Krok 2

  2 Srovnejte lyže s vaší výškou. Postavte lyže svisle vedle sebe. Jako výchozí bod se podívejte na lyže, které vám stojí mezi bradou a temenem hlavy. Je třeba vzít v úvahu více faktorů, ale počáteční možnosti najdete v tomto obecném rozsahu.
  • Dáváte -li přednost číslům, změřte si výšku v centimetrech a hledejte lyže ne o více než 15 cm kratší než vy.
  • Malé děti by měly používat lyže ve výšce brady nebo o něco kratší. Nenechte se zlákat k výběru velikosti, do které 'vyrostou', protože to bude obtížnější a nebezpečnější.
 3. Obrázek s názvem Velikost lyží Krok 3

  3 Vyhodnoťte své lyžařské schopnosti. Kratší lyže jsou svižnější, ale při vysokých rychlostech méně stabilní. Delší lyže jsou při vysokých rychlostech stabilnější, ale mají delší poloměr otáčení a v pomalých rychlostech bývají pomalé. Pomocí této příručky zúžíte své možnosti:
  • Začínající lyžaři by měli hledat lyže kolem výšky brady nebo kníru. Jsou to skvělé lyže pro nácvik plynulých zatáček a ovládání.
  • Středně pokročilí lyžaři by měli hledat lyže kolem výšky nosu. Většina amatérských lyžařů spadá do této kategorie.
  • Pokročilí lyžaři mohou hledat lyže blízko výšky obočí.
  • Zkušení lyžaři mohou vyzkoušet jakékoli lyže od obočí nahoru, někdy i trochu nad hlavu.
 4. Obrázek s názvem Velikost lyží Krok 4

  4 Přidejte délku pro nadprůměrnou hmotnost. Lyžaři Heavyset mohou chtít používat lyže, které jsou o něco delší než výše uvedená doporučení. Tyto delší lyže mohou pomoci při rozložení hmotnosti, což je zásadní pro zachování bezpečnosti při lyžování.
  • Při vyšší hmotnosti se dva stejně velké modely mohou cítit docela odlišně. Požádejte zaměstnance lyžařského obchodu nebo online lyžařská fóra o radu ohledně konkrétních značek, které vyhovují vaší váze a úrovni zkušeností.
  • Pokud jste výrazně pod průměrnou hmotností vaší výšky, zkraťte délku lyží.
 5. Obrázek s názvem Velikost lyží Krok 5

  5 Zvažte terén a styl lyžování. Typ lyžování ovlivňuje vaši ideální velikost lyží. Tento krok přeskočte, pokud lyžujete v různých terénech nebo si nejste jisti, co budete dělat. Pro specializovanější lyžaře nebo lyžaře nakupující více párů lyží je zde rychlý průvodce:
  • Vyberte si kratší lyže, pokud máte rádi rychlé, krátké zatáčky v pomalých nebo mírných rychlostech.
  • Delší lyže si vyberte, pokud většinu lyžujete mimo sjezdovku nebo pokud máte rychlý a agresivní styl lyžování.
  • Při rychlé jízdě skrz hrubý (nasekaný prášek) je nejlepší použít dlouhé lyže, alespoň tak vysoké, jako jste vy.
  reklama

Část 2 ze 2: Hodnocení tvaru lyže

 1. Obrázek s názvem Velikost lyží, krok 6

  1 Zkontrolujte šířku pasu. Měření šířky lyží se obvykle udává jako řada tří čísel v milimetrech, například „130/100/125“. Druhé číslo je nejdůležitější: šířka pasu nebo „pod nohama“, přímo pod nohama. (Pokud má vaše lyže čtyři nebo více rozměrů, nejmenší je šířka pasu.) Osobní preference jsou hlavním faktorem, ale zde je hrubý průvodce:
  • 60–70 mm: minimální šířka pasu, používá se pouze na ledu a upraveném hard-packu
  • 70–95 mm: lyže „carvers“ nebo „all-mountain“, snadno zatočitelné a univerzální
  • 95–110 mm: lyže „big mountain“ a „prašan“, stabilnější na měkkém sněhu; dobrá volba pro všechny lyžaře mimo sjezdovky
  • 110 mm+: používá se pouze na prášek; čím širší pas, tím více budete plavat a hůře držíte okraj.
 2. Obrázek s názvem Velikost lyží Krok 7

  2 Zkontrolujte šířky špiček a ocasů. Ty jsou méně důležité než šířka pasu. Při výběru velikostí je použijte jako konečný tiebreaker. Měření funguje takto:
  • První zmíněné měření je šířka hrotu nebo „lopaty“. Špička asi 120 mm široká a výše funguje nejlépe na měkkém sněhu. Pro tvrdší sníh a ostřejší zatáčky jsou nejlepší úzké špičky, ale mezi amatérskými lyžaři upadají v nemilost.
  • Posledním měřením je šířka ocasu. Většina začínajících a středně pokročilých lyžařů si s tím nemusí dělat starosti. Při rychlých, těsných zatáčkách širší ocas sníží smyky a ztrátu rychlosti.
 3. Obrázek s názvem Velikost lyží, krok 8

  3 Zjistěte poloměr otáčení lyže. Každý pár lyží by měl specifikovat poloměr zatáčky v metrech, popisující přirozený oblouk, kterým se lyže pohodlně otáčí. Obecně platí, že lyže s poloměrem otáčení v nízkých až středních tínedžrech budou snadněji ovladatelné v těsných zatáčkách. Poloměr otáčení u mladistvých nebo nízkých dvacátých let zvyšuje stabilitu při rychlých sjezdech, ale při zatáčení obětujete určitou obratnost.
  • Toto se také nazývá „poloměr vykrojení“. Boční vykrojení je vnitřní oblouk podél strany lyže. Poloměr vykrojení je poloměr kruhu, který by vznikl pokračováním této křivky.
 4. Obrázek s názvem Velikost lyží, krok 9

  4 Zkontrolujte návrhy odklonu a kolébky. Lyže položte na zem, nevážte je. Pokud je střed zvednutý z podlahy ve tvaru kopule, lyže mají profil „camber“. Pokud je střed plochý a konce se zakřivují vzhůru, lyže jsou v provedení „rocker“ nebo „reverse camber“. Zde jsou nejběžnější varianty této základní myšlenky:
  • Plné vyklenutí : kontaktní body se zemí jsou co nejblíže špičce a ocasu a střed je zvednutý. Tyto modely se obtížněji otáčejí, takže začátečníci by měli zkusit něco jiného. Pružný efekt tlačení středu dolů na sníh však poskytuje vynikající rychlost pro závodní a parkové lyžování a rovnoměrný tlak na lyžích poskytuje skvělé držení hran.
  • Plný rocker : křivka vzhůru se středem plochým na podlaze, jako by lyže byly již vážené. Tento design vám pomůže zvednout se na měkký sníh, usnadní zatáčení a udržuje stabilní konstrukci lyží. Protože budete mít menší efektivní hranu, zvažte zvětšení délky o 5–15 cm, aby byl rozdíl, zvláště pokud lyžujete vysokou rychlostí.
  • Rocker/camber/rocker : centrální prohnutí se zvednutou špičkou a ocasem. Jedná se o univerzální, odpouštějící možnost. Zvažte to, pokud budete mít pouze jeden pár lyží.
  • Rocker/camber : klenutá lyže se zvednutou špičkou, ale kontaktním bodem v blízkosti ocasu. Většinou se používají na velkých horských lyžích, které vám dodají sílu, aniž byste se propadali v hlubokém sněhu. Asymetrický design ztěžuje přepínání lyží.
 5. Obrázek s názvem Velikost lyží, krok 10

  5 Vyzkoušejte pánské a dámské lyže. Většina ženských modelů má za jménem písmeno „L“, což usnadňuje jejich nalezení. Ty však nemusí být nutně nejlepší volbou pro všechny ženy. Některé modely se mohou přizpůsobit různým vyvážením hmotnosti a nižším těžištěm žen. Jiní výrobci se řídí zastaralými představami o tom, jaké jsou dámské lyže, jednoduše je dělají kratší a lehčí pro méně intenzivní lyžování. Ženy mohou chtít vyzkoušet kvalitní dámské lyže, ale nevylučují lyže unisex ani 'pánské'.
  • Na jakýchkoli lyžích by ženy měly zvážit posunutí vázání dopředu ve srovnání s pánskými lyžemi, aby kompenzoval rozdílné rozložení hmotnosti.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaké lyže jsou nejlepší pro prašný sníh? Kent Bry
  Certifikovaný instruktor lyžování a snowboardingu Kent Bry je certifikovaný instruktor lyžování a snowboardingu a ředitel Adventure Ski & Snowboard, školy se sídlem v oblasti metra San Diego, Kalifornie. S více než 50 lety lyžařských a snowboardových výkonů a zkušeností s výukou je Kent certifikován profesionálním lyžařským instruktorem Ameriky (PSIA). Adventure Ski & Snowboard je členem PSIA a Americké asociace instruktorů snowboardingu (AASI). Kent je držitelem titulu BS v rekreační terapii na státní univerzitě v San Diegu a je také rekreačním terapeutem registrovaným v Kalifornii. Kent Bry Certifikovaná instruktorka lyžování a snowboardingu Odborná odpověď Obecně lyže, které jsou o něco širší a delší, vám poskytnou větší stabilitu v prašanu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Půjčení lyží zvažte jako začátečník. To vám pomůže určit, jaká velikost a styl lyží je nejlepší před konečným nákupem. Lyže si můžete půjčit na většině sjezdovek a v některých obchodech se sportovním zbožím.
 • Velikosti lyží jsou téměř vždy v milimetrech (mm) a centimetrech (cm). 10 mm = 1 cm a 2,54 cm = 1 palec.
 • Výběr správných hůlek je také zásadním krokem k zajištění bezpečnosti lyžování. Při umístění spodní částí tyče na zem by špička měla dosáhnout spodní části hrudního koše.

reklama

Varování

 • Vyhněte se používání lyží typu „hand-me-down“, pokud nejsou přiměřené vaší výšce, hmotnosti a schopnostem na lyžích.
 • Staromódní rovné lyže musí být mnohem delší, než jsou zde doporučené délky, a pokud jsou vzpřímené, musí sahat vysoko nad hlavu. Ujistěte se, že si nezaměňujete starý graf s novými, zakřivenými lyžemi nebo naopak.
reklama

Populární Problémy

Hokejové státy Michigan State a Ohio State se v neděli utkají o druhý zápas své dvojité hlavičky. Zde je návod, jak sledovat živé přenosy hry online.

Video, jak Sania Mirza učí Mamatu Banerjee pár tenisových ran.

Video: Federer se spojil se Šarapovovou, Nadal s Azarenkou

Mewtwo je údajně nejsilnějším pokémonem ve hře. Z tohoto důvodu může být také nejtěžší Pokémon najít a chytit. Zde je několik jednoduchých kroků, jak chytit Mewtwo a stát se o krok blíže tomu, abyste se stali mistrem Pokémonů! Porazit ...

Premiéra seriálu „This Is Us“ ve 4. sérii se bude vysílat 24. září 2019. Podívejte se, jak sledovat epizodu 1 spolu s dalšími novými epizodami online prostřednictvím živého přenosu.