Jak narovnat zuby bez rovnátek

Někteří lidé říkají, že mít přímý, krásný úsměv je nejlepší doplněk, ale ne každý si je jistý vzhledem svých zubů. Zatímco rovnátka jsou obvykle považována za nejlepší způsob narovnání zubů, ne každému se líbí kovový vzhled tradičních rovnátek. Naštěstí existují i ​​jiné způsoby, jak si narovnat zuby, aniž byste si nasadili rovnátka; záleží jen na vašich konkrétních zubních potřebách.

Část 1 ze 3: Prevence křivých zubů

 1. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 1

  1 Přestaňte spát na břiše. Zatlačování a překrývání zubů dovnitř je způsobeno jemným, pravidelným tlakem dovnitř na zuby. Jednou z nejčastějších příčin je spánek na břiše, který také váží vaši tvář a způsobuje značné tlaky dovnitř na zuby. Tento tlak se zhoršuje, pokud si při spánku na břiše a obličeji dáte ruku nebo něco pevného pod hlavu. I když je to vaše preferovaná spací poloha, zkuste spát na zádech nebo na boku, abyste zabránili pomalému přemisťování zubů dovnitř.
 2. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 2

  2 Vyhněte se opírání obličeje o ruku po celý den. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí pracuje nebo studuje u stolu po delší dobu po celý den, je tento problém běžným důsledkem špatného držení těla. Když sklouznete dopředu ke stolu a opřete si obličej o ruku, způsobí to velký trvalý tlak na jednu stranu čelisti. Tento tlak může pomalu tlačit zuby dovnitř, což má za následek křivé zuby na jedné straně obličeje.
  • Abyste tomu zabránili, pokuste se vyrovnat držení těla tím, že se budete dívat rovně na dno, místo aby jste se vraceli zpět k dolní části páteře. Zarovnání spodní části těla pomůže lépe umístit horní část těla, aby se zabránilo únavě krku a potřebě opřít si obličej rukama.


 3. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 3

  3 Přestaňte sát palec a další orální fixace. Kromě konstantního tlaku dovnitř způsobujícího křivé zuby můžete také způsobit křivé zuby vyvíjením tlaku směrem ven na ústa. To je nejčastější u dětí, které nadměrně sají palce; nicméně mnoho dospívajících a dospělých má na svědomí také návyky, které způsobují vnější tlak. Používání brček, žvýkání per a vyfukování bublin žvýkačkou vyvíjí podobný tlak jako sání palce a může způsobovat křivé zuby navenek. Pokuste se zrušit všechny návyky, které vyvíjejí tlak na zuby.
  • Pokud nemůžete přestat používat brčka, pak alespoň umístěte brčko směrem k zadní části úst a neopírejte se o zuby.
 4. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 4

  4 Zavřete mezeru pro všechny chybějící zuby. I když je normální, že mléčné zuby vypadnou a uvolní místo trvalým zubům, ztráta stálých zubů v dospělosti může způsobit problémy, včetně křivých zubů. Dospělí mohou přijít o zuby v důsledku extrakcí, zubních problémů, zranění nebo trvalých zubů, které nikdy nespadají po vypadnutí mléčných zubů. Mezera, která zbývá z chybějícího zubu, vyvíjí větší tlak na stávající zuby v důsledku nerovnoměrného rozložení sil při žvýkání. To může způsobit jejich posunutí a zkřivení. Uzavření mezery pomocí rovnátek, zubních můstků, zubních implantátů nebo částečných protéz znemožní posunutí stávajících zubů a jejich zkřivení.
  • Pohyb zubů do stávajících mezer je také výsledkem přirozeného procesu zvaného „mesializace“, což znamená, že zuby mají tendenci vystupovat.
 5. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 5

  5 Až přijde čas, nechte si odstranit zuby moudrosti. Zatímco některé výzkumy ukazují, že když necháte své zuby moudrosti vstoupit do úst, než abyste je nechali odstranit, nezpůsobí to, že by se ostatní zuby přecpaly, není to univerzální pravda pro všechna ústa. Pokud vaše zuby moudrosti vybuchnou v jiné poloze, než by měly, nebo jsou vaše zuby již přeplněné, mohou zuby moudrosti rychle způsobit výrazné přemístění zubů.
  • Pravidelné výlety na návštěvu a rentgeny úst a čelisti včas odhalí pravděpodobnost, že se vám to stane, a měli byste si nechat odstranit zuby moudrosti, když vám to zubař řekne. Jeho odložení bude mít za následek pouze bolest (včetně infekcí a obtížného žvýkání) a možnost křivých zubů.
  reklama

Část 2 ze 3: Hledání ortodontisty

 1. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 6

  1 Zjistěte, co se vám na zubech nelíbí. Je důležité nejprve určit, co byste chtěli na vzhledu zubů změnit, abyste své cíle sdělili ortodontistovi. Některé možnosti léčby mohou řešit pouze určité zubní problémy, takže je klíčové mít jasný obraz o tom, jak by měly zuby vypadat potom.
 2. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 7

  2 Vyzkoušejte ortodontisty certifikované pro výzkum ve vaší oblasti. Zubní lékaři a ortodontisté jsou odlišní: kromě zubního lékařství se ortodontisté školí také v komplexním vývoji zubů a tváře. Při určování léčebného plánu je důležité se setkat s ortodontistou, nikoli se zubním lékařem. Je také důležité, aby získali certifikaci správní rady, protože zajišťuje, že mají licenci s nejvyšší úrovní komplexní léčby a školení.
  • Ve složitých případech může ortodontista vyžadovat pomoc orálního chirurga nebo maxilofaciálního chirurga, aby vytvořil úplný léčebný plán.
 3. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 8

  3 Domluvte si schůzku s ortodontistou, abyste prodiskutovali léčbu. Možná jste sami provedli nějaký průzkum, ale jediný člověk, který vám to může říct přesně jaké máte možnosti, pokud jde o zubní přístroje, je váš ortodontista. Někdy jsou rovnátka jedinou možností pro vaše zubní potřeby. Pokud tomu tak není, je nezbytné diskutovat s nimi o dalších způsobech léčby a poslouchat jejich rady. Mezi užitečné otázky, které je třeba si položit, patří:
  • Co je součástí navrhovaného léčebného plánu a jaké to má důsledky, pokud se rozhodnu nepokračovat s jednou z těchto možností nyní?
  • Jak určíte náklady na ošetření a jaké možnosti fakturace jsou k dispozici? Jaké pojistné plány také přijímáte?
  • Jaký druh následného sledování po léčbě se u této možnosti léčby očekává?
  • Poskytujete reference pacientů nebo nějaké obrázky vaší práce před a po?
 4. Obrázek s názvem Narovnat zuby bez rovnátek Krok 9

  4 Získejte druhý názor. Doporučuje se, abyste získali dva až tři názory, než se s daným léčebným plánem pohnete dál, zvláště pokud se doporučuje vytrhnout zuby nebo je váš případ komplikovaný. Mnoho ortodontistů tlačí rovnátka, i když existují další dostupné možnosti, ale odborníci se shodují, že obvykle neexistuje „jedna správná cesta“. Setkání s několika ortodontisty vám pomůže najít takového, se kterým jste spokojeni a který si můžete dovolit.
 5. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 10

  5 Rozhodněte se pro ortodontistu a nechte provést počáteční postupy. Jakmile si vyberete ortodontistu, kterému důvěřujete, naplánuje se schůzka po konzultaci. Během této schůzky vám ortodontista vezme formu z úst a také vám odeberou panoramatické rentgenové snímky obličeje a čelisti. Pomocí formy a rentgenových paprsků bude ortodontista schopen přesně určit, co je třeba udělat, aby se váš úsměv usmál, a vysvětlí vám podrobnosti o různých možnostech léčby. Pomocí těchto informací pak můžete zvážit své možnosti a vybrat si pro vás nejlepší léčbu. reklama

Část 3 ze 3: Výběr nejlepší možnosti léčby

 1. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 11

  1 Zvažte jasný zarovnávač. Čiré vyrovnávače jsou řadou těsně přiléhajících, na míru vyrobených držáků, které klouzají po zubech a pomalu je vyrovnávají. Protože dětská ústa stále rostou a vyvíjejí se, jasné zarovnávače jsou nejlepší pro dospívající nebo dospělé, jejichž ústa se již neposouvají. Tato možnost léčby se také obvykle používá u pacientů s problémy, jako jsou mírné až střední problémy s tlačenicí nebo rozestupy, a nikoli pro léčbu závažných podkusů, předkusů nebo složitějších problémů. Ošetření čirými zarovnávači obvykle trvá 10 - 24 měsíců a stojí 5 000 - 8 000 $ v závislosti na délce léčby. Mezi další úvahy patří:
  • Jasné zarovnávače vyžadují, aby pacienti byli velmi v souladu s jejich nošením. Jejich nedostatečné nošení bude mít za následek delší dobu léčby.
  • Existuje mnoho různých značek čistých vyrovnávačů, jako jsou Invisalign, Direct Smile Club a Candid. Někteří vyžadují k objednání názor ortodontisty, zatímco jiní ne.
 2. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 12

  2 Zeptejte se na lingvální rovnátka. Lingvální rovnátka jsou podobná tradičním rovnátkům, kromě toho, že jsou umístěna na zadní straně zubů. Používají stejný systém drátů k postupnému utahování a narovnávání zubů a obvykle se nosí od šesti do 24 měsíců v závislosti na složitosti léčby. Tato možnost léčby je nejlepší pro lidi ve věku 10 a více let, kteří mají střední až extrémní problémy s mezerami. Stejně jako čiré vyrovnávače je to skvělá volba pro lidi, kteří chtějí diskrétní možnost, protože jazykové rovnátka jsou těžko viditelná. Jsou však mnohem dražší než tradiční rovnátka a stojí asi 6 000 až 13 000 dolarů v závislosti na složitosti a délce léčby. Také mějte na paměti:
  • Jedním z důvodů, proč jsou tak drahé, je to, že použitý materiál je zlato, které se dokonale přizpůsobí vnitřnímu tvaru vašich zubů.
  • Zpočátku mohou být docela nepříjemní a bude nějakou dobu trvat, než se jim přizpůsobíte. Mnoho lidí pociťuje podráždění při kontaktu mezi závorkami a jazykem.
  • U jazykových rovnátek jsou velmi časté nestálé řečové překážky a klepání.
 3. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 13

  3 Zkuste palatální expandér. Palatální expandéry, také známé jako zařízení pro rychlou maxilární expanzi nebo ortodontický expandér, se používají k rozšíření horní čelisti, takže horní a dolní zuby do sebe lépe zapadají. Skládá se ze šroubu připevněného k zubům pomocí pásů a když šroubem otočíte, horní čelist se rozšíří. Toto rozšíření pomáhá při přeplnění tím, že vytváří prostor pro přirozený pohyb zubů do jejich správných poloh. Funguje nejlépe u dětí a mladistvých mladších 15 let, protože kosti horní čelisti jsou stále poddajné. Palatal expandéry obvykle stojí kolem 1 000 - 3 000 $, v závislosti na délce léčby. Mějte na paměti:
  • Jakmile je expanze dokončena, expandér zůstává v ústech asi tři měsíce, aby stabilizoval zuby a patro (které má po expanzi oslabenou kostní strukturu), než bude odstraněn.
  • Palatal expandéry vyžadují časté návštěvy ortodontisty, který pomocí speciálního klíče rozšiřuje patro v přírůstcích.
  • Palatalská expanze může být někdy velmi bolestivá a někdy může způsobit nestálé řečové vady a podráždění úst.
 4. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 14

  4 Vyberte držák. Zádržky mohou být pevné nebo odnímatelné a jsou vyrobeny tak, aby horní nebo dolní oblouky úst posilovaly a narovnávaly zuby. Typicky se držáky používají k udržení polohy vašich zubů po ošetření rovnátky nebo čirými zarovnávači; přidržovače se však také někdy používají k opravě drobných nesouosostí u pacientů všech věkových kategorií.
  • Záchytky obvykle stojí 500 - 2 500 USD v závislosti na složitosti a délce léčby.
  • Pevné držáky jsou přilepeny k zadní části zubů, takže jsou diskrétní.
  • Vyjímatelné držáky se snadno čistí, aby byla zachována ústní hygiena.
 5. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 15

  5 Rozhodněte se pro zubní fazety. Zubní fazety jsou také známé jako porcelánové dýhy nebo luminiscenční výrobky, což jsou porcelánové čepice, které se umisťují na stávající zuby. Jsou ideální pro pacienty, kteří mají mezery mezi zuby, zlomené zuby, přeplněné zuby nebo změnu barvy. Ortodontista odstraní tenkou vrstvu zubní skloviny a poté na zuby připevní speciálně vybrané dýhy pomocí pryskyřice citlivé na světlo. Proceduru lze obvykle provést na jedno sezení, takže výsledky jsou okamžité.
  • Dýhy jsou velmi drahé, obvykle stojí kolem 500 - 1300 $ za zub.
  • Tato možnost se zřídka provádí pro někoho jiného než pro dospělé, protože tvar obličeje často určuje vhodnou velikost dýhy a děti a dospívající stále rostou.
 6. Obrázek s názvem Narovnejte si zuby bez rovnátek Krok 16

  6 Další informace o zubním konturování. Také známé jako přetváření zubů, zubní konturování se provádí vybroušením oblastí zubní skloviny nebo použitím zubní pryskyřice k fixaci tvaru zubů. To je obvykle pouze u pacientů v dospělém věku, protože tato možnost je trvalé tvarování zubů, což nemusí být vhodné pro dospívající a děti. Protože je to považováno za jemné pilování, zubní konturování se používá pouze ke zkrácení zubů nebo ke korekci mírně křivých, štípaných nebo prasklých zubů.
  • Zubní konturování se provádí jedním postupem a obvykle stojí přibližně 50 - 500 USD za zub v závislosti na množství potřebné práce.
  • Mějte také na paměti, že konturování kompozitní pryskyřicí není tak dlouhé a může vyžadovat opětovné konturování.
 7. Obrázek s názvem Podívejte se na zařízení herbst

  7 Podívejte se na spotřebič Herbst. Toto zařízení pomáhá při narovnávání zubů opravou nedokonalostí čelistí. Spotřebič má kovové prodloužení, které je připevněno k molárům a vyvíjí spodní čelist dopředu, což pomáhá při korekci skusu. To umožňuje setkání dolní a horní čelisti, které je potřeba k narovnání zubů.
  • Toto zařízení musíte nosit jeden rok, aby se spodní čelist mohla posunout do správné polohy.
  • Tato zařízení nejsou diskrétní a vyžadují lepší výsledky.
 8. Obrázek s názvem Vyberte si pokrývku hlavy

  8 Vyberte si pokrývku hlavy. Další zařízení používané k narovnání zubů. Toto zařízení vyvíjí tlak na horní zuby a čelist, což pomáhá při pohybu čelisti a zubů do správné polohy.
  • Abyste dosáhli lepších výsledků, musíte pokrývku hlavy nosit denně po stanovený počet hodin.
 9. Obrázek s názvem Zvažte kompozitní lepení

  9 Zvažte kompozitní lepení. Při tomto ošetření se používá pryskyřičný materiál v barvě zubu, který se vytvaruje a nanese na vaše zuby pomocí lepidel. Dává vzhled rovnějších zubů.
  • Toto ošetření je určeno pro drobnou nebo dočasnou korekci defektu zubů.
  • Je také náchylný k barvení.
 10. Obrázek s názvem Jdi na zvedání dásní

  10 Jděte na zvedání dásní. Tato léčba může drasticky zlepšit váš úsměv. Zvedne a vytvaruje linii dásní, aby předvedla zuby. Pokud nemáte dostatek zubů, příliš mnoho holé dásně nebo asymetrii v oblasti dásní, můžete zvážit zvedání dásní.
  • Tato léčba není vhodná pro každého.
  • Náklady se mohou pohybovat od 300 do 600 dolarů za zub za jednoduchý postup.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak rychle narovnám zuby? Cristian Macau, DDS
  Doctor of Dental Surgery Dr. Macau je orální chirurg, parodontista a estetik na zubní klinice Favero v Londýně. Získal DDS z Carol Davila University of Medicine v roce 2015. Cristian Macau, DDS Doktor zubní chirurgie Odborná odpověď Nejrychlejší způsob narovnání zubů je umístění fazet. Tento postup je bohužel drahý a má také kontraindikace, což znamená, že jej nelze aplikovat na každého pacienta.
 • Otázka Existuje způsob, jak opravit mezeru mezi zuby bez rovnátek? Cristian Macau, DDS
  Doctor of Dental Surgery Dr. Macau je orální chirurg, parodontista a estetik na zubní klinice Favero v Londýně. Získal DDS z Carol Davila University of Medicine v roce 2015. Cristian Macau, DDS Doktor zubní chirurgie Odborná odpověď Kosmetická stomatologie je odpovědí. Úžasných výsledků lze dosáhnout použitím neinvazivních technik, jako je lepení kompozitů nebo žádné dýhy, které vytvářejí nový tvar pro vaše zuby. Dýhy jsou také možností, ale vyžadují odstranění malého množství skloviny. Váš zubař se může také pokusit použít gumový kroužek, aby přinutil zuby přiblížit se a uzavřít mezeru, ale to není vždy nejlepší volba.
 • Otázka Jaký je nejlepší způsob narovnání jednoho předního horního zubu? Cristian Macau, DDS
  Doctor of Dental Surgery Dr. Macau je orální chirurg, parodontista a estetik na zubní klinice Favero v Londýně. Získal DDS z Carol Davila University of Medicine v roce 2015. Cristian Macau, DDS Doktor zubní chirurgie Expertní odpověď Váš ortodontista se může rozhodnout pro vyjímatelný držák, který lze používat zhruba rok. Jasný vyrovnávač může být také volbou, pokud jste proti rovnátkům a považujete je za příliš mnoho na jeden zub. Pokud chcete rychlý způsob, může vám kosmetický zubař navrhnout kompozitní nebo keramickou dýhu.
 • Otázka Jak mohu opravit silné předkus? Cristian Macau, DDS
  Doctor of Dental Surgery Dr. Macau je orální chirurg, parodontista a estetik na zubní klinice Favero v Londýně. Získal DDS z Carol Davila University of Medicine v roce 2015. Cristian Macau, DDS Lékař zubní chirurgie Odborná odpověď V závislosti na věku pacienta lze těžké předkus opravit pomocí ortodontické léčby nebo kombinací maxilofaciální chirurgie nazývané ortognatická chirurgie a ortodontická léčba.
 • Otázka Mohu si zuby sám narovnat? Tu Anh Vu, DMD
  Zkušený zubní lékař Dr. Tu Anh Vu je zubní lékař s certifikací na palubě, který provozuje svou soukromou ordinaci Tu's Dental v Brooklynu v New Yorku. Dr. Vu pomáhá dospělým a dětem všech věkových skupin překonat jejich úzkost pomocí zubní fobie. Dr. Vu provedla výzkum související s nalezením léku na rakovinu Kaposiho sarkomu a svůj výzkum představila na setkání Hinman v Memphisu. Bakalářský titul získala na Bryn Mawr College a DMD na University of Pennsylvania School of Dental Medicine. Tu Anh Vu, DMD Odborný zubní lékař s certifikací rady Existuje na trhu mnoho jasných zarovnávačů, například Invisalign. Než jej získáte, měli byste navštívit zubního lékaře. Přicházejí další značky, jako Direct Smile Club a Candid, a pro které nepotřebujete navštívit zubaře. Existují i ​​jiné značky s rovnátky, jako je Direct Smile Club a Candid, ale na ty dohlíží zubní profesionál, takže možná nedosáhnete nejlepších výsledků. V každém případě byste si měli domluvit schůzku se zubním lékařem nebo ortodontistou, aby vám prodiskutovali nejlepší možnost.
 • Otázka Jak poznám, že potřebuji rovnátka? Váš zubař vám to obvykle řekne. Někdy si můžete říct, zvláště pokud máte neobvykle křivé zuby nebo zjevný podkus nebo předkus.
 • Otázka Jak mohu opravit dva velké horní řezáky, které nejsou v souladu se zbytkem mých zubů? Měli byste mluvit s ortodontistou. Pravděpodobně jedinou možností, kterou máte, jsou rovnátka nebo alternativa jako Invisalign. Ortodontista vám bude moci poskytnout více informací.
 • Otázka Jak poznám, že potřebuji rovnátka? Budete muset navštívit ortodontistu a nechat se mu podívat na zuby.
 • Otázka Je bolestivé vytrhávat zuby za rovnátka? Před vytrhnutím zubů vám zubař provede lokální anestezii. Jakmile účinek začne slábnout, můžete pociťovat malou bolest a může dojít k otoku. S největší pravděpodobností vám budou předepsány léky proti bolesti.
 • Otázka Potřebuji rovnátka k opravě předkusu? Záleží na tom, jak špatný je ten předkus. Někdy budou stačit rovnátka. Ve většině případů však budete také potřebovat ortodontickou pokrývku hlavy nebo nákrčník (nazývaný také čelenka nebo nákrčník), abyste předkus mohli napravit.
Zobrazit více odpovědí Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Chcete -li vyhledat certifikovaného ortodontistu ve vašem okolí, přejděte na: https://www.americanboardortho.com/portal/public/
 • Pokud vám váš ortodontista po dokončení léčby poskytne držák na nošení v noci, nezapomeňte jej nosit každou noc tak dlouho, jak vám řeknou. Zuby mají paměť a ve své podstatě se chtějí vrátit zpět do své původní polohy, takže přerušení používání dříve nebo jeho nedostatečné nošení může způsobit posunutí zubů zpět.
 • Pokud jsou náklady na narovnání zubů problém, mějte na paměti, že některé kliniky zubní školy nabízejí zubní služby pod dohledem studentů nebo fakulty za snížené ceny.
 • Žvýkání jídla je skvělý způsob, jak pomoci zubům zůstat dobře ukotvené v čelisti a vzájemně sladěné.

reklama

Varování

 • Vyvarujte se potravin, které jsou odolné vůči žvýkání.
 • Nepokoušejte se sami o žádné techniky narovnávání zubů. Domácí, kutilské ošetření je extrémně nebezpečné. Americká asociace ortodontistů dokonce vydala výstrahu pro spotřebitele, která varuje před technikami narovnávání zubů, protože mohou způsobit trvalé poškození, ztrátu zubů, infekce a další nesouosost zubů.
reklama

Populární Problémy

Právě v roce 2018 Novak Djokovič poprvé vyzval ke zvýšení prize money v naději, že hráči získají větší podíl na výnosech získaných grandslamy a dalšími turnaji.

Zde je návod, jak sledovat online přenos dnešního zápasu Valencie vs Barcelona online, pokud nemáte kabel a žijete ve Spojených státech.

Jak přijmout své nedostatky. Lidé si příliš často mýlí svérázy a rozdíly za nedostatky. Agonizace nad aspektem vašeho vzhledu, osobnosti, schopností nebo návyků není vždy nejlepší nápad. Naučte se porozumět a milovat celé své já, ...

S omezením blokování se syn Bjorna Borga Leo konečně připojil k akademii Rafaela Nadala na Mallorce. Leo Borg už akademii navštívil třikrát a byl plný chvály na tamní zařízení.

V červenavém letním dni Hubert Hurkacz svlékl císaře. Velkého Rogera Federera dokonce nakrmil rohlíkem na svém vlastním wimbledonském hřišti.

Kinesio tape vytvořil a vyvinul Dr. Kenzo Kase na začátku sedmdesátých let. temeř...