Jak zjistit, zda jste si natáhli koleno

Kmeny, běžněji známé jako podvrtnutí, jsou celkem běžné, zvláště u lidí, kteří jsou velmi fyzicky aktivní. Kmen je jednoduše natažený nebo přetažený sval. Přepjatý sval je obvykle způsoben nadměrným používáním svalu, nesprávným používáním svalu nebo poškozením svalu způsobeným zraněním nebo nehodou. Při namáhání kolena jste natrhli svalová vlákna nebo poranili šlachy tím, že je příliš natáhnete. Kmen může začít bolet bezprostředně po zranění nebo několik hodin. Pokud si myslíte, že jste utrpěli napětí v koleni, je důležité znát příznaky a jak testovat napětí, co očekávat během diagnostiky a léčby potřebné k uzdravení vašeho napětí.jak skórujete v badmintonu

Část 1 ze 3: Kontrola vašich příznaků

 1. 1 Zkontrolujte zánět a bolest. Zánět je vlastně snaha vašeho těla o včasnou opravu zranění. Aby se vaše tělo samo opravilo, má tendenci bobtnat, být bolestivé, teplé nebo zarudlé. Položte ruku na koleno a prostudujte si, jak vypadá, jestli je vaše koleno na dotek teplé, zvětšené nebo červené. Kromě toho zkontrolujte bolest a citlivost.
  • Teplo v postižené oblasti je způsobeno zvýšeným průtokem krve určeným k přenosu tělesného tepla z vašeho jádra do chladnějších periferních tkání.
  • Zánět je způsoben reakcí vašeho těla na poškození tkáně a má za následek zvýšený pohyb bílých krvinek.
  • Zarudnutí je způsobeno zvýšeným průtokem krve ke zranění.
  • Někdy postižená oblast není červená, ale spíše zbarvená nebo pohmožděná nesprávným kroucením nebo stresem v důsledku hyperflexe nebo hyperextenze.
 2. 2 Hledejte tuhost nebo snížený rozsah pohybu. Po zranění kolena je běžné, že poškozená oblast je ztuhlá a dochází ke snížení rozsahu pohybu. Postavte se na nezraněnou nohu a jemně zvedněte poškozenou nohu, abyste zjistili, zda je vaše koleno obzvláště slabé nebo nestabilní. Vaše koleno se může cítit obzvláště ochablé nebo se v postižené oblasti může třást.
  • Postiženy jsou šlachy nebo tkáně připojené k vašemu svalu, takže se cítíte ztuhlí nebo slabí.
  • Nejčastějším příznakem namáhání kolene je jen obecná bolest.
 3. 3 Zkontrolujte necitlivost nebo svalové křeče. Někdy může zranění způsobit znecitlivění oblasti nebo způsobit náhlé a sporadické svalové křeče. Nezapomeňte zkontrolovat, zda se vaše koleno nebo okolní oblast necítí pod vlivem traumatu, které utrpělo během vašeho zranění.
  • Necitlivost je způsobena krátkou ztrátou smyslových nebo motorických funkcí vyvolanou nehodou, která poškodila svalové tkáně.
 4. 4 Poslouchejte zvuky a hledejte flexibilitu. Opatrně pohybujte nohou a všimněte si jakýchkoli neobvyklých zvuků, jako je broušení nebo praskání, které přicházejí z vašeho kolena. Tyto typy zvuků mohou být známkou toho, že jste něco roztrhali. Když zkontrolujete, zda slyšíte něco obvyklého, zjistěte, zda jste schopni úplně narovnat nohu. Neschopnost zcela ohnout nebo prodloužit nohu a koleno je jistou známkou napětí.
 5. 5 Zjistěte, zda můžete unést váhu na koleni. Vaše svaly a šlachy nejsou tak silné, jako byly před zraněním. Postavte se na chvíli na nohu s poškozeným kolenem, abyste zjistili, zda jste toho schopni, nebo se vám pod tlakem noha podlomila. Dalším testem je chodit nebo stoupat po schodech, abyste zjistili, zda jste schopni se snadno pohybovat. Pokud jsou vaše svaly, šlachy nebo vazy poškozené, bude to bolestivé a obtížné.
  • Často, když lidé začnou cvičit, co předtím nedělali, nebo zvýší svou aktivitu, může to způsobit obecnou bolest v koleni.
  reklama

Část 2 ze 3: Hledání lékařské diagnózy

 1. 1 Sdělte příslušné lékařské informace. Během schůzky byste měli mít jistotu, že se se svým lékařem podělíte o jakékoli minulé problémy s klouby, komplikace s předchozími operacemi, potíže se záněty nebo zraněními a vaši fyzickou aktivitu.
  • Vzpomeňte si na nedávné pády, chůzi nebo běh na nerovném povrchu, zkroucení nebo otočení kotníku nebo nohy, zakopnutí nebo náhlý náraz do kolena.
 2. 2 Zkontrolujte kolenní vazy. Váš lékař může provést několik testů ke kontrole kolenních vazů. Je důležité vidět, jak fungují vaše vazy, protože ty stabilizují vaše koleno. Váš lékař může zkontrolovat následující: kolaterální vazy, zadní zkřížené vazy a přední zkřížené vazy.
  • Testy valgus a varus kontrolují vaše mediální a laterální kolaterální vazy.
  • Test zadní zásuvky zkontroluje váš zadní zkřížený vaz.
  • Testy Lachman, přední zásuvka a otočný posun kontrolují váš přední zkřížený vaz nebo ACL.
  • Pokud se váš lékař na základě výsledků testů kolenních vazů domnívá, že máte problémy s meniskem, může provést McMurrayův test.
  • Pokud vám pravidelné fyzické prohlídky, jako jsou ty výše uvedené, způsobují příliš mnoho bolesti, může vám lékař nařídit artrometrické vyšetření k měření uvolněnosti kolena. To je však velmi vzácné.
 3. 3 Pokud má lékař podezření na vážnější zranění, proveďte další testování. Váš lékař může chtít provést fyzické vyšetření postižené oblasti, aby zjistil míru bolesti, množství otoku, stabilitu v kloubech a stupeň pohyblivosti. V tom okamžiku může doporučit další testování, jako jsou rentgenové snímky, MRI nebo ultrasonografie. Tyto typy testů poskytnou bližší pohled na to, co se může dít s vaším kolenem.
  • Tyto typy testů by měly být prováděny pouze tehdy, pokud testy ke kontrole vašich kolenních vazů problém neurčují.
  • Rentgen může zkontrolovat zlomeniny.
  • MRI umožní lékaři prohlédnout si vnitřní strukturu vašeho kolena, aby zkontroloval otoky a poškození měkkých tkání.
  • Ultrasonografie může být použita k vytvoření obrazů tkání v koleni a je také formou terapie.
  reklama

Část 3 ze 3: Léčba napjatého kolena

 1. 1 Snižte bolest, otoky a horečku léky. NSAID nebo nesteroidní protizánětlivá činidla jsou běžnými léky proti bolesti, které můžete užívat ke snížení bolesti, otoku nebo horečky spojené s napětím kolen. Před užíváním jakýchkoli léků se poraďte se svým lékařem, protože mohou způsobit problémy s ledvinami nebo krvácení. Pokud tyto volně prodejné léky nezabírají, lze použít léky na předpis.
 2. 2 Omezte pohyb, abyste chránili klouby. Po zranění je důležité odpočívat, ale obvykle se můžete stále pohybovat. Použijte podpůrná zařízení, jako je dlaha, sádra, ortéza, obvazy nebo berle, abyste omezili pohyb, zatímco se vám koleno hojí. Tato zařízení také pomohou snížit bolest, protože vaše koleno bude omezeno. Váš lékař může také doporučit, abyste na postiženou nohu 48 hodin nezatěžovali.
 3. 3 Zvedněte a položte koleno. Abyste svou bolest zvládli, měli byste koleno zvednout a opřít. Ujistěte se, že zvednete koleno nad srdce, abyste snížili průtok krve do této oblasti.
  • Zkuste si sednout na lehátko nebo do křesla s pohovkou před sebou s několika polštáři pod kolenem nebo si lehnout do postele s několika polštáři pod kolenem.
 4. 4 Na koleno naneste led a kompresi. Chcete -li zmírnit bolest a otok, naneste na koleno led a rovnoměrnou kompresi. Použijte sáček s ledem nebo drcený led v sáčku a naneste ho maximálně na 20 minut najednou. Toto můžete opakovat každou hodinu. Aplikace ledu také zabrání dalšímu poškození vašich tkání. Použití komprese pomocí obvazů může také snížit otoky a bolest.
  • Použijte led prvních 48 hodin po poranění kolena.
 5. 5 Omotejte si koleno elastickým obvazem . Aplikace elastického obvazu nebo obkladu, například esového obvazu, může pomoci zlepšit průtok krve do zraněné oblasti a podpořit také koleno. Zabalte si koleno, aby vám pomohlo s uzdravením, nebo si ho nechte zabalit lékařem.
 6. 6 Přijměte fyzickou terapii, která vám pomůže léčit vaše podvrtnutí. V závislosti na závažnosti vašeho podvrtnutí může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit fyzickou terapii. Díky fyzické terapii se naučíte cvičení ke snížení bolesti a zlepšení síly a rozsahu pohybu.
 7. 7 Pokud jsou přítomny určité příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc. V některých případech budete muset jít na pohotovost pro zranění kolena. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud:
  • Nemůžete přiložit váhu na zraněnou nohu nebo pokud se váš kloub cítí nestabilní.
  • Z postižené oblasti se šíří zarudnutí nebo červené pruhy.
  • Byli jste znovu zraněni na stejném místě, jako jste byli zraněni mnohokrát předtím.
  • Vaše podvrtnutí se zdá být závažné.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaké jsou běžné příznaky namáhání kolen?Jonathan Frank, MD
  Specialista na sportovní ortopedický chirurg a konzervaci kloubů Dr. Jonathan Frank je ortopedický chirurg se sídlem v Beverly Hills v Kalifornii, specializující se na sportovní medicínu a konzervaci kloubů. Praxe doktora Franka se zaměřuje na minimálně invazivní, artroskopickou chirurgii kolena, ramene, kyčle a lokte. Dr. Frank je držitelem titulu MD z University of California, Los Angeles School of Medicine. Absolvoval ortopedický pobyt na Rush University Medical Center v Chicagu a stipendium v ​​oboru ortopedické sportovní medicíny a uchování kyčle na Steadmanově klinice ve Vailu v Coloradu. Je lékařem týmu zaměstnanců amerického lyžařského a snowboardového týmu. Dr. Frank je v současné době vědeckým recenzentem špičkových recenzovaných vědeckých časopisů a jeho výzkum byl prezentován na regionálních, národních a mezinárodních ortopedických konferencích a získal několik ocenění včetně prestižních cen Mark Coventry a William A Grana.Jonathan Frank, MDSpecialista na ortopedický chirurg a konzervaci kloubů Specialista Odpověď Nejčastějším příznakem namáhání kolene je jen obecná bolest. Často se to stává lidem, kteří možná nějakou dobu necvičili a najednou cvičili.
 • Otázka Mohu použít berle na bolestivé pohmožděné koleno? Ano, berle zabraňují namáhání kolena a umožňují mu správné hojení.
 • Otázka Bolí mě opravdu koleno, praštil jsem ho do něčeho velmi tvrdého a otéká, pohmožděno a nemohu ho vůbec ohnout. Co to znamená? Možná jste si vyvrtli nebo vymkli koleno. Doporučil bych jít k lékaři.
 • Otázka Jak dlouho mám čekat, než se pokusím chodit s podvrtnutým kolenem? Měli byste počkat asi 2 až 3 dny, pokud vám lékař neřekne jinak. Je důležité nezačít příliš brzy, jinak se dále zraníte. Stále však musíte cvičit, takže by mohlo být dobré jít na fyzickou terapii; činnosti vám také pomohou rychleji se uzdravit.
 • Otázka Je lepší používat berle, když nemůžu chodit na koleno, nebo na něj chodit? Používejte berle. Musíte dát kolenu čas na uzdravení, než na něj položíte veškerou svou váhu poté, co se právě zranilo.
 • Otázka Už jsou to tři týdny, co jsem si namáhal koleno, a pořád to pořádně bolí. Co bych měl dělat? Nejprve navštivte lékaře. Kromě toho jste si mohli vyzkoušet sádru nebo berle.
 • Otázka Mám jít k lékaři, pokud mě bolí koleno i po zabalení esovým obvazem? Ano, áčkový obvaz udělá jen tolik. Navštivte svého lékaře a získejte diagnostiku a plán léčby.
 • Otázka Když dám nohu dolů a pokrčím koleno, cítím a slyším, jak se věci hýbou a škrábou. Je to zranění? Pokud to bolí a nemůžete to vůbec moc ohnout, plus škrábání a pamatujete si, že jste na to nedávno spadli nebo si ublížili, může to být zranění. Pokud nejsou přítomny žádné další příznaky, pak to pravděpodobně není vážné.
 • Otázka Někdy mě při chůzi náhle bolí koleno a já si budu muset sednout. Někdy jen sedím a začne to pulzovat. Co bych měl dělat? Lékař vám nejlépe řekne, co by mohlo být špatně a co dělat, aby se to léčilo. Mezitím se snažte být v klidu, abyste se dále nezranili.
 • Otázka Mám navštívit lékaře přes napnuté koleno? Měli byste, pokud bolest přetrvává déle než několik dní, a zdá se, že poleva nepomáhá.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Moje koleno nemůže udržet moji váhu, aniž by mi způsobovalo bolest. Obvykle mám problémy s levým kolenem, ale tentokrát je to pravé koleno. Máte pro mě nějakou radu?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Zavolejte svého lékaře, pokud vás po dvou týdnech domácí léčby stále bolí, koleno se zahřívá nebo se u vás objeví horečka s bolestivým oteklým kolenem.
reklama

Populární Problémy

Sledujte zde Trumpovu rally Tulsa naživo z několika živých přenosů.

Po čtrnáctidenní vysoce oktanové tenisové akci v Paříži se turné WTA přesouvá do Berlína na bett1open 2021. Akce WTA 500 se vrací na turné poprvé od roku 2008.Styl Miami, silně ovlivněný latinskou kulturou, je odvážný, jasný a smyslný. Toto slunné město nabízí nádherné pláže a živou party scénu, takže si budete chtít zabalit správné oblečení pro denní i noční aktivity. Plavky a ...

Zde je návod, jak můžete sérii 8 Last Man Standing sledovat online.

Jak spustit řetězovou pilu Stihl. Před spuštěním řetězové pily Stihl se ujistěte, že v oblasti kolem vás nejsou žádné jiné osoby a předměty. Stihl doporučuje nastartovat motorovou pilu ze sedu, ale je možné začít ...Zde je návod, jak v sobotu sledovat živý přenos fotbalového zápasu SMU vs Texas State.