Jak testovat plísně

Plíseň je druh houby, která roste ve vlhkém prostředí a rozmnožuje se mikroskopickými semeny zvanými výtrusy. I když jste zdraví, můžete trpět respiračními problémy, podrážděním pokožky a bolestmi hlavy, pokud jste vystaveni nebezpečným formám plísní. Pokud sdílíte svůj domov s dětmi, staršími blízkými nebo s kýmkoli, kdo má problémy s dýcháním, jsou vystaveni ještě většímu riziku. Proto je velmi důležité naučit se hledat, testovat a léčit plísně. Tyto znalosti by mohly zlepšit vaše zdraví a dokonce vám zachránit život.Část 1 ze 4: Kontrola viditelné plísně

 1. 1 Hledejte zřetelné charakteristiky. Plíseň má často neostrý vzhled, ale může také vypadat jako skvrna, pokud roste na zdi nebo nábytku. Jeho nejběžnější barvy jsou černá zelená, hnědá nebo bílá. Plíseň se může cítit jako bavlna, kůže, samet nebo smirkový papír. Obvykle vydává zatuchlý nebo zemitý zápach. Podívejte se také na viditelné známky možného poškození vodou, jako jsou skvrny nebo bublání barvy. To by mohlo znamenat růst plísní v dutině stěny.
 2. 2 Zkontrolujte suterén. To by mělo být první místo, kam se podíváte. Díky své podzemní poloze je obzvláště citlivý na vlhkost a tvorbu vlhkosti. Po každém silném dešti vyhledejte a okamžitě ošetřete případné prosakování vody. Zkontrolujte následující místa:
  • Podlahové lišty
  • Zdi, zejména tam, kde se setkávají se stropem
  • Za a pod spotřebiči, zejména pračkou a sušičkou
 3. 3 Zkontrolujte technickou místnost. Podívejte se do potrubí sušičky prádla a kolem něj, kde roste plíseň. Pokud není správně větráno, může to způsobit nárůst vlhkosti v místnosti. Zajistěte, aby potrubí bylo odvzdušněno směrem ven z domu.
 4. 4 Zkontrolujte malé uzavřené prostory. Tma a vlhkost vytvářejí ideální podmínky pro šíření plísní. Měli byste zkontrolovat:
  • Pod umyvadla, zvláště pokud sedí na skříních
  • Skříně, zvláště pokud nemají dostatečné větrání.
 5. 5 Zkontrolujte si okna. Pokud váš dům není řádně izolován, okna by se mohla hromadit kondenzovaná po celý rok. Podívejte se na růst plísní kolem každého jednotlivého podokna a podél rámů.
 6. 6 Zkontrolujte nedávno poškozená místa vodou. Pokud váš dům nedávno zaplavila voda, zkontrolujte podlahové lišty ve sklepě a prvním/přízemí. V těchto oblastech roztrhněte všechny koberce. Pokud jste v poslední době zažili silný déšť, hledejte vodní skvrny v podkroví a v horních patrech obytných prostor.
  • Pokud nedávno prasklo potrubí, zacházejte se všemi oblastmi poškozenými vodou, jako by byly zaplaveny.
 7. 7 Zkontrolujte sprchové závěsy. Nečistoty a špína, které se odplavují z vašeho těla, mají tendenci mísit se se šamponem a zbytky mýdla. Tato směs se nakonec shromažďuje na sprchových závěsech. Ujistěte se, že je koupelna dobře osvětlená. Roztáhněte sprchový závěs a zkontrolujte celý povrch. Pomocí lupy zkontrolujte malé skvrny plísně, které byste jinak mohli minout.
 8. 8 Zkontrolujte rohy stropu. Rohy, kde se vaše stěny setkávají se stropem, jsou hlavním místem pro růst plísní, protože zachycují vodu ze střešních netěsností. Zkontrolujte růst a akumulaci ve všech čtyřech rozích každé místnosti. Pokud se vaše tapeta odlupuje v místě stropu, zkontrolujte za ní růst plísní.
 9. 9 Zkontrolujte vzduchové kanály a větrací otvory. Kolísání mezi topením a klimatizací způsobuje hromadění vlhkosti na chladicích spirálách a v odtokových vanách. Vyjměte odvzdušňovací desku z potrubí a pečlivě ji zkontrolujte. Zapněte světla nebo použijte silnou LED svítilnu, abyste snadno zachytili shluky plísní. Zkontrolujte potrubí, kam až vaše oko dohlédne. reklama

Část 2 ze 4: Testování na skryté nebo polétavé plísně

 1. 1 Použijte domácí sadu pro testování forem. Domácí testovací soupravy jsou vybaveny vlastními nástroji a pokyny. Postupujte podle pokynů sady. Odešlete vzorky do místní laboratoře.
  • Pokud při vizuální kontrole vidíte plíseň, testovací sada není nutná.
  • Tyto sady mohou být obtížně použitelné a jejich výsledky mohou být nespolehlivé. Pokud nejsou k dispozici další možnosti, použijte je pouze jako poslední možnost.
 2. 2 Použijte boroskop. Pro kontrolu prostorů mezi stěnami může být užitečný boroskop. Do zdi nedávno zasažené vodou nebo vlhkostí vyvrtejte malý otvor. Pomalu zasuňte konec kabelu z optických vláken otvorem. Zkontrolujte, zda na monitoru nejsou známky plísně. Pokračujte v pomalém pohybu, jak sondujete hlouběji do oblasti.
  • Boreskopy zkreslují velikost a barvu plísní na monitoru. Pokud najdete ve stěně oblasti zabarvení, obraťte se na profesionála o druhý názor.
  • Můžete také použít boroskop pro kontrolu vzduchových potrubí, ale existují nevýhody. Přístroj vám umožní vidět pouze tak daleko do potrubí. Pokud se potrubí náhle otočí o 90 stupňů, nebudete za ním vidět.
 3. 3 Najměte si profesionálního inspektora plísní. Mají nástroje pro detekci plísní, které nejsou dostupné široké veřejnosti. Získejte odhady od několika inspektorů, abyste se ujistili, že získáte férové ​​jednání. Obraťte se na bývalé zákazníky ohledně recenzí a možných stížností. Obraťte se na licenční radu dodavatele vašeho státu a ověřte, zda je váš potenciální inspektor licencován. Zajistěte, aby inspektor pracoval s laboratoří akreditovanou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) nebo Americkou asociací průmyslové hygieny (AIHA). reklama

Část 3 ze 4: Ošetřování postižených oblastí

 1. 1 Chraň sebe. Zakryjte si ústa a nos respirátorem N-95, abyste se vyhnuli vdechnutí spór. Na ochranu rukou před plísní a čisticími materiály noste gumové nebo latexové rukavice po lokty. Zakryjte si oči brýlemi, abyste je chránili před vzdušnými spory.
 2. 2 Vyčistěte tvrdé povrchy. Smíchejte stejné díly vody a pracího prostředku nebo bělidla. Ponořte do směsi kartáč a odstraňte formu. Až budete hotovi, oblast zcela osušte.
  • Pokud nemáte po ruce bělidlo, můžete také smíchat ocet a vodu dohromady. Nikdy však nemíchejte ocet a bělidlo, protože vytváří toxické řešení.
 3. 3 Opravte všechny netěsnosti. Pokud jste při kontrole zaznamenali nějaké netěsné potrubí nebo prosakování vody, okamžitě to řešte. Zavolejte profesionálního instalatéra, aby opravil netěsné nebo pocení potrubí. Vyplňte všechny mezery mezi trubkami a stěnami izolací z tmele nebo Icynenu.
 4. 4 Utěsněte malé otvory. Pomocí těsnění utěsněte trhliny kolem oken, dveří a v kritických místech, kde se stěny spojují s podlahou a stropem. Na svá okna naneste těsnicí nebo svlékací fólie, zejména mezi rámy a podokny. Plochu zcela osušte.
  • Neuzavírejte ani nemalujte žádné povrchy, dokud není forma zcela odstraněna.
  • Pokud vám tyto opravy nevyhovují, najměte si profesionála.
 5. 5 Nechte vyčistit vzduchovody. Pokud nejste vyškoleni k odstraňování plísní ze vzduchovodů, zavolejte odborníka. To je obzvláště důležité, pokud si všimnete růstu plísní ve více než jedné místnosti nebo pokud se váš problém s plísní stále opakuje i přes vaši maximální snahu. Vyhledejte online místní odborníky nebo požádejte o doporučení místní zdravotní oddělení.
 6. 6 Zlikvidujte povrchy, které absorbují vlhkost. Pokud si všimnete plísní na kobercích, stropních deskách a jiných porézních površích, odstraňte je a zlikvidujte. Forma je činí nevhodnými pro recyklaci. Zeptejte se místního nakládání s odpady, zda je považuje za nebezpečný odpad.
 7. 7 Vyhledejte pomoc. Pokud vám doma roste černá plíseň, může být nejlepší poradit se s odborníkem, aby bylo možné problém zcela vyřešit. Vyhledejte online specialisty na odstraňování plísní ve vaší oblasti. reklama

Část 4 ze 4: Prevence budoucího růstu

 1. 1 Snižte úroveň vlhkosti. Udržujte úroveň vlhkosti ve vašem domě mezi 30 a 50 procenty. Otevřete okna ve dnech, kdy není vlhko. To umožní cirkulaci čerstvého vzduchu a zabrání růstu plísní. Pokud žijete ve vlhkém podnebí, spusťte odvlhčovač v místnostech nejvíce náchylných na vlhkost.
 2. 2 Odstraňte koberce ze sklepa a koupelny. Tyto oblasti jsou již náchylné na vlhkost. Koberce mohou zachytit vlhkost pod svým povrchem, a to i bez zaplavení nebo prosakování vody. Pokud ve vašem suterénu nebo koupelně nejsou koberce, nechte podlahy holé. Abyste zabránili nebezpečí uklouznutí, používejte odnímatelné a omyvatelné podložky.
 3. 3 Nainstalujte jímkové čerpadlo. Je to skvělá investice, pokud žijete v záplavové oblasti. Voda, která prosakuje do sklepa, se shromažďuje v jímce a je čerpána ven. Pokud nejste licencovaným dodavatelem domácích potřeb, nainstalujte jej profesionálovi. Vyberte si jímku s následujícími specifikacemi:
  • Litinové jádro
  • Alarm, který zazní, když je hladina vody příliš vysoká
  • Mechanický spínač
  • Ponorné čerpadlo
  • Konstrukce sání bez obrazovky
  • Oběžné kolo, které si poradí s předměty o průměru 0,5 palce (1,3 cm).
 4. 4 Spusťte odsávací ventilátory. Když vaříte, zapněte odsávací ventilátor nad sporákem, aby zachytil vodní páru. Při sprchování použijte ventilátor v koupelně, abyste omezili kondenzaci způsobenou párou. I když si dáte chladnější sprchu, spusťte pořádně odtahový ventilátor. Nechte ventilátory v každé místnosti běžet, dokud nebude odstraněna veškerá pára.
 5. 5 Používejte odvlhčovače. Nainstalujte je do sklepa a do skříní. Každý odvlhčovač pravidelně čistěte. Pro dosažení nejlepších výsledků pečlivě dodržujte pokyny výrobce.
 6. 6 Otřete sprchový závěs. Zbytky kapiček vody odstraňte čistým suchým ručníkem nebo stěrkou. Ujistěte se, že je závěs zcela suchý. Udělejte to po poslední sprše dne, abyste zabránili hromadění vlhkosti.
 7. 7 Zabraňte shromažďování vody. Voda může vytékat kolem základů vašeho domu a tlačit vlhkost do interiéru. Upravte krajinu kolem nadace tak, aby se svažovala dolů a mimo základ. Přidejte rozšíření ke svodům, aby dešťová voda směřovala alespoň 5 stop (1,5 m) od základu.
 8. 8 Použijte správnou izolaci. Na strop podkroví naneste nastříkanou pěnu Icynene. Pěna při sušení vytváří vodotěsné těsnění. Vyhněte se izolaci ze skleněných vláken a tvrdé pěny. Mohou se oddělit od svých povrchů a nechat prosakovat vlhkost. Mokrá celulózová izolace nanášená stříkáním je také náchylná k plísním.
 9. 9 Pravidelně kontrolujte svůj domov. Zkontrolujte všechny problémové oblasti nebo potenciální problémové oblasti na růst (opětovného) růstu plísní. Monitorujte všechny utěsněné netěsnosti a praskliny po silných deštích nebo povodních. V opačném případě každých šest měsíců důkladně zkontrolujte svůj domov. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaké zdravotní problémy mohou být způsobeny plísní? Bigfoot dívka Existuje diskuse, zda plíseň tyto podmínky způsobuje, ale obvykle se to děje ve vlhkém prostředí, kde může plíseň růst. Vlhké/vlhké prostředí může způsobit zdravotní problémy, jako jsou alergie, astma, kašel, rýma a stavy dutin.
 • Otázka Jak poznám, zda je na koberci plíseň nebo pod ní plíseň? Jediným spolehlivým způsobem, jak to zjistit, je zvednout ho a hledat plíseň. Pokud váš dům nedávno zaplavila voda nebo pokud si všimnete zatuchlého zápachu vycházejícího z koberce, měli byste ho vyměnit.
 • Otázka Může černá plíseň v mém domě způsobit nemoc? Ano, například alergie, astma, rýma, kašel a sinus.
 • Otázka Může plíseň růst za dlaždicemi, které nebyly správně umístěny? Ano, zvláště pokud není použito těsnění spárovací hmoty, aby se zabránilo pronikání vody.
 • Otázka Může plíseň růst kolem vnější strany sprchy? Bigfoot dívka Ano. Plíseň může růst kdekoli, kde je spousta vlhkosti.
 • Otázka Byl pozorován únik vody mezi střechou a horní částí vnitřní stěny, pevný únik; jak zkontrolovat, zda je plíseň ve zdi? K vidění do stěn a potrubí můžete použít boroskop. Jen si uvědomte, že velikost a barva formy bude na fotoaparátu vypadat zkresleně.
 • Otázka Mám sluneční místnost s izolovanou střechou, přes kterou občas prší déšť. Může plíseň růst v pěnové izolaci ve stropě? Pokud máte na mysli nástřik izolace z pěny Icynene, odpověď zní ne. Docela pěkně těsní a brání jakékoli vlhkosti. Naproti tomu tuhá pěnová izolace může růst plísní, protože se může oddělit od povrchu a dovnitř se může vplížit vlhkost.
 • Otázka Může být plíseň na těsnění okna v koupelně Ano. Jakákoli oblast ovlivněná vlhkostí může být hostitelem plísní.
 • Otázka Plíseň vačky roste na straně tuby? Bigfoot dívka Plíseň může růst kdekoli, kde je vlhké prostředí, takže pokud je trubice v tom, pak je to možné.
 • Otázka Existuje sada, která by zjistila, jak hluboká plíseň zmizela? Protože sady nejsou zdaleka dokonalé, měli byste kontaktovat místního odborníka nebo požádat o radu místní zdravotní oddělení.

Populární Problémy

Rafael Nadal ve druhém kole Citi Open 2021 zaregistroval ve středu výhru 6-2, 4-6, 7-6 (1) nad Jackem Sockem.

Mischa Zverev je nyní manažerem Alexandra Zvereva po jeho rozdělení z manažerské agentury Team8 Rogera Federera.

Jak odstranit zápach kočičí moči z běžeckých bot. Kitty to opravdu špatně pochopila, když se rozhodl vyčůrat vaše oblíbené běžecké boty ... Nikdy se nebojte, tady je návod, jak ten smrad nadobro zažehnat! Najděte si plastový sáček dostatečně velký, aby se vešel ...Jak vyrobit hřiště na kouzlo Tether. Tetherball je yardová hra, která vznikla v Severní Americe. Dva soupeřící hráči se pokusí zasáhnout míč, který je připoután k horní části nepohyblivé kovové tyče, když stojí na vyznačeném hřišti. Jeden hráč ...