Jak léčit dysplázii u rotvajlerů

Rotvajlery jsou velké a silné, což je činí vhodnými pro činnosti vyžadující vytrvalost a sílu. Váš vlastní rotvajler nemusí pravidelně provádět silové výkony, ale jeho velká velikost ho činí náchylným k rozvoji kloubních problémů, zejména dysplazie loktů nebo kyčlí. Po čase může být dysplázie pro rotvajlera obtížná a bolestivá. Přestože dysplázie nemá lék, můžete svému rotvajlerovi tento stav ošetřit, aby mohl ze života dostat maximum.čistič pádel na stolní tenis

Část 1 ze 3: Identifikace dysplazie u vašeho rotvajlera

 1. 1 Hledejte změny na úrovni aktivity vašeho rotvajlera. Při dysplázii jsou klouby vašeho rotvajlera bolestivé při běžném opotřebení. Pokud ho vaše klouby rotvajlera obtěžují, začne zpomalovat nebo se určitým aktivitám zcela vyhýbá. Například nemusí zvládat dlouhé procházky a může vůbec odmítat chodit na procházky. Navíc se může zdráhat chodit po schodech nahoru a dolů.
  • Pokud vás váš rotvajler dříve vzrušeně vítal u dveří, mohl kráčet pomaleji ke dveřím nebo prostě zůstat tam, kde je.
 2. 2 Sledujte, jak váš rotvajler chodí. Rotvajlery s dysplazií kyčle mají charakteristickou chůzi „bunny hop“, během níž se zadní nohy pohybují současně, nikoli po jedné. Při dysplazii loktů může mít váš rotvajler „pádlovací“ chůzi (nohy se kývají do strany), pokud jsou obě přední nohy bolestivé. Kulhání je běžné u obou forem dysplazie.
  • Váš rotvajler může mít ráno tuhou procházku. Tato počáteční tuhost obvykle zmizí, jak den pokračuje.
  • Při dysplazii lokte bude mít váš rotvajler potíže s ohýbáním a protahováním předních nohou, což pravděpodobně přispívá k pádlování.
 3. 3 Sledujte, jak si váš rotvajler drží přední nohy. Lokální dysplázie nastává, když poloměr a loketní kosti (dvě kosti pod loktem) rostou nerovnoměrně v předních nohách. Tato nerovnoměrnost způsobuje, že kosti nesprávně zapadají do loketního kloubu, což vytváří tlak a bolest. Váš rotvajler se pokusí zmírnit toto nepohodlí otočením postižené nohy na jednu stranu. Vyvrácení nohy bohužel zhoršuje dysplazii.
 4. 4 Vezměte svého rotvajlera k veterináři. Váš veterinář provede úplnou fyzickou prohlídku a poté provede soustředěnější ortopedické vyšetření. Během ortopedické zkoušky bude váš veterinář pohybovat nohama a klouby vašeho rotvajlera různými směry a bude také sledovat, jak váš rotvajler chodí (a pokud možno běhá).
  • Rentgenové záření pomůže vašemu veterináři zjistit, jak moc byly klouby vašeho rotvajlera postiženy dysplazií. Jelikož vašeho rotvajlera může hodně bolet, bude ho muset kvůli rentgenovému záření uklidnit.
  • Na rentgenu pro dysplazii kyčle se horní část stehenní kosti (stehenní kosti) nevejde do kyčelní jamky a může mít další růst kosti. U lokální dysplázie by váš veterinář viděl úlomky kostí v kloubu.
  • Uvědomte si, že degenerace kloubů a bolest nemusí vždy jít dohromady. Například bolestivý pes, který nemůže dobře chodit, může mít pouze mírnou degeneraci kloubů.
  reklama

Část 2 ze 3: Provádění nechirurgických ošetření

 1. 1 Upravte cvičení svého rotvajlera. Léčba dysplázie se dělí na lékařskou (nechirurgickou) a chirurgickou. Řízené cvičení je efektivní formou lékařské léčby, protože může udržovat svalový tonus, zlepšovat stabilitu kloubů a zlepšovat rozsah pohybu. Krátké procházky a plavání jsou pro rotvajlera skvělá cvičení s malým dopadem. Kolik cvičení zvládne, bude zahrnovat pokus a omyl.
  • Zkuste se projít se svým rotvajlerem po trávě, která poskytuje více odpružení než asfalt.
  • Vyhněte se aktivitám s vysokým dopadem, jako je běh a skákání.
  • Cvičte svůj rotvajler každý den. Promluvte si se svým veterinářem o délce každého cvičení.
 2. 2 Spravujte svůj rotvajler hmotnost . Velcí psi vyvíjejí na klouby větší tlak. Rotvajleri jsou přirozeně velcí psi, takže pokud váš rotvajler nese nadváhu, vyrovná se více tlak na jeho klouby. Pomozte mu zhubnout přechodem na dietu se sníženým obsahem kalorií, kterou můžete zakoupit u svého veterináře nebo v místním zverimexu.
  • Pokud jste ho krmili pamlsky zakoupenými v obchodě, které mají tendenci mít vysoký obsah tuku, přepněte ho na zdravé pamlsky nebo zcela vyřaďte pamlsky z jeho stravy. Mrkvové tyčinky a plátky pomeranče jsou zdravé pochoutky.
  • Denní cvičení pomůže vašemu rotvajlerovi zhubnout.
  • Hubnutí u psů by mělo být postupné. Váš veterinář může určit ideální hmotnost vašeho rotvajlera a jak dlouho by mu mělo trvat, než této hmotnosti dosáhne.
 3. 3 Přidejte do stravy svého rotvajlera doplňky. Doplňky stravy zvané nutraceutika jsou stále oblíbenější pro léčbu kloubních problémů u psů. U psů se běžně používají nutraceutika obsahující chondroitin a/nebo glukosamin, která jsou účinná při opravě poškozené kloubní chrupavky.
  • Omega-3 mastné kyseliny pomáhají zlepšit zdraví kloubů.
  • K dispozici je mnoho nutraceutik, ale ne všechny mají vysokou kvalitu. Požádejte svého veterináře, aby vám pro rotvajlera doporučil vysoce kvalitní produkty.
 4. 4 Použijte léky ke snížení bolesti a zánětu kloubů. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) se běžně používají ke snížení bolesti a zánětu kloubů u psů. Vždy nechte svého psa užívat nesteroidní látky s jídlem nebo po jídle, protože při podávání na prázdný žaludek mohou způsobit vedlejší účinky, jako jsou žaludeční vředy. Váš veterinář může před zahájením léčby zkontrolovat funkci jater a ledvin vašich psů, aby se ujistil, že nebude mít žádné závažné vedlejší účinky. Zatímco je váš rotvajler na NSAID, váš veterinář vám provede krevní testy, aby zkontroloval funkci jater a ledvin.
  • Tramadol zmírňuje bolest a nemá mnoho vedlejších účinků. Steroidy snižují bolest a zánět, ale mohou způsobit závažné vedlejší účinky, jako je přibývání na váze a oslabení kostí.
  • Ať už vám veterinář předepíše jakýkoli lék, pečlivě dodržujte pokyny k předpisu.
 5. 5 Proveďte fyzickou terapii a masáž . Fyzikální terapie a masáže jsou účinné při zlepšování svalového tonusu a zlepšování průtoku krve v kloubech. Váš veterinář vám může doporučit různé fyzické terapeutické cvičení, které můžete provádět na svém rotvajleru doma.
  • Masáž může vašemu rotvajlerovi připadat jako malý kousek nebe. Udělejte masážní oblast klidnou a pohodlnou. Když ho masírujete, použijte jemný tlak kolem jeho klouby.
  • Vašemu rotvajlerovi může chvíli trvat, než si na masáž zvykne. Buďte trpěliví, když si zvykne, že se ho tímto způsobem dotýkáte.
 6. 6 Zajistěte pohodlný spací prostor vašeho rotvajlera. Pokud má dysplázie, váš rotvajler ocení teplé a pohodlné místo na spaní. Zvažte nákup ortopedické pěnové postele, do které se bude snadno nastupovat a vystupovat a nebude vytvářet bolestivé tlakové body kolem kloubů. Umístěte postel na teplé místo bez průvanu vašeho domova.
  • Když váš rotvajler není ve své posteli, můžete použít ohřívací podložky kolem jeho kloubů, abyste ho zahřáli a zmírnili bolest. Zabalte topnou podložku do ručníku, abyste zabránili popálení kůže. Omezte používání vyhřívací podložky na 15 nebo 20 minut.
  reklama

Část 3 ze 3: Použití chirurgie k léčbě dysplazie

 1. 1 Diskutujte o chirurgických možnostech se svým veterinářem. Při dysplazii lokte se často doporučuje chirurgický zákrok. Hlavními cíli operace dysplazie lokte je opravit nerovnosti mezi poloměrem a loketní kostí a opravit poškození kloubů. K dispozici je několik různých typů operací dysplazie lokte, včetně totální náhrady lokte.
  • Pro dysplazii kyčle existuje také několik chirurgických možností, včetně totální náhrady kyčle nebo odstranění hlavy (horní části) stehenní kosti.
  • Váš veterinář vám může doporučit ideální operaci pro váš rotvajler.
  • Obézní psi obvykle nejsou dobrými kandidáty na operaci. Pokud je váš rotvajler obézní, může vám veterinář doporučit, aby před operací shodil určité množství váhy.
  • V závislosti na složitosti chirurgického zákroku vás váš veterinář může odkázat na veterináře.
 2. 2 Zvažte rizika operace. Chirurgie může být nejlepší volbou pro dysplázii vašeho rotvajlera, ale není bez rizika. Například chirurgický zákrok k odstranění hlavy stehenní kosti může mít za následek snížení pohybu a ztrátu svalové hmoty. Potenciální komplikace totální náhrady kyčle jsou dislokace kyčle a poranění nervu.
  • Při úplné výměně lokte existuje riziko zlomení nebo vykloubení chirurgické dlahy nebo šroubů.
  • Váš rotvajler může nebo nemusí po operaci způsobit komplikace. Je však dobré porozumět rizikům, než se posunete vpřed s chirurgickou léčbou.
 3. 3 Postarejte se o svého rotvajlera po operaci. Když si po operaci vezmete rotvajlera domů, budete muset omezit jeho cvičení a držet ho mimo schody a kluzké povrchy. Nedovolte mu hrát si s jinými psy. Kromě toho byste měli provádět doporučená fyzioterapeutická cvičení a zapojit se do cvičení s malým dopadem (např. Krátké procházky).
  • Váš veterinář předepíše vašemu rotvajlerovi po operaci léky proti bolesti.
  • Váš veterinář bude chtít vidět vašeho rotvajlera po operaci, aby mu vyjmul stehy (v případě potřeby) a posoudil zlepšení dysplazie.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Běžnými příčinami dysplazie u rotvajlera jsou genetika, nesprávná výživa a prostředí (např. Obezita, intenzita cvičení).
 • Včasná diagnostika je důležitá při léčbě dysplázie.
 • Známky dysplazie lokte obvykle začínají mezi 4. a 10. měsícem věku. Mírná dysplazie kyčelního kloubu se může projevit až ve věku 4 nebo 5 let.
 • Ortopedická nadace pro zvířata a Program pro zlepšení kyčle na University of Pennsylvania mají specifické standardy pro hodnocení rentgenových paprsků pro dysplazii kyčle.
 • Štěně rotvajlera může vyvinout dysplazii kyčle, i když ani jeden z rodičů nemá tento stav. To se může stát, pokud existuje genetická mutace nebo geny přispívající k dysplazii kyčle „přeskočí“ jeho rodiče.
 • Asi u 20% rotvajlerů se vyvíjí dysplazie kyčle.

reklama

Varování

 • Lékařská léčba lokální dysplázie není příliš účinná při zastavení bolestivých kostních změn v loketních kloubech vašeho rotvajlera. Chirurgie je obvykle lepší volbou pro léčbu dysplazie lokte.
 • Neléčená dysplázie může negativně ovlivnit kvalitu života vašeho rotvajlera.
 • Neetické chovatelské postupy zvyšují pravděpodobnost závažné dysplazie kyčle u rotvajlerů.
reklama

Populární Problémy

Mark Philippoussis: 9 věcí, které musíte o „The Scud“ vědět.

Luka Doncic a Slovinsko se ve skupinové hře utkají s olympijským hostitelem Japonska. Tato hra není v USA v televizi, ale zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos.Předseda hráčské rady ATP Novak Djokovič včera rezignoval na vedení vzniku nové hráčské unie. Djokovičův navrhovaný hráčský svaz PTPA bude bojovat za lepší rozdělení příjmů mimo jiné.