Jak zacházet se zlomeninou stresu nohy

Stresová zlomenina je malá prasklina v kosti způsobená opakující se silou nebo napětím. Často jsou důsledkem nadměrného používání kosti. Stresové zlomeniny mohou způsobit značné nepohodlí, zejména v oblastech s nosností, jako je noha. Nejčastěji se vyskytují v oblasti chodidel a dolních končetin. Mezi příznaky patří otok a bolest, které se postupem času zhoršují. Stresové zlomeniny mohou být velmi závažné, pokud se neléčí, takže je důležité vyhledat vhodnou lékařskou péči. Pokud vám hrozí riziko vzniku stresových zlomenin, můžete učinit opatření k jejich prevenci.Část 1 ze 2: Léčba stresové zlomeniny

 1. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 1

  1 Rozpoznejte příznaky stresové zlomeniny nohy. Prvním znakem stresové zlomeniny může být mírné nepohodlí směrem k přední části chodidla. Toto je část nohy, která často bere hlavní zátěž při opakujících se aktivitách. Časem si můžete všimnout dalších příznaků, jako je otok nohy nebo kotníku, citlivost na dotek v místě poranění a někdy i tvorba modřin.
  • Bolest ze stresových zlomenin je mnohdy velmi mírná a můžete ji pociťovat pouze během dlouhého cvičení, běhu nebo cvičení. Jakmile přestanete svou aktivitu, bolest může zmizet. Z tohoto důvodu nemusíte okamžitě mít podezření na zlomeninu.
 2. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 2

  2 Přestaňte cvičit, pokud si všimnete příznaků stresové zlomeniny. Jakmile si všimnete bolesti v noze, přestaňte dělat cokoli, jakmile začnou příznaky. Pokud bolest odezní, jakmile přestanete používat nohu, a vrátí se, když obnovíte činnost, můžete mít stresovou zlomeninu.
 3. Obrázek s názvem 1292669 4

  3 Pokud je to možné, vyhněte se užívání léků proti bolesti. Běžné volně prodejné léky proti bolesti, zejména NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), jako je ibuprofen (Motrin) a naproxen (Aleve), mohou zpomalit hojení kostí. Acetaminofen (Tylenol) může také narušit hojení. Pokud můžete, zvládejte svou bolest jinými metodami (jako jsou ledové obklady nebo lehká komprese), pokud lékař nedoporučí jinak.
 4. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 3

  4 Ošetřete oblast metodou RICE. Když máte zlomeninu stresu, vhodná první pomoc může pomoci minimalizovat zánět a zabránit dalšímu zranění. Nejúčinnější formou první pomoci při stresové zlomenině je protokol RICE, který znamená klid, led, kompresi a elevaci. Bezprostředně po zranění a čekání na lékařskou pomoc proveďte následující:
  • Zraněnou nohu co nejvíce opřete. Pokud musíte chodit nebo zatížit nohu, noste podpůrnou obuv se silnou podrážkou.
  • Zmrazte si nohu. Naneste na poraněné místo ledový obklad po dobu 20 minut, přičemž mezi nimi jsou 20minutové přestávky. Zabalte led do látky, abyste ochránili pokožku.
  • Oblast jemně přitlačte měkkým, volně zabaleným obvazem.
  • Zvedněte nohu a držte ji nad úrovní srdce. Zkuste si lehnout na gauč s nohou opřenou o loketní opěrku nebo ležet v posteli s nohou opřenou o pár polštářů.
 5. Obrázek s názvem 1292669 5

  5 Okamžitě navštivte svého lékaře. Pokud máte příznaky stresové zlomeniny, naplánujte si schůzku se svým lékařem co nejdříve. Vzhledem k tomu, že se stresové zlomeniny často nezobrazují na rentgenovém záření, může vám lékař nařídit jiné typy zobrazovacích testů, jako je MRI nebo nukleární kostní sken.
  • Pravděpodobně vám bude předepsána vycházková bota nebo berle, které pomohou minimalizovat stres na zlomeninu kosti, zatímco se hojí.
 6. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 6

  6 Trochu odpočinout. I nadále dodržujte rady svého lékaře ohledně nošení boty nebo používání berlí. Pro správné hojení je nutné udržet váhu a odrazit zraněnou nohu. Držte nohy co nejvíce vzhůru a zajistěte si dostatečný spánek. Většina uzdravení probíhá, když spíte, a tam je další energie z nedostatku využití jiných tělesných funkcí.
  • Pokud máte stresovou zlomeninu v oblasti chodidla, možná budete muset omezit aktivitu a nosit podpůrné boty se silnou podrážkou, zatímco se vaše noha hojí. Pokud je vaše stresová zlomenina blíže k oblouku, budete možná muset být v botě nebo v sádře s berlemi.
 7. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 7

  7 Zdržte se cvičení, které má dopad na vaše nohy, po dobu 6-8 týdnů. Vyléčení zlomeniny napětí nohy není v žádném případě rychlý proces. Čím déle však můžete zůstat mimo chodidla, tím rychleji se zlomenina zahojí. Nemyslete ani na běh, hraní míčů nebo cvičení, dokud se úplně nezhojí.
  • V závislosti na jejich závažnosti se některé stresové zlomeniny hojí déle než jiné. Řiďte se radami svého lékaře ohledně toho, kdy můžete bezpečně začít znovu cvičit, aniž byste zlomeninu znovu obnovili a oddálili proces hojení.
 8. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 9

  8 Soustřeďte se na cvičení jiných částí těla, zatímco se vaše noha hojí. Možná se nebudete muset úplně vzdát cvičení, dokud se vaše zlomenina hojí. Poraďte se svým lékařem nebo fyzickým terapeutem o cvičeních s malým dopadem (např. Plavání) nebo silovém tréninku, který se zaměřuje na horní část těla.
 9. Obrázek s názvem Léčba zlomeniny stresu nohou Krok 8

  9 Následně se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že se zlomenina zahojila. Budete muset naplánovat alespoň 1 následnou návštěvu u svého lékaře. Než se vrátíte k běžné cvičební rutině, možná budou chtít ještě jednou rentgenovat vaši nohu, aby potvrdili, že se plně uzdravila.
  • Rentgenové snímky pořízené později v procesu hojení mohou někdy odhalit zlomeniny, které nebyly viditelné bezprostředně po zranění. Je to proto, že se na kosti během hojení vytvoří mozol, který v místě zlomeniny vytvoří zesílenou oblast.
  reklama

Část 2 ze 2: Prevence zlomenin stresu

 1. Obrázek s názvem 1292669 11

  1 Posuďte své riziko vzniku stresových zlomenin. Někteří lidé mají větší pravděpodobnost než ostatní stresové zlomeniny v důsledku zaměstnání, životního stylu nebo zdravotních faktorů. Zvláště vysoké riziko představují lidé, kteří na nohou trpí opakovaným stresem, jako jsou běžci, tanečníci nebo sportovci. Lidé se zdravotním stavem, který snižuje hustotu kostí, jako je osteoporóza nebo nedostatek vitaminu D, jsou také ohroženi.
  • Pokud jste již měli stresovou zlomeninu, máte větší riziko vzniku další.
  • U žen je větší pravděpodobnost vzniku stresových zlomenin než u mužů, zvláště pokud se u nich vyskytnou abnormální nebo nepravidelné menstruace.
  • Hustotu kostí může ovlivnit dlouhodobé užívání některých léků, včetně glukokortikoidů (druh steroidů), mnoha hormonálních léků a některých léků na rakovinu. Zeptejte se svého lékaře, pokud vás některý z vašich současných léků ohrožuje.
 2. Obrázek s názvem 1292669 12

  2 Při cvičení buďte opatrní. Stresové zlomeniny jsou běžným jevem u lidí s intenzivním cvičením. Lékaři proto doporučují nikdy nezvyšovat intenzitu tréninku o více než 10% týdně. Proveďte tato opatření, abyste minimalizovali riziko stresových zlomenin:
  • Před cvičením se zahřejte a pořádně protáhněte.
  • Dělejte si časté přestávky, aby si vaše tělo a kosti odpočinuly. Pokud se během cvičení cítíte nepříjemně nebo vás bolí, okamžitě přestaňte.
  • Abyste předešli stresovým zlomeninám, používejte dobré a udržované cvičební pomůcky. Zlomeniny napětí mohou nastat, když vás vaše vybavení donutí přijmout nevhodnou techniku.
  • Začleňte silový trénink do své rutiny pro budování kostní hmoty a posílení svalů na chodidlech a kotníky .
 3. 3 Poraďte se svým lékařem o úpravě stravy. Nedostatky ve stravě mohou způsobit, že vaše kosti jsou slabší a náchylnější ke stresovým zlomeninám. Domluvte si schůzku se svým lékařem nebo registrovaným dietologem, aby vám poradil ohledně změny jídelníčku nebo začlenění doplňků stravy.
  • Strava bohatá na vápník a vitamín D může pomoci zlepšit hustotu kostí a předcházet stresovým zlomeninám.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak se mohu starat o stresovou zlomeninu nohy? Neal Blitz, DPM, FACFAS
  Podiatrist certifikovaný pod dohledem Dr. Neal Blitz je podiatr a chirurg Foot & Ankle, který provozuje soukromé ordinace v New Yorku a v Beverly Hills v Kalifornii. Dr. Blitz je „The Bunion King“ a je tvůrcem procedury Bunionplasty Procedure (plastická chirurgie pro bunions), která přinesla revoluci v chirurgii bunionu. Má více než 17 let podiatrických zkušeností a specializuje se na minimálně invazivní chirurgii nohou a kotníků. Dr. Blitz získal DPM z New York College of Podiatric Medicine, poté absolvoval pobyt zaměřený na elektivní a rekonstrukční chirurgii nohou a kotníků ve švédském zdravotním středisku a získal ocenění AO Trauma v Drážďanech v Německu zaměřené na traumata a rekonstrukční techniky. Je certifikován v oboru chirurgie nohou a rekonstrukční chirurgie zadních a kotníků a je také diplomatem Americké rady chirurgie nohou a kotníků a členem American College of Foot & Ankle Surgeons (FACFAS). Neal Blitz, DPM, FACFAS Expertní odpověď pediatra na certifikaci rady Opravdu musíte omezit svou aktivitu na maximum. Dodržujte protokol RICE, což znamená odpočinek, led, komprese a nadmořská výška. V závislosti na tom, kde je zranění, můžete být schopni imobilizovat oblast jednoduše tím, že odpočíváte a nosíte boty se silnou podrážkou, nebo budete muset nosit sádru a používat berle, zatímco se uzdravuje.
 • Otázka Musím celý den nosit svou zlomeninu, abych si ošetřil zlomeninu stresu ze nohy? Moje podiatrička řekla, že mi chtěla sundat botu, jen když jsem spal, sprchoval se nebo řídil. Ale pro jistotu byste se měli zeptat svého lékaře.
 • Otázka Způsobila vám zlomenina stresu bolest při běhu, chůzi nebo skákání na trampolíně? Na začátku to nemusí bolet, ale bolest se bude zhoršovat, čím déle činnost provádíte.
 • Otázka Co je stresová zlomenina? Stresová zlomenina je zlomenina kosti v důsledku tlaku na tuto kost nebo sval nad ní. Kost/ sval má nadměrný tlak (kvůli těsným botám, ponožkám nebo chůzi/ běhu) až do bodu, kdy nemůže tlak zvládnout a poddá se, nebo se zlomí.
 • Otázka Co mám dělat, pokud se jedná o opakující se bolest z předchozí stresové zlomeniny? Pravděpodobně byste měl promluvit se svým lékařem. Je to buď jen bolest a bolest ze zranění, ale může to být také další stresová zlomenina.
 • Otázka Co se stane, když cast zůstane ponechán pouze čtyři týdny? V závislosti na pacientovi se nemusí léčit správně. Neodstraňujte svůj sáček brzy bez konzultace s lékařem.
 • Otázka Existuje nějaká alternativa k odlitku pro zlomeninu nohy? Mady Park Existuje jeden, o kterém vím, že se mu říká 'vačka'. Je to však velmi podobné obsazení. Je to bota, která by mohla vypadat buď jako lyžařská bota, nebo jako bota s pásky na suchý zip, a dělá to samé, co cast. Mohou být odstraněny, ale to může zpomalit proces hojení, takže si určitě chcete promluvit se svým lékařem a zjistit, jaká je nejlepší volba pro vaši situaci. Pokud si pořídíte vačkovou botu, ta lyžařská bude stabilnější.
 • Otázka Pokud 15 minut leduji nohu, mám také použít teplo ihned po námraze? Použil bych led podle pokynů a úplně se vzdal tepla. Pokud chcete použít teplo, počkejte asi hodinu, než to uděláte, poté, co dokončíte namrzání nohy.
 • Otázka Bolí mě v horní části prstů a mám oteklou nohu. Mohu mít stresovou zlomeninu? Ano, můžete mít stresovou zlomeninu nebo dokonce natržený sval nebo natržený/podvrtnutý vaz. Nejlepší je, aby to prohlédl lékař, aby to věděl jistě.
 • Otázka Jak velkou aktivitu mohu dělat, když mám na zlomené noze botu? Měli byste se zeptat svého ortopeda nebo lékaře primární péče, jak dlouho musíte čekat, než budete moci provádět dlouhodobé nošení/aktivitu s botou.

Populární Problémy

Jak zvládnout umění líbání. Ach, polibek. I ti špatní jsou dobří. Tajemství velkého polibku jsou tím nejúžasnějším druhem tajemství. Být mistrem polibků na nejvyšší úrovni? Bude to chtít trochu cviku. Naštěstí je to zábavné cvičení. Udělat...Jak ošoupat nové boty. Pokud milujete zoufalý pohled, pravděpodobně už máte pár dokonale zoufalých džín. Možná máte dokonce dobře nošenou koženou bundu, ale nošení zbrusu nových bot může vzhled zničit. Naštěstí, zda ...

Daniil Medvedev projížděl ve čtvrtek ve třetím kole 2021 National Bank Open kolem Jamese Duckwortha 6: 2, 6: 4.Jak opravit bolest kolena. Bolesti kolen jsou běžnou stížností mezi Američany a postihují všechny věkové kategorie, ale často z různých důvodů. U mladších lidí je bolest kolena obvykle důsledkem poranění, jako je podvrtnutí vazu, zánět šlach nebo přetržení ...Pohled na 5 nejstarších mužských hráčů, kteří získali titul ve dvouhře na US Open. Seznam obsahuje dva aktivní hráče a jednoho, který zvedl titul v amatérské i otevřené éře.