Jak zacházet s menší bolestí nohou

Bolest nohou je běžným problémem sportovců i nesportovců. Drobnou nebo mírnou bolest nohou vyvolává řada příčin-nejčastěji svalové napětí, podvrtnutí vazů, „kůň koně“ z tupého traumatu a křeče v nohou z dehydratace nebo nadměrné námahy. Tyto příčiny lze obvykle snadno léčit domácí péčí. Na druhé straně menší bolest nohou může být počátečním znakem vážného onemocnění, jako je cukrovka, krevní sraženiny nebo problémy s dolní části zad, takže vědět, kdy kontaktovat zdravotníka, je důležité.Část 1 ze 3: Používání metod domácí péče

 1. 1 Odpočiňte si na noze. Pokud cítíte menší bolest nohou při sportu, cvičení v posilovně nebo obecně aktivně, udělejte si přestávku a odpočívejte alespoň několik hodin. Většina případů menší bolesti nohou je svalové napětí nebo křeče v důsledku nadměrné námahy, takže odpočinek je po většinu času dobrým prostředkem. Pokud bolest rychle odezní, vraťte se ke své aktivitě. Pokud ne, vyzkoušejte některé z rad v následujících krocích.
  • Ačkoli nějaké křeče v nohou amírné svalové napětímůže vyřešit během několika hodin, možná budete muset několik dní odpočívat, než se znovu pustíte do sportovních aktivit.
  • Odpočinek na lůžku a úplná neaktivita nejsou v dnešní době považovány za užitečné u většiny poranění pohybového aparátu, proto se doporučuje lehká chůze a pohyb při domácích pracích.
 2. 2 Věnujte čas zvedání nohy. Zatímco odpočíváte na noze, zkuste ji zvednout, abyste zabránili otokům. Většina poranění svalů, vazů a kostí nohy zahrnuje zánět, který se shromažďuje (shromažďuje) v bérci a způsobuje větší nepohodlí a problémy s chůzí. Zvedněte proto bolestivou nohu podnožkou, když sedíte, nebo použijte další polštáře, když ležíte na gauči nebo v posteli.
  • Zvednutím nohy se ruší účinky gravitace a brání se hromadění tekutiny podobné vodě ve spodní části chodidla a chodidla.
  • Ideální je zvednout zraněnou nohu nad úroveň srdce, i když vsedě je to zjevně obtížné. Ležet na zádech se zvednutou nohou je pravděpodobně nejjednodušší a nejpohodlnější pozice.
 3. 3 Protáhněte svaly nohou. Vzhledem k tomu, že většina drobných poranění nohou zahrnuje namáhané nebo napnuté svaly, udělejte si čas na protažení nohou poté, co jste si je na krátkou dobu odpočinuli. Protahování prodlužuje svalová vlákna, zvyšuje flexibilitu a podporuje lepší oběh, to vše může zmírnit menší bolesti nebo nepohodlí. Přesné určení, odkud pochází bolest nohou, vám pomůže vybrat nejefektivnější úsek. Všechny úseky by měly být drženy po dobu 30 sekund a opakovány třikrát až pětkrát denně, dokud bolest nezmizí.
  • Pokud vaše bolest pochází z vašeho ochromujícího svalu (přímo pod hýžděmi), pak je dobré se ohnout v pase a pokusit se dotknout prstů na nohou.
  • Pokud vás bolí stehna (svaly čtyřhlavého svalu), ohněte koleno a rukou vytáhněte nohu nahoru, aby se pata přiblížila k vašemu zadku.
  • Pokud vás bolí lýtkový sval, opřete se o zeď s chodidly položenými na podlaze. Odsuňte nohy od zdi (asi 3 stopy), dokud neucítíte příjemné protažení lýtek.
 4. 4 Pokud cítíte mírné zranění se zánětem, naneste led. Pokud se zdá zřejmé, že vaše bolest nohou souvisí s lehkým zraněním při sportu nebo cvičení v posilovně, pak je použití nějaké studené terapie účinným způsobem, jak snížit zánět a bolest. Naneste led nebo něco studeného na místo, kde si myslíte, že bolest přichází, až 15 minut v kuse, tři až pět denně prvních několik dní. Led zmenšuje povrchové cévy a brání bobtnání.
  • Ideální je drcený led nebo kostky ledu, ale dobře poslouží i mražené gelové obaly nebo sáčky mražené zeleniny. Ať už použijete cokoli, vždy to zabalte do tenké látky, aby nedošlo k kousnutí mrazem na kůži.
  • Jakmile si na nohu nanesete led, vezměte si natahovací obvaz Tensor nebo Ace a pevně jej omotejte kolem oblasti - ale nepřerušujte krevní oběh a necitte nohu. Udrží led na místě a komprese dále sníží otok.
 5. 5 Pokud pocítíte křeče v nohou, namočte se do teplé lázně. Pokud nedokážete přesně určit, proč nebo kdy vás začala bolet noha, a bolest se cítí křečovitější, bolestivější a/nebo neklidnější, udělejte si teplou koupel. Vlhké teplo koupele otevře cévy, podpoří lepší cirkulaci a dodá vašim nohám více kyslíku a živin, což je ideální pro unavené nebo přepracované svaly, šlachy a vazy.
  • Teplo horké lázně také snižuje svalové křeče, zmírňuje chronické bolesti a může zlepšit flexibilitu.
  • Přidání soli Epsom do teplé koupele může být ještě účinnější, protože sůl bohatá na hořčík může rychle uklidnit napjaté svaly. Několik šálků soli do koupelové vody by mělo stačit.
  • Pamatujte však, že teplé koupele se nedoporučují pro akutní (náhlá) poranění, která zahrnují mnoho zánětů.
 6. 6 Vypij trochu vody. Svalové křeče jsou kromě nadměrné námahy a vypětí způsobeny také dehydratací-buď nepít dostatek vody, nebo se v horkém dni příliš potit. Pokud tedy v teplém dni zaznamenáte svalové křeče spolu se středně těžkou až těžkou žízní, sucho v ústech / rtech, mírnou bolest hlavy a celkový nedostatek energie, pravděpodobně budete potřebovat trochu vody. Mějte však na paměti, že křeče z dehydratace obvykle postihují obě nohy současně.
  • Zaměřte se alespoň na 8 sklenic vyčištěné vody každý den-více, pokud jste opravdu aktivní nebo je venku horko a vlhko.
  • Nedostatek vody není jediným spouštěčem svalových křečí. Pocením se z vašeho těla odstraní také minerální soli (draslík, sodík, hořčík), které se svaly potřebují normálně stáhnout a uvolnit.
  • Chcete -li znovu získat elektrolyty, pijte čerstvé ovocné a/nebo zeleninové šťávy, jako jsou pomeranče, limonády, rajčata nebo okurky.
 7. 7 Zvažte užívání léků bez předpisu (OTC). Pokud se nezdá, že by některý z výše uvedených domácích prostředků zmírnil vaši menší bolest nohou, zvažte užívání některých OTC léků, například léků proti bolesti nebo protizánětlivých léků. Acetaminophen (Tylenol) je účinný pro celkovou kontrolu bolesti, zatímco ibuprofen (Advil) také snižuje zánět, ale oba jsou relativně bezpečné pro krátkodobé zmírnění nepohodlí nohou, pokud si přečtete pokyny a vezmete si vhodné dávky.
  • U většiny nezávažných příčin menší bolesti nohou (napětí, podvrtnutí, pohmožděniny, křeče) by léky neměly být potřeba déle než několik dní.
  • Pokud jsou OTC léky jediným domácím prostředkem, díky kterému se vaše noha cítí lépe, měli byste si naplánovat schůzku se svým lékařem, aby vám ji prohlédla. Může to být vážnější, než si myslíte.
  reklama

Část 2 ze 3: Vědět, kdy vyhledat pomoc

 1. 1 Dávejte si pozor na ostrou střelnou bolest. Ostrá bolest při střelbě často nepředstavuje problém ve vaší noze, ale spíše problém v dolní části zad nebo kyčle. Záchvaty bolesti, které sestřelují zadní část vaší nohy, se nazývají ischias a obvykle jsou způsobeny vybouleným nebo herniovaným kotoučem mezi vašimi páteřními kostmi.
  • Chcete-li vyloučit problém se zády, navštivte svého lékaře nebo chiropraktika na fyzické vyšetření a rentgenové vyšetření páteře.
  • Bolest při střelbě nohou může být také způsobena artritickými a/nebo mírně vadnými kyčelními nebo páteřními klouby.
  • Ostrá, střelná nebo „elektrická“ bolest představuje podráždění nervů, zatímco bolestivá bolest a bolest obvykle indikuje bolest svalů.
 2. 2 Buďte znepokojeni, pokud máte cukrovku. Problémy s nohou a nohou jsou u diabetiků běžné, protože vysoké hladiny cukru (glukózy) v krvi jsou toxické a dráždí malé cévy a nervová zakončení. Pokud je vaše dolní část nohy nebo chodidla bolestivá a necitlivá (snížené pocity), pak možná nebudete kontrolovat hladinu cukru v krvi tak, jak byste měli.
  • Navštivte svého lékaře a nechte si změřit hladinu glukózy v krvi jednoduchým krevním testem. Bolest nohou je často časným znakem lidí, kteří nemají diagnostikovanou cukrovku.
  • Nadváha a nadměrné pití alkoholu jsou dva hlavní rizikové faktory diabetu.
  • U lidí s diabetem se obvykle objevují příznaky a bolest v obou nohách a stav se pomalu zhoršuje v závislosti na tom, jak dobře je stav zvládnut.
 3. 3 Hledejte známky infekce. Infekce v noze po bodných ranách nebo pořezání / odřeniny nejsou neobvyklé a často začínají menší bolestí, než se stupňují a zhoršují. Mezi další příznaky, které je třeba dávat pozor, patří otok a zarudnutí, černé a modré pruhy, mírná až střední horečka, nevolnost, rychle rostoucí bolest a velké potíže s chůzí.
  • Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud si všimnete některého z těchto příznaků. Pokud je váš lékař rezervován nebo není k dispozici, přejděte k ošetření na ambulanci nebo na pohotovostní oddělení nemocnice.
  • Šlápnutí na ostré předměty, sportovní poranění, traumata nohou, řezné rázy z pedikúry a těžké puchýře ze špatně padnoucích bot se mohou vyvinout v bakteriální infekce, které rychle postihnou většinu nohy.
  • Kousnutí hmyzu, pavouka a hada může také způsobit bolest nohou a napodobit příznaky infekcí. Mohou také potřebovat lékařskou pomoc.
 4. 4 Uvědomte si rychlý otok a změnu barvy. Jednou z nebezpečnějších příčin mírné bolesti nohou (alespoň zpočátku) je krevní sraženina, která uvízne v žíle nebo tepně uvnitř nohy. Krevní sraženiny (také nazývaná hluboká žilní trombóza) začíná jako menší bolest a otok v dolní části nohy, ale rychle se stupňuje. Silná bolest, otok a změna barvy se rychle vyvíjí během několika minut až hodin a vyžaduje lékařskou pomoc.
  • Váš lékař vám dá nějaké léky na ředění krve nebo léky proti srážení, ale v některých případech může také sraženinu operovat a odstranit chirurgicky.
  • Kouření, dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek a nečinnost jsou hlavními rizikovými faktory pro vznik krevních sraženin.
 5. 5 Všimněte si sníženého rozsahu pohybu a zvuků mletí. Další častou příčinou mírné až střední bolesti nohou je artritida kotníků, kolen nebo kyčlí. Artritida způsobená opotřebením (nazývaná osteoartróza) se vyvíjí postupně a zahrnuje bolestivou bolest, která je horší s aktivitou, snížený rozsah pohybu v postiženém kloubu, celkovou ztuhlost a zvuky broušení nebo cvakání s pohybem.
  • Váš lékař nebo chiropraktik může provést rentgenové záření, aby zjistil, zda máte osteoartrózu nohou (nohou). Kostní ostruhy a eroze kloubů jsou charakteristickými znaky rentgenového záření.
  • Osteoartróza je častější u starších lidí (zejména u lidí s nadváhou) a může postihnout klouby jedné nebo obou nohou.
  reklama

Část 3 ze 3: Profesionální ošetření

 1. 1 Navštivte svého rodinného lékaře. Pokud domácí opravné prostředky nepomáhají nebo zmírňují menší bolesti nohou, domluvte si schůzku se svým lékařem na vyšetření a potenciálních krevních testech. Váš lékař provede rentgen, pokud si myslí, že problém je způsoben kostmi nebo klouby nohou. Mezi problémy s kostmi mohou patřit zlomeniny vlasů (stres), infekce, nádory nebo osteoporóza (křehké kosti). Kloubní problémy mohou zahrnovat artritidu, infekci nebo dislokace.
  • Váš lékař vám předepíše antibiotika na jakékoli infekce, silnější léky, pokud máte potíže se zvládáním artritidy nebo svalových relaxancií pro silné křeče.
  • Lékař vám může předepsat lék (nebo upravit dávkování), pokud je příčinou bolesti nohou chronický diabetes.
 2. 2 Domluvte si schůzku s chiropraktikem. Chiropraktici jsou specialisté na pohybový aparát, kteří se zaměřují na zdraví páteře, ale také periferních kloubů a svalů paží a nohou. Chiropraktici mohou upravit nebo vyrovnat všechny klouby dolní části zad, kyčle nebo nohy, které mohou způsobovat váš problém nebo k němu přispívat. Mohou také doporučit konkrétní cvičení a protahování, aby zmírnili vaše nepohodlí.
  • Chiropraktik může vyloučit, pokud vám problém s páteřním kotoučem nebo kloubem způsobí problémy v noze. Úpravy páteře mohou být účinné při úlevě od ischiasu a někdy mohou snížit potřebu chirurgického zákroku.
  • Chiropraktické úpravy často způsobují cvakání nebo praskání, které nepoškozuje kosti ani klouby.
 3. 3 Zkuste masážního terapeuta. Vzhledem k tomu, že většina menších bolestí nohou je způsobena svalovým napětím, napětím nebo nadměrným používáním, má smysl navštívit odborníka na svaly, jako je profesionální masážní terapeut. Masážní terapie je prospěšná pro snížení bolesti a napětí svalů, zlepšení oběhu a snížení stresu.
  • Začněte 30minutovou masáží a požádejte terapeuta, aby se soustředil hlavně na vaši nohu, i když nějaká práce na hýždích a kříži může být také dobrý nápad.
  • Existují různé styly a tlaky masáže. Masáž hlubokých tkání je často účinná pro svalové napětí a napětí, ale můžete upřednostňovat jemnější formu, jako je švédská technika.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Co mám dělat, když mám rostoucí bolesti? Rostoucí bolesti nejsou ve skutečnosti skutečné. Jednoduše pěstování není důvod, proč byste měli bolest. Poraďte se se svým lékařem.
 • Otázka Jak mohu zajistit, aby bolest nohou rychle odezněla? Protože musím do školy a chci, aby mě nebolela noha. Vezměte ibuprofen, odpočiňte si a dejte led. Pokud vaše bolest přetrvává, navštivte lékaře.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pro podvrtnutí a natažení svalů si pamatujte zkratku RICE pro domácí léčbu: odpočinek, led, komprese a elevace.
 • Berle nebo hůl mohou být užitečné nebo nutné v prvních dnech po poranění nohy o podporu a o pomoc při tlaku při chůzi.
 • Vyhněte se neustálému překračování nohou nebo kotníků, protože to může časem vést k menší bolesti nohou.

reklama

Varování

 • Výše uvedené kroky jsou jednoduše způsoby, jak se postarat o mírnou až střední bolest nohou doma, ale neměly by být náhradou za profesionální lékařské ošetření. V případě vážných zranění / bolestí vyhledejte lékaře.

Populární Problémy

Jak zabalit na vysokou školu. Odchod poprvé na vysokou školu je vzrušující. Ale vědět, co si zabalit, může být skličující. Spíše než aby vás to dostalo dolů, zjednodušte to a soustřeďte se na základy, abyste zajistili, že jen to, co opravdu potřebujete ...

Roger Federer nedávno přijal na Twitter, aby se se svými fanoušky podělil o novou reklamu Swiss Tourism, ve které nebude nikdo jiný než Robert de Niro.Dnes večer je premiéra filmu American Idol v roce 2019. Podívejte se, jak sledovat 17 epizod seriálu online prostřednictvím živého přenosu.

Existuje mnoho způsobů, jak v neděli sledovat přímý přenos Super Bowl LV mezi Chiefs a Bucs. Zde je návod, jak to můžete udělat prostřednictvím Amazon Prime.Jak stylizovat leopardové boty. Boty s leopardím potiskem se rychle stávají nezbytností každého šatníku, a to z dobrého důvodu. Jsou trendy, elegantní, módní a krásné. Jsou také velmi univerzální a snadno se s nimi pracuje. V ...