Jak ošetřit podvrtnutý krk

Pokud vás při pohybu bolí krk nebo je tak tuhý, že jím stěží pohnete, můžete mít podvrtnutý krk. Automobilové nehody, sportovní zranění a horské dráhy jsou běžnými příčinami podvrtnutí krku, ale můžete také přetížit svaly a vazy při cvičení nebo různých aktivitách. Pokud máte podezření, že jste si vymkli krk, je důležité v první řadě navštívit lékaře, abyste vyloučili vážnější stavy. Pokud se jedná o jednoduché vyvrtnutí, použijte domácí prostředky k léčbě bolesti a zvládání zánětu po dobu následujících 4 až 6 týdnů. Můžete také provádět cviky na protažení krku, aby se krk rychleji uzdravil.

Metoda 1 ze 2: Zmírnění bolesti krku

 1. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 1

  1 Navštivte lékaře, abyste vyloučili další podmínky. Pokud máte podezření, že jste si vyvrtli krk, jděte k lékaři, aby vám to zkontroloval a stanovil diagnózu. Mnoho dalších stavů může způsobit bolest v krku a některé z nich mohou být život ohrožující, takže je rozumné chybovat na straně bezpečnosti a nechat si to zkontrolovat hned, jak to bude možné.
  • Bolest krku spolu s horečkou a bolestí hlavy mohou být známkou bakteriální meningitidy.
  • Pokud cítíte bolest a mravenčení, které vám jde dolů po jedné ruce a do ruky, lékař může zjistit, že máte herniovaný cervikální disk.
  • Pokud můžete po zranění rozšířit krk mnohem dále, než je obvyklé, může lékař provést rentgenové vyšetření, aby zkontroloval zlomeninu nebo natržené vazy.


 2. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 2

  2 Během prvních 24 až 48 hodin přiložte studený obklad po dobu 20 minut. Použijte ledový pytlík, sáček mražené zeleniny nebo polštář na krk pro studenou terapii, abyste si krk po dobu 20 minut naráz zamrazili. Počkejte alespoň 40 minut, než jej znovu nalijete. Léčba chladem pomáhá snižovat zánět tím, že snižuje průtok krve do oblasti, takže je důležité zmrazit krk do 24 hodin od jeho namáhání.
  • Nedávejte si led přímo na kůži - zabalte balíček ledu do ručníku a poté jej přiložte.
 3. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 3

  3 Pro zmírnění ztuhlosti použijte tepelnou terapii po prvních 48 hodinách. Přiklopte ohřívací podložku, nahřátý ručník nebo horký obklad kolem krku asi na 20 minut najednou. Mezi tepelnými aplikacemi počkejte alespoň 40 minut. Pokud nemáte obklad, můžete si také dát horkou koupel nebo sprchu po namrzání krku.
  • Nevystavujte teplo čerstvému ​​zranění! První dva dny používejte terapii chladem, poté začněte používat terapii teplem.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 4

  4 Vezměte si volně prodejné léky proti bolesti, abyste zvládli mírnou nebo středně silnou bolest. Pokud je bolest z podvrtnutého krku mírná až střední, zvažte užívání acetaminofenu (Tylenol), ibuprofenu (Advil), naproxenu (Aleve) nebo aspirinu, abyste získali úlevu. Pokud je vaše bolest tak extrémní, že volně prodejné léky nepomáhají, zeptejte se svého lékaře na recept.
  • Neužívejte více tablet nebo kapslí, než doporučuje štítek.
  • Neužívejte ibuprofen, pokud máte žaludeční vředy, cirhózu jater nebo onemocnění ledvin.
  • Naproxen může snížit účinnost antacid nebo léků na krevní tlak, takže se vyhněte jejich současnému užívání.
  • Nemíchejte různé druhy volně prodejných léků proti bolesti; vezměte jeden konkrétní druh a držte se ho (tj. vezměte buď ibuprofen nebo acetaminofen, ne obojí).
 5. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 5

  5 O nošení nákrčníku se poraďte se svým lékařem. Se souhlasem svého lékaře noste krční límec, abyste znehybnili krk a odnesli část své váhy ze svalů krku. Můžete to udělat, když sedíte v práci, jíte nebo jen relaxujete. Vyhněte se nošení krčního límce déle než 3 až 4 hodiny, protože by to mohlo oslabit svaly na krku.
  • Vždy nejprve prodiskutujte nošení krčního límce se svým lékařem, protože v závislosti na vašem konkrétním stavu a závažnosti zátěže jim to může připadat zbytečné nebo vám mohou poradit.
  • Pokud nenosíte krční límec, udělejte vše pro to, aby byl krk co nejvíce v klidu. Kromě toho se vyhněte náhlým pohybům, protože by mohly vyvolat vaši bolest.
 6. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 6

  6 Spěte na peří nebo přizpůsobivém polštáři, abyste si přes noc podepřeli krk. Použijte polštář z peří nebo paměťové pěny, který se přizpůsobí přirozenému vyrovnání vašeho krku a hlavy. Pokud je to možné, pořiďte si krční polštář speciálně vyrobený pro podporu krku. Pokud spíte na boku, ujistěte se, že je váš polštář pod krkem výše než vaše lebka, abyste měli páteř a krk co nejvíce vyrovnané.
  • Pokud spíte na boku, zkuste zastrčit malou roládu do spodní strany povlečení na polštář, aby vám podepřela krk.
  • Vyhněte se používání příliš vysokého nebo příliš tuhého polštáře, protože to může způsobit, že váš krk zůstane ohnutý přes noc, což zhorší bolest a ztuhlost.
  • Vyhněte se spaní na břiše, protože je to těžké pro vaši páteř a tlačí váš krk do ohnuté polohy.

  Spropitné: Vezměte 200-400 mg doplňku citronanu hořečnatého před spaním, abyste podpořili svalovou relaxaci a lepší spánek. To vám může pomoci rychleji se zotavit z podvrtnutí krku.

 7. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 7

  7 Na několik dní až týden se vyhněte aktivitám, které váš krk mimořádně zatěžují. Uvolněte se na pár dní až týden a nedělejte nic, co vyžaduje nadměrné používání krčních svalů. Pokud jde o podvrtnutí a bolest, někdy vaše svaly a šlachy potřebují čas, aby se samy uzdravily.
  • Pokud například rádi tancujete, udělejte si pár dní volna a dávejte pozor, abyste se po návratu z odpočinkových dnů příliš neotočili krkem.
  • Běh a běhání vyžaduje použití krčních svalů k podpoře hlavy, takže na pár dní vynechejte rutinu, abyste se vyhnuli dalšímu tlaku na krk.
  reklama

Metoda 2 ze 2: Provádění protahování krku

 1. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 8

  1 Masírujte si krk uvolnit těsnost. Prsty jemně promněte krk. Začněte pod ušima a pomalu postupujte dolů a kolem. Pokračujte v masírování pokožky po dobu 3-5 minut. Masáž opakujte 5-6krát denně, abyste se cítili lépe.
  • Pokud chcete, naneste si na pokožku masážní olej, aby bylo snazší klouzat prsty po pokožce.
  • Zvláštní pozornost věnujte uzlům a zauzlením na krku.
 2. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 9

  2 Krčením krku nahoru, dolů a ze strany na stranu svaly jemně protáhněte. Nakloňte hlavu na stranu (jako by se dotkla ucha ramenem) a pomalu otáčejte hlavou dopředu, dokud brada nedosáhne dolů k hrudníku. Poté pomalu otočte hlavu na pravou stranu (aby se vaše ucho natahovalo k pravému rameni) a vraťte se nahoru. Proveďte tento pohyb v opačném směru a proveďte 1 opakování. Proveďte 3 nebo 4 opakování až 5krát denně, abyste se pořádně protáhli.
  • Pokud pociťujete ztuhlost, provedení jemného protažení krku několikrát denně vám pomůže uvolnit svaly a zkrátit dobu rekonvalescence.
  • Pokud vůbec pocítíte extrémní bolest z pohybu krku, přestaňte se snažit protáhnout svaly krku a co nejdříve navštivte lékaře.

  Spropitné: Dělejte to, co vám připadá správné, a přestaňte, pokud vás něco cítí bolestně nebo nepříjemně.

 3. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 10

  3 Protáhněte záda a boky krku jemným krkem. Dívejte se přímo před sebe a poté zastrčte bradu směrem k hrdlu a pomalu klouzejte hlavou dozadu. Hlavu držte rovně a směřujte dopředu. Představte si ten pohyb jako opak vystrčení hlavy a brady dopředu. V této poloze vydržte 5 sekund, než se vrátíte do výchozí polohy. Můžete to udělat 5krát denně.
  • Měli byste cítit natažení v zadní části krku (poblíž spodní části lebky) a šikmo po stranách krku.
 4. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 11

  4 Otáčením krku protáhněte svaly po stranách krku. Seďte nebo stojte vzpřímeně s úrovní brady a hlavou směrem dopředu. Poté pomalu otočte hlavu doprava tak daleko, jak můžete, držte úsek 15 až 30 sekund. Vraťte hlavu do výchozí polohy, než po dobu 15 až 30 sekund otočte hlavu co nejvíce doleva. Protáhněte každou stranu 2 až 4krát denně.
  • Měli byste cítit tento úsek ve sternocleidomastoidním svalu, který vám běží zpoza ucha až dolů do klíční kosti.
  • Při otáčení doleva nebo doprava nenechte bradu spadnout nebo vyčnívat.
 5. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 12

  5 Udělejte pózu z uttanasana jógy, která vám pomůže zmírnit bolesti krku. Postavte se nohama na šířku ramen. Mírně pokrčte kolena a poté sklopte dopředu v pase v předklonu. Jemně zatřeste krkem, aby se uvolnil, a dekomprimujte krk a páteř. Po několika nádechech se pomalu vraťte zpět do stoje.
  • Jedná se o pasivní protažení, které by vám mělo pomoci získat úlevu, aniž byste namáhali svaly.
 6. Obrázek s názvem Ošetřete podvrtnutý krk Krok 13

  6 Ohybem dopředu uvolněte zadní část krku. Začněte tím, že sedíte na pevném křesle nebo stojíte vzpřímeně s rameny dolů a zády. Pomalu ohněte hlavu dopředu, abyste dosáhli brady k hrudníku. Jděte tak daleko, jak můžete, a držte tuto pozici po dobu 15 až 30 sekund, než vrátíte hlavu do výchozí polohy. Udělejte to 2 až 4krát denně.
  • Ucítíte natažení v zadní části krku, trapézové svaly a až dolů k horním zádovým svalům kolem páteře.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Při provádění jakéhokoli protažení krku používejte pomalé, kontrolované pohyby.
 • Odpočiňte si od aktivit, které by mohly být nebezpečné kvůli omezené schopnosti otočit hlavu (jako je řízení nebo jízda na kole).
 • Vyhněte se návštěvě chiropraktika k léčbě silných bolestí nebo ztuhlosti krku - navštivte svého lékaře, abyste vyloučili jakékoli závažné stavy.
 • Pokud se váš krk nezačne cítit lépe poté, co vyzkoušíte tato konzervativní opatření, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče, aby získal správnou diagnózu vaší bolesti a získal léčbu, kterou potřebujete.

reklama

Varování

 • Pokud je váš krk ztuhlý nebo se vůbec nemůže hýbat, okamžitě navštivte lékaře a nepokoušejte se ho „zacvaknout“ zdarma - můžete způsobit více škody!
reklama

Populární Problémy

Jak se setkat s dívkami při návštěvě školy pro všechny chlapce. Když většinu dne strávíte obklopeni jinými chlapci, může být setkání s dívkami docela výzva. Abyste dosáhli co největšího úspěchu, musíte myslet mimo krabici a dostat se pryč od svého ...

Státy Oregon a Iowa se v sobotu setkají ve Fiesta Bowl. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry, pokud nemáte kabel.

HBO nyní přináší na streamovací službu v dubnu spoustu nových filmů, dokumentů a televizních pořadů, včetně závěrečné sezóny Hry o trůny.

Možná jste slyšeli, že výprask u dětí vede k větší agresivitě a může dokonce vést k dalším problémům, jako je špatný akademický výkon a nízké sebevědomí. Https://psychcentral.com/blog/why-shouldnt-you-spank-your-kids -je-9-důvodů/...

Jednalo se o první Federerův zápas s hráčem top 10 za šest měsíců.