Jak odemknout kolena

Poranění kolen je docela bolestivé, ale bohužel velmi časté, zejména u sportovců a jedinců se slabými klouby. Roztržení menisku nebo uvolnění fragmentů v kloubu může způsobit „zablokované koleno“, které bolestivě omezuje pohyb kolenního kloubu. Pokud se kloub v koleni zasekne, může se také koleno fyzicky zablokovat. Pokud máte zranění kolena, měli byste se okamžitě objednat k lékaři, ale mezitím můžete také začít léčit zranění doma.

Část 1 ze 3: Ošetření kolena doma

 1. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 1

  1 Zastavte veškerou aktivitu a položte koleno. Pokud jste si poranili koleno během sportovní akce nebo jiné činnosti, okamžitě zastavte a odpočiňte si kolenní kloub. Pokud máte v koleni určitý rozsah pohybu, požádejte někoho, aby vám pomohl dojít na nejbližší bezpečné místo k sezení a co nejdelšímu odpočinku. Další pohyb může dále poškodit kolenní kloub.
  • Pokud nemáte koleno v pohybu, okamžitě navštivte lékaře nebo kontaktujte záchrannou službu, protože se může jednat o zlomeninu nebo vykloubení kolene, které vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.


 2. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 2

  2 Okamžitě zmrzněte koleno. Umístění ledu na koleno pomůže snížit bolest a účinky otoků. Nejlepší je nechat led 30 minut v kuse. Na zamčené koleno můžete dát led každé 3 nebo 4 hodiny po dobu 2-3 dnů po zranění.
  • Vyvarujte se působení tepla na zranění kolena, dokud vám lékař neřekne, že je to vhodné. Teplo může způsobit větší zánět oblasti a zvýšit otoky, což dále omezuje váš pohyb.
  • Pokud se bolest opakuje, máte artritidu nebo jste si předtím poranili koleno, střídejte led a teplo, abyste uvolnili svaly a klouby poté, co jakýkoli otok zmizel.
 3. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 3

  3 Zvedněte koleno nad srdce. Udržování vyvýšeného kolena také pomůže snížit otoky a omezit používání kolena. Můžete to udělat tak, že si položíte pár polštářů pod patu a koleno, když ležíte. Potřebujete -li se posadit nebo se tak cítit pohodlněji, mějte koleno stále vyvýšené před sebou opřením o nedalekou židli nebo stoličku.
  • Ujistěte se, že máte správně podepřená záda a krk, aby nedošlo ke zranění jiných oblastí vašeho těla.
 4. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 4

  4 Zabalit koleno pomocí elastického obvazu. Tím se stlačí kolenní kloub a pomůže se kontrolovat otok, který může způsobit bolest a nepohodlí. Elastické obvazy najdete ve většině obchodů s potravinami v sekci zdraví a wellness, nebo si je pořiďte v nejbližší lékárně. Pokud ji máte, můžete místo elastické bandáže použít neoprenovou „ortézu“ vyrobenou speciálně pro kolenní kloub.
  • Ujistěte se, že obvaz nezavinujete příliš pevně. Uvědomte si ztrátu oběhu a ujistěte se, že můžete pohodlně vložit prst mezi obvaz a koleno.
 5. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 5

  5 Užívejte NSAID k úlevě od bolesti a otoku. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako jsou Advil a Motrin, obecně známé jako Ibuprofen, a Aleve, také známé jako Naproxen, pomáhají snižovat otoky a zvládat bolest. Postupujte podle pokynů na obalu, abyste našli vhodné dávky. Tyto léky byste měli užívat pouze podle potřeby, protože mohou mít škodlivé vedlejší účinky, jako je riziko krvácení nebo tvorba vředů.
  • Než si vezmete jakýkoli lék, vždy si přečtěte a dodržujte pokyny uvedené na obalu.
 6. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 6

  6 Zeptejte se svého lékaře na alternativní formy léčby bolesti. Ošetření, jako je akupunktura, kortizonové záběry nebo elektroléčba, jsou u některých určitých pacientů velmi účinné při zmírnění bolesti. Mohou být nákladově efektivní a pomohou vám rychle se cítit nejlépe po zranění.
  • Pokud například bojujete s pokračujícím otokem způsobeným zraněním, může být elektroléčba dobrou volbou pro zvládání bolesti.
  • Akupunktura se obvykle používá ke zlepšení zvládání bolesti, zatímco se pacient stále účastní fyzické terapie a užívá orální léky proti bolesti.
  reklama

Část 2 ze 3: Návštěva lékaře

 1. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 7

  1 Zavolejte svého lékaře primární péče a požádejte o schůzku co nejdříve. Jakmile dojde ke zranění kolena, měli byste si domluvit schůzku se svým obvyklým lékařem, aby vám to zkontrolovali. Pokuste se dostat schůzku co nejdříve po zranění, protože čekání může způsobit další poškození kloubu.
  • Většina rodinných lékařů zaznamenala mnoho zranění kolene a bude vám schopna poskytnout lékařskou pomoc okamžitě, v závislosti na závažnosti poranění.
  • Váš lékař může potřebovat provést rentgen nebo MRI, aby správně vyhodnotil vaše zranění kolena.
  • Pokud nemáte lékaře primární péče, můžete navštívit zařízení pro neodkladnou péči nebo expresní péči.
  • Pokud v kterémkoli místě ztratíte pohyb v koleni a nemůžete se dostat k lékaři, jděte na pohotovost pro okamžitou lékařskou pomoc.
 2. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 8

  2 Naplánujte si návštěvu fyzioterapeuta, který vám pomůže znovu získat pohyb v koleni. Fyzikální terapeut vám bude moci poskytnout řadu úseků a aktivit k dokončení doma, které pomohou uzdravit vaše koleno. Po zranění vás normálně naučí, jak si nejprve udělat protahování, necháte je cvičit každý den doma a budete pravidelně navštěvovat své zlepšení.
  • V některých případech budete k doporučení fyzioterapeuta potřebovat doporučení nebo předpis lékaře.
  • Ujistěte se, že je fyzioterapeut krytý vaším pojištěním. I při doporučení lékaře budou pouze některé kanceláře fyzického terapeuta ve vaší oblasti považovány za „v síti“ a hrazeny vaším pojištěním.
 3. Obrázek s názvem Odemkněte kolena Krok 9

  3 Pokud máte vážné zranění, navštivte ortopedického chirurga. V závažných případech bude zamčené koleno vyžadovat chirurgický zákrok ke zmírnění bolesti a obnovení pohybu v kolenním kloubu. Pokud máte přetrvávající bolest, lékař vás doporučí navštívit chirurga, aby prodiskutoval další možnosti léčby. Operace kolene se běžně provádí neinvazivním způsobem a je pro pacienta velmi bezpečná.
  • Pokud jde o chirurgii, je užitečné získat více než jeden názor. Pokud si nejste jisti nebo zmatení po návštěvě lékaře doporučeného lékařem, požádejte o druhý názor jiného chirurga.
  • Mnoho běžných poranění kolen, jako jsou slzy vazů a menisku, se provádí artroskopicky. Artroskopická chirurgie je minimálně invazivní procedura, která využívá robotické paže ovládané chirurgem k práci s vysokou přesností v malých choulostivých oblastech.
  reklama

Část 3 ze 3: Prevence dalšího zranění

 1. 1 Odpočívej, když potřebuješ. Pokud se cítíte unavení, koleno vás bolí nebo pulzuje nebo vás bolí v oblasti nohou, udělejte si čas na odpočinek. Mnoho lidí uvádí pocit ztuhlosti nebo slabosti v kolenním kloubu i poté, co se zotavilo ze zranění. Posaďte se a na chvíli zvedněte nohu, pokud se cítíte přeplněni nebo vás bolí.
 2. 2 Udělejte si čas a vraťte se k intenzivním aktivitám. Aktivity jako běh, turistika, jízda na kole, jóga a většina týmových sportů jsou pro kolenní klouby náročné. K těmto aktivitám se propracujte tak, že se nejprve zaměříte na získání síly a pohybu.
  • Pokud vás například zajímá pěší turistika, můžete začít procházkou po okolí nahoru a dolů po malých stoupáních. Jakmile vám to bude vyhovovat, můžete začít stoupat po schodech, abyste získali sílu v kolenou. Časem se můžete propracovat k méně náročným stezkám, než se vydáte po mírných a poté obtížnějších stezkách.
 3. 3 Zůstaňte aktivní po celý rok cvičením s nízkým dopadem. Nepohyb kolenního kloubu může být někdy stejně škodlivý jako nadměrné používání. Pokuste se začlenit chůzi, plavání nebo protahování do své každodenní rutiny, abyste předešli stagnaci kloubu, která může způsobit ztuhlost.
  • Pokud sportujete mimo sezónu, věnujte se nějaké formě cvičení nebo strečinku každý den. Pokud tak učiníte, můžete zabránit opětovnému zranění, když budete pokračovat ve hře v základní části.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Varování

 • Užívání NSAID může způsobit zvýšené riziko krvácení nebo vředů.
 • Pokud po 3 dnech domácí péče nevidíte zlepšení, navštivte svého lékaře.
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow usilovně pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravějším nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Dřep Jeffersona, pojmenovaný po slavném cirkusovém silákovi z konce 19. století, je variací dřepu, ve kterém stojíte nad hrazdou a zvedáte závaží mezi nohy. Toto cvičení je ideální, pokud se chcete soustředit a stavět své čtyřkolky ....

Zde je návod, jak sledovat živý přenos premiéry 3. série Sinner online, pokud nemáte kabel, čtvrtek 6. února ve 22 hodin. ET/PT v USA.

Richard Gasquet se v prvním kole US Open 2020 utká s chorvatským veteránem Ivo Karlovicem. Francouz, bývalý semifinalista, se na turnaji podruhé utká s Karlovicem.

Od Jordánska po LeBron, dokonce ani Yao Ming, nic nevyvolává větší úctu a potlesk než namočení. Jelikož jde o jeden z nejvyšších procentních cílů, které lze v basketbalu zkusit, je to tah, který stojí za to zvládnout. I když neuškodí být vyšší, ...

Pohled na to, jak Roger Federer dokázal nemožné, a nakonec sundal svého nemesis Rafaela Nadala.