Jak používat monopod

Monopod je podobný stativu, který se používá ke stabilizaci předmětů, jako jsou fotoaparáty a dalekohledy. Zatímco však stativ má tři nastavitelné nohy, aby se vaše zařízení ustálilo a vyrovnalo, monopod má pouze jeden. To znamená, že obchodujete s určitou stabilitou pro snadné použití, protože monopod se rychleji nastavuje a pohybuje. Monopody často používají fotografové divoké zvěře, sportovní fotografové a pozorovatelé ptáků.

Část 1 ze 3: Výběr pozice monopoda

 1. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 1

  1 Pomocí monopodu a vlastních nohou vytvořte stativ. Nejprve roztáhněte monopod tak, aby byl váš fotoaparát několik palců nad úrovní vašich očí. Postavte se nohama od sebe na pohodlnou šířku čelem k předmětu a umístěte spodní část monopodu mezi a před vaše chodidla. Nakloňte jej směrem k sobě, dokud nebude hledáček v úrovni očí, a držte jej pevně.
  • Tento postoj funguje dobře na měkkých površích, jako je tráva. U hladkých povrchů, zejména šikmých, bude noha monopodu pravděpodobně příliš klouzat.


 2. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 2

  2 Postavte svůj monopod proti noze. Postavte se nohama od sebe na pohodlnou šířku čelem k předmětu. Nastavte spodní část monopodu několik palců za jednu z vašich nohou. Nechte hřídel spočívat na vnitřní straně stehna a pohybujte monopodem a nohou, dokud nebude horní část monopodu ve správné poloze před vámi.
  • Jedná se o univerzální polohu, která funguje na měkkém i tvrdém povrchu. Opření hřídele o nohu zvyšuje stabilitu, i když na obzvláště kluzkých površích nemusí být noha dostatečně stabilní.
 3. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 3

  3 Postavte monopod proti nártu a stabilizujte jej nohou. Tomu se říká Archerův postoj. Postavte se nohama od sebe asi na šířku ramen. Poté položte levou nohu dopředu asi o jednu nohu a otočte pravou nohou tak, aby směřovala trochu doprava. Umístěte spodní část monopodu těsně k vnitřní straně pravé nohy. Nakloňte horní část ke středu, dokud nebude ve správné poloze pro použití. Možná budete muset od sebe odsunout nohy, nebo se naklonit na jednu stranu.
  • Toto je nejlepší poloha pro tvrdé, kluzké povrchy, jako je hladký beton.
 4. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 4

  4 Sbalte monopod a vložte dno do pouzdra stabilizátoru. Pokud nosíte vybavení, můžete nosit opasek, na přední stranu můžete přidat váček. To vám umožní použít tělo ke stabilizaci monopodu.
  • Tato poloha může být užitečná, když je půda obzvláště měkká a nestabilní, jako je sníh nebo bláto.
  reklama

Část 2 ze 3: Efektivní používání Monopodu

 1. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 5

  1 Držte monopod správně. Uchopte hřídel levou rukou poblíž místa, kde se připojuje k fotoaparátu. Pravou rukou ovládejte kameru obvyklým způsobem. Při ovládání fotoaparátu si zasuňte lokty do těla, abyste omezili pohyb ze strany na stranu.
 2. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 6

  2 Zatlačte monopod do země, když jej používáte ke stabilizaci výstřelu. Levou rukou zatlačte na monopod trochu dolů. To pomůže stabilizovat váš fotoaparát při fotografování. Nevyžaduje velký tlak, jen tolik, aby udržel nohu monopodu bezpečně na svém místě.
  • Čím těžší je váš fotoaparát a objektiv, tím větší tlak budete potřebovat, aby byly stabilní.
 3. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 7

  3 Při používání monopodu pod úhlem použijte hlavu. Pokud máte monopod nakloněný pod úhlem, například s polohou stativu, budete pravděpodobně potřebovat nástavec na hlavu, abyste mohli kameru naklonit. U většiny záběrů stačí otočná hlava, protože monopod lze snadno otáčet doleva a doprava. Lze také použít kulovou hlavu, která funguje dobře pro širokoúhlé záběry.
  • Některé monopody mají hlavy, ale některé ne, takže je možná budete muset zakoupit samostatně.
 4. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 8

  4 Ke zlepšení stability použijte poutko. Většina monopodů je dodávána s řemínkem na zápěstí, který slouží primárně k přenášení monopodu. Tento popruh však můžete použít i při fotografování, abyste zabránili pohybu kamery po hlavě a snadno zatlačili nohu monopodu do země. Jednoduše vložte levou ruku do popruhu a držte se hřídele. reklama

Část 3 ze 3: Vědět, kdy použít monopod

 1. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 9

  1 Namontujte objektiv fotoaparátu na monopod, abyste omezili otřesy při použití dlouhého objektivu. Monopod také sníží únavu, se kterou se můžete setkat při držení těžkého fotoaparátu nebo používání těžkých objektivů. Únavu v takových situacích lze výrazně snížit pomocí monopodu, zvláště když máte mezi jednotlivými výstřely dlouhou dobu.
  • Pokud váš monopod nebyl dodán s jedním, možná budete muset zakoupit prsten pro upevnění na stativ, který připevní váš monopod k objektivu.
 2. Obrázek s názvem Použijte Monopod Krok 10

  2 Když nemáte čas postavit stativ, použijte monopod. Monopody lze nastavit několika jednoduchými pohyby. Pokud fotografujete rychle se pohybující sportovní událost nebo chcete pozorovat divoká zvířata, která budou vystrašena přílišným hlukem nebo pohybem, monopod vám poskytne výhodu oproti stativu.
  • To platí zejména při fotografování na šikmých plochách, protože při každém pohybu bude nutné znovu nastavit nohy stativu.
  • Protože se monopody snadno nastavují, jsou skvělé, když se potřebujete hodně pohybovat, abyste získali záběry.
 3. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 11

  3 Fotografujte při slabém osvětlení pomocí monopodu. Budete mít větší svobodu s clonou a rychlostí závěrky, pokud fotoaparát stabilizujete monopodem, na rozdíl od jeho pouhého držení. Stativ, který udržuje fotoaparát zcela nehybný, je v těchto podmínkách stále nejlepší metodou fotografování.
  • Největší výhodou monopodu oproti stativu v těchto podmínkách je jeho snadné použití a přenosnost.
 4. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 12

  4 Použijte monopod v přeplněných situacích. Když víte, že budete pracovat v přeplněných podmínkách, vezměte si monopod místo stativu. Monopody vyžadují mnohem menší šířku než stativy.
 5. Obrázek s názvem Použijte monopod Krok 13

  5 Použijte monopod jako prodlužovač dosahu pro vysoké záběry. Nastavte na fotoaparátu časovač a poté držte monopod oběma rukama a zvedněte jej. V situacích, kdy chcete získat záběr z vyšší pozice, jako je taneční parket, velký dav nebo ptačí hnízdo, to může být účinný způsob, jak toho dosáhnout. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Při výběru monopodu přemýšlejte o tom, jak jej plánujete používat. Monopod zabudovaný do chodícího personálu má nahoře pouze šroubový držák a dole kovový hrot. Jsou velmi snadno přenosné, ale mají několik funkcí. Plně vybavený monopod vám poskytne více možností umístění a stability, ale musíte jej vláčet se zbytkem vybavení.

reklama

Populární Problémy

Fotbal Western Kentucky otevírá ve čtvrtek sezónu 2019 proti Central Arkansas. Zde je návod, jak hru sledovat.

Kardinálové se ve čtvrtek utkají s Bravesem ve hře 1 jejich zápasu NLDS. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelového přihlášení.

Dolly Parton vydává na ABC speciál s názvem 'Here She Comes Again'. Zjistěte, jak se na to dívat, pokud nemáte kabel.

Naomi Osaka si užila průlom roku 2018 po boku trenéra Saschy Bajina, ale oba se rozešli.

Basketbal UAB začíná v sobotu 5: 0 a hraje v náročném týmu East Tennessee State. Zde je návod, jak hru sledovat.