Jak prát boty

Bez ohledu na to, jaký životní styl vedete, vaše boty se nevyhnutelně zašpiní. Naštěstí jednoduché čištění často odstraní přebytečnou špínu a špínu a zanechá je jako nové! Jak je vyčistíte, však závisí na tom, z čeho jsou vyrobeny, co máte po ruce a kolik času máte. Tento wikiHow vám ukáže několik různých způsobů čištění bot a jejich opětovného čistého vzhledu.

Metoda 1 ze 3: Praní tenisek v pračce

 1. Obrázek s názvem Praní bot Krok 1

  1 Sundejte tkaničky a stélky. Boty, tkaničky a vložky budete chtít prát samostatně, protože to později zkrátí dobu schnutí.
  • Šněrování však můžete prát v botách v pračce, ale díky vložkám je necháte celé dny zaplavené vodou.


 2. Obrázek s názvem Wash Shoes Step 2

  2 Vyčistěte si tkaničky. Pokud jsou vaše tkaničky opravdové, můžete si koupit nové, ale vždy je můžete zkusit vyčistit tak, že je vydrhnete mýdlovým kartáčem nebo je vložíte do pračky s botami. Poté je nechte úplně vyschnout, než si je znovu obujete.
  • Dalším způsobem, jak vyčistit tkaničky, je jednoduše je vložit nebo připnout do povlečení na polštář nebo spojit jejich konce a hodit do pračky. Tím se zabrání jejich uvíznutí v drenážních otvorech pračky.
  • Pokud jsou tkaničky bílé a boty jsou barevné, abyste tkaničky získali co nejjasnější, můžete je prát samostatně v běžném praní spolu s dalším bílým prádlem.
 3. 3 Vyčistěte a deodorizujte své vložky. Mírně mýdlovou směsí tekutého pracího prostředku a teplé vody jemně vydrhněte vložky měkkým kartáčem nebo hadrem. Poté namočte veškerou přebytečnou mýdlovou vodu houbou a před vložením zpět do obuvi je nechte úplně uschnout na vzduchu.
  • Pokud vám stélky stále páchnou, uzavřete je do sáčku s jedlou sodou, rovnoměrně protřepejte a nechte přes noc.
  • Pokud vaše vložky ještě pořád vůně, namočte je na několik hodin do směsi octa a vody 2: 1. Poté je na chvíli namočte do směsi teplé vody, jedlé sody a esenciálního oleje, jako je tea tree nebo borovicový olej.
 4. 4 Očistěte z obuvi přebytečné nečistoty a zarputilé stopy. Na čisté bahno nebo špínu z obuvi, otřete suchým zubním kartáčkem nebo měkkým kartáčkem (např. kartáčem na boty) vše, co se objeví na povrchu.
  • Ostatní stopy (např. Z plastových oblastí) očistěte kartáčem s teplou vodou a/nebo krémovým čističem na hadříku nebo papírovém ručníku.
  • Pokud kartáč nevyčistí všechna zákoutí, možná budete muset použít párátko nebo vatový tampon (Q-tip).
 5. 5 Vložte své boty do povlečení na polštář. Poté přišpendlete otvor povlečení na polštář asi 3 zavíracími špendlíky, aby mohla voda stále proudit dovnitř a ven.
  • Chcete -li tkaničky prát současně v pračce, spojte konce k sobě a vložte je do bot povlečením na polštář.
  • Síťovanou tašku můžete také nahradit místo polštáře.
 6. 6 Umístěte povlak na polštář do pračky spolu s jedním nebo dvěma ručníky. Zabrání tomu, aby se boty během cyklu bouchaly dovnitř, což by mohlo poškodit stroj nebo vaše boty.
  • Ujistěte se, že jsou ručníky staré, protože nové ručníky mají žmolky a barvivo, které by mohly obarvit vaše tenisky!
  • Většina tenisek je dostatečně odolná na to, aby se dala dát do pračky, ale nezapomeňte si přečíst pokyny výrobce, protože společnosti jako Nike doporučují pouze ruční praní.
 7. Obrázek s názvem Wash Shoes Step 7

  7 Přidejte tekutý prací prostředek. Práškový prací prostředek se vám může zaseknout do obuvi, proto použijte tekutý prací prostředek. Můžete také přidat trochu octa k odstranění pachů a trochu borového oleje k jejich dezinfekci.
  • Pokud přidáte borovicový olej, měl by být produkt alespoň z 80% borovicového oleje.
 8. Obrázek s názvem Prát boty Krok 8

  8 Nastavte a spusťte pračku. Nastavte pračku na jemné nastavení, nízkou teplotu, pomalé nebo žádné odstřeďování a žádné sušení v sušičce. Teplé teploty mohou vaše tenisky zdeformovat a nastavení rychlého odstřeďování nebo sušení může poškodit vaše boty nebo pračku.
 9. Obrázek s názvem Wash Shoes Step 9

  9 Sundejte a vysušte boty. Jakmile se pračka zastaví, vyjměte si boty z polštáře a odložte je stranou, aby uschly na vzduchu. Vkládat je do sušičky se nedoporučuje, protože sušička může deformovat podrážky vašich bot.
  • Vycpání bot papírovými ručníky nebo novinami jim pomůže rychleji schnout a zachovat jejich tvar.
  • Položte boty (a tkaničky a vložky) na mírně osvětlené místo, aby uschly. Nedávejte je na horké místo (např. Blízko radiátoru) nebo na přímé sluneční světlo, mohlo by dojít k poškození obuvi.
  • Úplné vyschnutí obuvi může trvat několik hodin nebo dokonce několik dní, proto plánujte dopředu!
  • Pokud spěcháte a potřeba Chcete -li použít sušičku, zabalte boty do ručníku a nastavte sušičku na „jemnou“, pravidelně kontrolujte, zda se vaše boty příliš nezahřívají.
 10. 10 Znovu šněrujte a obujte si ty „jako nové“ boty! Jakmile jsou úplně suché, vyměňte vložky, přešněrujte si boty a obujte je! Nyní by měly vypadat a vonět mnohem lépe! reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 1 Kvíz

Proč byste si měli před praním obuvi vyjmout vložky?

Vložky tedy v pračce nevypadnou.

Nepřesně! Je pravda, že vám z pračky možná vypadnou stélky z bot, ale to není nic vážného. Budou stále obsaženy v polštáři, do kterého jste vložili boty, a poté je můžete vrátit zpět. Hádej znovu!

Vložky se tedy netopí teplem.

Zavřít! Horká voda může vaše boty zdeformovat a vložky jsou často vyrobeny z materiálů citlivých na teplo. Ale můžete se vyhnout deformaci bot tím, že nastavíte pračku pouze na studenou vodu a necháte boty vyschnout. Vyberte jinou odpověď!

Vaše boty tak rychleji schnou.

Že jo! Pokud jste někdy měli podmáčené vložky, víte, že jejich vysušení může trvat dny. Pokud vytáhnete vložky, než dáte boty do pračky, vaše boty budou připraveny na nošení mnohem dříve. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Ve skutečnosti je praní vašich stélek strojem nejlepší způsob, jak z nich dostat zápach.

Zkus to znovu! Je zcela možné odstranit zápach z vašich stélek, aniž byste je prali v pračce. Dobrým způsobem, jak lépe vonět, je jejich drhnutí vodou a tekutým pracím prostředkem nebo uzavření v sáčku jedlou sodou. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

Chcete další kvízy?

Metoda 2 ze 3: Ruční mytí tenisek

 1. 1 Sundejte a očistěte tkaničky. Odšněrujte si boty a mýdlovým kartáčem je vydrhněte na umyvadle nebo drenážní desce. Poté je nechte úplně uschnout na vzduchu, než je znovu zašněrujete do bot. Pokud jsou vaše tkaničky opravdu skvostné, možná budete muset koupit nové.
 2. 2 Vyjměte a vyčistěte vložky. Mírně mýdlovou směsí teplé vody a tekutého pracího prostředku jemně vydrhněte vložky měkkým kartáčem nebo hadrem. Poté namočte veškerou přebytečnou mýdlovou vodu houbou a před vložením zpět do obuvi je nechte úplně uschnout na vzduchu.
 3. 3 Odstraňte přebytečnou špínu. Kartáčem s měkkými štětinami, jako je kartáček na boty nebo zubní kartáček, setřete přebytečný odpad na vnější straně obuvi. Na těžko dostupná místa budete možná muset použít párátko nebo Q-tip.
 4. 4 Namíchejte čisticí roztok. I když je na trhu mnoho řešení na čištění obuvi, jednoduchá směs teplé vody a trochu tekutého pracího prostředku dobře poslouží k vytvoření mírně mýdlové směsi k vyčištění vnější části obuvi.
 5. 5 Vydrhněte si boty. Trochu čisticího roztoku naneste na houbičku nebo měkký hadřík nebo kartáč a vydrhněte vnější stranu obuvi. V závislosti na stavu vašich bot to může vyžadovat určité úsilí a několik pokusů.
  • U hůře zbarvených oblastí nechte čisticí roztok několik minut tuhnout a poté jej vydrhněte.
 6. 6 Odstraňte přebytečný roztok. Nalijte trochu teplé vody další houbou nebo měkkým hadříkem nebo kartáčem a setřete zbývající roztok, dokud již není viditelný.
 7. Obrázek s názvem Wash Shoes Step 17

  7 Vysušte své boty na vzduchu. Umístěte boty (a tkaničky a vložky) na mírně osvětlené místo při pokojové teplotě, aby uschly na vzduchu. Nedávejte je na horké místo (např. Blízko radiátoru) nebo na přímé sluneční světlo, mohlo by dojít k poškození obuvi.
  • Vkládání obuvi do sušičky se nedoporučuje, protože sušička může deformovat podrážky obuvi.
  reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 2 Kvíz

Co byste měli udělat, abyste z tenisek vyčistili těžké skvrny?

Vydrhněte ocelovou vlnou.

Ne tak docela! Na tenisky byste nikdy neměli používat nic abrazivnějšího než kartáč na boty. Ocelová vlna by vás určitě zbavila skvrny, ale také by poškodila obložení vaší boty, což by pravděpodobně vypadalo hůře. Zkuste jinou odpověď ...

Nechte čisticí roztok ztuhnout.

Ano! Pokud máte na teniskách tvrdou skvrnu, nemusíte dělat nic intenzivnějšího, než jen použít čisticí roztok jako obvykle a pak ho tam nechat několik minut. Poté budete moci odstranit obtížnou skvrnu. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Do čisticího roztoku přidejte bělidlo.

Ani náhodou! Bělidlo je nebezpečné a stejně pomáhá jen s bílými botami. Naštěstí se však nemusíte uchýlit k bělidlu, abyste z tenisek dostali tvrdé skvrny. Můžete podniknout mnohem méně drastický postup. Zkus to znovu...

Chcete další kvízy?

Metoda 3 ze 3: Péče o vaše společenské boty

 1. Obrázek s názvem Umývání bot Krok 18

  1 Deodorizujte své šaty. Vezměte si jedlou sodu, kávovou sedlinu nebo výrobek z koťat a posypte jej přímo do obuvi. Nechte výrobek sedět v obuvi, kdykoli ji nenosíte, aby se pachy udržely na uzdě. Jednoduše vytřepejte společenské boty a produkt odstraňte.
  • Další, úhlednější způsob odstranění zápachu je vložit výrobek do sáčku a sáček umístit do boty. Můžete si vytvořit svůj vlastní sáček pomocí kalhotek: vložte výrobek dovnitř a zavažte jej gumičkou.
 2. 2 Vyčistěte svůj kůže společenské boty. Při každodenním nošení by měla být kůže čištěna 2-3krát týdně měkkým hadříkem a mírně mýdlovou směsí, aby se odstranil znatelný prach a špína. Poté naneste leštidlo (nejlépe přírodní leštidlo nebo vosk) a vmasírujte měkkým hadříkem, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.
 3. 3 Kartáč vyčistěte semiš společenské boty. Pokud se nosí denně, semiš by se měl čistit 2–3krát týdně pomocí semišového kartáče, který odstraní nečistoty a skvrny.
  • Na nové semišové boty byste měli stříkat semišový chránič a po každém jejich čištění je budete odolnější vůči skvrnám a v budoucnu usnadníte čištění.
  reklama
Skóre
0 / 0

Metoda 3 Kvíz

Jak často byste měli v obuvi nechávat jedlou sodu nebo jiný přípravek potlačující zápach?

Několik hodin jednou týdně.

Zkus to znovu! Ponechat jedlou sodu v obuvi několik hodin jednou týdně pravděpodobně nebude stačit. Samozřejmě záleží na tom, jak moc se vaše nohy potí, ale ve většině případů budete muset častěji používat materiály bojující proti zápachu. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

proč lidé dávají tenisové míčky chodítkům?
Přes noc každou noc.

Téměř! Pokud nosíte své společenské boty každý den, pak dát do nich přes noc jedlou sodu může být tolik, kolik zvládnete. V ideálním případě však dáte svým botám více volna, protože pokud ne, pravděpodobně začnou zapáchat. Hádej znovu!

Kdykoli je nenosíš.

Absolutně! To znamená, dát si jedlou sodu (nebo podobnou) do obuvi přes noc, ale také ji tam nechat ve dnech, kdy nemáte obuté boty. Díky tomu budou vaše boty svěží, když je budete nosit. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Po celou dobu.

Ani náhodou! Naštěstí nemusíte mít v botách jedlou sodu, i když je máte na sobě, protože by to bylo velmi nepohodlné. Je dobré nechat v botách materiál bojující proti zápachu, ale někdy ho můžete vyndat. Zkuste jinou odpověď ...

Chcete další kvízy?

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu své běžce vyprat stejným postupem, jako peru oblečení? Ne, pokud mají nějaké přírodní materiály, protože prací prášky a kapaliny jsou obecně zásadité, což může způsobit poškození některých materiálů. Před praním zkontrolujte materiál běžců.
 • Otázka Mám utěsnění na mých kožených botách. Jak to můžu smýt? Na štítku zjistěte, z čeho je těsnicí materiál vyroben, a spojte jej s odpovídajícím rozpouštědlem. Pokud obal stále nemáte, měli byste to zjistit z místa, kde jste kupovali tmel.
 • Otázka Moje tenisky jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Mohu je stále umýt namáčením ve vodě a saponátu? Ano, dávejte si pozor, abyste materiál nepoškodili. Také se ujistěte, že máte správný kartáč na materiál.
 • Otázka Lze golfové boty prát v pračce? Abby Ano. Většina běžných golfových bot by měla být v pračce v pořádku, ale pro jistotu zkontrolujte štítek na obuvi nebo výrobce. Golfové boty perte v pračce stejným způsobem, jaký je u tenisek uveden v tomto článku, ale nedávejte boty do sušičky.
 • Otázka Moje žena je inkontinentní a boty jí zvlhly. Omyju jí tenisky, ale co kožené boty? Pořiďte si nepromokavý výrobek na boty a boty k utěsnění kůže a použijte jej uvnitř i vně obuvi. Pokud mají boty tkaničky, získejte několik párů a vyjměte je po každém použití k praní. Ujistěte se, že boty mají vyjímatelné vložky (zvažte také jejich výměnu), a po použití v 5% roztoku Clorox je vypláchněte.
 • Otázka Jak si začerním boty? Pokud jsou již černé a chcete jen zvýraznit barvu, můžete si koupit černý lesk, v závislosti na materiálu boty. Pokud již nejsou černé a chcete je černé, budete pravděpodobně potřebovat profesionála, který to udělá za vás.
 • Otázka Co mohu použít, pokud nemám kolíčky na prádlo? Místo kolíků na prádlo by fungovaly pořadače. Nebo je můžete nechat sedět venku na židli nebo na jiném čistém místě.
 • Otázka Jak mám prát svůj Air Maxx, aby se vzduchová bublina nevyfoukla? Umyjte je ručně podle výše uvedených pokynů. Zjistil jsem, že je udržuje v čistotě, aniž byste potřebovali pračku.
Nezodpovězené otázkyPoložit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

Odeslání tipu Všechny příspěvky tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolovány Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Varování

 • Vzhledem k riziku poškození obuvi v pračce může být nejlepší je vyprat maximálně jednou za rok, nebo pokud se velmi znečistí.
 • Pokud jsou boty drahé nebo choulostivé, může být nejlepší je prát ručně nebo je odnést do profesionálního čističe.
 • Před čištěním obuvi si přečtěte pokyny výrobce, protože některé boty vyžadují zvláštní zacházení.
 • Voděodolné boty: Boty můžete snadno nepromokat, abyste odolali bahnu, erozi a nečistotám, a to odkapáváním a leštěním vosku ze svíčky (doporučil bych bílý nebo čirý vosk, aby nedošlo k odbarvení obuvi) a poté leštění všude kolem. Dávejte pozor, abyste nepoužívali vosky, které mají umělou vůni, barvy nebo jiná aditiva, aby vám nezničily boty.
 • Buďte opatrní, pokud používáte sušičku k sušení obuvi, protože nadměrné teplo může zdeformovat podrážky obuvi.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pračka
 • Čisticí prostředek
 • Zubní kartáček nebo tuhý kartáček
 • Povlak na polštář
 • Zavírací špendlíky
 • Jeden nebo dva staré, osušky
 • Papírové ručníky nebo noviny
 • Q-tipy (vatové tyčinky) nebo párátka
 • Prášek do pečiva

Populární Problémy

Mladá Simona Halepová postoupila Sama Stosura, aby vyhrál Kremlin Cup

Jak se připravit na odstranění rovnátek. Po dlouhé a možná namáhavé době, kdy nosíte rovnátka, se nyní blížíte okamžiku pravdy. Váš ortodontista vám řekl, že vám při příštím ...

Díky funkci „Formuláře“ na Disku Google a relativní intuici, se kterou ji můžete používat, můžete snadno vytvořit formulář Google! Formuláře Google mohou být užitečné pro celou řadu aplikací, od shromažďování dat až po plánování událostí. Otevřeno...

Jedním z nejslavnějších pokroků v moderním bowlingovém vybavení je 'reaktivní' bowlingový míč. Na rozdíl od běžných bowlingových koulí potažených polyuretanem nebo hustým plastem jsou reaktivní koule potaženy vrstvou přilnavé pryskyřice ...

Jak zlepšit držení těla pomocí veslování. S lehkou činkou a protahovacím cvičením nebo dvěma lze velmi snadno opravit zaoblená ramena. Vše, co potřebujete, je pár minut každé relace dvakrát měsíčně. Oprava ...

Oba na 3-2 starty ve hře Big Ten, Indiana a Rutgers se setkají ve středu v Piscataway. Zde je návod, jak sledovat živý přenos hry online bez kabelu.