Nezapomenutelné momenty French Open: Steffi Graf vs Monica Seles, 1992, finále

Jugoslávská tenistka Monica Seles je celá usměvavá

Tenisová hra dává každému hráči příležitost vyniknout se svými dovednostmi šitými na míru tím, že umožňuje hráčům hrát na různých površích. Štěstí jsou ti, kteří jsou schopni zdokonalit svou hru do takové míry, že se stanou dostatečně přizpůsobivými, aby mohli hrát za jakýchkoli podmínek. A není to ještě větší, než když se dva takoví všichni soudní hráči, kteří jsou ve všech aspektech stejně dobří, nakonec sejdou na mega akci, jako je grandslamové finále. Ještě důležitější je, že pokud se tito dva hráči stanou nejlépe umístěnými jednotlivci v žebříčku WTA nebo ATP, bude to jedna soutěž, kterou by žádný tenisový fanoušek nechtěl nechat ujít.

Jedna taková fascinující soutěž se konala na antukových kurtech Roland Garros 6. června 1992 mezi dvěma největšími dámami, které kdy tuto hru hrály. Je zajímavé, že jak Monica Seles, tak Steffi Grafová, která tu sobotu hrála to nezapomenutelné finále, pronásledovaly svou třetí francouzskou otevřenou korunu, jediný rozdíl byl v tom, že vítězství pro jih by jí zajistilo hattrick titulů, když vyhrála trofej za předchozí dva roky. Na druhou stranu pro tehdejší světovou grafiku č. 2 byla motivace trochu na spodní straně. Poslední vítězství Němky zde přišlo v roce 1988 jako součást její sbírky Golden Grand Slam a poté nechala svůj vlastní hattrick v následujícím roce odmítnout Arantxou Sanchez-Vicario ze Španělska.

V sázce na hřiště v rušné odpoledne první červnové soboty ‘92 bylo tedy v sázce hodně. Byl to zápas mezi bývalým světem č. 1 a vládnoucím světem č. 1; jugoslávská v předchozím roce (1991) vytlačila Steffi Grafovou z nejvyšší příčky žebříčku WTA. Jednalo se o jejich třetí setkání na Roland Garros, první z nich se konalo v roce 1989, kdy Němec v semifinále porazil 16letého Seleše. Následující rok viděl pravý opak, protože teenagerský zázrak vrátil laskavost tím, že ve finále deklasovala Steffi a získala svůj vůbec první titul na French Open.

v & t nyní/roku

Přestože před začátkem zápasu bylo mezi těmito dvěma velmi málo na výběr, vzhledem k jejich úspěchům na Majors - věřilo se, že tehdejší obhájkyně titulu měla nad svým soupeřem mírný náskok. Jugoslávie měla ve svém držení vynikající údery země a lepší základní obranu. Ve skutečnosti Chris Evert jednou prohlásila, že nikdy neviděla, že by někdo trefil míč silněji než Seles. Fleff-foot Steffi Grafová měla naproti tomu jeden z nejlepších forhendů v oboru, ale její jednoruční bekhend byl považován za její Achillovu patu. Ve skutečnosti dost často hrála plátek bekhendem, než aby se trefila střelou. Zde je popis toho nezapomenutelného setkání mezi těmito dvěma historickými velikány:

První sada:

Poté, co Seles vyhrála své předchozí čtyři grandslamové finále v řadě s osamělou výjimkou Wimbledonu 1991, o kterou se nezpochybnila, začala zápas sebedůvěrou. Seles se zaměřila na slabší bekhendové křídlo svého soupeře a hned od začátku nasadila Grafa na zadní nohu. Dvaadvacetiletá bývalá šampionka, která nezvládla silné oboustranné údery teenagera, udělala více chyb než obvykle, protože nakonec ztratila 11 z prvních 12 uhraných bodů. Jugoslávka, která dříve hrála se dvěma rukama na obou křídlech, brzy zjistila, že slouží za stavu 5: 1. Malý výpadek soustředění leptajícího leváka přivedl Němku zpět do sady, když rozbila první, aby odehrála pouze svou druhou hru sady. Ale velmi brzy byla na Zemi přivedena druhá nejlepší hráčka na světě, když ji 19letá žena zlomila záda a vyhrála set 6-2. Zatímco u Steffiho byl sloupec chyb na vzestupu, u Jugoslávce sloupec vítězů stále rostl, což do značné míry shrnovalo úvodní sadu.

Druhá sada:

profesionální tenisové turnaje v Kalifornii

Když to vypadalo, že se zápas blíží ke krotkému konci, tehdejší jedenáctinásobná držitelka grandslamu započítala své zkušenosti a ve své hře provedla mnoho změn. Začala být o to agresivnější a ujistila se, že nejprve neodhodila své podání. Poprvé v zápase jí začal pomáhat její forhend, když začala dominovat na shromážděních s dunivými vítězi od základní čáry. Steffi ve druhém setu získala tolik potřebnou pauzu a ujala se vedení 3: 2, jen aby ztratila své podání hned v další hře, která vyrovnala set na tři hry za kus. Němec však znovu prolomil Selesovo podání a ujal se vedení 4-3. Další hra byla svědkem nejrůznějších dramat, když se Steffi dívala dolů na sud se třemi zlomovými body proti jejímu jménu. Ale její forhend produkoval vítězky ve správný čas, což ji zachránilo z nesnází, když držela podání pro vedení 5-3. Poté prolomila Selesovo podání ještě jednou forhendovým vítězem, přičemž druhý set získala 6-3.

Třetí sada:

Když byl zápas shodný na jeden set za kus, obě dámy šly na zabití ve třetím a posledním setu. Neúprosné dámy dokázaly vydržet ve svých úvodních hrách, které byly plné vyčerpávajících shromáždění. Přestože hybnost byla jasně ve prospěch Grafové, která vyhrála předchozí set, jižní lavička se silně vrátila a vyvinula silný tlak na podání její soupeřky. Pomohlo jí několik magických návratů, zlomila svého protivníka poměrně brzy a také pokračovala v dalším podání. Zdálo se, že tehdejší světová jednička našla svůj rytmus ve správný čas, když rychle uháněla do vedení 5-3, takže vítězka Zlatého grandslamu nechala sloužit, aby zůstala v zápase. To byla servisní hra, kde Steffi bojoval ne jeden, ale o čtyři mistrovské body, aby zůstal v zápase. V nejnutnější hodině vyprodukovala několik velkolepých vítězů, aby zůstala v zápase za stavu 4-5.

na jakém kanálu je státní fotbalová hra iowa

Zklamaná Selesová poté, co nedokázala vytěžit čtyři mistrovské body, přišla o vlastní podání, které srovnalo zápas na pět zápasů. V čem se zdálo být špatnou reklamou na hru, obě dámy dělaly příliš mnoho chyb, které zápas nikam nevedly. Nakonec, když byly skóre vyrovnané na osm všech, Seles dokázala vyprodukovat bekhendový vítěz, který jí dal tolik potřebnou pauzu, když zaujala pozici, aby mohla třetím rokem po sobě sloužit na mistrovství. Když Seles sloužil se dvěma mistrovskými body, mentálně náročná Steffi vytvořila skvělý bod, který jej dovedl k jednomu. Lady Luck se ale nakonec Němce vyhnula, protože její forhend nakonec našel síť, a obhájkyně titulu tak po dvouhodinovém 43minutovém maratonu, který byl u ženského tenisu docela neobvyklý, zvedla trofej potřetí za sebou. Toto vítězství Selesa nad Grafem se skóre 6-2, 3-6, 10-8 by pro něj bylo také posledním úspěchem na antukových kurtech Roland Garros.

Následující rok poblouzněný fanoušek Grafu bodl velkou jihlavou páru v průběhu zápasu a po tomto strašlivém incidentu se Selesovi nepodařilo získat zpět ztracené spojení, přestože se po dvouletém přestávce vrátila k soutěžnímu tenisu. Nicméně to finále, kde ve třech setech zvítězila nad Steffi, zůstane navždy jako jeden z nejlepších zápasů, které kdy byly na jakémkoli grandslamovém turnaji odehrány, Roland Garros nechala být.

Populární Problémy

Španěl Rafael Nadal si zajistil svou 11. mistrovskou korunu Monte Carlo a stal se hráčem s největším počtem. ATP Masters 1000 titulů. .

Tommy Haas zněl optimisticky ohledně Rogera Federera, který se v roce 2021 vrátil na turné v nejlepší soutěži. Švýcarské eso je po zbytek druhé sezóny mimo provoz poté, co podstoupil druhý chirurgický zákrok na svém obtěžujícím pravém koleni.

Hubert Hurkacz se v pondělí v prvním kole French Open utká s Tennysem Sandgrenem. Hurkacz vede Sandgren 1: 0 při vzájemných setkáních na turné.

Jak nosit boty bez zádech. Boty na zádech přicházejí v mnoha stylech, jako jsou sandály, lodičky, dřeváky, tenisky a mokasíny. Zjistěte, jaký styl obuvi bez zádech, pokud existuje, nejlépe odpovídá vašemu životnímu stylu. Pak se naučte, jak je pohodlně nosit a spárovat ...

„Big Brother“ 2018 začíná živé vysílání 24/7. Zjistěte, jak sledovat živé přenosy 20. sezóny online.

Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste mohli sledovat živý přenos 2019 Arnold Palmer Invitational online.