„Mojí prioritou je vyhrát Slam, a pak se snad jednou stane č. 1“ - Donna Vekic přemýšlí o své kariéře a budoucnosti

Donna VekicV roce 2012 vstoupila 16letá Donna Vekic do svého vůbec prvního hlavního losování WTA-a nakonec se dostala do finále. Následující rok se dostal do top 100 a vyhrál svůj první titul na WTA v roce 2014.VekicZdálo se, že je předurčen zrychlit na vrchol ženské hry.

Jak ale mladý Chorvat brzy zjistí, život nejde vždy tak, jak byste chtěli. Zranění a tlak na splnění velkých očekávání zpomalil její vzestup a až v roce 2017 se Donna Vekic dostala do první padesátky.Pak se věci začaly znovu dívat nahoru, i když tentokrát postupně. Vekic poprvé v kariéře dokončila sezónu 2018 v top 40. V následujícím roce pokračovala lépe, když skončila v top 20 a dosáhla svého prvního grandslamového čtvrtfinále na US Open 2019.

Pandemie COVID-19 vypukla krátce poté a náhlý zastavil vzestup Donny Vekic i celého světa. Pětiměsíční odstávka vedla Vekic k resetování jejích cílů a také ke změně v koučování.

Poté, co letos v lednu dosáhla čtvrtého kola Australian Open, čelila Chorvatka dalšímu nezdaru, když podstoupila operaci kolene.Donna Vekic se léčí během lékařského časového limitu na Australian Open 2021

Je těžké uvěřit, že Donna Vekic je tu už téměř deset let, vzhledem k tomu, že jí je stále jen 24. Když se zotavuje ze své operace, Vekic si udělal čas a promluvil si se Sportskeeda o svém posledním nezdaru, jak se vypořádala se svým raným životem. úspěch a jak se naučila překonávat překážky, které jí stojí v cestě.

Donna Vekic také hovořila o tom, že je ve snaze vyhrát Grand Slam více motivovaná než kdy dříve, o svém nadšení z nadcházející olympiády v Tokiu a o své práci v Radě hráčů WTA.Exkluzivní rozhovor s Donnou Vekic

Sportskeeda: Za prvé, jak probíhá rehabilitace po operaci kolene? Bylo zranění dlouhodobým problémem, nebo šlo o něco novějšího, co přišlo během Australian Open?

Prohlédněte si tento příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Donnou Vekic (@donnavekic)

Donna Vekic: Rehabilitace kolene probíhá dobře, jsem nyní ve třetím týdnu po operaci a vše probíhá podle plánu. Začal jsem chodit do posilovny, dělat všechna cvičení a budovat svaly zpět.

Ke zranění došlo na Australian Open po mém prvním zápase. Měl jsem spoustu bolesti a po každém zápase se bolest stupňovala.

chris watts přiznání vraha
Prohlédněte si tento příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Donnou Vekic (@donnavekic)

Sportskeeda: Za předpokladu, že rehabilitace pokračuje podle plánu, kdy očekáváte návrat na turné?

Donna Vekic: Doufám, že se vrátím (včas) na hliněnou houpačku. Nejsem si jistý, kdy přesně, ale plánuji být připraven na velké antukové turnaje.

Donna Vekic se svou první trofejí ve dvouhře na Malaysian Tennis Open 2014

Sportskeeda: Užili jste si na turné hodně úspěchů v raném věku, ale chvíli trvalo, než jste se dostali do první dvacítky. Máte pocit, že počáteční úspěch pro vás přišel příliš brzy? Pokud byste mohli změnit možná pár věcí, které vám pomohou se zpětně připravit na vaše raná léta lépe, jaké by to byly?

Donna Vekic: Ano, v mládí jsem dosáhla úžasných výsledků. Ve věku 16 let jsem byl v první stovce a kladl jsem na sebe spoustu očekávání a tlaku, protože jsem si myslel, že bez ohledu na to budu stále stoupat po žebříčku.

bílé van tenisky

Ukázalo se, že to tak vůbec nebylo a stále se musím hodně zlepšit. Musím dál pracovat jako hráč na hřišti, ale také vyzrát jako člověk na hřišti i mimo něj.

Trvalo to roky a čas, než jsem to udělal, a stále mám pocit, že je zde velký prostor pro zlepšení. Nyní je snadné říci, že bych něco změnil, ale není možné se na to dívat tímto způsobem. Vždy se snažíte udělat nejlepší rozhodnutí v daném okamžiku.

Sportskeeda: V pouhých 24 letech jste stále velmi mladí, ale na turné jste už pěkných pár let. Cítíte se v této fázi své kariéry stejně svěží a motivovaní, jako když jste právě začínali?

Donna Vekic: Cítím se teď motivovanější než v mládí. Měl jsem mnohem větší úspěch a mnohem víc si užívám, že jsem na turné. Vím, co musím udělat na hřišti i mimo něj, abych dosáhl úspěchu. Proto mi to opravdu dodává motivaci.

Sportskeeda: Pocházíte z rodiny s bohatým sportovním zázemím. Pomohlo to tomu, že sport byl jako dítě vždy nablízku, zejména pokud jde o přípravu na život jako profesionální tenista?

Donna Vekic: Pomáhá mít rodinu, která se věnuje sportu. Jako dítě jsem byl velmi energický a moje rodina mě musela věnovat nějakému sportu. Začal jsem s gymnastikou a později jsem přešel k tenisu. Vždy bylo skvělé mít do toho zapojenou celou rodinu.

Prohlédněte si tento příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Donnou Vekic (@donnavekic)

Sportskeeda: Od minulého roku spolupracujete se Samem Sumykem jako vaším trenérem. Můžete nám prozradit, jak probíhá vaše partnerství a s jakými prvky vaší hry vám nejvíce pomohl?

Donna Vekic: Se Samem pracuji posledních pár měsíců a jsem spokojený s prací, kterou jsme doposud odvedli. Mimo sezónu jsme odvedli úžasnou práci a v Austrálii se mi hrálo velmi dobře. Toto zranění nás bohužel trochu zastavilo, ale opravdu se těším na spolupráci s ním a návrat na kurt.

Myslím si, že Sam je úžasný trenér a já jsem se (rozhodně) hodně zlepšil, ale věřím, že je toho určitě ještě mnoho, co je třeba zlepšit. Není to jen jedna část, pracovali jsme na všem, ale hlavně abychom se dostali ze své komfortní zóny, byli agresivnější a převzali vedení v bodech.

Sportskeeda: Kdo byl vaším vzorem v tenise, když jste vyrůstal? Jakékoli zásadní vlivy mimo sport ve vašich raných létech, nebo dokonce v současné době?

Donna Vekic: Během dospívání jsem opravdu neměla konkrétní vzor. Vzhlédl jsem ke Chrisu Evertovi, ale užíval jsem si jakýkoli tenisový zápas, který jsem mohl zachytit v televizi, dokonce i mužský. Sledoval jsem (tenis) celý den a přál si být tam jednou na velkých akcích.

Sportskeeda: Jaký je váš největší cíl v tenise?

Donna Vekic: Myslím, že mým největším tenisovým cílem je vyhrát grandslam. Ještě před pár lety jsem pořád říkal, že chci být světovou jedničkou a to byl můj hlavní cíl. Ale za ta léta jsem se rozhodl, že mou prioritou je vyhrát Grand Slam, a pak doufejme, že jednou bude jednička.

Donna Vekic

Sportskeeda: V tenise je kladen velký důraz na grandslamy a počet získaných titulů Major. Několik hráčů v minulosti bylo také kritizováno za dosažení vysokého umístění (řekněme č. 1 nebo č. 2) bez trofeje Slam. Myslíte si, že Slam count je nespravedlivé měřítko pro měření úspěchu kariéry tenisového profesionála?

Donna Vekic: Myslím, že pokud máte hodnocení č. 1 nebo č. 2, jste docela úžasný tenista. Nemyslím si, že jsi „dost dobrý“, pokud jsi č. 1 nebo č. 2, aniž bys vyhrál Slam. To znamená, že vyhrát Grand Slam je podle mě rozhodně největší cíl pro každého.

Vždy to bude diskuse o tom, co je důležitější nebo cennější. Ale myslím, že pokud jste č. 1 nebo č. 2, musíte hrát úžasný tenis a být konzistentní po celý rok.

Sportskeeda: Jak důležité jsou pro vás olympijské hry v tomto roce, vzhledem k tomu, že Chorvatsko začalo soutěžit na hrách jako nezávislá země poprvé až v roce 1992?

Donna Vekic: Olympijské hry jsou pro mě opravdu důležité a těším se, že si tam letos zahraji. Byl jsem opravdu naštvaný, když to loni zrušili. Jsem nadšený, že mohu hrát za svou zemi, a jsem nadšený z toho, že mám všechny olympijské zkušenosti a doufám, že získám medaili.

Myslím, že budu hrát ve všech třech disciplínách (dvouhra, čtyřhra a smíšená čtyřhra), takže se moc těším!

Sportskeeda: Jste součástí Rady hráčů WTA. Od obnovení turné došlo k určité kritice WTA ohledně zrušení akcí. Vzhledem k tomu, že máte pohled do zákulisí, jak si myslíte, že WTA zvládla současnou krizi?

Donna Vekic: V Radě hráčů WTA jsem poslední dva roky a rozhodně je zajímavá zkušenost sledovat, jak vše funguje v zákulisí. Mohu vám říci, že to není snadné, zvláště loni během přestávky způsobené COVID-19.

Někdy jsme si několikrát týdně telefonovali, jak turné co nejdříve dostat zpět na trať. Vím, že někteří lidé nejsou spokojeni s tím, jak se věci vyvíjejí, ale je to tak neuvěřitelně těžká situace a myslím si, že máme štěstí, že vůbec hrajeme a že se konají turnaje.

Vždy bude někdo nešťastný a je velmi těžké zajistit, aby byla situace spravedlivá pro všechny. Vždy se rozhodujeme spravedlivě vůči většině hráčů.

Prohlédněte si tento příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Donnou Vekic (@donnavekic)

Sportskeeda: Jste fanouškem sociálních médií? Co se ti na tom nejvíc líbí?

Donna Vekic: Čas od času mě baví sociální média. Mám rád Instagram a Twitter a rád zveřejňuji převážně mimosoudní věci, abych ukázal svým fanouškům, co ve svém životě dělám mimo tenis.

S tenisem samozřejmě souvisí spousta obsahu, jako jsou tréninky a cvičení, ale já rád ukazuji jinou stránku svého života. Ten, který ne každý vidí, věci, které jsou tak trochu v zákulisí.

Sportskeeda: Jak se vyrovnáváte s online kritikou fanoušků a široké veřejnosti po prohře?

tenisová ortéza

Donna Vekic: Nikdy není snadné vyrovnat se s kritikou a špatnými komentáři po prohře, ale snažím se tomu nevěnovat příliš mnoho pozornosti. Vždy jsem měl dobrou podporu od svých fanoušků, i když prohrávám a čelím těžkým okamžikům.

Sportskeeda: Předseda ATP Andrea Gaudenzi nedávno v rozhovoru prozradil, že byla zřízena nová pracovní skupina „T-7“ s WTA, ITF a čtyřmi grandslamy. Jaké věci byste chtěli, aby tato skupina pracovala na základě priority?

Donna Vekic: Myslím, že tato skupina (T-7) by měla zapracovat na získávání prize money, aby pomohla hráčům s nižším umístěním. V současné době máme mnoho problémů; turnajů není mnoho a doufám, že se brzy vrátíme k počtu akcí, které jsme měli před pandemií.

Pro více informací o Donně Vekic ji můžete sledovat na Instagramu tady .

Populární Problémy

Velkou výhodou pohovek čalouněných mikrovlákny je to, že jsou velmi odolné proti skvrnám. To však neznamená, že jsou zcela odolné vůči nečistotám a všem skvrnám. Vaše sedačka bude muset být čištěna tak často a hlavně ...

Jak získat roztrhaná záda. Získání roztrhaných zad je méně intuitivní než trénování rukou nebo nohou. Nemůžete přímo používat ani zvedat záda, takže musíte provést cvičení paží a nohou, které spustí svaly na zádech. Jako každý druh ...

Novak Djokovič se tento týden uchází o zisk šestého titulu ve Wimbledonu, což by ho vyrovnalo s historickým grandslamovým rekordem 20 majorů Rogera Federera a Rafaela Nadala.

Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste mohli sledovat sobotní předsezónní hru Jets vs Giants online.

Hledáte bezplatný přímý přenos hry 2 mezi Warriors a Rockets? Máme pro vás kompletní přehled všech vašich možností.

„Ringside“, dokumentární film Showtime o boxerech Destyne Butler a Kenneth Sims, má premiéru dnes večer. Zde je návod, jak sledovat film online.