5 nejtěžších grandslamových titulů Novaka Djokoviče

Novak Djokovič pózuje s titulem Wimbledonu 2021.

Novak Djokovič pózuje s titulem Wimbledonu 2021.

Novak Djokovic porazil ve Wimbledonu 2021 ve čtyřsetovém finále Matteo Berrettiniho o 20. grandslamový titul ve dvouhře. Srb tak své jméno vryl do tenisové nesmrtelnosti a připojil se tak k Rogerovi Federerovi a Rafaelovi Nadalovi na vrchol všech dob v žebříčku Major.

Novak Djokovic je známý tím, že hraje svůj nejlepší tenis pod tlakem, a to také při největších příležitostech. Ve Wimbledonu 2019 zachránil mistrovské body proti Rogeru Federerovi a na Roland Garros 2021 sestřelil třináctinásobného vítěze Rafaela Nadala, aby zdůraznil jeho mentalitu, která nikdy neříká.

Djokovič využívá svou nadpozemskou atletiku, špičkovou kondici, prvotřídní návratnost a efektivní hru na všechny hřiště, aby pravidelně přehrával i ty nejlepší hráče na světě. Ale jak často přehrával sérii vysoce postavených protivníků na jednom Slamu?

Průměrné pořadí protivníků, které Srb porazil během každého ze svých vítězných slamových běhů, by nám o tom dalo spravedlivou představu. Bez dalších okolků se tedy podíváme na pět nejtěžších grandslamových triumfů Novaka Djokoviče na základě síly opozice, které čelil:


#5 US Open 2015 (průměrné hodnocení soupeře: 32)

Novak Djokovič získal svůj druhý titul na US Open v roce 2015.

Novak Djokovič získal svůj druhý titul na US Open v roce 2015.

Rok 2015 Novaka Djokoviče je jednou z nejlepších sezón, jaké jsme v tenise kdy viděli. Srb z 88 zápasů toho roku nasbíral 11 titulů a 82 výher a dosáhl finále na všech čtyřech Majors.

různé druhy tenisových raket

Djokovič v prvních dvou kolech US Open 2015 upustil pouze 10 her, když porazil 91. příčku Joao Sousa a světovou jedničku. 52 Andreas Haider Maurer ve dvou setech. Ačkoli Andreas Seppi, který byl tehdy na 25 místě na světě, poskytoval přísnější odpor, tehdy 28letý hráč zaznamenal další vítězství ve dvou setech, aby postoupil do čtvrtého kola.

Svět č. 23 Roberto Bautista Agut vyrazil na start Novaka Djokoviče, ale byl bezmocný, aby mu zabránil dosáhnout devátého po sobě jdoucího čtvrtfinále US Open. Tehdejšího devatenáctého Feliciana Lopeze potkal stejný osud jako jeho krajana Bautistu Aguta, protože ten mohl s Djokovičem odstartovat pouze jeden.

Srb poté předvedl pravděpodobně svůj nejlepší výkon na turnaji, v semifinále obhájce titulu a světovou jedničku Marina Cilice, přičemž zahodil pouze tři hry.

Ve finále se Djokovič postavil proti třetímu Federerovi, jen několik týdnů poté, co se setkali ve střetu Wimbledonu. A výsledek nebyl jiný.

Byl to Srb, kdo začal silně kapesovat otvírák. Federer udeřil zpět tím, že vzal druhý, ale promarnil spoustu brejkbolů v klíčové deváté hře třetího, protože Djokovič se ujal vedení dvou setů na jednoho.

Srb si podával desátý grandslamový titul, ve čtvrtém nárůst o 2 brejky, ale Federer jeden z brejků získal zpět. Švýcaři poté viděli, jak přicházejí a odcházejí tři brejkboly, když Djokovič podával vítězství podruhé, když žádal.

Djokovič zachránil neuvěřitelných 19 z 23 zlomových bodů v zápase, aby v zápase s Federerem remizoval na úrovni 21-21. Srb řekl po jeho výhře:

„Byla to neuvěřitelná sezóna, vedle roku 2011 to nejlepší v mém životě. Tento rok si užívám víc než kterýkoli předchozí, protože jsem manžel a otec, a díky tomu je sladší. '

#4 Wimbledon 2014 (průměrné hodnocení soupeře: 29)

Novak Djokovič získal v roce 2014 svůj druhý wimbledonský titul.

Novak Djokovič získal svůj druhý wimbledonský titul v roce 2014.

Novak Djokovič dorazil na Wimbledon 2014 bez grandslamového titulu. Ve čtvrtfinále Australian Open ho porazil případný vítěz Stan Wawrinka a ve finále Roland Garros se čtyřmi sety Rafael Nadal.

Djokovič zahájil kampaň za druhým titulem ve Wimbledonu vítězstvím nad světovou jedničkou 56 Andrey Golubevem. Radek Štěpánek poté odehrál set Djokoviče, ale osmatřicátý Čech skončil prohrou ve tiebreaku čtvrtého setu.

Srb poté zaregistroval po sobě jdoucí vítězství ve dvou setech nad Francouzi Gillesem Simonem (světová jednička 44) a Jo-Wilfried Tsonga (světová jednička 17), aby si rezervoval čtvrtfinále s 29. Marinem Cilicem. V thrilleru zápasu se Djokovič vzpamatoval z deficitu dvou setů na jednoho, aby sestřelil Chorvata v pěti setech.

Srb čelil dalšímu přísnému testu v semifinále proti 13. Grigoru Dimitrovovi. Djokovič ale zvítězil ve tiebreaku čtvrtého setu, po uložení více setů, aby zahájil střet o titul s tehdejším sedminásobným šampionem Rogerem Federerem.

Djokovič upustil těsný úvodní set v tiebreaku, ale brzy se vzpamatoval. Vzal třetí sadu v dalším tiebreaku, aby se přesunul do jedné sady titulu.

Ve čtvrtém ale Srb promarnil vedení 5: 2, když nedokázal podat vítězství a dokonce promrhal mečbol. Federer, tehdejší světový č. 4, vzal sadu 7-5, aby vynutil rozhodování - k velké radosti kapacitního davu středního soudu.

Djokovič se však z neštěstí rychle přeskupil. Poté, co prvních devět her odešlo na server, Srb zlomil Federera jediným v sadě, aby zpečetil svůj druhý wimbledonský titul.

Srb řekl po zápase:

„Po prohraném čtvrtém setu nebylo snadné pokračovat a vyhrát pátý set, nevím, jak jsem to udělal. Je to nejlepší turnaj na světě a ten, který jsem vždy chtěl vyhrát, abych mohl soutěžit na tak vysoké úrovni, jsem tak vděčný. '

#3 Wimbledon 2015 (průměrné hodnocení soupeře: 28)

Novak Djokovič (vlevo) porazil Rogera Federera ve druhém finále Wimbledonu v roce 2015.

Novak Djokovič (vlevo) porazil Rogera Federera ve druhém finále Wimbledonu v roce 2015.

Novak Djokovic hrál v roce 2015 pravděpodobně nejlepší tenis své kariéry a vytvořil spoustu rekordů.

Dominantní světová jednička byla prakticky bezkonkurenční po celý rok a do Wimbledonu dorazil se ztrátou pouze třikrát ve 44 zápasech. Navzdory překvapivé porážce Stana Wawrinku ve finále Roland Garros byl Djokovic drtivým favoritem na třetí titul na SW19.

Obhájce titulu zahájil svou kampaň trojicí vítězství ve dvou setech. Porazil #33 Philipp Kohlschreiber, 92. v pořadí Jarkko Nieminen a 22. v pořadí Bernard Tomic, aby přesvědčivě zaútočil do druhého týdne.

Byl to však 14. Anden Kevin Anderson, který Djokovičovi poskytl jeho nejpřísnější test čtrnácti dnů. Jihoafričan vzal úvodní dvě sady na tiebreaky, aby převzal kontrolu nad zápasem.

Djokovič ale znovu dostal do popředí svou bojovnou mentalitu, když v následujících dvou setech upustil pouze pět her, aby vynutil rozhodování - které vyhrál 7: 5. To mu vyneslo čtvrtfinálové rande s Marinem Cilicem ze světové jedničky, kterého porazil ve dvou setech, aby se posunul do posledních čtyř.

Další přímá výhra, tentokrát proti dvacátému Richardu Gasquetovi, zařadila Srba do čtvrtého finále Wimbledonu. Tam na mě čekal známý nepřítel - Roger Federer.

Byli to Švýcaři, kteří v té době zařadili světovou dvojku, kteří začali silněji, přičemž první krev táhli do vedení 4-2. Ale jeho neschopnost udržet podání (pouze podruhé celý turnaj) způsobila, že se set dostal do tiebreaku, který Djokovič zajistil ztrátou pouhého bodu.

V těsnějším druhém setu oba hráči drželi sloužit, protože následoval další tiebreak. Djokovič vytěžil spoustu Federerových chyb, aby dosáhl na tři po sobě jdoucí setboly, ale nechal všechny tři příležitosti a další tři jít žebrat. Federer nakonec obnovil paritu tím, že vzal titanický tieBreak 12-10.

Djokovič se opět nenechal odradit neúspěchem a vrhl se na pokles úrovně od Federera, aby ve třetí získal brzkou přestávku. To bylo vše, co potřeboval; Srb vzal stěžejní třetí sadu docela pohodlně, aby ovládl zápas.

Jediný zlom čtvrtého setu přišel v páté hře setu. Federer, zdánlivě bez paliva, skončil potřetí ve wimbledonském finále potřetí v kariéře.

Důstojný Federer, půvabný při porážce, řekl při pozápasovém ceremoniálu:

„V prvním setu jsem měl své šance. Měl jsem štěstí, že jsem vyhrál druhý, ve třetím jsem měl šance. Ale ve větších bodech byl lepší. Byl skálopevný, sám jsem nehrál špatně. Tak to chodí. '

#2 Australian Open 2013 (průměrné hodnocení soupeře: 27)

Novak Djokovic zvedá hlavu nad titulem Australian Open 2013.

Novak Djokovic zvedá hlavu nad titulem Australian Open 2013.

Vítězství Novaka Djokoviče na Australian Open 2013 by mohlo být překvapivým zápisem do tohoto seznamu, protože Srb měl pravděpodobně 'lepší' a důraznější grandslamové výhry. Djokovič ale na turnaji porazil tři nejlepší soupeře z 10 a po čtrnáct dní nepotkal nikoho nižšího než světovou jedničku 62, což ukazuje, jak těžkou remízu měl.

Djokovič zahájil sezónu 2013 na Australian Open, kde zahájil obhajobu titulu trojicí vítězství v řadě. S lehkostí překonal do 60. týdne Paul-Henri Mathieu, 62. Ryana Harrisona a 34. Radka Štěpánka.

Tehdejší sedmnáctý Stan Wawrinka, který by o rok později udělal svůj grandslamový průlom na Australian Open, začal ve čtvrtém kole jako dům v plamenech. Wawrinka zahodil pouze jednu hru v otvíráku a ve druhé vedl o brejk, ale Djokovič se bránil, aby vyrovnal.

Srb pak vzal třetí set v tiebreaku, ale Wawrinka nikam nešel. Švýcaři si zajistili čtvrtou sadu 7-5 v jističi, aby si vynutili titanický pátý set, kde Djokovič vyhrál 12-10, aby se posunul do posledních osmi.

Obhájce titulu pak ve čtyřech setech porazil světového č. 6 Tomáše Berdycha a pátého Davida Ferrera za ztrátu pouhých pěti her na rezervaci finálního data s Andy Murrayem.

V zápase dvojice v roce 2011 finále, to byl třetí-zařadil Scot, kdo kapsy otvírák v tieBreak. Djokovič se ale poté na začátku druhé vzpamatoval z 0-40, než vzal sadu v tiebreaku.

Pokračoval ve vydělávání na Murrayově poklesu úrovně a v následujících dvou setech upustil pouze pět her, aby se dostal za cílovou čáru. V tomto procesu se Djokovič stal prvním mužským hráčem v otevřené éře, který na Australian Open udělal tři rašeliny.

Srb řekl po výhře:

wii ovládání tenisu
„Je to neuvěřitelný pocit znovu vyhrát tuto trofej. Je to určitě můj oblíbený Grand Slam, můj nejúspěšnější Grand Slam. Miluji tento dvůr. '

Tato slova by se ukázala být prorocká. Melbourne bylo skutečně oblíbeným lovištěm Srbů, kteří jsou ve finále Australian Open 9: 0 a také nejúspěšnějším mužským hráčem v historii turnaje.


#1 Australian Open 2011 (průměrné hodnocení soupeře: 25)

Novak Djokovič se stal na Australian Open 2011 mnohonásobným grandslamovým šampionem

Novak Djokovič se stal na Australian Open 2011 mnohonásobným grandslamovým šampionem

Novak Djokovič prožil nejdelší slamové sucho své legendární kariéry, než na turnaji v roce 2011 získal svůj druhý hlavní titul - a druhý na Australian Open.

Jak se ukázalo o 10 let později, zůstává to jeden z Djokovičových nejvýraznějších grandslamových běhů vůbec. Nejenže měl nejnižší průměrné pořadí soupeřů na Australian Open 2011, ale během čtrnácti dnů také předváděl neskutečnou nadvládu, přičemž za celou dobu upustil jen jednu sadu.

Tehdy třiadvacetiletý mladík zahájil kampaň porážkou 42. Marcela Granollersa za ztrátu pouhých pěti her. Svět č. 82 Ivan Dodig, hráč Djokovic s nejnižšími pozicemi, čelil té čtrnácti dnech, poté vzal jedinou sadu, kterou Srb toho roku na turnaji upustil. Normální služba se ale brzy obnovila, protože Djokovič ve zbytku zápasu vynechal pouhé dvě hry.

Srbovo střetnutí ve třetím kole s krajanem Viktorem Troickim v dalším kole se ukázalo jako krátkodobé, protože světová jednadvacítka odešla poté, co první set shodila 6: 2.

Ve čtvrtém kole Djokovič upustil pouhých sedm her proti světové č. 14 Nicolasi Almagrovi. Poté v prvním a třetím setu čtvrtfinále udržel šestého Tomáše Berdycha, zasunutý tiebreakerem, který vyhrál 7-5.

To pomohlo Srbovi rezervovat semifinálový zápas s Rogerem Federerem. Ale stejně jako v semifinále 2008 mezi touto dvojicí zaznamenal Djokovič další vítězství ve dvou setech, aby se dostal do svého třetího grandslamového finále.

Srb pak zmařil pátého Andyho Murraye za ztrátu pouhých zápasů, aby ukončil své tříleté grandslamové titulní sucho. On řekl po výhře:

„Chci poblahopřát Andymu za skvělé dva týdny; bylo opravdu těžké hrát dnes večer proti tobě. Doufejme, že budete mít další šanci vyhrát grandslamovou trofej, a díky vašemu talentu jsem si jistý, že ano. “

Djokovič by toho roku vyhrál i tituly Wimbledonu a US Open, což by pevně znamenalo jeho příchod na grandslamovou scénu.


Podle stejného měřítka průměrného hodnocení poražených soupeřů bylo pět `` nejjednodušších`` běhů Novaka Djokoviče (v sestupném pořadí) následující:

#5 US Open 2011 (průměrné hodnocení soupeře: 51)

#4 Roland Garros 2016 (průměrné hodnocení soupeře: 52

#3 Australian Open 2019 (průměrné hodnocení soupeře: 71)

#2 Wimbledon 2021 (průměrné hodnocení soupeře: 80)

#1 Australian Open 2012 (průměrné hodnocení soupeře: 94).


Pokud vezmeme v úvahu medián pořadí soupeřů (na rozdíl od průměru), dojde k několika změnám. Zatímco jeho triumf na Australian Open 2011 zůstane na špici, Australian Open 2013 a Wimbledon 2015 by sklouzly po dvou příčkách. A Wimbledon 2014 a US Open 2015 z první pětky úplně vypadnou.

Pět nejlepších triumfů by v tomto případě bylo:

#5 Wimbledon 2015 (medián hodnocení soupeře: 20)

#4 Australian Open 2013 (medián hodnocení soupeře: 17)

#3 Roland Garros 2016 (medián hodnocení soupeře: 16)

#2 Australian Open 2016 (medián hodnocení soupeře: 15)

#1 Australian Open 2011 (medián hodnocení soupeře: 14).

S použitím stejného měřítka pro určování jeho 'nejjednodušších' výher vychází Australian Open 2012 opět na špici. Wimbledon 2021 klesá o místo na třetí místo, zatímco do top 5 patří tři další výhry.

Pět nejsnazších triumfů z hlediska mediánu pořadí poražených soupeřů je:

#5 US Open 2018 (medián hodnocení soupeře: 41)

#4 Wimbledon 2019 (medián hodnocení soupeře: 48)

#3 Wimbledon 2021 (střední hodnocení soupeře: 48)

#2 Roland Garros 2021 (medián hodnocení soupeře: 66)

#1 Australian Open 2012 (medián hodnocení soupeře: 81).


Průměrné pořadí všech soupeřů, které Novak Djokovic porazil během svých 20 grandslamových výher, je 46, zatímco mediánové umístění je 33. Pokud však vezmeme v úvahu průměrné pořadí soupeřů, s nimiž se Djokovič potýkal v posledních třech kolech během svých 20 triumfálních běhů Major, jeho pět nejtěžších Grandslamové triumfy by byly:

#5 Australian Open 2015 (průměrné hodnocení soupeře: 6)

#4 Australian Open 2013 (průměrné hodnocení soupeře: 5)

#3 Australian Open: 2016 (průměrné hodnocení soupeře: 4)

#2 Australian Open 2012 (průměrné hodnocení soupeře: 4)

#1 Australian Open 2011 (průměrné hodnocení soupeře: 4).

A nakonec jeho pět nejjednodušších triumfy v takovém případě budou:

#5 Wimbledon 2019 (průměrné hodnocení soupeře: 16)

#4 Wimbledon 2021 (průměrné hodnocení soupeře: 23)

#3 US Open 2018 (průměrné hodnocení soupeře: 26)

#2 Australian Open 2021 (průměrné hodnocení soupeře: 41)

#1 Wimbledon 2011 (průměrné hodnocení soupeře: 59)

Populární Problémy

Pohled na bezlepkovou dietu Novaka Djokoviče, která mu pomohla stát se dominantním tenistou.

USTA potvrdila Mardyho Fisha jako nového amerického kapitána Davisova poháru, který nahradil Jima Couriera.

Při nákupu nové obuvi je důležité znát její šířku. Chcete -li určit šířku boty, budete muset změřit nohu perem a papírem. Jakmile si změříte nohu, tabulka velikostí vám pomůže určit šířku boty pro ...

Ať už chcete vidět aplikovanou fyziku a koncept „kavitace“ v akci, nebo jen chcete zapůsobit na někoho, kdo tento trik nikdy předtím neviděl, vyfouknout dno plné láhve je zatraceně snadné. Http://www. věda o životě ...

Stojící stojka je pokročilá technika vyvažování paží, kterou běžně provádějí gymnastky, jogíni, roztleskávačky a další akrobatičtí sportovci. I když zvládnutí vyžaduje určitý čas, je to dovednost, kterou může každý odemknout za předpokladu, že ...

Jak přesně střílet v nohejbalu. Závidíte dívce nebo chlapci, kteří mohou vždy hrát GS (střelec na branku) nebo GA (brankový útok) a dát všechny své střely v nohejbalovém zápase? Jakmile porozumíte správné formě pro přesnou střelbu, můžete ...