Tiebreak v tenise

Tiebreak (noun) [tahy-Brey-k]jaký typ bodování se v badmintonu používá

V tomto článku se ponoříme hluboko do tématu tiebreakers.

Od toho, jak fungují, k různým druhům jističů a jak k nim přistupovat - to vše pokrýváme.Jak Tiebreaks fungují v tenise?

Tajbrejk je jedním z mála prvků tenisového zápasu, který se může lišit napříč turnaji a ligami. Tato skutečnost často způsobuje zmatek mezi hráči, kteří jsou ve hře noví, takže je důležité se naučit hrát tiebreakery, než se zúčastníte prvního zápasu.

Abychom porozuměli tomu, jak během zápasu vzniká situace, kdy je tajbrejk, musíme se občerstvit tím, jak základní tenisový bodovací systém funguje.

Každý bod získaný během tenisového zápasu má jedinečnou hodnotu. Během hry bude hráč postupovat od patnáct na 30 a 40, protože získávají body. Skóre 0 se označuje jako láska v tenise takže skóre 30-0 by bylo vyjádřeno jako 30-láska.Jakmile hráč dosáhne 40 bodů, může hru vyhrát, pokud se zvýší o dva body. Pokud je například skóre 40-30, hráč se skóre 40 může zajistit hru, pokud vyhraje další bod. Pokud však skóre dosáhne 40–40, označuje se jako dvojka v tenise, pak jeden z hráčů musí zajistit dva body v řadě, aby hru vyhrál.

Sada vyhrává, jakmile hráč vyhraje 6 her, s jasným rozpětím dvou her. V důsledku toho nelze sadu vyhrát 6–5. Pokud by nastala situace 6–5, sadu může vyhrát hráč ve vedení 7–5.

Pokud set dosáhne skóre 6–6, obvykle se hraje tiebreak, aby se určilo vítěze setu. Později se podrobněji podíváme na to, jak se vyvíjejí tiebreaky.Co je sada výhod?

Předtím, než v 70. letech minulého století představil tiebreaky bývalý tenisový funkcionář James Van Alen, byla každá profesionální sada „sadou výhod“. To znamená, že když skóre dosáhne 6–6, set bude pokračovat jako obvykle, přičemž oba hráči se střídají při vedení her se službami.

Sada „výhod“ by skončila, kdyby jeden hráč zaregistroval výhodu dvou her. Sada například mohla skončit se skóre 12-10, nebo dokonce 23-21.

Tiebreaks byly představeny hlavně proto, aby se vyhnuly extrémně zdlouhavým zápasům. Jak bylo vysvětleno výše, dokončení „sad výhod“ může potenciálně trvat velmi dlouho. Jednou z nejpozoruhodnějších „sad výhod“ v historii byl konečný set mamuta 70-68 Johna Isnera a Nicolase Mahuta během Wimbledonu 2010.

Možná jste si všimli, že výše uvedený příklad nastal mnoho let po zavedení tiebreaků, tak proč to tak je?

Jak každý grandslam zvládá Tiebreaky?

Grandslamové turnaje tradičně hrály všechny závěrečné sety bez použití tiebreaku. Použili by „sady výhod“, jako je slavný příklad Isner vs. Mahut.

Od roku 2019 je toto pravidlo nyní vynuceno pouze na French Open. Všechny ostatní grandslamy prosazují ve svých posledních setech tiebreaky, aby se předešlo mnoha zdlouhavým zápasům.

 • Ve Wimbledonu se hraje tiebreak, jakmile skóre závěrečného setu dosáhne 12-12.
 • Na Australian Open se hraje tiebreak „od prvního do 10“, jakmile je skóre posledního setu 6: 6.
 • Na US Open se hraje pravidelný tajbrejk („první až sedmý“), jakmile se skóre posledního setu stane 6–6.
 • Poslední set zápasu French Open se hraje jako „sada výhod“.

Jaké jsou různé druhy Tiebreaků?

James Van Alen navrhl různé délky tiebreaků, ale nejčastěji používaným typem v dnešní době je 7bodový tiebreaker. Tento druh tiebreaku se hraje, dokud jeden hráč nezíská proti svému soupeři 7 bodů s dvoubodovou výhodou. Hráč nemůže vyhrát 7bodový tiebreaker se skóre 7-6.

Poněkud matoucí je oficiální název 7bodového tiebreakeru „12bodový tiebreaker USTA“. Je to proto, že je to technicky tiebreaker „best of 12“, přičemž první, který dosáhne 7 bodů, je nejlepší z 12 bodů.

Dokončení tiebreaku může ze své podstaty ještě chvíli trvat, protože hráč potřebuje vyhrát o dva jasné body. Obvykle však končí mnohem rychleji než „sady výhod“, které hráči potřebují na rozdíl od bodů vyhrát dvěma jasnými hrami.

Kromě 7bodového tiebreaku je zde také 10bodový tiebreaker. Tento tiebreak se skládá ze stejných pravidel jako 7bodový tiebreaker, ale vítězem je první, kdo dosáhne 10 bodů s dvoubodovým náskokem.

Slavní Tiebreakové

Tiebreaks mohou být samozřejmě jedny z nejdramatičtějších momentů v tenise. Vyskytují se na konci setů a často mohou rozhodnout o vítězi zápasu.

Vysoký profil

Jeden z nejpamátnějších tiebreaků byl během finále Wimbledonu 1980 mezi Bjornem Borgem a Johnem McEnroem. Posledně jmenovanému se podařilo během tiebreaku zachránit pět mistrovských bodů, což znamená, že kdyby tento bod ztratil, Borg by vyhrál finále. Nakonec vyhrál mamutí tiebreak 18-16, čímž skóre zápasu 2-2.

Borg nakonec vyhrál závěrečný set 8-6, čímž se zápas stal jednou z okamžitých klasik.

Nejdelší

Nejdelší rekord v tiebreaku byl v lednu 2013. Stalo se to na Plantation na Floridě během kvalifikace na turnaj $ 10 000 Men’s Futures. Benito Camelas překonal Jorgeho Nitalese v 178 bodovém tiebreaker se skóre 90-88.

Oficiální rozhodčí zápasu nebyl, ale ITF a ATP skóre ověřují.

Na grandslamové úrovni byly zaznamenávány nejdelší tiebreaky se skóre 20-18.

jakou tenisovou raketu si mám koupit
 • Goran Ivanisevic porazil Daniela Nestora 20-18 v zápase prvního kola US Open 1993.
 • Jo-Wilfried Tsonga porazil Andyho Roddicka 20-18 v australském mistrovství 2007.

Klasika na antuce

Marco Cecchinato porazil Novaka Djokoviče 12-10 v klasickém čtvrtfinále French Open v roce 2018. Mnozí to považují za nejlepší tiebreak, jaký se kdy na antuce odehrál. Cecchinato musel kopat hluboko, aby zachránil několik Djokovicových setpointů a udělal ohromující výstřely.

Medaile

Roger Federer a Rafael Nadal, dva z posledních tenisových velikánů, jsou při společných akcích často označováni jako „Fedal“. Dvojice produkovala jedno z největších wimbledonských finále v roce 2008 v zápase, který trval více než 5 hodin.

Na konci 4. setu odehráli napínavý tiebreak, který vyhrál 10-8 Roger Federer. Během tajbrejku svým bekhendem značky zachránil pár mečbolů.

Nadal vyhrál finále 3-2.

Jak se hrají Tiebreaks?

Nyní víme, kdy nastávají tiebreaky, různé typy tiebreaků a některé příklady slavných tiebreaků.

Podívejme se blíže na to, jak přesně by se hrál tiebreak.

 • Hráč, který sloužil k vyrovnání setu na 6–6, dostává první podání tiebreaku. Během tiebreaku hráči ignorují standardní tenisové skóre 15,30,40 a nahradí ho tradičním 1,2,3 bodovým systémem.
 • Aby byla vyvážena výhoda prvního podání, hráč, který jako první podá v tiebreaku, bude podávat jeden bod.
 • Po prvním bodu podává druhý hráč druhý bod na protějším reklamním hřišti a třetí bod na hřišti dvojky.
 • Od tohoto bodu každý hráč podává po dva body až do konce tiebreaker. Hráči musí vyměnit strany hřiště, když je celkový počet naservírovaných bodů 6 nebo násobek 6.
 • Tiebreaker končí, když si jeden hráč zajistí 7 bodů a drží si před svým soupeřem dvoubodový náskok. Pokud hráč dosáhne 7 bodů a druhý hráč má 6, musí tieBreak pokračovat výše uvedeným způsobem, dokud jeden hráč nevyhraje o dva body.

Ve čtyřhře se rozehrává tiebreaker, jak je popsáno výše, přičemž se zachovává střídání služeb, které bylo dosud vidět během setu.

V jakémkoli tiebreaku hráč nebo čtyřhra, který podával jako první, obdrží zahajovací podávací hru následující sady, pokud by tam byla.

Jak mám přistupovat k Tiebreaks?

I příležitostný tenista se pravděpodobně setká tváří v tvář se svou první situací v tiebreaku poměrně brzy v kariéře. Kromě toho, že jste obeznámeni s pravidly typického 7bodového tiebreaker, pomáhá vědět, jakou mentalitu přijmout pro nejlepší šanci na úspěch.

Každý bod tiebreaku je přirozeně zásadním bodem. Udržet rutinu pod tlakem může být často náročné, jak jsme se dotkli v našem článku o body zlomu v tenise .

Bývalý profesionál ATP, Brad Gilbert, nabízí tuto radu: „Za ječící vítěze nezískáte tři body!“ Nejlepší způsob, jak přistoupit na tiebreaker, je zůstat klidný, vyrovnaný a vyvarovat se nevynucených chyb způsobených honbou za velkým vítězem.

Na příležitostné úrovni rozhodují nevynucené chyby o mnoha tiebreakerech než o velkých vítězích. Nervy mají tendenci získat z mnoha hráčů to nejlepší, což vede k nezodpovědným střelám.

Pokud stojíte proti soupeři s několika slabostmi ve hře, může stát za to hrát defenzivněji a čekat, až se dopustí nevynucených chyb.

Existují různé názory na to, zda je výhodnější hrát během tiebreaku ofenzivní nebo obrannou hru. Bez ohledu na to, koho se zeptáte, jedno téma zůstává stejné: udržujte svou rutinu.

Pokud například před podáním vždy pětkrát odrazíte míč, pokračujte v tom i během tiebreaku. Pomůže vám to zabránit ve spěchu do klíčových bodů a tlačit na soupeře tím, že vám pomůže udržet více prvních podání uvnitř servisního boxu.

Další technikou je přistupovat k tiebreaku jako k nové sadě. Začněte tiebreak opatrně a pokuste se zajistit mini-break. Jakmile ucítíte, že máte kontrolu nad tajbrejkem, můžete se pokusit zajistit rizikovější výstřely, abyste si sadu zajistili.

Podstatou tiebreaků je hrát hru s vysokým procentem, což znamená vytvářet střely, které pravděpodobně dopadnou na stranu vašeho soupeře na hřišti. TieBreak není čas na pokusy o výstřelky nebo velké vítěze.

Co říkají profesionálové o Tiebreaks?

Zde je několik perel moudrosti od nejlepších profesionálů na okruhu:

 • Roger Federer: 'Myslím, že když jdeš do tiebreakerů s negativním myšlením, velmi často buď začneš špatně a pak to stejně prohraješ, nebo ve skutečnosti začneš dobře, ale jsi jako: Pravděpodobně bych neměl být ve vedení.' Pak to nakonec ztratíte. Takže si myslím, že velmi pozitivní myšlení je dobré. “
 • Dominic Thiem: 'Není náhoda, že většina tiebreaků je velmi blízko.' Oba hráči obvykle odehráli set opravdu dobře, aby se dostali na 6–6. “
 • Grigor Dimitrov: 'Někdy jeden výstřel může změnit celou hybnost tiebreaku, takže se na to musíš připravit.' Musíte však mít pozitivní myšlení a věřit, že ho vyhrajete. “
 • Marion Bartoli: 'Normálně je to osoba, která se pokouší zaútočit, kdo má výhodu v tiebreaku.' Řekl bych, že 80 procent času vyhraje tiebreak ten hráč, který diktuje. Moje rada by tedy byla zůstat pozitivní a pokusit se převzít vedení rally. “
 • Jerzy Janowicz: 'Nejdůležitější je soustředit se na každý jednotlivý bod, zejména na vaše podání, protože tyto body jsou nejdůležitější.' Osobně se vždy snažím hrát agresivně v tiebreaku bez ohledu na situaci, protože to je moje hra. “

Společným tématem je soustředění se na každý bod a udržení pozitivního přístupu ke svému tenisu. Určitě se může vyplatit být agresivní a pokusit se převzít kontrolu nad tiebreakem, zvláště pokud je váš protivník silnější než vy.

protahovací tenisky

Jaký tenista by mohl hrát více Tiebreaků?

Hráči se silnými porcemi mají tendenci hrát více tiebreaků než ostatní hráči, protože zápas mezi dvěma silnými servery obecně vidí méně zlomených her, protože podání je hlavním atributem obou hráčů.

Sada bez jakéhokoli porušení porcí vždy dosáhne 6-6, proto tiebreak.

Data tuto skutečnost podporují: John Isner a Kevin Anderson (některé z největších serverů hry) byli dva hráči, kteří v letech 2018 a 2019 odehráli nejvíce tiebreaků na pánském turné.

Stručně řečeno

Naštěstí jste nyní velmi dobře obeznámeni s tiebreaky v tenise a s jejich fungováním. Abychom to zabalili, zrekapitulujme si vše, co je v článku uvedeno:

 • Tiebreaks představil v 70. letech James Van Alen jako metodu ke zkrácení času nutného k dokončení zápasu.
 • Existuje několik typů tiebreaků, například 7bodový tiebreak a 10bodový tiebreak. Nejčastěji se používá první jmenovaný. Desetibodový tiebreak však slouží k rozhodování o konečné sadě zápasů Australian Open.
 • Wimbledon prosazuje 7bodový tajbrejk, když skóre závěrečné sady dosáhne 12-12. US Open vynucuje 7bodový tiebreak, když poslední set dosáhne 6-6. French Open aktuálně nevyužívá tiebreak pro závěrečný set, místo toho hraje „sadu výhod“.
 • Tiebreaks používají jinou metodu bodování než běžnou metodu 15, 30, 40 bodů. Hráči sbírají body tradičnějším 1,2,3 způsobem, přičemž vítězem je prvních 7 bodů.
 • Pokud první hráč, který dosáhne 7 bodů, neudělal toto s dvoubodovým náskokem, musí tieBreak pokračovat, dokud jeden hráč nedosáhne dvoubodového vedení.
 • Nejdelší tajbrejk v profesionálním tenise nastal v zápase mezi Benitem Camelasem a Jorge Nitalesem. Skóre bylo 90-88.
 • Většina tenistů souhlasí s tím, že nejlepším způsobem, jak přistoupit k tiebreaku, je udržovat rutinu, mít pozitivní myšlení a vyvarovat se zbytečných chyb.

Nyní, když jste obeznámeni s tím, jak tiebreaky fungují, jste pravděpodobně připraveni vyrazit si zahrát tenis!

Tiebreaks může být jedním z nejvíce matoucích pravidla tenisu sledovat, takže se v případě potřeby osvěžení paměti vraťte k tomuto článku na TennisCompanion.

Populární Problémy

Pokud nemáte kabel, můžete se podívat na 12. sérii seriálu Archer naživo nebo na vyžádání ve svém počítači, telefonu nebo jiném streamovacím zařízení.

Č. 2 Baylor se v sobotu utká s Iowa State v bitvě Big 12. Hra je na ESPN Plus a zde je kompletní přehled o tom, jak ji sledovat.

Kardiovaskulární cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu. Tyto typy aerobních cvičení, které rozbuší srdce, vám mohou pomoci zhubnout nebo si udržet váhu, snížit riziko mrtvice, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky, zlepšit vaši náladu a ...

Jak zjistit, zda jste připraveni randit s dívkou. Jste zmatení z toho, zda se přesunout na dívku? Ať už jste nikdy s nikým nechodili nebo se po rozchodu vracíte zpět na seznamovací scénu, může být těžké zjistit, zda ...

US Open 2013: Od Afghánistánu po Flushing Meadows, inspirativní příběh bolesti a vytrvalosti

Inovativním krokem LaLiga odsouhlasila dohodu, že se stane oficiálním sponzorem finále Davis Cupu na další čtyři roky.