US Open 2014: Marin Cilic ohlašuje svůj věk, jedno ohlušující podání najednou

Marin Cilic US Open 2014

Marin Cilic se usmívá vedle trofeje po vítězství na US Open 2014rovnátka tenisový loket

Jeho zvuk byl možná nejpamátnější ze všech. Pokaždé, když Marin Cilic během US Open 2014 zasáhl jednoho ze svých mamutích porcí, ozvalo se hlasité „prasknutí“, které rezonovalo všude kolem kavernózního stadionu Arthura Ashe. Byl to zvuk, který naznačoval vše, co je na moderní mocenské hře dobré - výraz zuřivosti, který lze rozpoutat jediným švihem lidské paže, jedu, který lze vytvořit něčím tak jednoduchým, jako je tenisová raketa.Ano, moderní mocenská hra je nabitá rizikem; nevypadá vždy hezky a rozhodně ne vždy vydává krásné zvuky. Mnoho vědátorů naštvalo myšlenku, že při každém výstřelu bude muset udělat obrovské škrty, a to z prostého důvodu, že není lidsky možné dosáhnout jakékoli míry souladu s tímto přístupem. Ale Cilic, s otřesnými výkony od čtvrtfinále, které vyvrcholily demontáží Kei Nishikori ve finále 6-3, 6-3, 6-3, obrátil tuto teorii vzhůru nohama.Neuvěřitelně absurdní vítězný vzorec

V éře dominance Velkou 4 (éra, která se možná blíží ke konci), neexistoval žádný pevný plán pro smolaře, aby mohli velké psy povýšit do zákulisí. Zdá se, že každá formule má chybu, na kterou se okamžitě vrhne Rafael Nadal nebo Novak Djokovič: někdy přílišné spoléhání na ploché střely (myslím na Tomáše Berdycha) nebo na ostatní neschopnost předběhnout hráče na opačné straně net (myslím David Ferrer).

Cilic tedy vyvinul svůj vlastní, prakticky nereplikovatelný vzorec: plácněte každou kouli co nejblíže k čarám a nenechte si ujít.Zní to nemožné implementovat? Řekněte to milionům lidí, kteří jsou stále omráčeni nadlidskou hrou, kterou Cilic předvedl proti Berdychovi, Rogerovi Federerovi a Nishikorimu ve třech po sobě jdoucích zápasech. Snad nejjednodušším vysvětlením Cilicova čelistního výkonu je toto: Chorvat vstoupil do příslovečné „zóny“ kolem začátku Berdychova zápasu a neopustil ho, dokud včera nevyšel dvojitým brejkem ve druhé sadě proti Nishikori . To je téměř osm sérií téměř dokonalého tenisu na největší sportovní scéně.Řekl jsem jen? osm sad téměř dokonalého tenisu? Jak je něco takového vůbec možné?

Netuším jak a pochybuji, že i sám Cilic ví, jak to dokázal. K takovým výkonům dochází jen jednou za generaci; zápas proti Federerovi byl určitě jeden na věky. Připomnělo mi to vítězství Jo-Wilfrieda Tsongy nad Rafaelem Nadalem na Australian Open 2008; v obou případech prostě nebylo nic, co by soupeř, v každém případě dekorovaný mnohonásobný vítěz Slamů, mohl udělat proti náporu síly přicházející z druhé strany sítě.Tsonga ale mohl svoji hru předělat na pouhý jeden zápas, zatímco Cilicova ‚zóna‘ trvala lepší část ze tří. Možná je jen spravedlivé, že Tsonga tenkrát turnaj nevyhrál, ale Cilic zde zvedl trofej.Dělá všechno že jo

Nebyl to jen Cilicův velkolepý přestupek, který znamenal jeho mimořádný běh v New Yorku. Vždy se od něj očekávalo, že bude sloužit ve velkém a bude používat svůj bekhend jako zbraň, ale stejně se mu podařilo dobře zvládnout i všechno ostatní. Při širokém natažení na forhend, tradičně slabším křídle, odvedl fantastickou práci a poslal bezpečné, šikmé, crosscourtové střely, které ho udržely v bodě. Často také krájel míč z bekhendu a měnil rytmus rally tak, aby jeho soupeři hádali.

Cilic se skvěle vyškrábal na celé hřiště a v mnoha případech využil svého velkého rozpětí křídel k obraně mnohem rychlejších protivníků než on. A co je možná nejdůležitější, trefil svůj naruby forhend se spoustou rotace (ale stále velmi blízko k čarám) a téměř neudělal žádné míče uprostřed hřiště, jak byl zvyklý dělat po celou svou kariéru. Přesto, že se snažil ze všech sil rozbít každý krátký míček na míče, udělal všech 50 chyb v semifinále a finále dohromady.

Cilic sloužil lépe než Berdych, vracel se ostřeji než Federer, bránil plynuleji než Gilles Simon a útočil forhendem razantněji než Nishikori. Když takto zrušíte všechny přednosti svých protivníků, je kam se schovat?

Transformace, která zmátla svět

Ale nic z toho nevysvětluje jak Cilic dokázal všechny tyto změny ve své hře uskutečnit. Jak se najednou proměnil v kámen sloužící spojce a solidní údery země, když v posledních několika letech nic nenasvědčovalo tomu, že by se někdy stal takovým hráčem?

Jistě, vždy byl talentovaný - pamatuji si, jak jsem si v roce 2008 myslel, že když Cilic a Juan Martin del Potro oba ve stejnou dobu vtrhli na scénu, že Chorvat byl hráč s větším náskokem. Snadná síla, kterou dokázal generovat z obou křídel (zejména z bekhendu), a ohromná rychlost nohou, kterou vlastnil (u tak vysokého muže jako on), vypadala, že způsobí bolesti hlavy každému hráči na turné.

Intervenující roky však tuto teorii nijak nepotvrdily; zatímco del Potro se etabloval mezi mužskou elitou, Cilic stále přecházel z jednoho duševního zhroucení do druhého. Naposledy byl předtím na grandslamovém semifinále - na Australian Open 2010 - Chorvat proti Andy Murrayovi obrovský náskok; byl set a 5-2 nahoru, než se jeho hra úplně rozpadla, předal zápas Murrayovi ve čtyřech setech.

Servíruje Marin Cilic

Podává Marin Cilic

Vliv Gorana Ivaniševiče, který byl letos přidán do jeho trenérského týmu, byl široce připisován jako důvod obratu Čiliče. A ano, Ivaniševičův účinek na službu jeho svěřence je jasný jako den; Cilicovo podání se změnilo z čistě dobrého na prokazatelně skvělé. O jeho hře třemi esy na uzavření Federera v semifinále se bude mluvit ještě roky.

přímý přenos lvi vs kardinálové

Ale Ivaniševič, požehnaný jeho srdci, nikdy nebyl tak blízko tomu, jak se Cilic stal důsledným, ani nebyl známý tím, že by měl obzvlášť stabilní hlavu. Pamatujte si, že Ivanisevič je stejný chlapík, kterého často znesvěcovali znalci tenisu na jednom hřišti a který prohrál tři finále Wimbledonu, než nakonec vyhrál turnaj jako zástupný znak.

Dlouhá a náročná

Debata o transformaci X a O’x z Cilic bude pravděpodobně vždy marným cvičením; nikdo kromě něj sám přesně neví, co najednou zapálilo světlo v jeho hlavě, a zda v tom měl Ivaniševič tak velkou roli, jak mnozí tvrdí. Pokud ale budeme hledat další možné důvody tohoto příběhu o Popelce, mohli bychom to udělat hůř, než předpokládat, že jeho pozastavení související s dopingem v loňském roce s tím má něco společného.

Jak už asi každý ví, Cilic byl loni zakázán ITF na devět měsíců kvůli pozitivnímu testování N-ethylnikotinamidu, zakázaného stimulantu. Trest byl následně zkrácena na čtyři měsíce sportovním arbitrážním soudem poté, co komise přijala jeho vysvětlení, že látku nevědomky požil. (Úplné znění rozhodnutí CAS je k vidění tady ).

Čilič tvrdil, že se látka do jeho systému dostala omylem, a to prostřednictvím doplňku glukózy, který mu dala jeho matka (možná jsem to jen já, ale proč sportovci tak často zapojit jejich matky v takových případech?).

nejstarší profesionální tenista

Incident přirozeně zanechal Cilicovi více než bod, který dokázal, když se loni v říjnu vrátil na tenisové kurty. Ve sportovním světě není větší ostuda, než být obviněn (a v tomto případě odsouzen) z podvádění, a není těžké si představit, že Chorvat toužil vyjít ven a zasadit všem lidem, kteří měli pokusil se ho srazit dolů.

Zpracování jemných okrajů

Kromě toho, že se nemůžete jen rozhodnout, že se najednou stanete světoborcem, a pak se jím automaticky stanete. Tenis je tak konkurenceschopný sport, jak přicházejí, a neexistuje žádná zkratka k úspěchu. Nemůžete se naučit porazit lidi jako Nadal a Djokovic přes noc, a rozhodně to nemůžete udělat, pokud nejste ochotni ze sebe udělat žrouta za trest, otrokujícího skrze nemožné fitness režimy.

Tady pomohl syrový talent Cilic. Vždy byl nadaný; teď, po čtyřech měsících prostojů, spoustě motivace zůstat plně soustředěný a díky radám od největšího serveru v historii, mohl Chorvat udělat ty drobné změny ve své hře a přítomnosti na hřišti, které křičely, aby byly provedeny.

V moderním tenise, kterému vládnou jemné okraje a složité úpravy, mohou i malé změny někdy znamenat velký rozdíl. Cilicova hra není není Všechno k nepoznání od toho, co bývalo dříve; jen slouží s trochu více popem, bije do svého forhendu s trochou větší kontroly a je o něco moudřejší s výběrem střel. A jak ukázal letošní US Open, to bylo vše, co bylo potřeba, aby se z něj stal světoborec.

Vzpomínka, která bude trvat věčnost

Chorvat to musí ještě podpořit; pro hráče, který je tak talentovaný jako on, není jeden slamový titul ani zdaleka dost velký zátah. A stejně jako všechno ostatní o životě, neexistuje způsob, jak předpovědět, zda se v budoucnu přidá do své sbírky, nebo zda se někdy dostane na světovou jedničku (což se zdá být ještě hodně daleko, i po jeho úžasném výkonu zde) .

Cilic by klidně mohl ukončit kariéru chronického podřízeného, ​​kterému vyhrožuje už asi šest let. A velmi dobře se na něj dalo dál dívat podezřelýma očima (zásluha Federera odmítl to udělat (ale ne každý bude tak důvěřivý) po zbytek své kariéry. Jeden turnaj, jakkoli se může změnit život, se nezmění všechno.

Cilic ale nemusí všechno měnit; ne teď, v žádném případě. Vzpomínka na jeho perfektní týden ve Flushing Meadows je něco, co mu nikdo nikdy nebude moci vzít, a na tom může žít celý svůj život. Lidé ho mohou soudit, co chtějí, ale teď vědí, že dokázal něco, co má v historii jen málo tenistů. A možná časem vzpomínka na ty planoucí služby a atomové údery, všechny zasažené s dokonalou přesností na palec, převrátí pochybnosti a nepříjemná podezření.

The zvuky v tom určitě pomůže. Protože od této chvíle až do věčnosti bude US Open 2014 připomínán jako turnaj, kde byly slyšet a obávané výstřely Marina Cilice po celém světě.

Populární Problémy

Federer nastoupí proti mladíkovi z USA ve druhém zápase dne v Rod Laver Arena.

„Vánoční prázdniny“ jsou v horní části seznamu filmů, které musíte během prázdnin sledovat. Zde je návod, jak jej můžete sledovat online zdarma.

Jak držet dveře otevřené mincí. Dveře, které se samy zavírají, jsou z nějakého důvodu navrženy tak. Mohou být postaveny tak, aby zabránily šíření ohně a kouře v budově a také udržovaly brouky a hmyz mimo chladné osvěžující ...

Pokud byste někdy uvízli v autě, které se jen tak neodemkne, vyzkoušejte následující způsoby, jak osvobodit sebe i své spolucestující. Vždy dávejte bezpečnost před všechno ostatní a snažte se na situaci klidně reagovat. Nedělej ...