Bod zlomu v tenise

Bod zlomu v tenise

Bod zlomu v tenise

Bod zlomu (podstatné jméno) [breyk point]

podávání tenisového míčku

V tomto článku se podrobně zabýváme body zlomu v tenise tím, že poskytneme definici, příklady a proč jsou tak důležité.

Co je to „zlomový bod“ v tenise?

Možná jste už slyšeli o ‚převádění bodů zlomu‘ nebo dokonce o ‚ukládání bodu zlomu‘, ale co tento tenisový výraz znamená?

Když hráč, který dostává hru se službami, dosáhne fáze, ve které jej dělí jeden bod od vítězství v této hře, říká se o něm, že má ‚bod zlomu‘. Uveďme příklad.

Roger Federer slouží Novakovi Djokovicovi, ale Djokovič právě dosáhl skóre 30-40 ve svůj prospěch s ohromujícím bekhendový úder . To znamená, že Djokovic je nyní jeden bod od vítězství ve hře, během níž Federer podává - bod zlomu.

Pokud by Djokovič během této hry podal ještě lepší výkon a dosáhl skóre 15–40, znamenalo by to dvojnásobný bod zlomu. To znamená, že Djokovič má dvě příležitosti k přeměně brejkového bodu a vítězství v zápase proti Federerovu podání.

Stejná logika platí pro situaci, ve které Djokovic dává skóre 0-40 a získává trojitý bod zlomu. Také, pokud by Djokovič držel výhodu ve hře dvojky při Federerově podání, bylo by to také kvalifikováno jako bod zlomu.

Pokud si nejste jisti, jak hráči získávají skóre 15, 30 nebo 40, další informace najdete v našem článku bodovací systém v tenise . Je to opravdu velmi jednoduché, jakmile pochopíte, že tato čísla jsou jen synonyma pro jeden, dva nebo tři body!

Příklady „bodu zlomu“ ve větě

Vypadá to, že proti vašemu podání vedu 15–40, to znamená, že mám dvojnásobný bod zlomu!

Věděli jste, že Andy Murray přeměnil 43,6% bodů za brejky, které získal během své kariéry?

Opravdu na zlomových bodech záleží?

Je snadné pochopit, proč by body zlomu mohly být jednoduše považovány za „jen další bod.“ Faktem však je, že výsledek bodů zlomu může výrazně změnit průběh zápasu.

Existují dokonce empirické studie, například s názvem: „Vítězná utkání ve dvouhře grandslamových mužů: Analýza proměnných souvisejících s výkonem hráče v letech 1991 až 2008.“ Tato konkrétní studie navrhl silnou korelaci mezi převedením bodů zlomu a vítězstvím v zápase.

Pokud se také podíváte na hráče na vrchol statistiky „převedených bodů zlomu“, lze spatřit mnoho velkých jmen. Zde je několik vybraných z Oficiální web ATP Tour :

 • 3. místo: Rafael Nadal, 44,95%
 • 7.: Novak Djokovič, 44,36%
 • 18. místo: Andy Murray, 43,6%
 • 20. místo: Andre Agassi, 43,32%
 • 45. místo: Ivan Lendl, 42,4%


Jak vidíte, na vrcholu statistiky „převedených bodů zlomu“ je spousta velkých ryb. Převedení bodu zlomu může vést k velkému posunu hybnosti směrem k hráči, kterému se to úspěšně podařilo, jak se dotkneme později.

Přesuňme se na stranu serveru a podívejme se na hráče, kterým se daří ukládat nejvíce brejkbolů. To je, když je server jeden bod od ztráty hry, ale je schopen se vrátit, aby zabránil příjemci zajistit bod zlomu:

 • 1. místo: Ivo Karlovic, 71,19%
 • 2. místo: John Isner, 70,64%
 • 3. místo: Milos Raonic, 69,36%
 • 4. místo: Pete Sampras, 67,9%
 • 7.: Roger Federer, 67,31%

V horní části seznamu „Uložené body zlomu“ nejsou ani tenisoví velikáni, což vám napoví, jak důležité může být chránit vlastní servisní hru a zabránit zajištění bodu zlomu. Možná není překvapením, že tři nejlepší hráči na tomto seznamu jsou proslulí svými vzkvétajícími službami.

Psychologie bodů zlomu v tenise

Nyní víme, že body zlomu jsou důležité pro výhru nebo záchranu, pokud chcete vyhrát více tenisových zápasů. Často jsou zlomovým bodem a mohou poskytnout jasnou cestu k vítězství v sadě.

kde mohu sledovat finální vesmír

Obecným pravidlem je, že pravděpodobně budete chtít přistoupit k záchraně bodu zlomu rozhodným a útočným, přesto vysokým procentem prvního podání. To je důvod, proč velké servery, jako jsou Milos Raonic a John Isner, patří mezi tři nejlepší ve statistice „body zlomu uložené“.

Také, ať už se pokoušíte zajistit nebo uložit bod zlomu, je dobré si předem poznamenat slabiny svého protivníka. Pokud například během rally zaznamenáte slabou reakci na lalokové střely, můžete ušetřit pěkný lob, když opravdu potřebujete zajistit bod zlomu.

Alternativně, pokud toho o svém protivníkovi moc nevíte, můžete se rozhodnout soustředit se na to, abyste zůstali trpěliví, čistě se vraceli a čekali na vysoce procentní příležitost k útoku.

Je samozřejmé, že narazíte na některé hráče, kteří se budou spoléhat na své silné podání, aby je dostali přes zápas. Pokud dokážete tyto hráče zatlačit do bodu zlomu při jejich podání, způsobí jim to určité nepohodlí.

Můžete to znásobit, pokud se vám podaří získat bod zlomu! Rychlý start do další servisní hry vám může přinést psychologickou výhodu, která vám vyhraje zápas.

Sestavili jsme několik populárních návrhů, jak přistupovat k důležitým bodům v zápase, ať už jde o bod zlomu, podání k setrvání v zápase nebo podání na set:

 • Nespěchejte svou hru: U začátečníků je běžné uspěchat se na začátku důležitého bodu, překonat pocity úzkosti, které k tomu patří. Můžete si být jisti, že vaše nejlepší šance na úspěch závisí na tom, abyste byli schopni dokončit svůj obvyklý rituál před bodem! O velkých hráčích, jako jsou Rafael Nadal a Novak Djokovic, je dokonce známo, že zpomalí před velkým bodem, jen aby shromáždili své myšlenky a ujistili se, že jsou v zóně.
 • Zůstaňte konzistentní: Během bodu udržujte svou hru v souladu s tím, jaká byla dříve. U juniorů a začátečníků je typické vidět vynucený pokus o velkého vítěze, nebo něco riskantního, jako je drop shot.
 • Držte se toho, co víte: Nejlepší věc, kterou můžete udělat během bodu zlomu nebo jiného velkého bodu, je držet se toho, co umíte nejlépe. Pokračujte v tom, co vám dělá dobře, a vyhněte se pokušení bod urychlit.
 • Hrajte podle svých podmínek: Zvláště pokud hrajete proti silnému soupeři, naděje na nevynucenou chybu z jejich strany nestačí. Stále byste měli provádět své plány a přistupovat k bodu s docela útočným myšlením, zvláště pokud ukládáte bod zlomu. V tomto scénáři vám podání umožní diktovat počáteční tok rally.

Taktika získávání nebo ukládání bodů do brejku opakováním toho, co se vám během zápasu dobře osvědčilo, je mezi tenisovými nadšenci běžným tématem.

Balení

Bodem zlomu mohou být momenty určující shodu, které naznačují velké výkyvy hybnosti. Nejúspěšnější tenisté dokážou získávat body do brejků, ale také brání soupeřům porušit jejich servisní hru tím, že zůstávají v pohodě a slouží s důvěrou.

Jako začátečník nejlepší, co můžete udělat, je zachovat klid a vyhnout se spěchu, když stojíte před bodem zlomu. Je důležité stanovit rituály před bodem, od kterých se neodchýlíte ani během velkých bodů.

Populární Problémy

Rafael Nadal a Novak Djokovič vyrobili v semifinále Roland Garros 2013 absolutního humdingera. Toni Nadal řekl, že zápas téměř nezvládl, protože to bylo nervy drásající.

Někdy jste tak zaneprázdněni věcmi, jako je mytí nádobí, úklid pokoje, sekání trávníku a domácí úkoly, že na zábavné věci v životě není dost času. Domácí úkoly a domácí práce jsou sice důležité, ale neznamená to ...

Jak zjistit, zda je malý pes po pádu v pořádku. Přestože se majitelé psů mohou ze všech sil snažit udržet svého mazlíčka v bezpečí před úrazem, může dojít k nehodám. Jednou z příčin náhodného zranění psů je pád. Přestože se psi mohou zdát agilní, mohou být ...

Zde je vše, co potřebujete vědět, abyste mohli sledovat novou minisérii Showtime 'Escape at Dannemora', i když nemáte kabel.

Kardinálové v neděli podniknou akci Dolphins v 9. týdnu NFL. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos ze hry online, pokud nemáte kabel.

Pokud nemáte kabel, zde je návod, jak sledovat každý fotbalový zápas Florida Gators online bez kabelu v roce 2021.