Stalo se tankování pro Novaka Djokoviče zvykem a měly by s tím úřady něco udělat?

Novak Djokovic na French Open 2017

Novak Djokovic na French Open 2017

Když Novak Djokovič nastoupil na kurt, aby se ve čtvrtfinále Vienna Open utkal s Lorenzem Sonegem, mnozí očekávali rychlé rozbití, které bez jakéhokoli rozruchu zařadí Srba do posledních čtyř. Následovalo rychlé zbití - ale Djokoviče, ne Sonega.

V tomto zápase byly dva neobvyklé prvky. Jedním z nich byl samotný fakt, že Novak Djokovič prohrál s 42. hráčem, který se nemohl kvalifikovat ani na turnaj (Sonego se dostal jako šťastný poražený). Ale druhý a více znepokojující prvek byl jak světová jednička prohrála.

Novak Djokovic vyhrál pouze tři zápasy ve dvou setech, čímž vyrovnal svůj nejhorší výsledek v tenisovém zápase. Srbova čísla v každé měřitelné statistice během zápasu byla nejen hluboko pod jeho vznešenými standardy, ale byla dokonce propastná. kohokoli standardy.

Ano, můžete namítnout, že Lorenzo Sonego z velké části hrál tenis bez osvětlení. Italský předhazovací úder a podání podobné raketám několikrát vytáhlo raketu z ruky Novaka Djokoviče; 33letý hráč mohl mít těžké časy porazit Sonega, i když hrál dobře. Ale na konci prvního setu nerozhodovala o výsledku bodů pouze brilantní hra Sonega; Velkou roli hrálo také Djokovičovo zřetelně nezainteresované chování.

Novak Djokovic reaguje na svůj zápas proti Lorenzu Sonegovi

Novak Djokovic reaguje na svůj zápas proti Lorenzu Sonegovi

Při Djokovičově podání nebo zemních úderech nebylo téměř žádné přesvědčení. Jeho obvykle nadpozemské schopnosti vracet chyběly, stejně jako jeho práce nohou. Byly případy, kdy Srb odmítl honit návraty, které byly na nohu od něj, a jiné, kde se pohyboval opačným směrem, než bylo podání dokonce dokončeno.

Poslední hra zápasu byla vyloženě fraška. Novak Djokovic dokázal ve druhém setu vybojovat několik brejkbolů, přestože vynaložil velmi malé úsilí, ale když nedokázal využít žádnou ze šancí, vzdal se, i když se kvůli vzhledu pokoušel předvést show. Sloužil na 1-5 a Djokovič opakovaně přistupoval k polovičatým sítím, než strčil raketu do salv, téměř jako by chtěl síťovat je.

Tankoval zápas Novak Djokovič? Mnozí si mysleli, že ano. Ale než půjdeme dál, co přesně znamená tankování z hlediska tenisu?

Co je tankování?

„Tankování“ je termín používaný k označení záměrného nedostatku úsilí ze strany jakéhokoli sportovce (v tomto případě tenisty) během zápasu. Není třeba říkat, že se to může stát pouze tehdy, když je dotyčný hráč fyzicky v pořádku (jako Novak Djokovic přiznal, že byl proti Sonegu); pokud je hráč zraněn nebo je méně než 100% fit, je pro něj přirozené, že nemůže vynaložit veškeré úsilí.

Lze argumentovat mentálními příčinami podprůměrného výkonu - jak sám Djokovič uvedl na své tiskové konferenci - ale to nic nemění na tom, co znamená tankování. Je to prosté a jednoduché, nevyvíjet úsilí, i když jste toho fyzicky schopni.

Novak Djokovič nemá v poslední době nejlepší časy

Novak Djokovič nemá v poslední době nejlepší časy

tenisové chrániče loktů

To znamená, že tankování je pro policii docela obtížné. „Nedostatek úsilí“ je od přírody velmi subjektivní pojem a neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak prokázat záměry hráče na hřišti.

Pokyny ATP proti tankování

Z Příručka kodexu chování ATP , ohledně odběru platí následující pravidla:

Nejlepší úsilí

i) Hráč musí během turnaje vyvinout maximální úsilí během zápasu. Za porušení této sekce bude hráči uložena pokuta až do výše 20 000 $ za každé porušení.

ii) Pro účely tohoto pravidla má supervizor a/nebo rozhodčí židle pravomoc potrestat hráče v souladu s harmonogramem bodových trestů. Za okolností, které jsou flagrantní a obzvláště škodlivé pro úspěch turnaje nebo jsou mimořádně závažné, může supervizor ATP postoupit záležitost ATP SVP - Pravidla a soutěž, který provede vyšetřování, aby zjistil, zda hráč hlavní přestupek zhoršeného chování nebo došlo k chování v rozporu s integritou hry. Peníze získané na této akci budou drženy ATP, dokud ATP SVP - Pravidla a soutěž neukončí jeho vyšetřování a nerozhodne.

Ptáte se, proč tak přísný trest za něco, co do značné míry závisí na náladě hráče? Důvodů je několik, ale dva nejdůležitější jsou služba fanouškům a prevence korupce.

Tenis - nebo jakýkoli sport - běží na základě podpory fanoušků, což znamená, že si organizátoři nemohou dovolit, aby jakýkoli hráč očividně nerespektoval diváky nebo jim nedal peníze. Nikdo nechce sledovat hráče, jak záměrně prohrává zápas, takže musí existovat protokoly, které by tomu bránily.

Druhým a možná i významnějším důvodem je, že na každém tenisovém zápase se jezdí hodně sázkových peněz. Hráč - zvláště ten s vyšším postavením - může hodně získat, pokud hodí zápas proti přesile. Takže ve chvíli, kdy tenisový funkcionář uvidí, jak někdo záměrně vyvíjí menší úsilí, okamžitě ho uvede do pohotovosti.

Byl Novak Djokovič v minulosti obviněn z tankování zápasu nebo jeho částí?

Novak Djokovič po prohře s Dominicem Thiemem na French Open 2017

Novak Djokovič po prohře s Dominicem Thiemem na French Open 2017

Krátká odpověď je ano. Ve skutečnosti se zdá, že Djokovič téměř každý rok vzbuzuje podezření z tankování alespoň v jednom zápase. Zde je několik příkladů?

1) Pravděpodobně nejslavnější incident „tankování“ Novaka Djokoviče byl na French Open 2017 proti Dominicu Thiemovi. Srb se propadl 7-6, 6-3 a šel šokujícím způsobem prohrát třetí set 6-0.

Některé renomované osobnosti tohoto sportu, jako John McEnroe, Jim Courier a Greg Rusedski, se na Novaka Djokoviče vrhly kvůli tomu, že o zápas neprojevily žádný zájem. McEnroe to řekl:

Teď to vypadá, jako by Djokovič nechtěl být na hřišti. Tohle je tankové město. Jsem velmi překvapen - zejména tím, jak to skončilo. Ta poslední sada byla opravdu zvláštní.

Courier nebyl ve svém myšlení příliš nepodobný, jak poznamenal:

Novak nepředvedl žádný boj a možná to bylo částečně způsobeno větrnými podmínkami. Pohrdá hraním ve větru. Zdálo se, že skutečně přijal výsledek ještě předtím, než byl konečný.

Rusedski zopakoval totéž:

Kdy jste viděli Djokoviče prohrát 0: 6 ve grandslamovém čtvrtfinále? Existují pro mě otazníky, kde je Novak - zvláště po tom představení.

Sám muž se ale během pozápasového rozhovoru rozhodl to nekomentovat. Novak Djokovic vinil ze ztráty první set, kde promrhal pár set bodů.

Těžko komentovat třetí sadu. Nic mi nešlo. Jen dost špatná sada, řekl novinářům. Celkově bylo rozhodnuto v první sadě. '

2) V roce 2007 byl Novak Djokovič obviněn z toho, že hodil svůj zápas druhého kola na Paris Masters proti Fabrice Santoro. Srb prohrál 6-3, 6-2, což způsobilo, že italský denní tutosport obvinil Srba z tankování.

Novak Djokovic na Paris Masters 2007

Novak Djokovic na Paris Masters 2007

Djokovič tato tvrzení vehementně odmítl. A na svoji obranu musel těsně před začátkem turnaje navštívit zubaře, aby si nechal odstranit zuby moudrosti. Dalo by se tedy tvrdit, že na tom nebyl fyzicky nejlépe.

Po zápase Djokovič řekl:

Nemohl jsem dát svých 100%, dokonce ani 30% svých možností. Zasloužil si vyhrát. Stále jsem na lécích. Necvičil jsem celý týden. Cvičit jsem začal teprve před dvěma dny. Fyzicky se necítím vůbec dobře. Byla to velmi dlouhá sezóna a jsem opravdu vyčerpaný. Doufám, že to lidé pochopí.

3) Proti Andy Murrayovi ve finále finále ATP 2016 Novak Djokovic prohrál 6: 3, 6: 4. Ale i když se zdá, že skóre je slušné, Srb byl po celou dobu mimořádně plochý a nevyrovnaný, zejména při svém podání.

Novak Djokovic poté, co v roce 2016 prohrál s Andy Murrayem

Novak Djokovic poté, co v roce 2016 prohrál s Andy Murrayem

Djokovič vytvořil všechny příležitosti k jedinému bodu zlomu a vypadal daleko od své vlastní verze, kterou během turnaje zobrazoval.

Na cestě do finále Djokovič upustil jen jednu sadu (na Thiema), přičemž zaznamenal přesvědčivá vítězství nad Davidem Goffinem a Keiem Nishikori. Ve druhé sadě jejich zápasu také zapálil Thiema, než vyhrál třetí 6: 2.

Ostrý kontrast jeho výkonů vyvolal několik otázek ohledně jeho úrovně nasazení proti Murrayovi ve finále.

4) Proti Alexandru Zverevovi ve finále finále ATP 2018 vypadal Novak Djokovic úplně jiným hráčem než ve zbytku turnaje.

Novak Djokovič se chystá pogratulovat Alexandru Zverevovi poté, co s ním prohrál

Novak Djokovič se chystá pogratulovat Alexandru Zverevovi poté, co s ním prohrál

Srb vyhrál čtyři po sobě jdoucí zápasy, aniž by upustil set nebo jeho podání vedlo až do finále. To zahrnovalo ohromující vítězství 6: 4, 6: 1 nad samotným Zverevem ve fázi každý s každým.

Ale ve finále, nebo alespoň v jeho druhé polovině, byl Novak Djokovič žalostně mimo synchronizaci. První set byl velmi vyrovnanou záležitostí až do stavu 4: 4, načež se Zverev zlomil a zvítězil 6: 4. V dalším setu Novak Djokovič úžasně prohrál své první dvě servisní hry bez většího odporu.

Sadu prohrál 6: 3, předal Němci velmi pohodlné vítězství a nad jeho výkonem zvedl obočí.

Je Novak Djokovič jediným aktivním hráčem, který byl obviněn z tankování?

Krátká odpověď zde je ne. Nick Kyrgios, Benoit Paire, Bernard Tomic a Gael Monfils se během své kariéry zapojili do mnoha kontroverzních „tankování“.

Nick Kyrgios

Nick Kyrgios

Tito čtyři hráči, často označovaní jako „zlí kluci“ tenisu, často bezdůvodně vyhazovali hry, sety a dokonce i zápasy. Někteří z nich byli za nedostatek úsilí dokonce penalizováni (pokutami).

Je možná snazší potrestat hráče s nižšími hodnostmi za tankování, na rozdíl od někoho z první desítky. To je pravděpodobně důvod, proč vidíme jen takové hráče, kteří dostávají pokutu za nedostatek úsilí, a ne někoho jako Novak Djokovic.

Zejména Nick Kyrgios a Benoit Paire měli v poslední době několik kontroverzí ohledně tankování. A Bernardovi Tomicovi se někdy říkalo „Tank Engine“, podle slavné karikatury „Thomas the Tank Engine“.

Benoit Pair

Benoit Pair

Zajímavé je, že Roger Federer byl také jednou pokutován za nedostatek úsilí, ale to bylo už v roce 1998, kdy mu bylo 17 let.

Hraní na malé akci ve švýcarském Kublis, Švýcar - který byl v té době zařazen na číslo 6 ve své zemi - prohrál s jedenáctým hráčem Armando Brunoldem.

Roger Federer dostal v roce 1998 pokutu za odpálení zápasu

Roger Federer dostal v roce 1998 pokutu za odpálení zápasu

Výsledková listina ukazovala 7-5, 6-2 a Federer dostal pokutu 100 $ od rozhodčího zápasu Claudia Grethera, který později poznamenal:

Jednoduše stál nemotivovaně a nonšalantně na hřišti a dvakrát pokazil každou hru. '

Samozřejmě, Federer má od té doby do značné míry v této záležitosti neposkvrněný rekord. Dvacetinásobný šampion Slam se v roce 1998 zdánlivě poučil nadobro.

I když si Novak Djokovic vytvořil tankovací zvyk, je to tak špatné?

Opět krátká odpověď: ano. Tanking je již z právního hlediska „špatný“, protože v knize pravidel je za něj stanoven konkrétní trest. A přestože jsou „morální“ pojmy poněkud odlišnější, není pravděpodobné, že by se tento sport stal chudším, pokud by se mu hráči věnovali.

Za prvé je to neúcta k soupeři, k organizátorům a hlavně k fanouškům. Za druhé to naznačuje, že dotyčný hráč opravdu nehraje pro lásku ke sportu.

Jedním z argumentů používaných k ospravedlnění tankování je, že hráč si vezme kurt podle své individuální kapacity a že si může dělat, co chce. A další myšlenka je, že hráči nejsou stroje; v hlavě jim může jíst milion věcí, což jim brání vydat ze sebe to nejlepší.

I když jsou oba tyto argumenty platné, je trochu těžké to racionalizovat každý jediný incident tankování tímto způsobem. Pokud se to stane jednou nebo dvakrát, je to pochopitelné; ale pokud se to děje po celou vaši kariéru, pak je to pravděpodobně jen zlozvyk.

Novak Djokovic je ambasador tenisu

Novak Djokovic je ambasador tenisu

Problém se stává ještě závažnějším, když mluvíte o nejlepším hráči na světě a možná o nejlepším hráči vůbec. Jedna věc je, že Kyrgios nebo Paire tankují zápas; stejně jsou často odhrnuti jako klauni, které nelze brát vážně. Ale pro Novaka Djokoviče je to úplně něco jiného.

Srb je bezpochyby legendou tohoto sportu. Jeho schopnosti na hřišti jsou na špičkové úrovni a je na dobré cestě překonat většinu hlavních rekordů v tenise.

Jako současná světová jednička je Djokovič bezpochyby jedním z nejvýznamnějších ambasadorů tohoto sportu. Je také vůdcem PTPA, což je další odpovědnost, kterou má ochotně vzal na sebe.

Novak Djokovic chce, aby lidé věřili, že je hráčem, který má zájem bojovat za práva hráčů a turné obecně. Ale pak jde úplně stejný Novak Djokovic a záměrně okrádá fanoušky a organizátory o největší tahák turnaje.

S ohledem na globální zdravotní krizi se Erste Bank Open 2020 konal s určitými obtížemi. Novak Djokovič dokázal splnit své ambice dokončit rok jako jednička vítězstvím ve dvou zápasech ve Vídni, ale byl jeho následný tank-job veletrh na turnaji a těch pár stovek fanoušků, kteří zaplatili za lístky?

Novak Djokovič opouští dvůr po porážce se Sonegem

Novak Djokovič opouští dvůr po porážce se Sonegem

A co bylo ještě horší, bylo to, že Djokovič prakticky přiznal, že měl jen malou touhu vydat ze sebe to nejlepší poté, co dosáhl svého pořadí.

„Udělal jsem, co jsem potřeboval, a proč jsem sem přišel. Pokračuji zcela v pořádku s dnešním výsledkem a dívám se na další kapitolu, “řekl Djokovič ve svém pozápasovém lisu.

Vzhledem k nedávnému zániku uctívané náboženské osobnosti v Srbsku mohlo dojít i k psychickým problémům Djokoviče. A ano, v posledních měsících docela trpěl na mentální stránce věci, a to jak na hřišti, tak mimo něj. Ale nebylo to poprvé, co se zdánlivě zúčastnil záměrné práce v tanku, a je nepravděpodobné, že by to bylo naposledy.

Jako šampión a ambasador tenisu Novak Djokovic obvykle tankování zápasů není dobrý vzhled - ani pro něj, ani pro sport. Je načase, aby úřady začaly uvažovat o jeho potrestání, až se příště stane taková událost.

Populární Problémy

Jak nosit čelenku s krátkými vlasy. Mít krátké vlasy může být skvělé, ale někdy možná budete muset být trochu kreativní, abyste změnili svůj vzhled. Pokud chcete své krátké vlasy doplnit roztomilou čelenkou, ...

Nishikori by doufal, že Mirnyi může pomoci zlepšit jeho síťovou hru.

Pořadí hry pro Abierto Mexicano Telcel 2017, které se konalo v mexickém Acapulcu, kde je nejlepším semenem Novak Djokovic.

Jak smažit vejce. Překlopení smažených vajec je jedním z nejvíce zastrašujících úkonů každého začínajícího šéfkuchaře. Cíl lehce křupavé, dobře uvařené bílé a tekutého žloutku však není obtížné dosáhnout s trochou praxe ....

Maureen Connolly: Jméno, legenda, instituce hrající tenis

Jak roztočit kytaru. Už jste někdy chtěli roztočit kytaru přes rameno? Tento trik za ta léta provedlo mnoho profesionálních kytaristů a samozřejmě je vzrušující to vidět. Pokud byste chtěli vědět, jak roztočit ...