Jak upravit kancelářskou židli

Pokud pravidelně pracujete za stolem kvůli práci na počítači nebo studiu, budete muset sedět na kancelářské židli, která je správně přizpůsobena vašemu tělu, aby se předešlo bolestem zad a problémům. Jak vědí lékaři, chiropraktici a fyzioterapeuti, u mnoha lidí se v důsledku dlouhodobého sezení na nevhodných kancelářských židlích vyvinou vážně přetížené vazy v páteři a někdy dokonce problémy s ploténkami. Přizpůsobení kancelářské židle je však jednoduché a trvá jen několik minut, pokud víte, jak ji přizpůsobit proporcím svého těla.

Část 1 ze 2: Úprava kancelářské židle

 1. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 1

  1 Stanovte si výšku pracovní stanice. Nastavte svou pracovní stanici v příslušné výšce. Nejžádanější situací je, když můžete změnit výšku pracovní stanice, ale to umožňuje jen málo pracovních stanic. Pokud vaši pracovní stanici nelze upravit, budete muset upravit výšku židle.
  • Pokud lze vaši pracovní stanici upravit, postavte se před židli a nastavte výšku tak, aby byl nejvyšší bod těsně pod kolenem. Poté upravte výšku pracovní stanice tak, aby lokty svíraly úhel 90 stupňů, když sedíte s rukama položenýma na desce stolu.


 2. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 2

  2 Posuďte úhel loktů s ohledem na pracovní stanici. Posaďte se co nejblíže ke stolu a držte paže rovnoběžně s páteří. Ruce nechte ležet na povrchu pracovní stanice nebo klávesnice počítače, podle toho, co budete používat častěji. Měly by být pod úhlem 90 stupňů.
  • Posaďte se na židli před pracovní stanicí co nejblíže a cítíte se pod sedadlem židle pro ovládání výšky. To se obvykle nachází na levé straně.
  • Pokud máte ruce výše než lokty, je sedadlo příliš nízké. Zvedněte tělo ze sedadla a stiskněte páčku. To umožní, aby se sedadlo zvedlo. Jakmile dosáhne požadované výšky, uvolněte páčku a zajistěte ji na místě.
  • Pokud je sedadlo příliš vysoko, zůstaňte sedět, stiskněte páčku a po dosažení požadované výšky ji pusťte.
 3. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 3

  3 Ujistěte se, že jsou vaše nohy umístěny na správné úrovni ve srovnání se sedadlem. Vsedě s nohama naplocho na zemi zasuňte prsty mezi stehno a okraj kancelářské židle. Mezi stehnem a kancelářskou židlí by měla být zhruba šířka prstu.
  • Pokud jste velmi vysokí a mezi židlí a stehnem je více než šířka prstu, budete muset zvednout kancelářskou židli i pracovní stanici, abyste dosáhli příslušné výšky.
  • Pokud je obtížné zasunout prsty pod stehno, budete muset zvednout nohy, abyste dosáhli 90stupňového úhlu v kolenou. Pomocí nastavitelné opěrky nohou vytvoříte vyšší povrch, na kterém budou vaše nohy odpočívat.
 4. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 4

  4 Změřte vzdálenost mezi lýtkem a přední částí kancelářské židle. Sevřete pěst a zkuste ji přenést mezi kancelářskou židli a zadní část lýtka. Mezi lýtkem a okrajem židle by měl být prostor o velikosti pěsti (asi 5 cm nebo 2 palce). To určuje, zda je hloubka křesla správná.
  • Pokud je těsné a obtížné vejít pěst do prostoru, je vaše židle příliš hluboká a budete muset opěradlo posunout dopředu. Většina ergonomických kancelářských židlí vám to umožňuje otočením páčky pod sedadlem na pravé straně. Pokud nemůžete upravit hloubku křesla, použijte opěrku zad nebo bederní opěrku.
  • Pokud je mezi lýtky a okrajem židle příliš mnoho místa, můžete záda upravit dozadu. Na pravé straně pod sedadlem bude obvykle páčka.
  • Je důležité, aby hloubka vaší kancelářské židle byla správná, abyste se vyhnuli sesouvání nebo hrbení se při práci. Dobrá podpora spodní části zad minimalizuje zátěž na záda a je skvělou prevencí před zraněním dolní části zad.
 5. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 5

  5 Upravte výšku opěradla. Při správném sezení na židli se sklopenýma nohama a lýtky v pěsti od okraje židle posuňte opěradlo nahoru nebo dolů, aby se vešlo do zad. Tímto způsobem poskytne vašim zádům tu největší podporu.
  • Chcete cítit pevnou oporu nad bederní křivkou spodní části zad.
  • Na zadní straně židle by měl být knoflík umožňující pohyb opěradla nahoru a dolů. Protože je snazší sklopit opěradlo, než jej zvedat vsedě, začněte tím, že jej ve stoje zvednete úplně nahoru. Pak se posaďte do křesla a nastavte opěradlo dolů, dokud nezapadne do zad.
  • Ne všechny židle vám umožní nastavit výšku opěradla.
 6. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 6

  6 Upravte úhel opěradla tak, aby odpovídal vašim zádům. Opěradlo by mělo být pod úhlem, který vás podepře, když sedíte v preferované poloze. Neměli byste se opírat, abyste to cítili, ani se naklánět dál, abyste rádi seděli.
  • Na opěradle židle bude knoflík zajišťující úhel opěradla na místě. Odemkněte úhel opěradla a nakloňte se dopředu a dozadu při pohledu na monitor. Jakmile dosáhnete správného úhlu, zajistěte opěradlo na místo.
  • Ne všechny židle vám umožní nastavit úhel opěradla.
 7. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 7

  7 Upravte područky židle tak, aby se sotva dotýkaly loktů, když jsou v úhlu 90 stupňů. Při opírání rukou o desku stolu nebo klávesnici počítače by se opěrky rukou měly sotva dotýkat loktů. Pokud jsou příliš vysoko, pak vás donutí nepohodlně položit paže. Vaše paže by se měly volně houpat.
  • Když budete při psaní opírat ruce o loketní opěrky, zabráníte normálnímu pohybu paží a způsobíte další namáhání prstů a podpůrných struktur.
  • Některé židle budou k nastavení područek vyžadovat šroubovák, zatímco jiné budou mít knoflík, kterým lze upravit výšku područek. Zkontrolujte spodní část područek.
  • Nastavitelné područky nejsou k dispozici na všech židlích.
  • Pokud jsou vaše loketní opěrky příliš vysoké a nelze je nastavit, měli byste područky sejmout ze židle, abyste zabránili bolesti ramen a prstů.
 8. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 8

  8 Zhodnoťte klidovou úroveň očí. Vaše oči by měly být v jedné úrovni s obrazovkou počítače, na které pracujete. Posuďte to tak, že se posadíte na židli, zavřete oči, namíříte hlavu přímo dopředu a pomalu je otevřete. Měli byste se dívat do středu obrazovky počítače a umět si na ní přečíst všechno, aniž byste namáhali krk nebo hýbali očima nahoru nebo dolů.
  • Pokud musíte pohnout očima dolů, abyste dosáhli na obrazovku počítače, můžete pod něj umístit něco, co zvýší jeho úroveň. Například můžete zasunout krabici pod monitor a zvednout ji do správné výšky.
  • Pokud musíte pohybovat očima nahoru, abyste dosáhli na obrazovku počítače, měli byste zkusit najít způsob, jak obrazovku snížit, aby byla přímo před vámi.
  reklama

Část 2 ze 2: Výběr správné židle

 1. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 9

  1 Vyberte si židli vyrobenou pro vaši velikost těla. Většina židlí je vyrobena tak, aby vyhovovala přibližně 90 procentům lidí, ale židle na koncích spektra se nemusí hodit. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné „průměrné“ osoby, židle se vyrábějí ve velikostech, které lze plně nastavit tak, aby je bylo možné přizpůsobit většině lidí. Pokud jste však velmi vysokí nebo velmi nízcí, možná budete potřebovat židli na míru.
  • Pokud si nepořídíte židli na míru, měli byste si pořídit plně nastavitelnou židli, abyste ji mohli svému tělu pořádně upravit.
 2. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 10

  2 Vyberte si židli s ovládacími prvky, které lze snadno ovládat vsedě. Výběr židle s ovládáním, které se snadno ovládá při sezení, vám umožní přizpůsobit židli zcela vašemu tělu. Můžete se posadit do křesla a poté upravit všechny kousky přímo na své tělo.
 3. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 11

  3 Vyberte si židli se sedákem, který lze nastavit na výšku a sklon. Výška je velmi důležitým faktorem při nastavování židle, takže je velmi důležité, aby výšku židle bylo možné upravit podle vašeho těla a potřeb. Náklon je také důležitý pro správné držení těla při sezení.
 4. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 12

  4 Vyberte si pohodlné sedadlo, které se na přední hraně zakřivuje směrem k podlaze. Křivka podél okraje poskytne více místa pro kolena a pohodlí na zadní straně stehen. Sedadlo by navíc nemělo vyvíjet tlak na zadní stranu stehen nebo kolen.
 5. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 13

  5 Vyberte si židli s prodyšnou, neklouzavou tkaninou. Při práci u stolu se nechcete úplně zpotit, ani se nechcete příliš klouzat, takže tyto faktory jsou při výběru židle důležité.
 6. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 14

  6 Vyberte si židli s opěradlem, která je tvarovaná tak, aby podporovala spodní část zad a je výškově a úhlově nastavitelná. Nastavení opěradla tak, aby zcela podpořilo vaše spodní část zad, vám umožní zůstat bez bolesti a zranění.
 7. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 15

  7 Vyberte si židli se stabilní pětibodovou základnou. Základem by měl být pětibodový systém, který poskytuje rovnováhu a stabilitu při sezení na židli. Základna by měla být na kolečkách nebo kolech v závislosti na vašich preferencích.
 8. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 16

  8 Vyberte si židli s područkami, které jsou od sebe ve správné vzdálenosti. Měli byste být schopni snadno vstoupit a vystoupit ze židle, ale područky by měly být v sedě co nejblíže. Čím blíže se lokty držíte u těla při sezení, tím budete pohodlnější.
 9. Obrázek s názvem Úprava kancelářské židle Krok 17

  9 Vyberte si židli s nastavitelnými područkami. Područky by nikdy neměly bránit vašemu pohybu při práci nebo psaní. Nastavitelné područky vám umožní přizpůsobit jejich výšku vaší velikosti těla a délce paží. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak docílím toho, aby se židle zvedla nahoru, pokud jsem ji příliš spustil? U většiny stolních židlí jej zvedá také stejný knoflík nebo páka, která křeslo spouští. Pro zvednutí židle se však musíte postavit. Mechanismus není dostatečně silný, aby zvedl váhu člověka.
 • Otázka Jak nastavím opěradlo židle tak, aby seděla vzpřímeně a neopírala se? Zkontrolujte, zda je na zadní straně kulatá úprava. Pokud ano, je to jako přišroubovat šroub. Utáhněte šroub a upravte opěradlo židle tam, kde potřebujete. Po provedení úpravy by nemělo být volné.
 • Otázka Je možné zvednout střední podpěru kancelářské židle, pokud táhne zem? To je možné pouze tehdy, má -li židle v sobě tuto schopnost. Ne všechny židle mají stejné vlastnosti.
 • Otázka Jak nastavím kancelářskou židli tam, kde se křeslo používá ke zvednutí nebo snížení? Židli musíte roztočit, dokud nebude ve vhodné výšce. Některé židle mají na straně páky, které zvedají a snižují výšku. Pokud židle není vhodná, najděte ji.
 • Otázka Pokud není podlaha v mé kancelářské budově rovná, existuje způsob, jak mohu vyrovnat kancelářskou židli tak, abych seděl v poloze, která je lepší pro moje záda? Bez ohledu na podlahu by měla být kancelářská židle nastavena na výšku, která je pro vaše pracovní místo pohodlná. Když nastavíte výšku židle, měla by doplňovat vás a vaši pracovní stanici, abyste mohli pracovat efektivně.
 • Otázka Jak zastavím naklápění sedačky? Když je nastaveno tak, jak se vám líbí, je zde tlačítko zámku, které se obvykle nachází ve spodní části u zadní části. Pokud na něj zatlačíte, ovládací prvky se uzamknou tak, jak se vám líbí.
Nezodpovězené otázky
 • Moje židle se nedávno začala kývat ze strany na stranu, jak ji mohu znovu zajistit stabilní?
 • Jakým směrem mám otáčet šrouby na spodní straně sedačky, abych získal náklon dopředu?
 • Jak mohu opravit svou kancelářskou židli, aby se neotáčela?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Pokud se vám pod pracovní stanici nevejdou nohy nebo pro ně není dostatek prostoru, aby se mohly volně pohybovat, je pracovní stanice příliš nízká a měla by být vyměněna.
 • Možná budete muset upravit různá zařízení, příslušenství a rozložení, ale židle obvykle zůstane konstantní pro většinu instalací v kanceláři.
 • Nezapomeňte vždy správně sedět. I ta nejlépe seřízená židle nebude k ničemu, pokud se při práci nakloníte nebo nakloníte dopředu. Při sezení udržujte správné držení těla, abyste se vyhnuli zranění a bolesti.
 • Vstaňte a cvičte tak často, když sedíte. Bez ohledu na to, jak pohodlná je židle, prodloužené statické držení těla není dobré pro záda a může způsobit bolest a zranění. Postavte se, protáhněte se a každou půlhodinu kráčejte alespoň minutu nebo dvě.

reklama

Populární Problémy

Jak spát s nasazenou maskou. Oční maska ​​může být užitečným nástrojem pro ty, kteří mají problémy se spánkem kvůli citlivosti na světlo. Temnota je zásadní pro hluboký spánek, který spouští uvolňování chemikálií v mozku, jako je melatonin, ...

Novak Djokovic měl přinejmenším kontroverzní sezónu 2020, která ho vedla k čerpání tepla z různých částí tenisového světa z různých důvodů.

Angličanka Maud Watsonová byla první wimbledonskou vítězkou dvouhry žen, ale kdo je nejstarší?

Jak dodržovat denní rozvrh. Naučit se vyvažovat různé povinnosti ve vašem životě může být náročné. Práce, škola a každodenní práce se mohou hromadit, zatímco přátelé nebo rodina vás požádají o pomoc. Je také důležité strávit nějaký čas ...

Začít pít whisky se může zdát zastrašující, ale Johnnie Walker Black Label je skvělé místo, kde začít. Tato whisky, která stárne dvanáct let a obsahuje směs 40 různých druhů whisky, je klasickou volbou. Tam...

Ženský basketbal z Oregonu a Arizony se ve čtvrtek večer sejde na velký zápas. Zde je návod, jak můžete sledovat živý přenos ze hry online.