Jak posoudit zlomeninu žebra

Zlomené (zlomené) žebro je relativně časté poranění pohybového aparátu, ke kterému obvykle dochází v důsledku tupého traumatu (uklouznutí a pád, autonehoda nebo fotbalové nářadí), nadměrné námahy (kývání golfovou holí) nebo silných záchvatů kašle. Existují různé stupně závažnosti, od menšího napětí nebo zlomenin vlasové linie až po vážnější zlomeniny žeber, které zahrnují více kusů se zubatými konci. Jako takové se komplikace zlomenin žeber široce pohybují od mírného nepohodlí až po život ohrožující stavy, jako je pneumotorax (propíchnutá plíce). Naučit se, jak posoudit potenciální zlomeninu žeber doma, je užitečné při rozhodování, kdy navštívit lékaře, ale takovou diagnózu mohou potvrdit pouze zdravotničtí pracovníci. Pokud tedy máte pochybnosti o bolestivém poranění žeber, omyl na straně opatrnosti a vyhledejte lékařskou pomoc.

Část 1 ze 2: Posouzení zlomeného žebra doma

 1. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 1

  1 Rozumět základní anatomii. Máte 12 sad žeber, které chrání vaše vnitřní orgány a umožňují připojení mnoha svalů pro pohyb a dýchání. Žebra se vzadu upínají na 12 hrudních obratlů páteře a nejvíce se sbíhají a vpředu se spojují s hrudní kostí (hrudní kostí). Několik „plovoucích“ žeber ve spodní části chrání ledviny a nepřipojí se k hrudní kosti. Vaše horní žebra jsou umístěna na spodní části krku (pod klíčními kostmi), zatímco spodní je umístěna několik centimetrů nad vašimi kyčelními kostmi. Žebra jsou obvykle snadno detekovatelná pod kůží, zejména u hubenějších lidí.
  • Nejčastěji zlomenými žebry jsou střední (žebra čtyři až devět). Obvykle se lámou v místě nárazu nebo tam, kde je křivka největší, což je jejich nejslabší a nejzranitelnější oblast.
  • Zlomeniny žeber jsou u dětí mnohem méně časté, protože jejich žebra jsou pružnější (více chrupavky a méně kostí ve srovnání s dospělým) a vyžadují značnou sílu k zlomení.
  • Významným rizikovým faktorem zlomenin žeber je osteoporóza, což je stav běžný u lidí starších 50 let a charakterizovaný křehkými kostmi ze ztráty minerálů.


 2. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 2

  2 Podívejte se na oteklou deformitu. Sundanou košili se rozhlédněte a ohmatejte oblast trupu, odkud pochází bolest. S malou zlomeninou žeber na vlasové linii neuvidíte deformitu, ale měli byste být schopni určit citlivost a možná si všimnout nějakého otoku - zvláště pokud došlo k tupému traumatu v této oblasti. Při vážnějších zlomeninách žeber (vícenásobné zlomení více žeber nebo žeber, která se oddělila od zbytku stěny) může dojít k ochabnutí hrudníku. Flail hrudník je termín, který popisuje, kdy se zlomená hrudní stěna během dýchání pohybuje způsobem, který je opačný ke zbytku hrudníku. Proto bude hrudní stěna v oblasti zájmu nasávána, když se člověk nadechne a hrudník se roztáhne a bude vytlačen, když osoba vydechne a hrudník se stáhne. Vážnější zlomeniny žeber bývají velmi bolestivé, způsobují větší otoky (záněty) a rychlé modřiny v důsledku zlomených cév.
  • Ořezaný hrudník je někdy snáze vidět, když zraněný leží na zádech s vypnutou košilí. Stav bude snadno rozpoznatelný při sledování pacienta dýchat, a zejména při poslechu jeho plic.
  • Zdravá žebra jsou obvykle poměrně pružná, když na ně vyvíjíte tlak. Zlomená žebra se však cítí nestabilní a mohou být stlačena tlakem, což generuje silnou bolest.
 3. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 3

  3 Podívejte se, zda se bolest nezvyšuje hlubokými nádechy. Dalším častým znakem zlomených žeber, dokonce i malých stresových zlomenin, je zvýšená citlivost nebo bolest s hlubokým dýcháním. Žebra se pohybují s každým nádechem, takže hluboké vdechování způsobuje bolest. Při vážných zlomeninách žeber může být i mělké dýchání velmi obtížné a extrémně bolestivé. V důsledku toho mají lidé s výraznými zlomeninami žeber rychlejší a mělčí nádech, což může vést k hyperventilaci a eventuální cyanóze (namodralé zbarvení kůže v důsledku nedostatku kyslíku).
 4. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 4

  4 Zkontrolujte snížený pohyb. Dalším znakem svědčícím o zlomenině žebra je snížený rozsah pohybu v trupu, zejména rotační pohyby ze strany na stranu. Lidé se zlomenými žebry buď nemohou, nebo velmi váhají, zkroutit, ohnout nebo bočně ohnout horní část těla. Zlomené žebro a související svalové křeče mohou pohybům bránit nebo bolest může být dostatečně silná, aby působila jako odstrašující prostředek pro jakýkoli pohyb. Méně závažné stresové (vlasové) zlomeniny opět brání pohybu v menší míře ve srovnání se zlomeninami, které způsobují více poranění.
  • Žebra, která se zlomí v chrupavkovém spoji, kde se přichytí k hrudní kosti, mohou být obzvláště bolestivá, zejména při rotačních pohybech horní části těla.
  • I při malých stresových zlomeninách kombinace snížené pohyblivosti, zhoršené schopnosti dýchat a relativní citlivosti výrazně omezuje schopnost člověka cvičit a být aktivní - sport prakticky nepřichází v úvahu, dokud se zranění nevyléčí.
  reklama

Část 2 ze 2: Získání lékařského posouzení

 1. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 5

  1 Navštivte svého rodinného lékaře. Pokud jste vy nebo někdo jiný zažili nějakou formu traumatu, která způsobila přetrvávající bolest někde v trupu, pak je nejlepší strategií návštěva lékaře k důkladnému fyzickému vyšetření a posouzení. I když je bolest relativně mírná, navštívit lékaře je dobrý nápad.
 2. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 6

  2 Vědět, kdy získat nouzovou péči. Je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte komplikace, které naznačují něco život ohrožujícího, například pneumotorax. Mezi příznaky a symptomy propíchnuté plíce patří závažné potíže s dýcháním, ostrá nebo bodavá bolest na hrudi (kromě bolesti související se zlomeninou) cyanóza a extrémní úzkost, která je spojena s pocitem dušnosti.
  • Pneumotorax nastane, když se vzduch zachytí mezi hrudní stěnou a plicní tkání. To může být způsobeno zlomením žebra do plicní tkáně.
  • Mezi další orgány, které mohou být proraženy nebo roztrženy zlomeninami žeber, patří ledviny, slezina, játra a srdce (zřídka).
  • Pokud máte některý z výše uvedených příznaků, přejděte na nejbližší pohotovost nebo kontaktujte záchrannou službu.
 3. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 7

  3 Získejte rentgen hrudníku. Spolu s fyzickým hodnocením mohou rentgenové paprsky vizualizovat kost a jsou účinné při diagnostice přítomnosti a závažnosti většiny zlomenin žeber. Stresové nebo vlasové zlomeniny (někdy označované jako „popraskaná“ žebra) je však na rentgenových paprscích obtížné zobrazit kvůli jejich malé velikosti. Po odeznění otoku (asi týden) bude pravděpodobně nutné provést další sérii rentgenových snímků hrudníku.
  • Rentgenové snímky hrudníku jsou také užitečné při diagnostice zhroucených plic, protože tekutinu a vzduch lze zobrazit na rentgenovém filmu.
  • Rentgenové paprsky mohou také detekovat pohmožděné kosti, které mohou být zaměněny za zlomené kosti.
  • Pokud má lékař dobrou představu o tom, kde je zlomenina, může být proveden více ohniskový rentgen zraněného žebra, aby se získal zvětšený pohled.
 4. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 8

  4 Získejte CT vyšetření. Zlomeniny žeber vlasové linie nejsou vážným poraněním a obvykle vyžadují pouze krátkodobé užívání léků proti bolesti nebo protizánětlivých látek, zatímco se samy uzdravují. CT vyšetření může často odhalit zlomeniny žeber, které pravidelné rentgenové snímky (rentgenové snímky) minou a poranění orgánů a cév jsou také lépe viditelná.
  • Technologie CT snímá různé rentgenové paprsky z mnoha úhlů a kombinuje je pomocí počítačové technologie, aby zobrazila řezy vašeho těla.
  • CT vyšetření je podstatně dražší než běžné rentgenové snímky s čistým filmem, takže stojí za to si ověřit u svého zdravotního pojištění, zda jsou kryté.
 5. Obrázek s názvem Posoudit zlomeninu žebra Krok 9

  5 Získejte kostní sken. Skenování kostí zahrnuje injekci malého množství radioaktivního materiálu (radiotraceru) do žíly, které pak cestuje krví a do vašich kostí a orgánů. Jak radiotracer odezní, vydává trochu záření, které může zachytit speciální kamera, která pomalu skenuje vaše tělo. Vzhledem k tomu, že zlomeniny jsou při skenování kostí jasnější, je to dobrý nástroj k pozorování i malého stresu nebo zlomenin vlasových linií - dokonce i nových zlomenin, které jsou stále zanícené.
  • Kostní skeny jsou účinné pro vizualizaci malých stresových zlomenin, ale protože tyto nejsou klinicky významné, potenciální vedlejší účinky související s postupem nemusí být odůvodněné.
  • Hlavní vedlejší účinky souvisejí s alergickými reakcemi na radioaktivní materiál (radiotracer), který je injikován během postupu skenování kostí.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak vypadá zlomenina žebra? Kevin Stone, MD
  Board Certified Ortopedic Surgeon Dr. Kevin Stone je ortopedický chirurg a zakladatel The Stone Clinic, přední ortopedické chirurgie, sportovní medicíny a rehabilitační kliniky v oblasti San Francisco Bay Area. S více než 30 lety zkušeností se Dr. Stone specializuje na opravy kolen, ramen a kotníků pomocí biologické rekonstrukce a náhrady kloubů. Je držitelem titulu BS v biologii na Harvardské univerzitě a doktora medicíny na University of North Carolina v Chapel Hill. Dr. Stone dokončil svůj pobyt ve vnitřním lékařství a ortopedické chirurgii na Harvardově univerzitě a ve všeobecné chirurgii na Stanfordské univerzitě. Poté absolvoval stáž v oboru ortopedický výzkum a chirurgie v nemocnici pro speciální chirurgii a ortopedii Tahoe. Přednáší po celém světě jako odborník na růst, výměnu a opravy chrupavek a menisků a je držitelem více než 40 amerických patentů na nové vynálezy ke zlepšení zdravotní péče. Dr. Stone je lékařem Smuin Ballet a sloužil jako lékař amerického lyžařského týmu, amerického Pro Ski Tour, amerického olympijského tréninkového centra a World Pro Ski Tour. Kevin Stone, MD Odborná odpověď ortopedického chirurga Odborná odpověď Oblast se bude pravděpodobně cítit dost bolestivě. Tato bolest se obvykle zhoršuje při hlubokém nádechu.
 • Otázka Jak ošetřím pohmožděná zadní žebra? Maya Ohri Naneste led a odpočívejte. Pokud se to nezlepší, zajdi k lékaři.
 • Otázka Je při zlomenině žebra nutná lékařská pomoc? Záleží na tom, jak závažná je zlomenina a jak velkou bolest zažíváte. Zkuste na něj dát led a odpočinout si. Pokud bolest pokračuje nebo se zhoršuje, navštivte lékaře.
 • Otázka Může masáž způsobit zlomeninu žebra? Ano, to je možné, pokud je vyvíjen dostatečný tlak, a zvláště pokud má masírovaná osoba osteoporózu.
 • Otázka Musím vyhledat pomoc, pokud mám pohmožděné žebro? Ano, měli byste, pokud není bolest menší. Pokud máte obrovské množství bolesti nebo se nemůžete vůbec hýbat, okamžitě zavolejte 911 nebo jděte k lékaři, pokud vás někdo může vzít.
Nezodpovězené otázky
 • Je možné mít prasklou nebo zlomeninu pod podpaží?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • V minulosti lékaři běžně používali kompresní zábaly k imobilizaci zlomených žeber, ale už se nedoporučují, protože snižují schopnost hlubokého dýchání, což zvyšuje riziko zápalu plic.
 • U většiny zlomenin žeber zahrnuje léčba odpočinek, chladovou terapii a krátkodobé užívání léků proti bolesti nebo protizánětlivých léků. Zlomená žebra nelze vrhat jako ostatní kosti.
 • Spánek na zádech je pro zlomeniny žeber obvykle nejpohodlnější polohou.
 • Doporučuje se také provádět hluboká dechová cvičení několikrát denně ve snaze snížit riziko zápalu plic.
 • Zpevnění hrudní stěny tlakem na postižená žebra může pomoci snížit akutní bolest související s kašlem, namáháním atd.

reklama

Varování

 • Osobní posouzení zlomeného žebra (nebo jakéhokoli zranění) nikdy nenahrazuje lékařské posouzení zdravotnickým pracovníkem.

Populární Problémy

Chcete streamovat Jakea a Neverland Pirates pro vaše malé dítě? Zde je vše, co potřebujete vědět, včetně toho, kde se dívat, obsazení a zábavných faktů!

Nebraska a Colorado obnovují soupeření v sobotu v Boulderu. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Pokud se snažíte na někoho udělat dobrý dojem nebo jen chcete udělat změnu pro sebe, může být nejlepším řešením jednat nevinně. Díky jednoduchým úpravám toho, jak se oblékáte a komunikujete s ostatními, budete vypadat více ...

5. sezóna seriálu Riverdale má premiéru ve středu večer. Pokud nemáte kabel, můžete sledovat online streamování nových epizod.

Po zhodnocení výsledků v roce 2014 bychom mohli říci, že rok 2015 by mohl konečně znamenat úpadek Velké 3 a některé nové hráče prosadit na velké scéně. Nechají to Roger, Novak a Rafa? Počkejme a zjistíme.

Tailwhip je jedním z prvních a nejdůležitějších triků, které se naučíte, když se poprvé pustíte do scootingu. Házení ocasu znamená vyskočit na skútr do vzduchu, kopnout palubu kolem sloupku řídítek v plné ...