Jak se vyhnout syndromu karpálního tunelu

Karpální tunel je průchod v zápěstí, kterým procházejí nervy a šlachy do ruky. Syndrom karpálního tunelu, CTS, je bolestivý stav způsobený skřípnutím nervu v tunelu. Mezi příznaky CTS patří bolest a necitlivost palce, ukazováku a prostředníku, brnění a slabost v rukou a bolest vystřelující z ruky nahoru do paže k rameni. Ačkoli neexistuje žádná osvědčená metoda prevence CTS, existují věci, které můžete udělat, abyste se vyhnuli nadměrnému tlaku na nervy a šlachy.Část 1 ze 2: Vyhýbání se CTS doma

 1. 1 Vyhněte se skřípnutí středního nervu. Karpální tunel chrání různé cévy, šlachy a nervy, ale hlavním nervem souvisejícím s příznaky CTS je střední nerv - umožňuje většinu pohybu a pocitů ve vaší ruce. Vyhněte se aktivitám, které skřípnou a/nebo dráždí nerv, jako je opakované ohýbání zápěstí, zvedání těžkých břemen a spaní s ohnutými zápěstími.
  • Mějte kolem zápěstí volné hodinky a náramky - příliš těsné držení může způsobit podráždění středního nervu.
  • CTS je obvykle způsobena kombinací faktorů, jako je například opakující se namáhání zápěstí v kombinaci s artritidou nebo cukrovkou.
  • Kromě pulzující bolesti rukou, necitlivosti a brnění patří k dalším symptomům běžně spojeným s CTS svalová slabost, ztráta obratnosti a změny barev (příliš bledé nebo červené v rukou).
 2. 2 Pro prevenci noste opěrky zápěstí. Pokud pracujete na vysoce rizikovém zaměstnání pro CTS, jako je pokladník, stavební dělník nebo počítačový programátor, zvažte při práci nošení opěrek zápěstí, rovnátek nebo dlahy. Tyto polotuhé podpěry mohou pomoci zabránit rozvoji CTS, protože udržují zápěstí v neutrální poloze a zabraňují jeho přílišnému ohýbání.
  • Nošení opěrky zápěstí v noci v posteli může pomoci zmírnit nebo zabránit nočním příznakům CTS, zvláště pokud máte ve zvyku sevřít pěsti nebo sevřít zápěstí.
  • Nosit dlahy v noci je dobrý nápad, pokud jste těhotná a chcete se vyhnout CTS, protože těhotenství má tendenci zvyšovat otoky rukou (a nohou).
  • Uvědomte si, že opěrky zápěstí omezují pohyb a nejsou vhodné pro některá zaměstnání, která vyžadují hodně obratnosti nebo pružnosti rukou.
  • Opěrky zápěstí, dlahy a rovnátka lze zakoupit ve většině lékáren a obchodů se zdravotnickými potřebami.
 3. 3 Pravidelně protahujte zápěstí. Pravidelné protahování zápěstí může být užitečné při předcházení nebo snížení symptomů CTS. Příliš mnoho opakujících se ohýbání zápěstí má tendenci dráždit střední nerv, takže strečink by se měl zaměřit na prodloužení zápěstí, aby se vytvořil více prostoru pro nerv v karpálním tunelu. Nejlepší způsob, jak prodloužit a protáhnout obě zápěstí současně, je udělat „modlitební pózu“ rukama.
  • Položte dlaně k sobě přímo před hrudník (prsty směřují nahoru) a zvedněte lokty, dokud neucítíte natažení obou zápěstí. Držte pózu asi 30 sekund a opakujte tři až pětkrát denně.
  • Alternativně natáhněte prsty jedné ruky a zatáhněte dozadu, dokud neucítíte natažení přední části zápěstí. Po 30 sekundách proveďte druhé zápěstí, i když při práci obvykle používáte jen jednu ruku.
  • Pamatujte, že natažení těsných vazů a šlach vašeho zápěstí může dočasně způsobit určitou necitlivost a brnění v ruce, ale nepřestávejte, pokud ve skutečnosti necítíte bolest.
 4. 4 Pravidelně posilujte zápěstí. Posílení svalů kolem zápěstí a předloktí zabrání dalšímu namáhání nervu. Posilovací cvičení lze provádět, jakmile se bolest výrazně sníží.
  • Nejprve začněte s izometrickými cvičeními. Udržujte zápěstí v neutrální poloze s dlaní dolů a druhou ruku položte na zápěstí. Pěst držte mírně zavřenou a zkuste natáhnout zápěstí dozadu a zároveň druhou rukou poskytovat dostatečný odpor, aby se vaše zápěstí nehýbalo. Držte pozici 10 sekund a opakujte pětkrát až desetkrát.
  • Toto cvičení můžete provádět 3krát týdně.
  • Nyní můžete položit ruku tak, aby dlaň směřovala nahoru, s rukou v pohodlné zavřené poloze. Položte druhou ruku na zavřenou ruku a zkuste ohnout zápěstí, přičemž druhou rukou vyvíjejte dostatečný odpor, aby se vaše zápěstí nehýbalo. Držte tuto pozici 10 sekund a opakujte pětkrát.
  • Izotonická cvičení odkazují na používání závaží. K provádění těchto cvičení můžete použít lehkou nebo elastickou odporovou pásku. Lehkou váhu držte v ruce dlaní nahoru. Lehce sevřete váhu a ohněte zápěstí. Proveďte to pětkrát až desetkrát. Odpočívejte a znovu opakujte další dvě až tři sady. Po dokončení můžete zápěstí otočit o 180 stupňů tak, aby dlaň směřovala dolů. Lehce sevřete váhu a natáhněte zápěstí. Proveďte to pětkrát až desetkrát. Odpočívejte a znovu opakujte další dvě až tři sady.
  • Tato cvičení můžete provádět dvakrát až třikrát týdně.
 5. 5 Při spánku nezhoršujte zápěstí / ruce. Některé polohy ve spánku vás pro CTS ohrožují více než jiné. Například spánek s pěstmi pevně sevřenými nebo rukama zasunutým do těla (s ohnutými zápěstími) jsou nejhorší polohy pro vyvolání symptomů CTS. Místo toho spěte na zádech nebo na obou stranách s pažemi opřenými o tělo, rukama otevřenýma zápěstím v neutrální poloze. Trénování spánku tímto způsobem podpoří normální krevní oběh a nervový tok a pomůže vám vyhnout se CTS.
  • Nespávejte ani na břiše s rukama / zápěstím zkrouceným pod polštářem. Mohli byste se probudit s necitlivými rukama a ztuhlý krk.
  • Nosit opěrky zápěstí v noci je dobrý nápad, ale většina je vyrobena z nylonu a zapíná se na suchý zip, který může dráždit pokožku. Zakryjte si tedy oporu měkkým materiálem - odstřihněte konce ze starého páru ponožek a nasuňte je na opěrku zápěstí.
  • Anatomie vašeho zápěstí je rozdíl - lidé s přirozeně menšími karpálními tunely nebo zvláštně tvarovanými zápěstními kostmi jsou vystaveni vyššímu riziku CTS.
 6. 6 Zajistěte, aby vaše pracovní stanice byla ergonomicky výhodná. Příznaky CTS může také vyvolat špatně navržená pracovní stanice, která nevyhovuje vaší velikosti a rozměrům těla (ergonomie). Pokud vaše klávesnice, myš, stůl nebo židle nejsou správně umístěny, může zatížit vaše zápěstí, stejně jako ramena, krk a střední část zad. Proto se ujistěte, že je klávesnice umístěna tak, aby vaše zápěstí byla při psaní v neutrální poloze a aby nebyla příliš ohnutá ani prodloužená.
  • Zvažte pořízení 'ergonomické' klávesnice a myši, které jsou navrženy tak, aby snížily namáhání vašich zápěstí a rukou a zabránily CTS.
  • Umístěte polstrované podložky pod klávesnici a myš, abyste snížili dopad na ruce a zápěstí.
  • Ujistěte se, že všechny ruční nástroje, které používáte, mají pro vás správnou velikost. Velikost a tvar nástroje by vám měl umožnit pohodlné uchopení.
  • Většina případů CTS se vyskytuje u lidí, kteří v práci provádějí opakované ruční činnosti.
  reklama

Část 2 ze 2: Získání preventivní léčby

 1. 1 Dopřejte si profesionální masáž. Opakující se namáhání vazů a šlach zápěstí je často primární příčinou CTS. Napnuté vazy a šlachy nakonec vedou k bolesti, zánětu a podráždění nervů. Než se vaše zápěstí stanou symptomatickými, provádějte pravidelnou masáž hlubokých tkání, která může snížit napětí, bojovat se zánětem a podporovat relaxaci. Začněte 30minutovou masáží se zaměřením na ruce, zápěstí a předloktí. Nechte terapeuta zajít tak hluboko, jak to jen můžete tolerovat, aniž byste sebou trhl.
  • Pokud 30minutové sezení nestačí na obě zápěstí, dopřejte si 1hodinové masáže.
  • Pro prevenci CTS zvažte masážní terapii na měsíční bázi, i když někteří lidé mohou těžit z častějších návštěv.
  • Bezprostředně po masáži vždy pijte hodně vyčištěné vody, abyste z těla vypláchli vedlejší produkty zánětu a kyselinu mléčnou. Pokud tak neučiníte, může dojít ke krátkodobé bolesti hlavy nebo mírné nevolnosti.
 2. 2 Podívejte se na chiropraktika. Chiropraktici nejsou jen specialisté na páteř, ale také diagnostikují a léčí problémy v periferních kloubech, jako jsou zápěstí a paže. V některých případech je CTS způsobeno zachycenými nebo sevřenými nervy poblíž lokte nebo základny krku. Nervy mohou být podrážděné z kostí a kloubů, které jsou mírně mimo polohu. Chiropraktici mohou diagnostikovat a léčit takové problémy dříve, než povedou k symptomatickému CTS. Typicky obvykle podávaná léčba se nazývá ruční manipulace s kloubem nebo úprava, která vytváří „praskající“ zvuk.
  • Chiropraktické úpravy uvolňují nebo přemisťují klouby a kosti, které jsou mírně zarovnané, takže nevyvolávají bolest ani nedráždí okolní nervy.
  • Ačkoli jediná úprava může někdy zcela vyřešit problém kloubů / nervů, více než pravděpodobné bude trvat 3–5 ošetření.
  • Váš chiropraktik vám může poskytnout oporu zápěstí nebo ergonomické rady, jak se vyhnout CPS.
 3. 3 Zvažte akupunkturu, abyste se vyhnuli CTS. Akupunktura zahrnuje vpichování velmi tenkých jehel do konkrétních bodů na kůži ve snaze snížit bolest a zánět a také zlepšit nervový a krevní oběh. Akupunkturní léčba pro prevenci nebo prevenci CTS není dobře zavedena výzkumem, ale někteří lidé tvrdí, že je účinná. Pokud to váš rozpočet umožňuje, akupunktura pravděpodobně stojí za vyzkoušení, protože je tak bezpečná bez závažných vedlejších účinků.
  • Pokud vás akupunktura zajímá, zvažte, zda jí dáte alespoň 3 ošetření, než zhodnotíte její účinnost. Každé ošetření obvykle trvá 15 až 30 minut.
  • Akupunkturní body, které mohou předcházet nebo zmírňovat příznaky CTS, nejsou všechny umístěny v blízkosti zápěstí nebo ruky - některé mohou být ve vzdálených oblastech těla.
  • Akupunkturu provozuje řada zdravotnických profesionálů, včetně některých lékařů, chiropraktiků, naturopatů, fyzických terapeutů a masážních terapeutů - ať už si vyberete kohokoli, měl by být certifikován NCCAOM.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Při zvedání těžkých předmětů používejte obě ruce, aby nedošlo k zbytečnému namáhání zápěstí.
 • Dělejte si časté přestávky od aktivit, které zahrnují opakované pohyby rukou, aby vaše ruce a zápěstí měly čas na zotavení.
 • Výzkum naznačuje, že hubnutí může snížit závažnost CTS. Pokud máte nadváhu, vraťte se na zdravou váhu správným stravováním a cvičením.
 • Některé zdravotní stavy zvyšují riziko CTS, jako je artritida, cukrovka a onemocnění štítné žlázy.

reklama

Populární Problémy

Vaše batole se může zdát, že má nekonečnou energii, ale někdy je budete muset vyzvednout a nosit, když jsou unavení nebo na nebezpečném místě. Když je čas přepravovat batole, nezapomeňte je bezpečně vyzvednout, abyste ...

Získejte přehled o tom, jak sledovat finále omezeného televizního seriálu Dirty John online prostřednictvím živého streamování bez kabelů.Jak přežít první týden v rovnátkách. Váš první týden s rovnátky je notoricky nejhorší. Mezi pulzující bolestí, nepříjemným těsným pocitem drátů a nepohodlnými kovovými kroužky kolem zadních zubů, řekněme ...

Juan Martin del Potro se nedokázal zotavit ze zranění kolena natolik, aby se mohl zúčastnit finále ATP, místo dostal Kei Nishikori.

Carlos Alcaraz v neděli ve finále Umagu porazil francouzského veterána Richarda Gasqueta, aby vyhrál svůj první titul ATP.Světová jednička Serena Williamsová a Novak Djokovič jsou nejlepšími semeny a úřadujícími šampiony na turnaji.