Jak pečovat o psa s natrženým ACL

Utržený přední zkřížený vaz (ACL) je u psů běžným zraněním, které může způsobit kulhání zadní nohy. K tomuto zranění dochází, když se ACL v kolenním kloubu psa natáhne nebo roztrhne, což způsobí buď akutní nebo chronickou bolest. Ačkoli je roztrhaný ACL pro vašeho psa bolestivý, může se zotavit odpočinkem a léky. Časem se váš pes uzdraví, ale u větších psů se může vyvinout artritida, pokud neprovedou operaci.Metoda 1 ze 4: Zmírnění bolesti vašeho psa doma

 1. 1 Zajistěte svému psovi pohodlnou postel s blízkým jídlem a vodou. Vyberte si místo ve svém domě, které je bezpečné pro vašeho zotavujícího se psa. Zajistěte, aby váš pes mohl trávit čas s rodinou a snadno jít ven na toaletu.
  • Přesuňte všechny věci svého psa na toto dočasně odpočinkové místo, aby se cítil jako doma.
  • Pokud máte vícepodlažní dům, je nejlepší zvolit umístění v přízemí.
 2. 2 Odpočívejte svého psa po dobu 6 týdnů, aby se zranění uzdravilo. Váš pes si musí lehnout do pohodlné polohy, aby zánět kolem jeho kloubu šel dolů. Dejte si pauzu od venčení psa a nedovolte mu vyskočit na nábytek nebo po schodech.
  • Když vezmete psa ven na toaletu, vyneste ho na dvůr. Poté jej držte na krátkém vodítku, abyste zabránili jeho spuštění.
  • Pes přirozeně přerozdělí svoji váhu na 3 nezraněné nohy. Bohužel to psa namáhá na nohy, takže je méně pohyblivý. Váš pes potřebuje odpočívat.
 3. 3 Umístěte rampy, které pomohou vašemu psovi snadno se dostat na nábytek. Váš pes může stále chtít vylézt na gauč nebo do vaší postele. Nejlepší je zvednout psa na nábytek, ale možná tam nebudete vždy, abyste mu pomohli. Nechcete, aby vyskočilo na nábytek, a proto mu poskytněte rampy, aby mohl chodit.
  • Rampu můžete také použít k tomu, abyste svému psovi pomohli vstát do auta, pokud ho potřebujete někam řídit.
  • Rampy jsou k dispozici ve vašem místním zverimexu nebo online. Můžete dokonce najít skládací rampy.
 4. 4 Pomocí schodišťových bran omezte schopnost svého psa toulat se po vašem domě. Dětské bezpečnostní brány jsou skvělou možností, jak pomoci vašemu psovi odpočívat. Pomocí bran udržujte svého psa v jedné místnosti a pomocí bran zablokujte schodiště, na která by váš pes mohl vylézt.
  • Ujistěte se, že je brána dostatečně vysoká, aby se váš pes nepokusil přeskočit. Znáte svého psa nejlépe, proto použijte svůj úsudek a vyberte mu správnou bránu.
 5. 5 Chraňte svého psa před kluzkými podlahami, jako je linoleum nebo laminát. Váš pes musí chodit po površích, které nabízejí dobrý úchop. V opačném případě může dojít k opětovnému zranění nebo poranění jiné nohy. Zablokujte místnosti s kluzkou podlahou nebo podlahu zakryjte protiskluzovými podložkami.
  • K zakrytí kluzké podlahy nepoužívejte předměty jako ručníky nebo deky. Tyto materiály jsou také kluzké, takže mohou vašeho psa zranit.
  • Nechirurgická léčba může způsobit, že se u vašeho psa vyvine časná artritida v kloubu.
  • Psi větší než 10 kg (22 lb) nemusí být zmírněna domácím ošetřením a často vyžadují operaci.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Změna rutiny vašeho psa

 1. 1 Dejte svému psovi dietu aby se zabránilo přibývání na váze během zotavení. Váš pes bude neaktivní nejméně 6 týdnů, takže nemusí přijímat tolik kalorií. Podobně může nadměrná hmotnost ACL vašeho psa zabránit hojení zranění. Vyberte si krmivo pro psy určené pro hubnutí nebo udržování hmotnosti.
  • Promluvte si se svým veterinářem o doporučení nejlepšího jídla pro vašeho psa.
  • Dodržujte doporučení týkající se krmení uvedená na krmivu pro psy, které si vyberete.
 2. 2 Vezměte svého psa plavat 2-3krát týdně na cvičení. Vzhledem k tomu, že plavání je cvičení bez váhy, nebude příliš namáhat klouby, svaly nebo vazy vašeho psa. Pokud váš pes pravidelně plave, pomůže to udržet jeho svaly v tonusu a poskytne mu mentální simulaci.
  • Promluvte si se svým veterinářem, než začnete psa plavat.
  • Poskytněte svému psovi dostatečnou oporu při plavání, aby se nepřehnal.
  • V zimě to nemusí být možné, protože většina krytých bazénů nepovoluje psy. Pokud žijete v oblasti, kde jsou v zimě teplé dny, můžete v těchto dnech svého psa koupat.
 3. 3 Po 6 týdnech začněte svého psa brát na 5minutové procházky dvakrát denně. Váš pes tak může začít cvičit nohu, aniž by na ni příliš tlačil. Udržujte svého psa neustále na vodítku, aby neutekl a riskoval opětovné poranění ACL. Jakmile se stav vašeho psa zlepší, můžete začít s procházkami prodlužovat.
  • Nejlepší je poradit se s veterinářem, než začnete psa cvičit.
 4. 4 Použijte kolenní ortézu k podpoře kloubu vašeho psa. Omotejte psí kolenní ortézu kolem nohy vašeho psa, aby poskytla další podporu. Vložte prsty pod ortézu a zkontrolujte, zda ortéza poskytuje lehkou kompresi, ale nezarezává se do kůže vašeho psa. Možná budete muset upravit celý den. Dávejte pozor na svého psa, aby se ujistil, že se v ortéze cítí pohodlně.
  • Použití kolenní ortézy může vašemu psovi pomoci zotavit se z poranění ACL bez chirurgického zákroku, ale není vždy efektivní. Zeptejte se svého veterináře, zda je kolenní ortéza pro vašeho psa to pravé.
  • Nejlepší je použít vlastní kolenní ortézu od veterináře, ale kolenní ortézy pro psy najdete online.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Získání lékařského ošetření

 1. 1 Vezměte svého psa k veterináři, aby vám určil diagnózu. Váš veterinář provede fyzické vyšetření a může provést rentgenové vyšetření, aby zjistil, zda má váš pes zlomeninu. Vyloučí jiné příčiny bolesti vašeho psa a stanoví diagnózu. Poté veterinář doporučí léčbu zranění vašeho psa.
  • Váš veterinář může chtít vašeho psa uklidnit, aby mohl vyšetřit zranění, aniž by vašemu psovi způsobil bolest nebo nepohodlí.
 2. 2 Zeptejte se svého veterináře na NSAID, abyste svému psovi ulevili od bolesti. Váš veterinář může předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) k léčbě bolesti vašeho psa. Mezi NSAID běžně předepisovaná psům patří meloxicam (Metacam), carprofen (Rimadyl) a robenacoxib (Onsior). Podejte léky svému psu v době krmení nebo podle pokynů veterináře.
  • Přečtěte si všechny pokyny svého veterináře a vždy dodržujte požadavky na dávkování.
  • NSAID se musí podávat s jídlem.
  • Ve vzácných případech mohou NSAID způsobit psovi žaludeční potíže. Pokud zpozorujete zvracení, průjem nebo odbarvené výkaly, okamžitě kontaktujte veterináře.
  • Nikdy nedávejte svému psovi aspirin nebo NSAID formulované pro lidi.
 3. 3 Promluvte si se svým veterinářem, zda je pro vašeho psa nutná operace. Váš pes se může zotavit bez operace, ale někteří psi se lépe uzdraví chirurgickým zákrokem. Chirurgie může stabilizovat klouby vašeho psa, aby jim pomohl zotavit se. Chirurgie může také snížit budoucí riziko zranění vašeho psa, stejně jako artritida, jak pes stárne.
  • Váš pes může potřebovat operaci, pokud je jeho ACL zcela roztrhaný, protože je nepravděpodobné, že by se uzdravil. Může to také vyžadovat operaci, pokud je to větší plemeno, protože kladou větší váhu na své klouby. Protože jsou klouby větší, potřebují ke svému zdraví větší stabilitu.
  • Na nízkém konci může operace ACL stát 1 200 $. Operace však může stát i 8 000 dolarů.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Rozpoznání roztrhaného ACL

 1. 1 Sledujte, zda váš pes není tak aktivní jako obvykle. Pes s roztrhaným ACL zažije bolest, takže nebude běhat, skákat a lézt tak často, jako obvykle. Můžete si všimnout, že váš pes už nechce tolik vycházet na nábytek, nebo se snaží dostat do auta.
  • Normálně aktivní psi se obvykle stále snaží být aktivní, i když jsou zraněni. Přesto si všimnete snížené aktivity.
 2. 2 Všimněte si, jestli se váš pes zdá být chromý v zadní noze. Váš pes se může při chůzi potácet, může kulhat nebo může přenést veškerou svou váhu na 3 zdravé nohy. To je známka toho, že něco není v pořádku, vezměte tedy svého psa k veterináři.
  • Příznaky kulhání se mohou lišit v závislosti na tom, jak je váš pes zraněn. Váš pes může mírně kulhat nebo nemusí vůbec snášet váhu na noze. Oba tyto příznaky mohou znamenat zranění vašeho psa.
 3. 3 Podívejte se na otok na vnitřní straně kolena vašeho psa. Můžete si všimnout lehkého až silného otoku kolem kolenního kloubu, což je známkou zranění. Množství otoku bude záviset na tom, jak je štěně zraněno.
  • Otok může být způsoben jinými zraněními, například zlomeninou nohy nebo vyvrtnutím. Ujistěte se, že vezmete svého psa k veterináři pro správnou diagnózu.
 4. 4 Sledujte, zda váš pes při sezení dává nohy do strany. Zdravý pes bude „sedět nahoře“ s nohama pod tělem. Zraněný pes se však bude takhle cítit nepohodlně, takže vystrčí nohy. Může se dokonce propadnout na bok, kdykoli si chce lehnout.
  • Ležet na boku neznamená, že je váš pes zraněný. Pokud jsou však přítomny i další příznaky, může to být známka zranění.
 5. 5 Poslouchejte, jak klikáte kolenům vašeho psa. Pokud je zranění vážné, koleno může cvaknout, když se pes pokusí venčit. K tomu dochází, když se kosti navzájem brousí. Pokud uslyšíte cvaknutí, vezměte svého psa k veterináři. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Měl by být můj pes pokřtěn, pokud má roztrhaný ACL?Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 s titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let.Pippa Elliott, MRCVSOdpověď odborníka na veterináře Zda je přepravka přepravovat, je kontroverzní. Pozitivní je, že spočívá na zraněném koleni, což snižuje bolest a zánět. Na minus způsobí úbytek svalů na ostatních končetinách. Odpověď částečně závisí na hmotnosti psa, takže je nejlepší to dále prodiskutovat se svým veterinářem.
 • Otázka Můj 8letý měl operaci ACL před 3 měsíci a stále kulhá a skáče na 3 nohách. Je to normální, nebo by už měla vykazovat větší zlepšení?Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinář s více než 30 lety zkušeností ve veterinární chirurgii a praxi společenských zvířat. Vystudovala University of Glasgow v roce 1987 s titulem ve veterinární medicíně a chirurgii. Pracovala na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě více než 20 let.Pippa Elliott, MRCVSOdpověď odborného veterináře Někteří psi si pamatují, jak bolestivé bylo koleno před operací, a přestali používat zvyk používat nohu. Promluvte si se svým veterinářem o fyzioterapii, abyste psa povzbudili a dodali mu sebevědomí, aby znovu začal vážit koleno.
 • Otázka Může ortéza pomoci problému ACL u psa? Ano, může. Poraďte se se svým veterinářem, abyste určili správnou cestu pro vašeho psa.
 • Otázka Co mohu doma dělat se svým psem? Pokud máte malého psa, můžete ho zkusit posadit na běžecký pás. Ať děláte cokoli, NENÁSNĚTE do toho psa. Pokud se to vašemu psovi nelíbí, vyhledejte na YouTube „psí jógu“. Videa vám ukážou, jak cvičit jógu se svým psem. Pokud váš pes není příliš hlučný, můžete také hrát hry jako aport.
 • Otázka Může být kolenní ortéza ACL pro mého psa užitečná? Ariesmoonscorpiosun23 Může to být užitečné, ale nejlepší způsob, jak ošetřit slzu ACL, je chirurgický zákrok, který ji opraví. Veterináři obvykle začnou léčbou léky, aby zjistili, jak dobře pes reaguje, podáním steroidů a dalších léků může pes dobře reagovat a nepotřebuje operaci, ale pes potřebuje chirurgický zákrok ke stabilizaci kolena a fixaci natržení vazu. . Existují dva typy operací TPLO a ECR. TPLO se zdá být nejlepší cestou; není to levné, ale je to jediný a nejlepší způsob, jak zcela vyléčit slzu vašeho psa ACL. Pojištění zvířat může vždy pomoci s těmito nehodami a zraněními, u kterých nemůžete očekávat, že se stanou.
 • Otázka Jak mám svému psovi pomoci, aby se cítil odpočatěji a uvolněněji? Zajistěte, aby váš pes zůstal v teple, a nezapomeňte ho hodně mazlit.
 • Otázka Kde je ACL u psa? M.ranajit Pokud váš pes pokulhává v jedné ze zadních nohou, může mít roztržený nebo prasklý lebeční křížový vaz nebo CCL - podobné ACL u lidí. Tento vaz spojuje zadní část stehenní kosti (kost nad kolenem) s přední částí holenní kosti (kost pod kolenem).
 • Otázka Mohu použít Prednison k léčbě zánětu? O tom budete muset promluvit se svým veterinářem.
 • Otázka Pomohla by bezpečná obvazová esa mému psovi roztrhaný ACL? Opravdu neexistuje způsob, jak zajistit obvaz Ace. Je to divné místo a s největší pravděpodobností to vypadne. Díky tomu, že je pružný, ve skutečnosti neposkytne potřebnou podporu. Musíte být opatrní, aby byl příliš těsný, jinak byste mohli narušit oběh. Ortéza by byla účinnější na podporu kolena a zabránila jeho ohýbání.
 • Otázka Mám zvážit dvoustranné versus dvě operace, pokud má můj pes roztržený ACL na jedné noze a částečnou slzu na druhé noze? Ano, protože by se to uzdravilo rychleji a ale po operaci. Promluvte si se svým veterinářem.
Nezodpovězené otázky
 • Jak dlouho během dne by měl můj pes nosit ortézu?
 • Může můj pes dostat kortizonové výstřely pro zranění ACL?
 • Je akupunktura užitečná pro psa s přetrženým vazem?
 • Kolik kurkumy bych měl dát 43 librovému psovi?
 • Jak vyvedu svého psa z operace ACL, pokud je příliš velký na to, aby jej bylo možné přenášet?
Zobrazit více nezodpovězených otázek Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Vzhledem k tomu, že roztrhaný ACL není pro vašeho psa zdravotní nouzovou situací, můžete svému mazlíčkovi dát konzervativcekterýněkolik týdnů, než se rozhodne, zda je nutná operace. Konzervativní řízení znamená odpočívat vašeho psa a poskytovat mu úlevu od bolesti.

reklama

Varování

 • Odpočinek nemusí pomoci psům větším než 10 kg (22 liber). Pokud budete čekat na chirurgickou léčbu, může mít váš velký pes zvýšené riziko vzniku artritidy v kloubu.
reklama

Populární Problémy

Jak zavěsit tyč sprchového závěsu. V zásadě existují 2 druhy sprchových tyčí. Napínací tyče se snadno instalují a nevyžadují žádné nástroje ani hardware. Tyto pruty lze zkroutit na místo a snadno upravit. Montážní tyče spoléhají na ...

Nikdy předtím neviděný rozhovor mezi Oprah a zesnulým Cicely Tysonem bude odvysílán jako součást série „OWN Spotlight“. Zde je návod, jak to můžete sledovat online.Střecha z mědi je výrazným designovým prohlášením každého domu. Nejen, že dodávají každému dílu architektury pocit třídy, ale jsou také trvanlivé a odolné proti korozi. Měděné střechy se bohužel mohou časem zašpinit a ...

Nubuck je druh kůže vyrobený z hovězí kůže. Stejně jako semiš je broušen, aby si zdříml. Ale zatímco semiš je vyroben zevnitř kůže, nubuk je vyroben zvenčí, který je silnější a odolnější. Je velmi zranitelný vůči ...Rafael Nadal ve 4. kole French Open 2014 porazil Dušana Lajoviče.