Jak založit zahradu

Toužíte mít každou noc na talíři zeleninu čerstvou ze zahrady nebo se dívat z okna na řady barevných květin? Bez ohledu na to, jak velký nebo malý může být váš dvůr, můžete si vytvořit zahradní plán, který odpovídá vašim potřebám. Přečtěte si o tom, jak naplánovat a založit zahradu.

Část 1 ze 3: Plánování zahrady

 1. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 1

  1 Rozhodněte se, jaký typ zahrady chcete pěstovat. K jakému účelu má vaše zahrada sloužit? Některé zahrady jsou funkční a produkují ovoce a zeleninu, kterou můžete použít ke krmení své rodiny nebo rozdávání sousedům. Jiné jsou spíše okrasné, slouží ke zkrášlení vašeho majetku a poskytují příjemný pohled lidem kolemjdoucím. Pokud si nejste jisti, jaký typ zahrady chcete, zvažte následující možnosti:
  • Zeleninové zahrady může zahrnovat papriky, rajčata, zelí a saláty, brambory, dýně, mrkev a mnoho další zeleniny. Pokud zelenina může růst ve vašem klimatu, můžete najít způsob, jak ji pěstovat na dvoře.
  • V květinových zahradách mohou být strategicky vysazeny různé druhy květin, takže téměř po celý rok něco kvete. Některé květinové zahrady jsou strukturovány výsadbami v úhledných řadách a vzorcích; ostatní jsou na pohled divočejší. Váš osobní styl a velikost dvora určí, jaký typ květinové zahrady můžete zasadit.
  • Bylinkové zahrady často doplňují květinové i zeleninové zahrady, protože mají tendenci krásně kvést, zatímco slouží funkčnímu účelu, jak dodat vašemu jídlu chuť. Bylinkové zahrady mohou zahrnovat rozmarýn, tymián, kopr, koriandr a řadu dalších bylin, které můžete použít k výrobě sušeného koření a čajů.
  • Zeleninové zahrady obecně vyžadují úrodnou půdu a pravidelnou údržbu. Květiny a bylinky snesou více zanedbávání a chudší půdu.


 2. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 2

  2 Rozhodněte se, jaké konkrétní rostliny zahrnout do vaší zahrady. Zjistěte, co ve vaší oblasti roste dobře, pomocí tohoto zónový vyhledávač určit, ve které zóně se nacházíte. Poté prozkoumejte, kterým rostlinám se ve vašem regionu daří. Jakmile zjistíte více o svých možnostech, vytvořte si seznam rostlin, které chcete koupit, a nejlepší roční období pro jejich výsadbu.
  • Některé rostliny v určitých zónách nerostou dobře. Pokud žijete na místě s mírnými zimami a horkými léty, můžete mít potíže s pěstováním rostlin, které ke správnému růstu vyžadují chladnou zimu.
  • Pokud neplánujete udělat svoji zahradu relativně velkou, zkuste vybrat odrůdy, které potřebují podobné podmínky pěstování. Potřebují stejný typ půdy a sluneční záření? Pokud ne, možná budete muset vytvořit zahradu s několika druhy pěstitelských podmínek, což může být v malé zahradě náročné.
  • Na jaře navštivte farmářský trh nebo prodej rostlin. Často se můžete od prodejců dozvědět užitečné informace a koupit zdravé rostliny, které ve vaší oblasti dobře rostou.
 3. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 3

  3 Vyberte si místo pro svoji zahradu. Rozhlédněte se po svém dvoře a rozhodněte se, kde chcete zahradu mít. Umístění, které si vyberete, by mělo zahradě pomoci plnit svůj účel a současně vytvářet silné a zdravé rostliny.
  • Bez ohledu na to, jaký typ zahrady vysazujete, většina rostlin bude lépe růst v bohaté, dobře odvodněné půdě. Vyhněte se místům ve svém dvoře, kde voda po silném dešti chvíli stojí, protože by to mohlo znamenat, že je půda příliš vlhká nebo jílovitá na zdravý růst rostlin.
  • Většina zeleniny roste nejlépe se spoustou slunečního světla, takže pokud sázíte zeleninovou zahradu, vyberte si místo, které nebude zastíněno stromy, ploty nebo budovami. Květiny jsou univerzálnější, a pokud byste chtěli květinový pozemek vedle svého domu, můžete si vybrat květiny, které nejlépe rostou v částečném nebo plném stínu.
  • Pokud vaše půda není obzvláště úrodná, můžete udělat vyvýšenou postel nebo postele a pěstovat tam květiny nebo zeleninu. Vyvýšené záhony vysazují záhony, které jsou postaveny nad zemí v dřevěných rámech, které jsou naplněny obohacenou zeminou.
  • Pokud nemáte dvůr, můžete mít stále zahradu. Pěstujte květiny, bylinky a určitou zeleninu ve velkých květináčích na terase. Můžete je přesouvat podle množství slunce, které rostliny potřebují.
 4. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 4

  4 Vytvořte návrh zahrady. Nakreslete obrys vaší zahrady nebo dvora. Mapujte různé možnosti, kam chcete umístit různé položky na vámi zvolené místo. Přizpůsobte design tak, aby vyhovoval potřebám vašich rostlin, a ujistěte se, že ty, které potřebují stín, budou vysazeny na stinném místě a ty, které potřebují plné slunce, jsou v oblasti, která není během dne zastíněna.
  • Vezměte v úvahu prostor, který každá zralá rostlina bude potřebovat. Ujistěte se, že se vše, co chcete zasadit, vejde do vaší zahrady a bude mít dostatek prostoru k rozložení, přičemž vám zůstane prostor pro pohyb mezi řadami nebo záhony.
  • Vezměte v úvahu načasování. Termíny výsadby se liší podle klimatických pásem. Pokud například žijete v oblasti s mírnými zimami a horkými léty, budete moci sázet dříve v roce, než kdybyste žili v oblasti se studenými zimami a kratšími léty.
  • Pokud sázíte zeleninovou zahradu, navrhněte ji tak, aby se vám pohodlně vcházelo do zahrady a sklízela zelenina, jak dozrává. Pro tento účel možná budete chtít udělat cestu zahradou.
  • Květinové zahrady by měly být navrženy s ohledem na estetiku. Vyberte si barvy, které vypadají hezky dohromady, a vytvářejte vzory, které jsou příjemné pro oči. Při plánování mějte na paměti, kdy začnou kvést různé odrůdy.
  • Vezměte v úvahu svůj životní styl. Máte děti nebo domácí zvířata, která by mohla pobíhat oblastí? Je zahrada v dosahu vaší vodní hadice? Je to příliš blízko nebo příliš daleko od vašeho domova?
  reklama

Část 2 ze 3: Příprava na výsadbu

 1. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 5

  1 Kupte si zahradnické potřeby. K výsadbě je potřeba hodně vybavení a udržovat zahradu „Jakmile si ale koupíte většinu zásob, měly by vydržet roky. Nejlepší výběr najdete v obchodě pro dům a zahradu nebo ve školce. Shromážděte následující zásoby:
  • Semena nebo mladé rostliny. Můžete si vybrat, zda chcete zahradu založit ze semen, nebo koupit mladé naklíčené rostliny, které již mají náskok. Zkontrolujte seznam rostlin, které chcete pěstovat, a kupte si tolik semen nebo mladých rostlin, kolik potřebujete pro různé součásti vaší zahrady.
  • Hnojivo a/nebo ornice. Kostní moučka, krevní moučka a další hnojiva pomáhají vašim rostlinám růst zdravě a vrstvu ornice je užitečné mít v případě, že sázíte něco, co potřebuje zvláštní ochranu.
  • Kompost. Do půdy můžete přimíchat kompost, aby se zlepšila její retence vlhkosti a pH a poskytly mikroživiny. Můžete si koupit kompost nebo udělejte si vlastní .
  • Mulč. Mnohým rostlinám by prospěla vrstva mulče - listy, posečené trávy nebo jiné organické látky - aby je chránily před nepříznivým počasím nebo extrémními teplotami, když jsou v raných fázích růstu. Mulčování by mělo být rozmístěno na půdu, aby pomohlo udržet vlhkost a omezit plevel.
  • Zařízení pro zpracování půdy. Pokud plánujete vytvořit velkou zahradu, možná budete chtít koupit nebo pronajmout půdní kultivátor, který je obtočen po zemi, aby rozbil půdu a přeměnil ji na měkké lože. U menších ploch by měl stačit tuhý shrnovač a motyka.
  • Lopata a rýč. Tyto nástroje výrazně usnadňují vykopávání otvorů správné velikosti pro semena nebo mladé klíčky.
  • Zahradní hadice. Pořiďte si hadici a trysku, které vám umožní rostliny buď lehce zamlžit, nebo úplně postříkat, v závislosti na jejich velikosti. Pokud vysazujete velkou plochu, ušetří vám čas zavlažovač (a možná i automatický časovač).
  • Šermířské materiály. Pokud sázíte zeleninovou zahradu, možná budete muset kolem ní postavit plot, aby králíci, veverky, jeleni a sousední domácí mazlíčci neměli hody na zralé zelenině.
 2. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 6

  2 Připravte půdu. Pomocí kultivátoru půdy nebo zahradního shrnovače rozdrťte půdu v ​​oblasti, kterou jste pro svou zahradu zmapovali. Půdu zpracujte do hloubky asi 30,5 cm, ujistěte se, že je volná a nemá velké hrudky. Ze zahradního záhonu odstraňte kameny, kořeny a další pevné předměty, poté je přihnojte a zapracujte na kompostu, abyste je připravili na výsadbu.
  • Jak vaše rostliny rostou, závisí na kvalitě půdy. Můžete si koupit sadu pro testování půdy, abyste zjistili, kolik organické hmoty a živin má vaše půda, a také její pH. Pomocí výsledků určete, zda byste měli přidat více živin. Alternativně můžete odnést vzorek půdy do místní pobočky zemědělské pobočky pro bezplatný nebo levný půdní test.
  • Pokud přidáváte komerční hnojivo, nepřidávejte více, než navrhuje výrobce. Přehnojení může být pro rostliny toxické. Všimněte si, že ne všechny rostliny mají rády extrémně bohatou půdu; některým se ve špatné půdě skutečně daří lépe, nezapomeňte si proto zjistit půdní preference rostlin, které si vyberete. Udělejte to pomocí online vyhledávání „požadavků na zahradní půdu“.
  • Pokud váš půdní test ukazuje úroveň pH, ​​která je příliš kyselá (nižší než 7), přidejte vápenec ke zvýšení pH. Pokud je vaše půda zásaditá (pH vyšší než 7), můžete přidat kyselou moučku, síru, borovou kůru, kompost nebo jehličí, aby byla kyselejší.
  reklama

Část 3 ze 3: Pěstování zahrady

 1. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 7

  1 Zasaďte semena nebo mladé rostliny podle svého návrhu. Pomocí rýče vykopejte otvory vzdálené několik palců od sebe, nebo jak je uvedeno na obalu semen nebo mladých rostlin, které jste si koupili. Ujistěte se, že jsou otvory tak hluboké a široké, jak je třeba. Umístěte semena nebo rostliny do otvorů a zasypte je zeminou. Jemně poklepejte půdu na místo.
 2. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 8

  2 Hnojte podle potřeby. V závislosti na rostlinách, které se rozhodnete pěstovat, možná budete muset zahradu po výsadbě znovu přihnojit. Některé rostliny mohou potřebovat více hnojiva než jiné, proto ji používejte pouze na místech, která to vyžadují.
 3. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 9

  3 Podle potřeby přidejte kompost, mulč nebo ornici. Některé druhy rostlin vyžadují tenkou vrstvu kompostu, mulče nebo ornice, aby byly chráněny během klíčení semen a v době, kdy je rostlina mladá a křehká. Rozmetejte materiál ručně, nebo použijte rozmetadlo zeminy k pokrytí větší plochy.
  • Některé druhy kompostu nebo mulče nejsou pro určité rostliny vhodné. Proveďte výzkum plodin, které pěstujete, abyste se ujistili, že používáte správný půdní kryt.
  • Příliš silná vrstva by mohla bránit růstu, proto se ujistěte, že přidáváte jen tolik, kolik každý druh rostliny potřebuje.
 4. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 10

  4 Zalévejte zahradu. Když skončíte s výsadbou a ošetřováním půdy, použijte kropení zahrady pomocí postřikovače zahradní hadice. Zalévejte zahradu každý den, aby nepršelo, a přidejte více nebo méně vody do různých oblastí podle potřeb rostlin během prvních týdnů po výsadbě.
  • Nadměrné nasycení půdy by mohlo utopit semena a zabránit růstu rostlin. Nezalévejte do té míry, že zahradou protékají proudy vody.
  • Nikdy nenechte půdu úplně vyschnout. Zalévání jednou denně stačí.
  • Jakmile rostliny vyklíčí, zalévejte raději ráno než v noci. Voda sedící na listech a stoncích celou noc může vést k produkci plísní a dalších chorob rostlin.
  • Po několika týdnech snižte, jak často rostliny zaléváte. Dopřejte zahradě hlubokou zálivku dvakrát nebo třikrát týdně nebo podle potřeby.
 5. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 11

  5 Plevel na zahradě . Klíčící plevele odebírají živiny z půdy, takže méně zbyde na vaši zeleninu nebo květiny. Zahradu každých pár dní zaplevelte, abyste zajistili, že vaše rostliny získají potřebné živiny. Dávejte pozor, abyste nevytrhli rašící zahradní rostliny.
  • Třmenová motyka pomůže odstranit plevel, než bude příliš velký. Plečku můžete zatáhnout těsně pod povrch půdy mezi rostliny, abyste odstranili plevel.
 6. Obrázek s názvem Zahájit zahradu Krok 12

  6 Zvažte postavení plotu. Pokud ve své zahradě nebo v její blízkosti uvidíte divoká zvířata (zejména jeleny nebo králíky), možná budete chtít postavit kolem zahrady plot, který ji ochrání. Plot o dvou nebo třech stopách by měl být dostatečně vysoký, aby do něj nevstupovala malá stvoření. Pokud máte ve své oblasti jeleny, může být nutné, aby plot dosahoval až osmi stop.
 7. 7 Dávejte pozor na známky krtků nebo gophers. Tato zvířata mohou být na zahradě nepříjemná. Vidět Ovládejte krtky a Gophery a související články. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Existuje nějaký druh hnojiva pro kutily? Můžete si vzít zbytky jídla a spustit hromadu kompostu ve velké nádobě, bude to skvělé hnojivo. Pokud potřebujete něco rychleji, popel ze spáleného dřeva má vysoký obsah fosforu a moč má vysoký obsah dusíku.
 • Otázka Jak udržím svého psa mimo zahradu? Nejlepší způsob, jak udržet svého psa mimo zahradu, je namontovat plot, který je příliš vysoký na to, aby váš pes přeskočil. Svého psa můžete také přivázat venku pomocí vodítka, které má přiměřenou délku, aby se nedostalo do vaší zahrady.
 • Otázka Jaké je nejlepší organické hnojivo, které se připravuje doma? Útržky syrové stravy. Vykopejte díru a zakopejte je na zahradě. Rychleji se rozpadnou. Někdy uložím své skořápky, pomerančové slupky, mrkvové slupky, jádra jablek a vložím je do mixéru a rozdrtím je na mou půdu ve své zahradě. Pak už jen vykopu díru a zakopu je.
 • Otázka Jak spustím figurkovou zahradu? Kniha_Dragon Než do své zahrady umístíte jakékoli rostliny, naplánujte si, kolik figurek chcete a kde je chcete mít. Vložte malé kůly do země, kde chcete každou figurku. Při výběru rostlin zkuste ty s malými květy, které rostou blízko země. Okrasné stromy jsou příjemným dotykem. Nevybírejte rozlehlé rostliny. Pomocí kamenů zabraňte rostlinám vnikat. Mechy pomáhají blokovat jiné rostliny a přidávají malou „trávu“, která je velmi dobře ovladatelná a přitažlivá.
 • Otázka Kdy je nejlepší začít s výsadbou? (sezónně) Záleží na rostlině a na tom, kde se nacházíte, ale obvykle je nejvhodnější doba pro výsadbu semen a sazenic brzy na jaře až velmi brzy v létě. Záleží však na rostlině a regionu a na tom, zda zažíváte dobré počasí nebo sucho.
Nezodpovězené otázky
 • Jak založit sazenice na zahradě venku? Jak je nechám úspěšně vyklíčit?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

 • Chcete -li zjistit, jak dobře vaše zemina odtéká, použijte tento jednoduchý test: Vykopejte několik otvorů, které jsou asi 1 stopu (0,3 m). vysoká a 2 stopy (0,6 m). široký a naplňte je vodou. Pokud se vypustí do 12 minut nebo méně, půda se velmi dobře odvodní a snadno vyschne. Pokud to trvá 12 až 30 minut, půda má dobrou drenáž. Pokud to trvá od 30 minut do 4 hodin, oblast nemá velkou drenáž, ale bude fungovat pro rostliny, které mají rády vlhkou půdu. Pokud vypouštění trvá ještě déle, pravděpodobně nebudete moci zasadit věci, dokud půdu neopravíte přidáním organické hmoty.
 • Pokud žijete v oblasti s chladnými prameny a/nebo hustou půdou, zde je způsob, jak přimět vaše semena klíčit a růst dříve: Navlhčete je mezi dvěma vrstvami papírových ručníků. Vyklíčí za pár dní. Poté je opatrně umístěte do zahradní půdy v hloubce a rozteči doporučené na balíčku osiva. Sazenice jemně zasypte kompostem. Měly by se objevit nad zemí za několik dní. Tato technika funguje zvláště dobře, pokud se naučíte rozlišovat kořeny sazenice od stonku nebo stonku a naklíčenou sazenici umístíte do půdy stonkem nahoru k nebi a kořeny dolů. Tato technika také těží z velmi šetrného zacházení.
 • Pokud nepoužijete půdní test, můžete být stále schopni získat nějaké informace o půdě pozorováním plevelů, které tam rostou. Pampelišky preferují velmi úrodnou půdu. Pokud neroste mnoho plevelů, špína pravděpodobně není příliš úrodná. Pokud plevele vypadají nezdravě, může mít půda nedostatek živin. Krabí tráva, jitrocel, šťovík z ovce a přeslička upřednostňují kyselou půdu, zatímco heřmánek a husí noha jako zásaditou půdu.

reklama

Varování

 • Pokud vaše zahrada vypadá nebo vypadá suchá, nezapomeňte ji zalévat. Nenechte rostliny zvadnout, ale ani nepřelévejte. Rostliny potřebují okysličenou půdu, ale nadměrné zalévání inhibuje okysličování. Většina rostlin si vystačí s asi centimetrem vody za týden.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Semena nebo mladé rostliny
 • Ornice
 • Kompostujte nebo mulčujte
 • Kropící hadice
 • Řádkové nebo zahradní hrábě
 • Lopata
 • Rýč
 • Hnojivo
 • Plotové materiály
 • Souprava pro testování půdy
 • Třmenová motyka

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku vzdělávacího obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Č. 6 Ohio State zahájí v sobotu hru Big Ten proti Indianě. Zde je návod, jak sledovat legální živý přenos hry online, pokud nemáte kabel.

Gonzaga ve čtvrtek na řadě proti Santa Claře staví na sérii 13 výher. Pokud nemáte kabel, můžete hru sledovat online naživo.

Paronychia je infekce kůže kolem nehtu nebo nehtu. Mezi příznaky patří zarudnutí, bolest a otok kolem nehtu. Existují akutní a chronické formy paronychie a obě jsou téměř vždy snadno léčitelné. Pro akutní ...

Plánujete navštívit Dubaj? V Dubaji existují kodexy oblékání, které byste měli rozumně dodržovat. Pokud tak neučiníte, můžete dokonce skončit návštěvou policie. Pravidla vyžadují skromnost a vycházejí z kulturních norem Dubaje. Vědět, kdy ...

Zachyťte veškerou akci ve finále světového turné ATP 2013 v aréně 02 v Londýně v Anglii. Podívejte se na letošní televizní program, losujte a vyhrajte peníze.

Jak léčit zlomené kosti. Zlomeniny nebo zlomeniny kostí jsou běžným zraněním ve Spojených státech a po celém světě. Průměrný člověk ve vyspělé zemi může ve skutečnosti očekávat, že během svého života utrpí dvě zlomeniny. Https: // www ....