Jak vrhnout rybářský prut

Rybářské pruty a navijáky se dodávají ve 4 hlavních typech: spincasting, spinning, baitcasting a muškaření. Přestože je základní odhoz rybářského prutu podobný, každý z těchto prutů má své vlastní jedinečné konstrukční prvky a mechanismy, které mají vliv na techniku. Klíčem k silnému a přesnému náhozu je seznámit se s různými součástmi prutu, který používáte, a naučit se s navijákem zacházet s přirozenou lehkostí, abyste mohli vždy sebevědomě odeslat plachtění.Metoda 1 ze 4: Naučte se vrhat pomocí spincastingové tyče

 1. 1 Postavte se tváří v tvář oblasti vody, kam hodláte mířit. Než se pokusíte vrhnout čáru, musíte se ujistit, že jste ukázal správným směrem. Trochu pokrčte kolena, abyste snížili těžiště a získali stabilnější základnu. Zkontrolujte, zda jsou vaše ramena a boky v rovině s vaším cílem.
  • Pokud je to pro vás pohodlnější, můžete také mírně naklonit svůj postoj, přičemž chodidlo vaší nedominantní strany je vpředu.
 2. 2 Naviňte na vlasci tak, aby vaše nástraha byla 12–15 palců (30–38 cm) od špičky prutu. Otáčejte klikou navijáku ve směru hodinových ručiček (směrem od vás), dokud návnada nebude viset asi 1 stopu (0,30 m) od konce prutu. Tím se vlasec dostane do správné polohy pro dobré a silné obsazení.
  • Pokud máte k vlasci připevněné platidlo nebo bobber, ujistěte se, že je to 30–38 cm od konce tyče, nikoli od vaší nástrahy. V opačném případě bude vaše linie příliš krátká, což způsobí, že vaše obsazení ztratí dynamiku.
 3. 3 Uchopte rukojeť tyče palcem těsně pod tlačítkem navijáku. Rukojeti většiny spincastingových prutů mají zapuštěné sedlo s výstupkem podobným spoušti na spodní straně. Omotejte kolem této projekce ukazováček, abyste se ujistili, že je váš úchop bezpečný.
  • Máte možnost držet prut buď v pravé nebo levé ruce. Většina rybářů dává přednost tomu, aby dominantní rukou vrhala spřádací zařízení.
  • Pokud chcete vrhat a navíjet stejnou rukou, budete muset po seslání změnit ruce.
 4. 4 Stiskněte a podržte tlačítko na zadní straně cívky. Pohybujte palcem odlévací ruky nahoru, dokud podložka nepřesáhne tlačítko. Poté pevně stiskněte tlačítko. Stisknutím tlačítka navijáku se uvolní spoolová šňůra, která mu umožní létat, když spustíte vrhací pohyb.
  • Po stisknutí tlačítka může čára klesnout, ale neměla by cestovat daleko. Pokud klesne o více než 2–3 palce (5,1–7,6 cm), znamená to, že jste možná nedrželi tlačítko dostatečně pevně. Naviňte ho a zkuste to znovu.
 5. 5 Zvedněte licí paži, dokud nebudete mít ruku před obličejem. Nechte pohyb vycházet z vašeho lokte, nikoli z ramene - tímto způsobem získáte lepší záběr, když dokončíte sádru. Jakmile je ruka vaší licí paže v poloze před obličejem, měla by být samotná tyč buď svislá, nebo směřovat za vás jen mírně.
  • Držte rukojeť tyče vždy nad úrovní pasu.
  • Vyhněte se zvedání paže příliš vysoko. Mohlo by dojít k nechtěnému zavěšení blízkého předmětu nebo části oděvu. Může také zbytečně zatěžovat váš ramenní kloub, který vás rychle dožene po dlouhém dni stráveném na vodě.
  • Procvičte si vrhání na široce otevřeném prostranství, abyste za sebe omylem nezahákli stromy nebo keře.
 6. 6 Rychle zamete tyč dopředu. Jedním plynulým pohybem otočte směr své licí ruky a držte rukojeť tyče celou délku paže před obličejem. Přesuňte špičku tyče zhruba ve 30stupňovém úhlu, neboli v poloze „10 hodin“.
  • Klíčem k dobrému obsazení je, aby vaše pohyby byly co nejplynulejší a bez námahy. Škubání nebo přílišná síla s prutem pouze sníží vaši přesnost a způsobí ztrátu vzdálenosti.
 7. 7 Jakmile se tyč dostane do úrovně očí, uvolněte tlačítko navijáku. Jakmile to uděláte, hybnost prutu bude pohánět vaši návnadu nebo lákat dopředu směrem k cílové oblasti. Šňůra se pak bude rychle uvolňovat, dokud znovu nestisknete tlačítko navijáku nebo návnada nebo návnada nenarazí na vodu.
  • Pokud se vaše návnada nebo návnada jednoduše vrhne do vody před vámi, pravděpodobně jste uvolnili tlačítko příliš pozdě. Pokud letí vzhůru volným obloukem, možná jste ho pustili příliš brzy.
  • Zpočátku může být trochu ošidné správně načasovat vaše obsazení vydáním. Nedělejte si starosti - po několika pokusech se do toho pustíte.
 8. 8 Jakmile vaše návnada nebo návnada dosáhne cíle, znovu stiskněte tlačítko navijáku. Druhé stisknutí tlačítka zpomalí let vaší návnady, což způsobí její příjemné a snadné unášení tam, kde chcete, aby přistálo. Odtamtud to bude jen otázka trpělivosti, když budete kopat zpět a čekat na prozrazující tahání kousnutí!
  • Alternativně můžete mechanismus zamykání vlasce znovu zapnout otáčením trhliny navijáku ve směru hodinových ručiček, dokud neucítíte cvaknutí.
  • V tomto okamžiku můžete prut přenést do své opačné ruky, pokud se cítíte pohodlněji při navíjení dominantní rukou.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Rybaření se spřádáním

 1. 1 Namiřte horní část těla ve směru, kterým budete vrhat. Postavte se té části vody, kam chcete, aby šla vaše šňůra a návnada, přičemž ramena a boky držte v jedné linii s cílovou oblastí. Zaujměte pohodlný postoj a pokrčte kolena, abyste zvýšili svoji stabilitu.
  • Snažte se nenechat boky nebo ramena otáčet, když procházíte vrhacím pohybem. Chcete zůstat po celou dobu na místě.
 2. 2 Uchopte rukojeť tyče dominantní rukou. Na rozdíl od spincastingových navijáků jsou spřádací navijáky navrženy tak, aby byly odlévány jednou rukou a druhou navijáky. Pevně ​​uchopte sedlo navijáku, umístěte ukazováček a prostředník nad projekci a ukotvěte prsten a malé prsty pod ním.
  • Protože je více lidí praváků, je většina spřádacích navijáků navržena s držadlem vlevo a navijákem vpravo.
  • Pokud jste levák, jednoduše změňte orientaci prutu, aby byla rukojeť a naviják v přirozenější poloze.
 3. 3 Naviňte v řadě, dokud vaše nástraha nebude viset na 30–38 cm (12–15 palců). Zvedněte naviják ve směru hodinových ručiček, aby se návnada dostala do správné výšky. Nenavíjejte jej blíže než 15 palců (6 palců) ani nenechávejte nadbytečnou vůli v lajně. Chcete, aby se návnada houpala natolik, aby poskytla malou váhu.
  • Ujistěte se, že držíte rukojeť tyče v pohodlné poloze přibližně v úrovni pasu.
 4. 4 Zahákněte prst za vlasec a přitáhněte ho k prutu. Otáčejte třmenem navijáku, dokud není navinutá šňůra zarovnána s prutem a sedí co nejblíže vaší licí ruce. Potom ohněte ukazováček a použijte ho k sejmutí nejbližšího úseku vlasce a vytáhněte jej přímo nahoru do tyče. Tím se vytvoří dostatečná vůle, která umožní efektivní obsazení.
  • Jakmile prstem zachytíte vlasec, už ho nepouštějte, dokud nespustíte vrh.
  • Kauce navijáku je válcovitý kus, který se volně otáčí za cívkou, kde je navinut vlasec. Je zodpovědný za shromáždění vlasce a jeho uložení zpět na cívku, když se navinete.
 5. 5 Otevřete kauci navijáku volnou rukou. Pokud jste pravák, otočte houpající se kovovou smyčku na opačnou stranu kauce pomocí levé ruky. Pokud jste levák, otevřete kauci pravou rukou. Otevřením kauce se posune mimo linii, abyste mohli libovolně vrhat svou návnadu.
  • Ujistěte se, že držíte úchop na rukojeti prutu dominantní rukou a přitom odklopíte zábradlí navijáku. Odlévání navijáku je obouruční proces.
 6. 6 Vytáhněte tyč zpět přes rameno odlévací paže. Pohybujte oběma rukama současně nahoru a ven, podobně jako byste drželi baseballovou pálku nebo golfovou hůl. Pozastavte, když je špička tyče v úhlu zhruba 30 stupňů k zemi.
  • Točící se tyč by obecně měla sledovat spíše horizontální trajektorii než cestovat přímo nahoru a dolů.
 7. 7 Uvolněte šňůru, když vytáhnete prut před sebe. Zaklapněte tyč zpět před sebe tak, aby obě ruce byly natažené před hrudníkem. Jakmile vám prut projde před obličej, uvolněte sevření vlasce. Ohyb špičky prutu ji pošle na plachetnici. Chcete -li zlepšit přesnost, držte ukazováček namířený na místo, kde chcete, aby vaše nástraha dopadla.
  • Stejně jako u spincastingové tyče dávejte pozor, abyste vlasce neuvolnili příliš brzy nebo příliš pozdě. Pokud předčasně pustíte, vaše návnada půjde nahoru, nikoli ven, zatímco pouštění příliš pozdě obvykle způsobí, že vystřelí přímo dolů do vody.
  • Pokud vrháte s přívlačovým prutem s dlouhou rukojetí, jako ten, který se používá při lovu ve slané vodě, stabilizujte svou dominantní ruku co nejvíce během pohybu. Bude to fungovat jako jakýsi opěrný bod, kolem kterého se bude otáčet zbytek tyče.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Použití Baitcastingové tyče

 1. 1 Postavte se čelem k zamýšlené cílové oblasti. Srovnejte ramena a boky s částí vody, kde chcete, aby vaše nástraha nebo návnada přistála. Pěstujte obě chodidla pevně vedle sebe tak, aby vaše prsty byly v jedné linii se zbytkem těla. To pomůže zajistit, aby vaše linka byla pravdivá.
  • Pokud dáváte přednost, můžete svůj postoj rozložit tak, aby vaše dominantní boční noha byla vzadu, protože budete přenést svůj prut zpět přes rameno, abyste zahájili vrh. Jen se ujistěte, že vaše poloha nohou nevyhodí vaše zarovnání.
 2. 2 Upravte odpor a napětí navijáku. Před prvním vyjmutím navijáku s návnadou je vhodné upravit nastavení odporu a tahu na úroveň, která je pro vás pohodlná. Můžete to udělat otáčením magnetických koleček na zadní straně tyče těsně nad rukojetí, dokud nenajdete ten správný pocit. Tímto způsobem se šňůra bez námahy odlepí z navijáku, když půjdete vrhat.
  • Baitcastingové navijáky využívají odstředivý brzdový systém a napínací knoflík, který při vhození vlasce vytváří odpor.
  • Pokud jste ještě nikdy neházeli s baitcastingovou tyčí, nastavte odporové kolečko na 9. Vyšší úroveň odporu nabídne větší bezpečnost a kontrolu při prvních pokusech. Jakmile získáte trochu zkušeností, nižší nastavení vám umožní vrhat bez námahy a s větší vzdáleností.
  • Baitcastingové pruty mají komplexní design a pokud si nedáte pozor, může být snadné vyvést nastavení z rovnováhy. Z tohoto důvodu je nejlepší nechat je zpracovat kvalifikovaným odborníkem.
 3. 3 Naviňte svou nástrahu ve vzdálenosti 30–38 cm od špičky prutu. Otočením kliky navijáku ve směru hodinových ručiček zkrátíte vlasec a proti směru hodinových ručiček prodloužíte. Nechejte svou návnadu nebo návnadu viset asi 0,30 m od konce prutu, aby byla zajištěna maximální páka a hybnost náhozu.
 4. 4 Otočte tyč tak, aby klika a cívka navijáku byly nahoře. Umístění mechanismů navijáku tak, aby směřovaly nahoru, vám umožní použít zápěstí k dobrému přichycení na sádru.
 5. 5 Uchopte tyč palcem opřeným o cívku navijáku. Držte palec v mírném úhlu na vnějším okraji cívky, než jej tlačte naplocho proti vlasci. To vám zabrání v náhodném zablokování cívky a poskytne vám větší kontrolu nad tokem vlasce během vrhání.
  • Stejně jako u spincastingových prutů většina rybářů vrhá a navíjí baitcastingové pruty stejnou rukou. Pokud se rozhodnete provést obě akce stejnou rukou, budete muset po vrhnutí přepnout.
 6. 6 Stiskněte palec odlévací ruky tlačítko pro uvolnění cívky cívky. Stisknutím tlačítka pro uvolnění cívky se cívka odpojí a umožní jí při otáčení volně otáčet, což umožňuje delší hody. Jakmile dosáhnete uvolnění cívky cívky, položte palec na odkryté kolečko cívky, aby se cívka nerozvinula.
  • Na většině navijáků s návnadou najdete úzké tlačítko nebo lištu na zadní straně rukojeti navijáku těsně pod cívkou navijáku, kterou můžete rychle najít palcem.
  • U starších modelů může být spoušť cívky místo toho umístěna na vnějším okraji tyče na straně cívky.
 7. 7 Zvedněte licí paži nahoru a zpět k rameni. Zvedněte špičku tyče do strany, dokud nebude za vámi mířit pod mírným úhlem. Pokrčte ohnutý loket vedle obličeje, jako byste se chystali hodit fotbal.
  • Není nutné držet loket nebo tyč v přesném úhlu. Dostaňte se do jakékoli polohy, která vám bude nejpohodlnější.
  • Pokud se špička vašeho prutu ponoří dolů do úrovně pasu nebo níže, pravděpodobně jej držíte příliš nízko. Zkuste ji mírně zvednout, aby seděla přibližně ve výšce ramen, když jdete vrhat.
 8. 8 Táhněte tyč dopředu a sundávejte palec z cívkového kola. Otočte dráhu prutu rychlým pohybem podobným biče, abyste zahájili vrh. Když sundáte palec z cívky, vaše návnada nebo návnada se přiblíží ve směru vašeho cíle, což způsobí, že se vlasec volně odvíjí. Dokončete vrh s prutem namířeným před sebe v poloze 10 hodin.
  • Držte ruku uvolněnou a ohnutou pohybem.
  • Casting s baitcasterem je spíše o jemnosti než o síle. Místo toho, abyste se pokoušeli vyhodit svoji návnadu nebo návnadu, nechte ji bez námahy unést vlastní hmotností.
 9. 9 Cívku navijáku zabrzděte těsně před tím, než se dostane do vody. Lehce zatlačte palec na otáčející se cívku, aby se vlasec „opeřil“, nebo jej plynule a postupně zpomalte. Zkuste se ujistit, že se úplně přestal otáčet, než se dotkne vaší cílové oblasti.
  • Dalším důvodem, proč většina rybářů používá svoji dominantní ruku k vrhání prutu na návnadu, je to, že jim to dává větší kontrolu nad cívkovým kolem navijáku.
  • Pokud svou šňůru nezabrzdíte, bude se i nadále odvíjet poté, co vaše návnada dopadne do vody. Výsledkem může být zamotaná čára překročení (někdy známá jako „ptačí hnízdo“), kterou budete muset narovnat, než budete moci své návnady získat zpět.
  • Pokračujte a přesuňte prut do opačné ruky, pokud chcete navinout vlasec stejnou rukou, jakou vrháte.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Casting muškaření

 1. 1 Postavte tělo čelem k části vody, kam budete vrhat. Přejděte do části vody, kde máte pevnou a bezpečnou půdu pod nohama, a stůjte s rameny a boky v souladu s cílovou zónou. Potopte svou váhu, abyste zůstali pevně zakořeněni, zatímco jdete vrhat.
  • Během muškaření je velká šance, že v určitém okamžiku budete stát přímo ve vodě, ve které lovíte. Z tohoto důvodu je obzvláště důležité, abyste si udrželi pevnou základnu.
  • Při lovu v rychle se pohybující vodě se ujistěte, že jste si vždy vědomi svého postoje a umístění nohou. Pokud si nedáte pozor, může být velmi snadné uklouznout!
 2. 2 Dominantní rukou držte prut v úrovni pasu před sebou. Ujistěte se, že je prut rovnoběžně se zemí nebo je mírně nakloněn nahoru, naviják směřuje dolů a palec spočívá na horní části držadla. Ruku držte uvolněnou a uvolněnou pod loktem.
  • Správné vrhání muškařských potřeb vyžaduje velkou dávku obratnosti. Z tohoto důvodu se doporučuje použít ruku, se kterou jste více koordinovaní.
 3. 3 Rychle natáhněte špičku tyče zpět pohybem předloktí. Když zamete prut zpět, mírně se ohne a vlasec se v úzkém oblouku převrátí zpět za vás. Tento efekt whiplash generuje hybnost potřebnou k pohonu návnady.
  • Když poprvé zahájíte zdvih, můžete zvednout špičku tyče o 6–8 palců (15–20 cm), abyste v případě potřeby uvolnili uvolněnou šňůru z vody. Poté ji během pohybu udržujte co nejvíce vodorovnou.
  • Během zpětného zdvihu mějte paži pevně na místě. Na rozdíl od jiných prutů budete při vrhání muškařských potřeb používat především zápěstí nebo předloktí.
 4. 4 Pauza je dostatečně dlouhá, aby se linie za vámi narovnala. Počkejte, až linka dokončí svůj oblouk a začne se rozvíjet ve vzduchu. Ujistěte se, že je čára jasná, aby vám při dokončení sesílání nezachytila ​​oděv ani žádné okolní předměty.
  • Když se poprvé učíte používat muškařské náčiní, může vám pomoci podívat se přes rameno a sledovat, jak se vlasec narovná. Po několika náhozech začnete rozpoznávat jemné přetahování, když se šňůra úplně natáhne.
  • Pauzu příliš nepřehánějte. Pokud se vlaje k zemi, zabere vám to příliš mnoho času.
  • Dávejte pozor, abyste nespěchali. Pokud se nepozastavíte, vše se zhroutí a budete to muset zkusit znovu.
 5. 5 Švihněte špičkou prutu tak, aby vaše licí ruka mířila před sebe. V tomto okamžiku bude tyč „naložena“ a připravena odskočit zpět v opačném směru. Rychlým lusknutím zápěstí vyletí návnada před vámi směrem k cílové oblasti.
  • Chcete -li získat maximální výkon, vzdálenost a přesnost, zkuste načasovat pohyb předloktí a zápěstí s přesným okamžikem, kdy se tyč po ohnutí narovná.
  • Jakmile silnice dosáhne polohy 10 hodin, jemně na ni zatáhněte, abyste zastavili její vpřed. Zabráníte tak náhodnému překročení cíle.
 6. 6 Sklopením špičky prutu nastavíte vlasce, návazce a létáte. Jakmile se váš prut zastaví před vámi, namiřte špičku dolů natolik, aby vaše šňůra jemně vlajela dolů na hladinu vody. Mějte na paměti, že by se to mělo stát až po dokončení mrtvice. Pokud se špička prutu ponoří příliš brzy, odhodí to váš cíl a vzdálenost.
  • Získat kvalifikaci s muškařským náčiním vyžaduje pevné pochopení techniky a spoustu praxe. Nenechte se odradit, pokud máte pocit, že na prvních několika výletech nemůžete dosáhnout správného výsledku.
 7. 7 Opakováním zpětného rázu a švihnutím podle potřeby odešlete další řádek. Jednou z hlavních výhod rybaření s muškařským náčiním je, že můžete zvýšit vzdálenost, kterou vaše šňůra urazí, poté, co jste již vrhli. Chcete -li to provést, jednoduše zametejte tyč tam a zpět hladkými, snadnými tahy a zastavte, když se šňůra dostala tak daleko, jak chcete. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jaké jsou tipy pro odhození muškařského prutu?Kathy Sparrow, MA
  Instruktorka rybaření Kathy Sparrowová je v srdci instruktorkou muškaření a dobrodruhem. Kathy je spoluzakladatelkou a předchozí manažerkou Kingfisher Inn, muškárny na Lower Laguna Madre v Texasu. Je autorkou románu „On the Mother Lagoon: Flyfishing and the Spiritual Journey“ a „The Whispered Teachings of Grandmother Trout“, který zprostředkovává ženskou perspektivu muškaření. Kathy je také certifikovaným trenérem Canfield v metodikách Canfield. Provádí jednotlivce procesem přijímání změn tím, že vyjadřuje důvěru, povědomí a odvahu nástroji psaní, muškaření a záměrné konverzace. Má magisterský titul v angličtině s důrazem na literaturu a kulturní studia na University of Texas-Pan American.Kathy Sparrow, MAInstruktor rybaření Odborná odpověď Nespěchejte. Příliš rychlé vrhání vám zanechá velké mokré nudle a vše se zhroutí. Při házení je opravdu důležité cítit prut. Bude malá pauza. Největší chybou není pozastavení na zadním nebo dopředném obsazení.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Procvičte si své techniky házení na suchu, než je vytáhnete na vodu. Vyměňte svou návnadu nebo návnadu za gumovou cvičnou zástrčku, aby nedošlo k jejímu poškození nebo ztrátě.
 • Pokud si při rybaření obvykle vezmete několik prutů, zvažte nošení prutu se spincastingovým navijákem pro lehké šňůry a nástrahy a přepnutí na prut s baitcastovým navijákem, když potřebujete zvládnout těžší nástrahy.

reklama

Varování

 • Při rybaření je dobré nosit trvanlivé oblečení s dlouhým rukávem, abyste zabránili tomu, aby se zbloudilé háčky zapíchly do vaší pokožky v důsledku špatného obsazení.
reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rybářský prut
 • Vlasec
 • Návnada nebo návnada
 • Sinker nebo bobber (volitelně)

Populární Problémy

Jak zhubnout břišní tuk při menopauze. Pokud jste prošli menopauzou, víte, že zhubnout břišní tuk může být obtížné. Bohužel během menopauzy máte tendenci přibírat na váze v této oblasti. Nezoufejte však - můžete podniknout kroky k ...I když byste měli svému okolí věnovat velkou pozornost a dělat vše pro to, abyste se vyhnuli výhružným situacím, možná budete považovat za nutné bránit se před útočníkem. Můžete použít úder dlaní vzhůru a pokusit se zlomit ...

Jak najít fitness trenéra. Pokud hledáte pomoc, abyste zůstali motivovaní a na cestě ke svým fitness cílům, může být skvělým zdrojem osobní trenér nebo fitness trenér. Ať už dáváte přednost virtuální nebo osobní výuce, kouč ...Great Ocean Road Open je jedním ze dvou ATP 250, které se konají v Melbourne, spolu s ATP Cupem.