Jak uvařit celé prase

Vepřové pečeně jsou v mnoha kulturách společnou tradicí, což je způsob, jak spojit přátele a sousedy k jídlu a zábavě. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá pomalé pečení prasete staromódním způsobem, tato příležitost poskytuje příležitost každému, aby se sešli na celý den slavností. Uvařit ale celé prase není snadný výkon. Vyžaduje pečlivou přípravu, trpělivost a pečlivé oko. Je důležité, abyste podnikli správné kroky k zajištění správného zpracování každé fáze procesu vaření a aby maso, které podáváte svým hostům, bylo bezpečné konzumovat.

Část 1 ze 3: Stavba jámy

 1. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 1

  1 Postavte postel pro uhlí. Najděte si místo, kde můžete vytvořit lože z uhlí, které bude sloužit jako pekárna. Nejlépe bude fungovat plochý otevřený prostor. Nejlepších výsledků dosáhnete vykopáním mělkého příkopu a jeho vyplněním nebo obroušením štěrkem nebo plochými kameny jednotné velikosti, čímž ve středu vytvoříte prostor pro dřevo, které budete pálit, abyste získali uhlí. Máte také možnost jednoduše obložit plochý kousek země kameny a poté spálit dřevo.
  • Pokud nemáte dost místa na práci nebo si nepřejete rozdělat oheň přímo na dvorku, zvažte ke spalování dřeva kovový véčkový gril.
  • Umístění pražicí jámy na rovné zemi může poškodit veškerou vegetaci rostoucí pod oblastí, kde kladete kameny.


 2. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 2

  2 Umístěte podpěry na hlavu a patu jámy. Ať už sestavujete pražicí rožeň zakoupenou v obchodě nebo dláždíte vlastní, musíte mít způsob, jak držet prase nad horkem, jakmile bude čas vařit. Umístěte tyto podpůrné materiály na obě strany jámy podélně. Někteří lidé mají úspěch jednoduše tím, že používají tyčinky ve tvaru „Y“, které drží rožně v jejich podvodnících. Jiní dávají přednost konstrukci komplikovanějších sestav pomocí náhradního řeziva nebo dobře rozmístěných škvárových bloků. Dokud vámi vytvořené opory udrží váhu prasat a plivanců, budou fungovat dobře.
  • Pokud používáte dřevěné podpěry, nezapomeňte je částečně zapíchnout do země, aby byly pevně zakořeněné.
  • Ať už se rozhodnete použít jako podpěru cokoli, mělo by být dostatečně vysoké, aby drželo rožně 1–2 stopy (0,30-0,60 m) nad jámou.
 3. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 3

  3 Založte oheň, který budete používat k vaření. Pomalé pražení tohoto druhu se tradičně provádí pomocí dřevěného uhlí. Shromážděte dřevo, které použijete na rozdělání ohně. Většina lidí dává přednost základním druhům dřeva, které hoří čistě, jako tvrdé dřevo, nebo odrůdám jako jabloň, které dodávají masu chuť kouřem. Uspořádejte dříví na kameny v jámě v těsných shlucích. Rozpalte oheň a počkejte, až pohltí dřevo a uhasne, dokud nezůstanou jen zářící uhlíky. Dřevěné uhlí hoří při velmi vysokých teplotách po dlouhou dobu. Jejich neustálé teplo prase prase dovede k dokonalosti.
  • Pravděpodobně budete potřebovat 5 nebo více svazků dřeva, aby se dostatečně rozložily po povrchu jámy.
  • Pokud chcete, můžete dřevěné uhlí doplnit pytlovaným dřevěným uhlím. Díky tomu bude jáma déle hořet a teplo bude konzistentnější. Uhlí však nehoří tak čistě jako dřevěné uhlí a může ovlivnit chuť masa.
  • Pečení celého prasete je celodenní událost. Vaření prase průměrné velikosti 75–100 liber (34–45 kg) zabere větší část dvanácti hodin.
 4. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 4

  4 Přiveďte uhlí na správnou teplotu. Většina zkušených kulinářských veteránů doporučuje jako optimální teplotu pro pomalé pečení přibližně 250 stupňů Fahrenheita (121 stupňů Celsia). Jámu je třeba udržovat dostatečně horkou, aby teplo z uhlí proniklo do masa prasete, ale ne tak horké, aby se vařilo nerovnoměrně nebo příliš rychle. Uhlíky budou muset být hrabány a přemístěny, jak prase peče, aby byly teploty vaření rovnoměrné, a když začne jáma ztrácet teplo, bude třeba přidat více dřeva.
  • Otestujte teplotu jámy podržením kulinářského teploměru přibližně v místě, kde bude prase zavěšeno.
  • Teploty při vaření nemusí být přesné, protože jak rychle a rovnoměrně se prasátko udělá, závisí do značné míry na jeho velikosti, tloušťce a umístění. Zaměřte se na 225-250 ° F (107-121 ° C) jako hrubý vodítko. Jakýkoli chladič bude trvat mnohem déle.
  reklama
Skóre
0 / 0

Část 1 Kvíz

cvičit tenis sám

Jak byste měli vařit své prase, aby získalo nejlepší chuť?

Nad jámou plnou otevřených plamenů.

Ani náhodou! Otevřený plamen nebude vařit vaše prase stejně dobře jako jiné metody. Uhlíky hoří žhavěji a delší dobu než otevřený oheň, takže je lepší vařit prase na uhlí místo plamene. Existuje lepší možnost!

Přes žhavé dřevěné uhlí.

Absolutně! Nakopte své dřevo na hromádky do vařící jámy a založte oheň dlouho předtím, než budete chtít začít vařit své prase. Když zbývají jen žhavé uhlíky, je na čase položit prase na rožeň a začít vařit! Přečtěte si další kvízovou otázku.

Přes horké uhlí.

Nepřesně! Zatímco dřevěné uhlí vytvoří stejné teplo jako žhavé dřevěné uhlí, vašemu masu může dát jinou chuť. Také nemusí hořet tak důsledně jako jiné formy ohřevu. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

Všechno výše uvedené dodá vašemu prase stejnou chuť.

Ne tak docela! Vaření celého prasete vyžaduje specifický typ způsobu vaření a ne všechny předchozí odpovědi vám poskytnou nejlepší výsledky. Jakkoli chcete vařit své prase, ujistěte se, že plánujete strávit asi 12 hodin vařením - je to práce lásky! Vyberte jinou odpověď!

Chcete další kvízy?

Část 2 ze 3: Příprava prasete

 1. Obrázek s názvem Vařte celé prase Krok 5

  1 Pořiďte si prase, které již bylo oblečené. Kupte si prase u dodavatele farmy nebo řezníka. Pokud je to možné, nechte řezníka „obléknout“ prase a odstranit orgány a problematické pomocné tkáně, než si ho vezmete domů. Vnitřní dutina prasete by měla být zcela prázdná, aby lépe vedla teplo, nebo aby vám umožnila nacpat ji, pokud si to budete přát. Možná budete moci ušetřit pár drobných, když si to obléknete sami, ale velmi to přispěje k vašemu pracovnímu vytížení.
  • Prasata se dodávají v různých hmotnostech a velikostech. Je zřejmé, že čím je prase větší, tím déle bude trvat jeho vaření. Pokud nemáte celý den na pomalé pražení nebo nekrmíte tolik lidí, přemýšlejte o koupi malého selátka.
  • Zeptejte se svého řezníka na způsob dopravy prasete domů. Často budou schopni dodat sáčky na zip, které zabrání tomu, aby se šťávy dostaly po celém vašem voze, a zabrání tomu, aby bylo maso vystaveno na čerstvém vzduchu.
  • Pokud jste si koupili celé mražené prase, bude nutné jej rozmrazit, než bude uvařeno. Zmrazenou mršinu jatečného těla rozmrazíte tak, že ji ponoříte do lehké ledové lázně a necháte ji postupně zahřívat, jak led taje. Pokud je prase dostatečně velké, může to trvat několik dní.
 2. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 6

  2 Prase očistěte a utřete solí. Jatečně upravená těla prasat jsou často pokryta špínou, výkaly a bakteriemi, proto bude nutné prase před vařením očistit. Prasečí končetiny a všechny řezy nebo otvory vytvořené řezníkem setřete studeným, mokrým ručníkem. Pokud pracujete venku, postříkání prasete hadicí může zkrátit dobu přípravy. Korpus hojně posypte hrubou solí a vmasírujte do pokožky. Totéž proveďte pro vnitřní dutinu.
  • Prase bude potřebovat pořádné utření, i když už ho vyčistilo řeznictví, kde jste ho koupili.
  • Sůl funguje nejen jako koření, ale má antimikrobiální vlastnosti, které mohou zabíjet přetrvávající zárodky.
 3. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 7

  3 Přidejte další koření, solanky nebo marinády. V tomto okamžiku můžete prase dále okořenit, pokud si přejete. Do kůže lze vetřít další koření, jako je černý pepř, kajenský pepř, kurkuma, paprika nebo ochucená sůl, nebo můžete do kůže vstříknout silnou marinádu nebo solanku pomocí injektoru na maso. To dodá praseti při vaření zvláštní chuť. Nezapomeňte také rozproudit vnitřní dutinu prasete, pokud je k dispozici ručně.
  • Před vařením zkuste do kůže vpravit speciálně namíchaný suchý vtěr.
  • Vstřikem slaného nálevu a marinády do masa se přidá vlhkost, aby se nepřipálilo, a aby bylo obzvláště chutné, jakmile bude hotové.
 4. Obrázek s názvem Vařte celé prase Krok 8

  4 Zajistěte prase na rožni. Aby bylo prase úspěšně opečeno na otevřeném ohni, bude muset být připevněno k rožni - dlouhému rovnému pólu, který protéká kusem masa a je uvařen celý. Plivance jsou velké, drahé a poněkud nepraktické a nepatří k těm, které většina lidí leží doma, ale někdy je lze pronajmout na farmách nebo u tradičních dodavatelů grilu. Můžete si také pořídit robustní kovovou rotisserie, abyste tu práci zvládli, nebo si vyrobíte vlastní z odizolovaného a drobeného dřeva, pokud se budete cítit chytře. Spit opatrně veďte konečníkem nebo zadním otvorem prasete a ven ústy. Může to být práce pro 2–3 muže.
  • Plivanec by měl být dostatečně dlouhý, aby ležel na podpěrách na obou koncích ohně, a dostatečně silný, aby unesl prase až do 45 liber (100 liber).
  • Přivažte prasečí nohy a střední část k rožni pomocí drátu nebo provázku, aby se neprohýbaly a neplavaly se, když visí přes uhlí.
  reklama
Skóre
0 / 0

Část 2 Kvíz

Jaký druh prasete si nejlépe pořídit, pokud jej nemáte příliš dlouho na vaření?

Svlečené svině.

Ani náhodou! I když máte celé dny, než budete muset nechat své prase uvařit, bude užitečné, když si pořídíte oblečené prase. Svlečené svině může být o něco levnější, ale budete muset udělat mnohem více práce, abyste ho připravili na vaření. Hádej znovu!

Oblečené prase.

Zavřít! Oblečené prase uvaří rychleji než svlečené, ale je lepší koupit druh prasete, pokud víte, že na jeho uvaření nebudete mít moc času. Oblékání se týká pouze procesu odstranění všech vnitřních orgánů prasete. I když si koupíte svlečené prase, budete to muset udělat, než ho uvaříte. Existuje lepší možnost!

Zmrazené prase.

Zkus to znovu! Mražené prase se bude vařit mnohem déle než rozmražené prase, takže pokud nemáte na vaření příliš času, nenechte si mražené! V závislosti na velikosti zvířete budete možná muset počkat déle než jeden den, než se rozmrazí. Zkus to znovu...

Prasátko.

Přesně! Prasátko je mnohem menší než tradiční prase. I když váš řezník nenabízí selata, nezapomeňte požádat o malé prase, pokud nemáte moc času na vaření, nebo pokud nekrmíte příliš mnoho lidí. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Chcete další kvízy?

Část 3 ze 3: Pečení prase

 1. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 9

  1 Zvedněte prase na podpěry na obou stranách jámy. Jakmile je prase zajištěno k rožni, zvedněte ho a položte na podpěry, aby ho opřelo o jámu. Prase by mělo být vycentrováno a zavěšeno zhruba 0,30-0,60 m nad uhlíky. Jakékoli přiblížení a horko mohou způsobit popálení kůže. Ujistěte se, že se rožeň po montáži neposouvá ani nepohybuje.
  • Ujistěte se, že máte pomoc s umístěním prasete přes uhlí. Mohou být těžké!
 2. Obrázek s názvem Vařte celé prase Krok 10

  2 Nechte prase vařit několik hodin na obou stranách. Nechte prase vařit v mírné vzdálenosti od uhlí. Jedna užitečná rada, kterou je třeba mít na paměti, je, že prase by mělo vařit jednu hodinu na každých deset liber své hmotnosti; u prasete průměrné velikosti, 75–100 liber (34–45 kg), to znamená 4-6 hodin na každé straně. Pohodlně se usaďte a vychutnejte si studený nápoj! V polovině cesty otočte prase a začněte vařit na opačné straně. Nezapomeňte udržet horkou jámu provizorním přidáním více dřeva a shrabat a přemístit uhlí, pokud se některá část prasete vaří rychleji než jiná.
  • „Pomalé a nízké“ doporučují odborníci při pečení celého prasete. Je to časově náročné a vyžaduje neustálou pozornost, ale je to skvělý střed pro den vaření a společenského života.
  • Kartáč potřete polevou z grilovací omáčky nebo použijte krůtí maso na namočení prasete do slané marinády, jak se vaří. To zvýší chuť a zachová pokožku svěží a šťavnatou.
 3. Obrázek s názvem Vařit celé prase Krok 11

  3 Změřte teplotu prasete na více místech. Když se prase blíží ke konci, jeho kůže začne hnědnout a bublinkovat, ale neexistuje způsob, jak zjistit, zda je maso uvnitř hotové, kromě toho, že ho provokujete. Pomocí profesionálního teploměru na maso změřte vnitřní teplotu v různých oblastech prasete. Měkké břišní a slaninové části (tuková tkáň na zadní straně) se nejlépe podávají při teplotě přibližně 63 ° C, zatímco tvrdší a šlachovitější části, jako je rameno a náběhy, musí mít alespoň 160–165 ° F (74 ° C), než jsou bezpečné k jídlu.
  • Během procesu vaření budete muset několikrát změřit teplotu. Nepodávejte praseti, pokud je jakákoli část masa nižší než 63 ° C.
  • Pokud se oblast provádí velmi pomalu, přemístěte uhlíky pod tuto oblast, abyste zvýšili teplo.
 4. Obrázek s názvem Vařte celé prase Krok 12

  4 Vykrajujte a podávejte pečeně. Po 10–12 hodinách je prase křupavě hnědé a vnitřní teplota je správná-je čas jíst! Sundejte prase z uhlí, vyjměte rožeň a řekněte všem, aby se do toho pustili. Buď můžete rozřezat pečeně na části, nakrájet je na kostky jako grilované vytažené vepřové maso nebo nechat své oblíbené části odtrhnout ručně. Pokud je maso uvařené správně, mělo by být dostatečně křehké, aby se dalo roztrhnout. Upečené vepřové maso ve své oblíbené omáčce potřete, podávejte s několika luxusními stránkami a užívejte si!
  • Maso by mělo být šťavnaté, když je plně uvařené, ale ne krvavé nebo červené. Pokud to není dostatečně hotové, když do toho stříháte, může to trvat ještě několik minut.
  • Spárujte pečené prase s dalšími oblíbenými pokrmy na zahradě, jako je grilovaná zelenina a pečené fazole, nebo se pusťte do ostrůvkovějších chutí divoké rýže, smažených jitrocelů a ananasu.
  reklama
Skóre
0 / 0

Část 3 Kvíz

Jak poznáte, že prase dokončí vaření?

Kůže je hnědá a bublá.

Ne tak docela! I když je to dobré znamení, že je vaše prase na dosah, nechoďte jen podle vzhledu kůže. Existuje lepší způsob, jak zkontrolovat, zda je vaše prase hotové. Existuje lepší možnost!

Maso má nejméně 145 stupňů Fahrenheita (63 stupňů Celsia).

Ano! Vnitřní teplota masa je jediný způsob, jak s jistotou vědět, že je prase hotové. Měkké břišní a slaninové strany prasete by měly mít před jídlem alespoň 145 stupňů F (63 stupňů C) a rameno a náběhy by měly mít alespoň 160 stupňů F (74 stupňů C). Přečtěte si další kvízovou otázku.

Maso je červené, ale ne krvavé.

Zkus to znovu! Maso by mělo být šťavnaté, ale nemělo by být červené ani krvavé. Existuje lepší způsob, jak zjistit, zda je prase hotové, a nebude od vás vyžadovat, abyste do něj řezali. Zkus to znovu...

Prase vaří minimálně 10 hodin.

Nepřesně! Vaše prase může být hotové po 10 hodinách, ale neměl by to být jediný způsob, jak určit jeho hotovost. Je nebezpečné jíst podhodnocené maso, proto si jej před konzumací důkladně zkontrolujte. Zkuste jinou odpověď ...

Chcete další kvízy?

Udělali jste tento recept?

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Kolik lidí obsluhuje prase o hmotnosti 60 liber? Pokud máte přílohy, pak je nejlepší předpokládat 1 libru na osobu, přestože většina lidí pravděpodobně nebude tolik jíst.
 • Otázka Jak dlouho trvá vaření 60 kilového prasete? Dobrá obecná zásada je přibližně 1 hodina na každých 10 liber hmotnosti, takže středně velké prase (60-70 liber) může trvat 6 až 8 hodin, v závislosti na tloušťce masa a konzistenci a intenzitě vašeho zdroje tepla. Ujistěte se, že máte celý den volno!
 • Otázka Bude vycpané prase trvat déle, než se důkladně uvaří? Stephanie Ano. Prase bez nádivky má uvnitř spoustu prostoru k dýchání a vaření, zatímco vycpané prase je ... no ... vycpané. Ponechává malý prostor pro dýchání a vaření trvá déle.

Populární Problémy

Zde je návod, jak sledovat Florida vs Florida State online bez kabelu

Chivas a Club America se ve čtvrtek setkají v semifinále Copa GNP v Mexiku. Zde je návod, jak sledovat živý přenos ze zápasu v USA.

Rampy pro invalidní vozíky pomáhají lidem se zdravotním postižením vstoupit do veřejných a soukromých zařízení. Ve Spojených státech musí v rámci zákona o Američanech s postižením (ADA) všechny nové veřejné budovy zahrnovat bezbariérový přístup. Rampy mohou být ...

Chcete vědět, jak být úplným křídlem vašeho fotbalového týmu? V tomto krátkém průvodci objevíte několik způsobů, jak zlepšit své dovednosti, abyste se stali lepším hráčem křídel. Vylepšete rychlost. Nejzákladnější fyzické atributy, které dobrý křídelník ...

Miloš Raonic se utká s talentovaným Ugem Humbertem v překvapivém čtvrtfinálovém zápase na Paris Masters. Humbert v posledních týdnech způsobil několik velkých rozrušení, ale Raonic by byl favoritem vstupu do tohoto zápasu.