Jak diagnostikovat dysplázii u rotvajlerů

Rotvajler je velký, mohutně stavěný pes, který má genetickou tendenci vyvíjet dysplazii kyčle. Termín dysplazie znamená „abnormální růst“ a je nejčastěji spojen s abnormálními kyčlemi a loketními klouby. Dysplazie kyčelního kloubu se pohybuje od mírné po těžkou a v nejhorších případech má potenciál zcela deaktivovat jinak aktivního psa. To může být obzvláště těžké řešit u velkého psa, jako je rotvajler, protože jejich velikost ztěžuje majiteli pomáhat psovi po schodech nebo do auta. Pokud máte velkého psa, jako je rotvajler, měli byste si být vědomi tohoto potenciálního problému, naučit se hledat znaky a pochopit, kdy byste měli vyhledat veterinární pomoc.průchodky na tenisové rakety

Část 1 ze 4: Identifikace příznaků dysplazie

 1. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 1

  1 Podívejte se na nestabilní zadní část. U mladých psů je první známkou obvykle to, že pes má vratké zadní nohy, obtížně stoupá po schodech nebo není schopen skočit do auta. Možná také nebude moci snadno běhat a cvičit, jak byste očekávali od mladého psa.
  • U psů ve věku 6 - 12 měsíců se může projevit náhlé kulhání zad nebo se jejich příznaky mohou postupně zhoršovat.


 2. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 2

  2 Dávejte pozor na spadlý záda nebo nepříjemný pohyb. Pokud jsou zasaženy oba boky, pes může stát s jasně spadlým zadním koncem. Může se také pohybovat pohybem bunny-hop, kývat oběma zadními nohami současně dopředu místo toho, aby je pohyboval samostatně.
 3. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 3

  3 Dávejte si pozor na změnu charakteru. Bolest může způsobit, že rotvajler bude méně tolerantní než dříve.
  • Rotvajlery potřebují hodně cvičení. Pokud to nedokáží, mohou se nudit a mohou projevovat sklon k agresi.
  • Někteří psi mohou reagovat agresivně kvůli bolesti, pokud jdete hladit nebo se dotknete oblasti boků.
 4. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 4

  4 Věnujte pozornost kulhání a ochabování svalů. U starších psů je klíčovým příznakem dysplázie kulhání zad. Pes tedy může kulhat a když se na něj podíváte zezadu, můžete si všimnout, že na nejvážněji postižené noze je méně svalové hmoty.
  • Psi s dysplazií kyčle mají tendenci opřít si bolavou nohu ve stoje. Mohou také projevit váhání před přesunem ze stoje.
  reklama

Část 2 ze 4: Získání veterinární diagnózy

 1. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 5

  1 Pokud máte podezření na dysplazii, vezměte svého psa k veterináři. Pokud si všimnete, že má váš rotvajler problémy s pohyblivostí, pak je dalším krokem kontrola veterináře. Veterinář bude sledovat psa, jak chodí, běhá a jak si poradí se schody. To pomůže veterináři zjistit, která noha je nejbolestivější a jak moc je postižena.
  • Veterinář poté provede fyzické vyšetření, které zahrnuje také testování nervových reflexů psa otočením tlapky vzhůru nohama a sevřením prstů. To pomáhá, pokud je problém fyzický (s klouby) nebo neurologický (s nervy).
  • Veterinář pak opatrně manipuluje nohama, ohýbá a prodlužuje každý kloub, aby otestoval, zda je pohyb normální nebo omezený. To také pomáhá potvrdit, které oblasti jsou citlivé nebo bolestivé.
 2. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 6

  2 Prodiskutujte další testování s veterinářem. Na základě této zkoušky může veterinář navrhnout provedení rentgenových snímků kyčelních kloubů psa. To se nejlépe provádí pod anestetikem, protože smysluplné rentgeny vyžadují, aby veterinář umístil nohy psa do poloh, které by pro psa při vědomí byly příliš bolestivé. Kdykoli je pes pod anestezií, existuje riziko pro jeho zdraví a další náklady, které budete muset schválit.
  • Také když je pes v narkóze a uvolnění, veterinář může provádět speciální testy. Jedná se o testování množství pohybu z kloubu, aby se zjistilo, zda je v normálních mezích nebo ne. Kost, která se odstěhovala z kloubu, bude bolestivější, protože kosti neustále buší proti sobě.
 3. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 7

  3 O diagnóze si promluvte se svým veterinářem. K dosažení diagnózy dysplazie kyčle musí rentgenové záření vykazovat problémy spojené s dysplazií kyčle a pes musí mít dlouhodobý problém s kulháním. Jedním problémem diagnostiky dysplazie kyčle je, že rentgenové paprsky je třeba interpretovat ve světle fyzických symptomů (kulhání) a množství nepohodlí, ve kterém se pes nachází.
  • Někteří psi mají něco, co se jeví jako špatná anatomie kyčle, která je objevena náhodou, když je pes rentgenován z jiného důvodu, a přesto nemají kulhání ani zjevnou bolest v bedrech.
  • Veterinář posuzuje rentgenové záření tím, že se dívá na věci, jako je tvar hlavice stehenní kosti (kulatý vs čtvercový), jak hluboko stehenní kost sedí v kyčelní kosti a úhel, pod kterým se hlavice stehenní kosti spojuje s stehenní kostí. Na tom druhém záleží, protože dysplastické boky mají často špatný úhel, což znamená, že když se stehenní svaly stahují, táhnou v lichém úhlu.
 4. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 8

  4 Dodržujte doporučení svého veterináře k léčbě. Dysplazie kyčle je bolestivý stav, a proto vám veterinář předepíše úlevu od bolesti pro dlouhodobé užívání. Obvykle se jedná o lék z rodiny nesteroidních protizánětlivých (NSAID).
  • Pokud je problém závažný, lze provést řadu chirurgických zákroků. Ty se pohybují od excize hlavice stehenní kosti (kde je hlavice stehenní kosti odstraněna, aby již nebouchala o acetabulum), až po celkovou náhradu kyčelního kloubu.
  reklama

Část 3 ze 4: Prevence dysplazie

 1. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 9

  1 Nechovejte psy s tímto onemocněním. Je důležité nechovat psy s dysplazií kyčelního kloubu, protože to bude přeneseno na jejich štěňata. Aby se snížil výskyt dysplazie kyčle, dobří chovatelé nyní sledují stav chovu. K chovu by tedy měli být používáni pouze psi vyšetřovaní Ortopedickou nadací pro zvířata, u nichž bylo zjištěno dobré skóre kyčlí.
  • Chovem od rotvajlera se zdravými boky se časem zlepší zdravotní stav plemene a bezpočet majitelů bude ušetřeno žalu, když vidí aktivního psa, který se snaží pohybovat a má neustálé bolesti.
  • Ujistěte se, že každé štěně rotvajlera, které si koupíte, pochází od renomovaného chovatele, který ve skutečnosti dodržuje tyto pokyny. To je důležité pro budoucí zdraví psa, kterého adoptujete. Je také důležité vyhnout se podpoře chovatelů, kteří tento problém nadále podporují špatnými chovatelskými postupy.
 2. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 10

  2 Krmte svého psa speciálním krmivem velkých plemen. Zhoršení může být urychleno špatnou stravou, která není vyvážená, aby poskytovala pomalý, trvalý růst kostí velkého plemene, jako je rotvajler. Za tímto účelem je nejlepší krmit speciální dietou určenou pro „růst velkých plemen“.
 3. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 11

  3 Vyhněte se nadměrnému množství cvičení pro štěňata. Nadměrné množství cvičení u štěněte může také způsobit, že klouby jsou náchylnější k poškození. To může urychlit nástup postižení způsobeného dysplazií.
  • Pokuste se dát svému psovi cvičení s malým nárazem. To znamená cvičení, které je jednodušší na klouby, jako je chůze nebo plavání. To umožní psovi spálit část jeho energie, aniž by to ohrozilo budoucí zdraví jeho kloubů.
  • Starší psi se špatnými klouby musí mít také kontrolované množství cvičení, ale obvykle nemají energii ani mladistvé nadšení, které činí tento druh cvičení pravděpodobným.
  reklama

Část 4 ze 4: Pochopení dysplazie

 1. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 12

  1 Zjistěte, co je to dysplázie. Jedná se o abnormální vývoj kloubů, obvykle v důsledku přenosu genetické choroby z rodiče na štěně. Zdravý kyčelní kloub je kulový a zásuvkový design, který se skládá z kulaté hlavice stehenní kosti (horní část stehenní kosti) úhledně zapadající do acetabula (pohár na pánvi, který tvoří kyčelní kloub), takže kyčelní kloub se pohybuje hladce bez jakéhokoli mřížkování nebo narážek.
  • Dysplastický kyčelní kloub má řadu znaků, včetně špatně tvarované hlavice stehenní kosti, která má ploché okraje nebo je čtvercového tvaru a sedí v mělkém acetabulu. To znamená, že když se kyčel pohybuje, zachycuje a tře se, což způsobuje nepohodlí a bolest.
 2. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 13

  2 Zjistěte více o vývoji onemocnění. Dysplázie je pomalu progresivní onemocnění, kdy se špatná anatomie kloubu postupem času s rozvojem sekundární artritidy zhoršuje. Jak zvíře stárne, pokračující trauma kyčelního kloubu způsobuje předčasné artritické změny s ukládáním nové kosti. To problém zhoršuje a ještě více brání pohybu kyčle.
  • Psi mohou mít již 6 měsíců. Nepředpokládejte, že problémy u mladého psa nemohou být dysplázie.
 3. Obrázek s názvem Diagnostika dysplázie u rotvajlerů Krok 14

  3 Pochopte, že může dojít k dysplazii, na různých místech těla. U rotvajlera jsou to nejčastěji kyčelní klouby. U jiných plemen mohou být ovlivněny různé klouby, jako jsou lokty u labradorských retrívrů. reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Můj 10letý rotvajler křičí, když vstává, a uleví si blíž k domu, než býval. Co by mohlo být špatně? Je to pravděpodobně kvůli věku vašeho mazlíčka. Mohou to být bolestivé klouby na nohou nebo v bocích, které způsobují bolest při vstávání ze sedu nebo leže. Bolavé klouby mohou také vést k tomu, že se pes neodváží daleko na záchod.
 • Otázka Můj 4měsíční rotvajler má dysplazii kyčle. Jaká je rychlá a rozumná léčba? Nejprve vezměte psa k veterináři. Pokud jste již měli veterináře, aby se na to podíval, pak je dalším krokem pomoc profesionálního fyzického terapeuta pro psy, protože to opravdu funguje.
 • Otázka Můj 10letý rotvajler těžko vstává. Je na lécích na artritidu, měla operaci ALC, když jí bylo 1 1/2 roku, a na druhé noze ve 3 letech. Nemůžu ji dostat do auta. Dokonce i když jste již dostali veterináře, aby se na to podíval, jděte znovu a zjistěte, zda potřebujete udělat něco jiného, ​​než čím jste již. Pokud se nic nového neobjeví, vyhledejte pomoc u psího fyzického terapeuta.
 • Otázka Co způsobuje, že má rotvajler problémy s močením? Tento problém může způsobit několik faktorů, jako je stárnutí, obezita a snížená citlivost receptorů ve svěrači, které mohou přispět k inkontinenci moči u psů. Je to běžný problém u starších fen, přičemž je postižen každý pátý pes. Toto se také někdy nazývá spay inkontinence a věří se, že je způsobeno nízkou hladinou estrogenu.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.Populární Problémy

Pokud jste jako většina závodních plavců, téměř jistě chcete vědět, jak zvýšit své šance na vítězství v závodech. V plaveckých soutěžích se počítá každý zlomek sekundy. I vylepšení o 0,01 sekundy může způsobit ...Vážící stanice jsou navrženy tak, aby kontrolovaly hmotnost vašeho vozidla pomocí velkých vah, a zajišťovaly, aby vozidla, jako jsou velká nákladní vozidla, neměla nadváhu. Pokud se snažíte vyhnout váhovým stanicím, můžete si vzít alternativní ...

Jak udělat artyčokový dip. Artičokový dip je snadno vyrobitelný a je obecně velkým hitem na večírcích. Teplý artičokový dip podáváme z artyčokových srdcí, česneku a krémové základní přísady, jako je majonéza- ale většina receptů přidává špenát ...Letové ovladače úzce spolupracují s národními vesmírnými programy, aby byly vesmírné mise úspěšné. Možná jste viděli letové ovladače ve filmech, jak navádějí kosmické lodě a pomáhají posádce při jejich misi. Abychom tuto odpovědnost přijali, ...Jak cvičit na výletní lodi. Běžná myšlenka, která často na mysli výletních rekreantů na začátku cesty je, že opustíte loď, která váží o pět liber více, než jste měli, když jste nastupovali. Je však možné ...

Odborníci tvrdí, že každoroční očkování proti chřipce je vaše nejlepší sázka na prevenci chřipky, ale není 100% účinné. Https://www.mayoclinic.org/disease-conditions/flu/in-depth/flu-shots/art-20048000 Každoroční očkování proti chřipce vás obvykle ochrání ...