Jak kreslit krev

Sestry a flebotomici odebírají krev k provádění různých lékařských testů. Tento článek vás naučí, jak profesionálové odebírají krev od pacientů.Část 1 ze 4: Připravte se na odběr krve

 1. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 1

  1 Dodržujte veškerá opatření pacienta. Všímejte si značek za postelí pacienta nebo na pacientově tabulce. Dodržujte izolační omezení a zajistěte, aby v případě, že krevní test vyžaduje půst, pacient hladověl po příslušnou dobu.
 2. Obrázek s názvem Draw Blood Step 2

  2 Představte se svému pacientovi. Při odběru krve vysvětlete, co se chystáte udělat.
 3. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 3

  3 Umyjte si a dezinfikujte ruce. Nasaďte si hygienické rukavice.
 4. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 4

  4 Zkontrolujte objednávku pacienta.
  • Ověřte, že je žádost opatřena razítkem se jménem pacienta, číslem lékařského záznamu a datem narození.
  • Zajistěte, aby se žádost a štítky přesně shodovaly s identifikací pacienta.
  • Potvrďte identitu pacienta z náramku nebo požádáním pacienta o jméno a datum narození.


 5. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 5

  5 Sestavte si zásoby. Měli byste mít před sebou: zkumavky na odběr krve, škrtidlo, vatové tampony, obvaz nebo lékařskou lepicí pásku a alkoholové ubrousky. Zkontrolujte, zda nevypršela platnost vašich zkumavek a lahví na kultivaci krve.
 6. Obrázek s názvem Draw Blood Step 6

  6 Vyberte příslušnou jehlu. Typ jehly, který si vyberete, bude záviset na věku pacienta, fyzických vlastnostech a množství krve, které plánujete odebrat. reklama
Skóre
0 / 0

Část 1 KvízJaké informace je třeba zkontrolovat v pacientově tabulce, než odeberete krev?Krevní skupina pacienta

Zkus to znovu! Odběr krve se provádí stejným způsobem bez ohledu na to, jakou krevní skupinu má pacient, takže není relevantní. Hádej znovu!

Jakou velikost jehly použít

Ani náhodou! Budete muset čerpat z vlastních znalostí a sami si zvolit velikost jehly. Vaše školení a vzdělání pokryje, jakou velikost použít v konkrétních situacích. Hádej znovu!světle růžové tenisky
Zda má pacient strach z jehel

Nepřesně! To nebude na grafu, pokud pacient nemá extrémní fobii, která by mohla představovat nebezpečnou situaci. Pacienti vás obvykle rychle a dychtivě informují, pokud se bojí jehel, ale můžete se také zeptat, zda si myslíte, že vám tyto informace pomohou. Zkuste jinou odpověď ...pvc odpalovač tenisových míčků
Zda pacient potřebuje na losování rychle

Ano! Krevní testy, které měří hladiny trávicích enzymů, je často nutné provést, když je pacient nalačno. Zkontrolujte tyto informace a potvrďte, že pacient dodržoval pokyny, protože nepřesné výsledky by mohly vést k problémům s pacientovou léčbou. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Chcete další kvízy?Část 2 ze 4: Najděte žílu

 1. Obrázek s názvem Draw Blood Step 7

  1 Posaďte pacienta na židli. Křeslo by mělo mít loketní opěrku pro podporu paže pacienta, ale nemělo by mít kolečka. Ujistěte se, že paže pacienta není ohnutá v lokti. Pokud pacient leží, položte pod paži pacienta polštář pro další podporu.
 2. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 8

  2 Rozhodněte se, z které paže budete čerpat, nebo nechte pacienta rozhodnout. Přivažte škrtidlo kolem paže pacienta asi 3 až 4 palce (7,5 cm až 10 cm) nad místem vpichu.
 3. Obrázek s názvem Draw Blood Step 9

  3 Požádejte pacienta, aby udělal pěst. Vyvarujte se požadavku, aby pacient pumpoval pěst.
 4. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 10

  4 Ukazováčkem sledujte pacientovy žíly. Poklepáním na žilu ukazováčkem podpoříte dilataci.
 5. Obrázek s názvem Draw Blood Step 11

  5 Dezinfikujte oblast, kterou plánujete propíchnout, alkoholovým ubrouskem. Použijte kruhový pohyb a vyhněte se přetažení ubrousku dvakrát na stejný kousek kůže.
 6. Obrázek s názvem Draw Blood Step 12

  6 Dezinfikované místo nechte 30 sekund zaschnout, aby pacient po zavedení jehly necítil bodnutí. reklama
Skóre
0 / 0

Část 2 KvízPravda nebo nepravda: měli byste pacienta požádat, aby mu napumpoval pěst, aby byl přístup k žíle snadnější.

Skutečný

Ani náhodou! Pacient by měl udělat pěst a udržovat ji, místo aby ji mačkal nebo pumpoval. V minulosti to byla standardní praxe, ale vědci zjistili, že to zvyšuje hladiny draslíku v krevním oběhu, což vede k nepřesným výsledkům. Vyberte jinou odpověď!

Nepravdivé

Opravit! V minulosti to byla běžná praxe, ale studie zjistily, že zkresluje výsledky krevních testů zvýšením hladiny draslíku v krvi. Pacient by měl udělat pěst, ale neměl by mačkat. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Chcete další kvízy?

Část 3 ze 4: Proveďte odběr krve

 1. Obrázek s názvem Draw Blood Step 13

  1 Zkontrolujte jehlu, zda není vadná. Konec by neměl mít žádné překážky ani háčky, které by omezovaly tok krve.
 2. Obrázek s názvem Draw Blood Step 14

  2 Navlékněte jehlu do držáku. Pomocí pouzdra jehly zajistěte jehlu v držáku.
 3. Obrázek s názvem Draw Blood Step 15

  3 Klepnutím na jakékoli zkumavky, které obsahují přísady, uvolněte přísady ze stěn tuby.
 4. Obrázek s názvem Draw Blood Step 16

  4 Zkumavku na odběr krve vložte do držáku. Vyvarujte se tlačení hadičky za prohloubenou čáru na držáku jehly, jinak můžete uvolnit vakuum.
 5. Obrázek s názvem Draw Blood Step 175 Uchopte pacienta za paži. Palec by měl táhnout kůži napnutou asi 1 až 2 palce (2,5 cm až 5 cm) pod místem vpichu. Ujistěte se, že paže pacienta směřuje mírně dolů, aby nedošlo k refluxu.
 6. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 18

  6 Zarovnejte jehlu s žílou. Ujistěte se, že je úkos nahoře.
 7. Obrázek s názvem Draw Blood Step 197 Vložte jehlu do žíly. Zatlačte sběrnou zkumavku směrem k držáku, dokud zadní konec jehly neprorazí zátku na zkumavce. Ujistěte se, že je zkumavka pod místem vpichu.
 8. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 20

  8 Nechte zkumavku naplnit. Sejměte a zlikvidujte škrtidlo, jakmile bude dostatečný průtok krve do zkumavky.
 9. Obrázek s názvem Draw Blood Step 219 Jakmile průtok krve přestane, vyjměte zkumavku z držáku. Pokud zkumavka obsahuje aditiva, promíchejte obsah 5 až 8krát převrácením zkumavky. Zkumavkou energicky netřepejte.
 10. Obrázek s názvem Draw Blood Step 22

  10 Naplňte zbývající tuby, dokud nedokončíte rekvizici.
 11. Obrázek s názvem Draw Blood Step 23jedenáct Požádejte pacienta, aby otevřel ruku. Na místo vpichu položte kousek gázy.
 12. Obrázek s názvem Draw Blood Step 24

  12 Vyjměte jehlu. Umístěte gázu na místo venepunkce a jemným tlakem zastavte krvácení. reklama
Skóre
0 / 0

Část 3 Kvíz

průměrná velikost přilnavosti pro tenisovou raketu

Kdy byste měli škrtit?

Poté, co vložíte jehlu do žíly.

Zkus to znovu! Účelem škrtidla je omezit průtok krve tak, aby krev zůstala v žilách, než aby se vrátila do srdce. Extra krev, která se shromažďuje v žíle, usnadňuje přilepení, ale také pomáhá rychlejšímu plnění lahviček s krví. Na odstranění škrtidla je příliš brzy. Vyberte jinou odpověď!

Jakmile je průtok krve do zkumavky dostatečný.

Opravit! Chcete -li škrtit, jakmile již není potřeba, aby nedošlo k poškození končetiny. Jakmile krev rovnoměrným tempem proudí do zkumavky, sundejte škrtidlo. Krev bude i nadále nepřetržitě proudit, jakmile bude odstraněna. Přečtěte si další kvízovou otázku.

Když je odběr krve dokončen.

Ani náhodou! Turnikety omezují průtok krve tak silně, že mohou v krátkém čase způsobit poškození paže. Turniket byste měli odstranit, jakmile odvede svou práci. Vyberte jinou odpověď!

Chcete další kvízy?

Část 4 ze 4: Zastavte tok krve a vyčistěte web

 1. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 251 Aktivujte bezpečnostní funkci jehly a jehlu vyhoďte do nádoby na ostré předměty.
 2. Obrázek s názvem Nakreslete krev Krok 26

  2 Poté, co krvácení ustane, přilepte gázu na místo vpichu. Informujte pacienta, aby gázu držel alespoň 15 minut.
 3. Obrázek s názvem Draw Blood Step 273 Zkumavky označte s ohledem na pacienta. V případě potřeby vzorky ochlaďte.
 4. Obrázek s názvem Draw Blood Step 28

  4 Vyhoďte veškerý odpad a odložte materiály. Otřete loketní opěrku židle germicídními ubrousky. reklama
Skóre
0 / 0

Část 4 Kvíz

živé přenosy rakety vs hrom

Jak dlouho byste měli pacienta poučovat, aby si gázu lepil na místo vpichu?

5 minut

Zkus to znovu! Pacient musí nechat gázu dostatečně dlouho, aby rána přestala krvácet, a zavřít ji, aby se do ní nedostaly bakterie. To není dost dlouhé. Kliknutím na jinou odpověď najdete tu správnou ...

15 minut

Že jo! Pokud pacient nemá závažnou poruchu srážlivosti, je to adekvátní doba. Rána přestane krvácet a uzavře se natolik, že s infekcí nebude problém. Přečtěte si další kvízovou otázku.

30 minut

Ani náhodou! Gáza by měla zůstat dostatečně dlouho, aby zastavila krvácení a dala kůži v místě vpichu šanci se uzavřít. Jelikož je bodná rána extrémně malá, nezabere to mnoho času. 30 minut je přehnané. Zkuste jinou odpověď ...

Chcete další kvízy?

tenista provede úspěšné první podání 51krát

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Může být turniket odstraněn uprostřed odběru krve? Ano, v okamžiku, kdy krev pacienta začne naplňovat zkumavku, můžete pustit škrtidlo. Škrtidlo slouží k posílení krevního oběhu.
 • Otázka Lze odebrat krev ze zadní části ruky a dosáhnout stejných výsledků? Ano, výsledky by byly stejné. Krev se odebírá hlavně z lokte lokte, protože to je pro pacienta nejméně bolestivé.
 • Otázka Co se stane, pokud škrtidlo není odstraněno? Krev vystřelí, jakmile je jehla odstraněna, protože škrtidlo vyvíjí tlak na cévu.
 • Otázka Mohu pacienta přilepit dvakrát stejnou jehlou, pokud nedostanu krev? Rozhodně ne, vždy vyměňte jehlu. Nikdy nepoužívejte jehly z jakéhokoli důvodu.
 • Otázka Je v pořádku, když sestra protřepe lahvičky s krví? Ne! Krevní lahvičky (zkumavky) by nikdy neměly být protřepávány, měly by být jemně převráceny, aby nedošlo k hemolizaci (zničení buněk) ve vzorku.
 • Otázka Může být jehla omylem použita dvakrát nebo tomu mohou zabránit bezpečnostní zařízení na jehle? Bezpečnostní zařízení se aktivuje pouze tehdy, když se tak rozhodne obsluha, protože hlavním účelem bezpečnostního zařízení je zabránit zaseknutí jehly. Ale bez ohledu na to byste nikdy neměli jehly opakovaně používat.
 • Otázka Lze použít tepnu pro odběry krevních testů? Pouze v případě, že lékař vyžaduje krevní test O2 v tepnách, sestry neberou krev z tepen, pokud nejsou praktickými lékaři. Tepna je hlavní krevní céva, takže není moc dobrým zvykem odebírat krev odtud, pokud to není nutné.
 • Otázka Je nebezpečné odebírat krev injekční stříkačkou? Pokud osoba odebírající krev není řádně vyškolená, může to být nebezpečné. Jehla se může na konci stříkačky zlomit.
 • Otázka Jaké cévy se používají k extrakci krve? Krev se obvykle odebírá z žil. K extrakci krve lze teoreticky použít každou žílu, ale nejméně bolestivou a nejdostupnější žílou u většiny pacientů je žíla v ohybu lokte, střední kubitální žíla.
 • Otázka Mám při odběru krve z lýtka nebo stehna použít škrtidlo? Celá myšlenka použití škrtidla spočívá v pomoci zviditelnit žíly vytvořením tlaku v žíle kvůli omezenému průtoku krve. To také pomáhá umožnit volný tok krve při odběru krve. Pokud tedy nejsou žíly viditelné na lýtku nebo stehně, pak pokračujte a použijte škrtidlo. (Všimněte si, že reaguji jako student, ne jako odborník.)

Populární Problémy

Pokud máte let odlétající z letiště Newark a rozhodnete se cestovat na letiště pomocí blízkých vlakových linek, uvědomte si, že to není tak jednoduché, jak to zní. Tento článek vám poskytne podrobnosti, abyste se tam dostali. Zajistěte, aby kdekoli začnete ...

Jak ukončit věcné břemeno. Věcné břemeno je právní zájem, který má jedna strana na nemovitém majetku (pozemku) jiné osoby. Můžete například vytvořit věcné břemeno, které umožní energetické společnosti položit dráty po vaší zemi; můžeš...

Federerovo 17. vítězství v tomto roce a byl to zápas, na který se nezapomíná.

Ať už jste na trhu nebo mimo trh, zde je několik různých způsobů, jak můžete dnes sledovat živý přenos hry Eagles vs Falcons.

Jak se připravit na osmou třídu. Osmá třída může být vzrušujícím i strašidelným obdobím. V létě trávte čas moudře, abyste měli jistotu, že do osmé třídy nastoupíte co nejlépe. Provádění speciálních příprav, jako je kontrola ...