Jak vyléčit zranění kolena

Zranění kolena může být vysilující a prostě nepříjemné, takže si ho samozřejmě chcete uzdravit, jak nejlépe umíte. Když se poprvé zraníte, cvičte metodu RICE, abyste zahájili proces hojení, a pokud máte potíže se vstáváním nebo je -li otok silný, navštivte lékaře. Váš lékař může diagnostikovat problém a nabídnout řešení, která vám pomohou uzdravit se z vašeho zranění.

Metoda 1 ze 4: Použití metody RICE v prvních několika dnech

 1. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 1

  1 Přestaňte s tím, co děláte, až ucítíte zranění kolena. Je běžné si myslet, že byste měli hrát skrz bolest, což znamená, že byste měli pokračovat, i když vás něco bolí. Zranění kolena jsou však vážná a můžete to ještě zhoršit, pokud nepřestanete s tím, co děláte.
  • První 3 dny po poranění použijte metodu RICE ještě předtím, než navštívíte svého lékaře.


 2. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 2

  2 Drž se kolena. „Odpočinek“ je první částí metody RICE. To znamená, že byste se v prvních dnech měli co nejvíce vyhýbat kolenu, zvláště pokud jste ještě neviděli lékaře a nevíte, co se děje. Odpočinek kolene vám zabrání zhoršit zranění a pomůže zahájit proces hojení. Udělejte si pár dní volna z práce, pokud můžete.
  • Požádejte o pomoc kolem domu.
 3. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 3

  3 Použijte led ke snížení bolesti a otoku. „Led“ je v rýži „já“. Naneste led na koleno po dobu 15-30 minut najednou a dělejte to tak často, jak je to možné, prvních 48 hodin po zranění. Mezi jednotlivými aplikacemi dělejte přestávky alespoň 10 minut. Po prvních 48 hodinách můžete každé 2 hodiny přejít na nanášení ledu. Led uklidní bolest a pomůže při zánětu, aby se váš kloub cítil lépe. Mezi ledem a pokožkou vždy používejte ručník, protože led na kůži ho může poškodit.
  • Vyvarujte se působení tepla, protože to může otok ještě zhoršit.
 4. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 4

  4 Nasaďte si elastický obvaz nebo rovnátko, abyste jej stlačili. Písmeno „C“ znamená „komprimovat“. Stlačení kloubu mu poskytne oporu a umožní mu čas na uzdravení. Můžete použít elastickou kolenní ortézu nebo můžete zabalte eso obvaz kolem kolena a nohy. Tento obvaz byste měli nosit tak dlouho, dokud se vaše koleno cítí zraněné, nebo alespoň dokud neuvidíte lékaře, pokud se rozhodnete jít.
  • Chcete -li nohu zabalit, natáhněte ji před sebe. Začněte jedním koncem esového obvazu a obepněte ho úplně kolem stehna, aby se vrátil přes sebe. Poté se posuňte dolů po noze a překrývejte obvaz, když jej omotáte kolem a kolem nohy. Když jdete kolem čepice, ponechte si trochu místa navíc. Když se dostanete na konec, zastrčte jej nebo nechte na sobě, pokud je to samolepicí druh. Nezabalujte jej tak pevně, aby přerušil oběh.
 5. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 5

  5 Zvednutím nohy snížíte otoky. „Elevate“ je závěrečnou částí RICE. Koleno mějte opřené o podnožku nebo gauč. V posteli si možná budete chtít položit polštář za koleno, abyste ho podepřeli. Pokud jste v práci, zkuste si podložit nohu na jiné židli.
  • Když zvednete nohu, tekutina kolem kolena musí pracovat proti gravitaci, takže část z ní odteče.
  reklama

Metoda 2 ze 4: Návštěva lékaře k diagnostice

 1. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 6

  1 Navštivte lékaře kvůli otoku, potížím s pohybem kolena nebo kvůli problémům s váhou. Lehký otok je pravděpodobně v pořádku, ale pokud máte silné otoky a nemůžete prodloužit nohu, měli byste navštívit lékaře. Měli byste také navštívit lékaře, pokud nemůžete stát na noze nebo vaše koleno vypadá zjevně zdeformované.
  • Pokud máte kromě zarudnutí nebo otoku kolem kolena také horečku, navštivte také svého lékaře.
 2. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 7

  2 Buďte připraveni diskutovat o všech zraněních, která jste měli. Váš lékař bude chtít znát podrobnosti o tom, jak jste si poranili koleno. Například budou chtít vědět, jaký druh pohybu způsobil zranění a zda jste ucítili nebo slyšeli „pop“, když se to stalo.
  • Podobně bude váš lékař chtít vědět, jak rychle bobtnal (pokud ano) a zda vás bolest bolela téměř okamžitě nebo se objevovala pomalu.
 3. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 8

  3 Očekávejte, že lékař provede fyzickou prohlídku. Porovnají problematické koleno s vaším druhým kolenem. Mohou také vidět, jak daleko můžete prodloužit nohu. Pokud to není příliš bolestivé, možná budete muset stát na koleni. Informujte svého lékaře, pokud během tohoto vyšetření pocítíte ostrou nebo tupou bolest, protože tyto informace by mohly být užitečné.
  • Lékař vám také pravděpodobně jemně zatlačí na koleno nebo se pokusí zatáhnout za vazy, podle toho, jaké zranění si myslí, že máte.
 4. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 9

  4 Buďte připraveni na rentgenové záření a další zobrazovací testy. Váš lékař může chtít standardní rentgenové nebo CT vyšetření. Skenování CT kombinuje rentgenové snímky z různých úhlů a vytváří tak úplnější obraz. Tyto zobrazovací skeny fungují nejlépe pro vyšetření vašich kostí. Pokud má lékař podezření na problémy s vazy nebo svaly, může si objednat MRI nebo ultrazvuk.
  • Tyto testy by neměly být bolestivé. Budete muset jen ležet, zatímco technik pořizuje obrázky.
 5. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 10

  5 Diskutujte o potřebě dalších diagnostických testů, jako jsou krevní testy. Některé problémy s kolenem jsou způsobeny problémy, jako je dna. V takovém případě budete možná muset odebrat krev. Technik vám odebere krev z paže a odešle ji na testování. Dalším možným testem je odebrání tekutiny z kolena.
  • Pokud se vám z kolene odebírá tekutina, lékař oblast nejprve znecitliví. Poté použijí dlouhou jehlu k extrakci tekutiny. Mělo by to být relativně bezbolestné, i když možná trochu nepříjemné.
  reklama

Metoda 3 ze 4: Zkoušení lékařských zákroků v ordinaci

 1. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 11

  1 Zeptejte se svého lékaře na aspiraci otoku. Pokud je vaše koleno velmi oteklé, mohou nabídnout proceduru zvanou aspirace. Pomocí jehly odeberou tekutinu z kolena, což pomůže při otoku a bolesti. Tento postup může trvat několik minut a oni mohou použít zobrazovací skeny k vedení jehly.
  • Před vložením jehly oblast obvykle znecitliví.
 2. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 12

  2 Poraďte se svým lékařem o injekcích do kolene, které mohou být prospěšné. K dispozici máte několik typů kolenních injekcí. Váš lékař bude vědět, jaké možnosti jsou pro vaši konkrétní situaci nejlepší, ale mohou snížit vaši bolest a zánět. Možná budete potřebovat pouze 1 výstřel nebo sérii snímků. Před podáním injekce obvykle znecitliví oblast, takže to obvykle není bolestivé.
  • Jedním typem je injekce kortikosteroidů. Může pomoci při zánětu a bolesti, včetně bolesti s artritidou.
  • Dalším typem je kyselina hyaluronová. Tekutina v tomto záběru je podobná mazivu, které vaše tělo již produkuje, a lékař by jej vložil do kloubu. Může pomoci od bolesti.
  • Plazmatická injekce bohatá na destičky funguje nejlépe u mladších lidí. Může také pomoci starším lidem s artritidou. Může snížit zánět a podpořit hojení.
 3. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 13

  3 Zeptejte se svého lékaře, abyste zjistili, zda potřebujete fyzického terapeuta. Při některých zraněních kolena vám fyzický terapeut může pomoci vybudovat sílu a flexibilitu v koleni, aniž by zranění ještě zhoršil. Navíc vás mohou naučit, jak si koleno vhodně zabalit, aby bylo chráněno před dalším zraněním.
  • Pojištění obvykle pokrývá alespoň nějakou fyzickou terapii.
  • Cvičení je důležitou součástí rehabilitace po úrazu kolena. Poraďte se svým lékařem nebo fyzickým terapeutem o tom, jaké druhy fyzické aktivity jsou pro vás během zotavení bezpečné a vhodné.
 4. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 14

  4 Diskutujte, zda může být nutná operace. Ne všechna zranění kolena budou vyžadovat operaci, ale některá ano. Zejména přetržené vazy, které jsou obvykle klasifikovány jako výrony stupně III, často vyžadují chirurgický zákrok k jejich opravě. Promluvte si se svým lékařem, zda je to pro vás nezbytné.
  • Některá zranění budou vyžadovat pouze artroskopii, což je minimálně invazivní technika, kdy chirurg vloží do kloubu malou kameru, aby provedl drobné opravy. Tuto operaci můžete potřebovat, pokud máte například trhlinu menisku, ačkoli se váš lékař může pokusit nejprve ošetřit bez operace.
  • Dalším typem operace je částečná náhrada kolene, kdy lékař pouze odstraní a nahradí poškozené části kovem nebo plastem. Tuto operaci lze také někdy provést malými řezy, což zkracuje dobu zotavení.
  • Možná budete také potřebovat kompletní náhradu kolene, kde lékař vyjme kloub a nasadí kovové nebo plastové náhrady. Pro tento postup budete obvykle potřebovat tradiční chirurgický zákrok, takže doba zotavení je o něco delší.
  reklama

Metoda 4 ze 4: Dlouhodobá péče o koleno doma

 1. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 15

  1 Užívejte jakékoli léky předepsané lékařem. Lékař vám může doporučit protizánětlivé léky, například pokud máte podvrtnutí nebo jiný problém s vazy. Případně pokud máte něco jako dnu, lékař vám předepíše něco k léčbě. Poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud máte nějaké dotazy týkající se léků.
  • Zeptejte se svého lékaře, jaké volně prodejné léky si můžete vzít na pomoc.
  • Váš lékař vám může také předepsat krémy, které vám pomohou zmírnit bolest.
 2. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 16

  2 Na bolest a záněty používejte volně prodejná NSAID. Zkuste aspirin, ibuprofen nebo jiné NSAID, jako je naproxen sodný. Tyto léky mají některé protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci otokům, a také pomohou s bolestí.
  • Při užívání jakýchkoli léků si vždy přečtěte pokyny na zadní straně lahve. Promluvte si se svým lékařem, který z nich je pro vás nejlepší.
  • Můžete také vyzkoušet volně prodejné krémy na úlevu od bolesti.
 3. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 173 Pokud máte zlomeninu nebo poranění vazu, noste kolenní ortézu nebo sádru. Lékař pravděpodobně doporučí, abyste si jeden z nich znehybnili koleno při určitých typech zranění. Pomáhají udržet koleno na místě, aby mělo šanci se uzdravit.
  • Obsazení bude nutné umístit do ordinace lékaře. Kolenní rovnátka seženete ve většině lékáren a velkých boxů.
 4. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 18

  4 Používejte berle aby sundal váhu z kolena. Při mnoha zraněních vám sundání váhy poskytne kolenu čas na uzdravení. Může také zmírnit bolest, protože nebudete namáhat a namáhat kost, kloub nebo vazy. Pokud je to pro vás jednodušší, můžete použít chodítko nebo dokonce invalidní vozík.
  • Berle najdete v lékárnách, velkých boxech a obchodech se zdravotnickými potřebami.
  • Pokud máte málo peněz, můžete někdy najít berle ve spořitelnách nebo se na vás může vztahovat vaše pojištění, pokud vám na ně lékař napíše recept.
 5. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 195 Vyzkoušejte akupunkturu pro úlevu od bolesti. Někteří lidé mají štěstí s úlevou od bolesti z akupunktury. Akupunktura je místo, kde praktikující umístí do vašeho těla malé jehly, aby pomohl s onemocněními. Je to relativně bezbolestný a bezpečný postup, pokud jdete k renomovanému akupunkturistovi.
  • Požádejte svého lékaře o doporučení pro místního akupunkturistu.
 6. Obrázek s názvem Heal a Knee Injury Step 20

  6 Pokud vás koleno nadále bolí, obraťte se na svého lékaře. Váš lékař nebo fyzioterapeut vám pravděpodobně poskytne odhad, jak dlouho by vaše zotavení mělo trvat. Pokud máte pocit, že se nehojíte tak rychle, jak byste čekali, nebo máte jiné obavy, zavolejte svému lékaři schůzku.
  • Možná budou muset provést další testy, aby zjistili, zda existují nějaké komplikace, které by mohly oddálit vaše hojení.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak můžete ošetřit poranění kolena bez operace? Jonathan Frank, MD
  Specialista na sportovní ortopedický chirurg a konzervaci kloubů Dr. Jonathan Frank je ortopedický chirurg se sídlem v Beverly Hills v Kalifornii, specializující se na sportovní medicínu a konzervaci kloubů. Praxe doktora Franka se zaměřuje na minimálně invazivní, artroskopickou chirurgii kolena, ramene, kyčle a lokte. Dr. Frank je držitelem titulu MD z University of California, Los Angeles School of Medicine. Absolvoval ortopedický pobyt na Rush University Medical Center v Chicagu a stipendium v ​​oboru ortopedické sportovní medicíny a uchování kyčle na Steadmanově klinice ve Vailu v Coloradu. Je lékařem týmu zaměstnanců amerického lyžařského a snowboardového týmu. Dr. Frank je v současné době vědeckým recenzentem špičkových recenzovaných vědeckých časopisů a jeho výzkum byl prezentován na regionálních, národních a mezinárodních ortopedických konferencích a získal několik ocenění včetně prestižních cen Mark Coventry a William A Grana. Jonathan Frank, MD Specialista na sportovní ortopedický chirurg a konzervaci kloubů Odpověď odborníka Obvykle k léčbě poranění kolene bez chirurgického zákroku byste k rehabilitaci kolene použili kombinaci protizánětlivých léků, fyzikální terapie a injekce jako kortikosteroid nebo plazmatickou injekci bohatou na krevní destičky.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Populární Problémy

Fotbal Cornell hostí v sobotu ve finále sezóny 2019 každého týmu Columbii. Zde je návod, jak sledovat hru naživo online.Podíváme se na některé lehčí okamžiky celé bohaté historie Wimbledonu.Jak zlepšit citlivost na inzulín. Pokud máte nízkou citlivost na inzulín, může to vést k řadě zdravotních problémů, včetně cukrovky, vysokého krevního tlaku a srdečních chorob. Naštěstí můžete zlepšit citlivost na inzulín na ...

„100 procent: Julian Edelman“ je nový dokument, který zkoumá široký přijímač veteránů Patriots. Zde je návod, jak sledovat film online bez kabelu.Roger Federer přežil svůj první velký test na Roland Garros 2021, když porazil starého nepřítele Marina Cilice ve čtyřech napjatých setech. Švýcar se ve třetím kole utká s Dominikem Koepferem.Zde je pohled na 9 nejstarších hráčů, kteří získali největší cenu, kterou je výhra v tenise.