Jak pomoci dítěti s ADHD najít přátele

Děti s ADHD mohou mít potíže se spřátelením, protože mohou mít potíže se spoluprací, sdílením, nasloucháním a komunikací. Abyste těmto dětem pomohli navázat trvalá přátelství, můžete je zapojit do různých typů sociálních interakcí. Doma můžete hrát hry a mluvit o správném způsobu interakce s lidmi. Dítě může potřebovat větší podporu lékařů a učitelů, proto je důležité v jejich životě zahájit dialog s ostatními dospělými.Metoda 1 ze 3: Podpora skupinové hry

 1. 1 Zkuste týmový sport. Pokud je dítě energické nebo agresivní, mohou ho týmové sporty povzbudit, aby svou energii nasměrovali do organizované hry. Protože spolupráce je v týmových sportech životně důležitá, naučí se sociální dovednosti, které jim pomohou najít si přátele mimo tým.
  • Mezi dobré sporty pro děti s ADHD patří fotbal, basketbal, plavání, gymnastika, tenis a dráha. Například Michael Phelps řekl, že plavání pomohlo zvládnout jeho příznaky ADHD.
  • Bojová umění jsou také vhodná pro děti s ADHD, protože mohou dítěti pomoci rozvíjet schopnosti sebeovládání a výkonného fungování.
  • Mezi dobré aktivity pro děti s ADHD patří ty, které se zaměřují spíše na individuální růst než na týmovou konkurenci, nabízejí konkrétní a dosažitelné cíle, zahrnují rutiny rozdělené na zvládnutelné kousky, zdůrazňují sebeovládání a koncentraci, mohou pomoci s koordinací, poskytnout strukturu a jasnost očekávání týkající se chování, mohou poskytnout bezpečný odbyt přebytečné energie a zahrnují prostředí, které je přijímající a komunální.
  • Než dítě přihlásíte ke sportu, promluvte si s trenérem a vysvětlete mu ADHD dítěte. Můžete například říci: „Mike má ADHD, a to znamená, že bojuje s pozorností a spoluprací s ostatními dětmi. Je to něco, s čím bys mu mohl pomoci? ' Kouč by měl pochopit, že dítě by nemělo být trestáno za jeho ADHD.
 2. 2 Najděte si mimoškolní aktivity. Pokud sporty nejsou pro dítě tou správnou volbou, můžete zkusit některé neatletické skupinové aktivity. Ty budou dítěti stále poskytovat strukturu a organizaci a zároveň poskytnou větší prostor pro rozhovor a interakci s ostatními dětmi. Mezi některé činnosti, které byste mohli zvážit, patří:
  • Divadlo
  • Skupiny sborů
  • Vědecký klub
  • Skupinové výtvarné kurzy
 3. 3 Ať sledují své zájmy. Zeptejte se dítěte, jaké činnosti ho baví. Pokud mají konkrétního koníčka, můžete najít klub, do kterého se mohou připojit, aby jim pomohl tento zájem sledovat, nebo můžete najít kamaráda s podobným zájmem.
  • Zeptejte se dítěte: „Co nejraději děláš ve svém volném čase?“
  • Pokud dítě baví hraní videoher, můžete ho povzbudit, aby pozvalo domů spolužáka, aby si s ním mohl hrát.
  • Pokud dítě miluje anime, můžete ho povzbudit, aby si založilo vlastní anime klub.
  • Dítě, které má rád hraní a natáčení videí, by mohlo chtít naverbovat další děti, aby natočily svůj vlastní film.
 4. 4 Zeptejte se jich, s kým se chtějí přátelit. Může existovat konkrétní spolužák nebo soused, se kterým by si chtěli více hrát. Zeptejte se svého dítěte, jestli má někoho konkrétního, s kým by se chtělo přátelit, a diskutujte o problémech, které může mít s jeho kamarádstvím.
  • Můžete říci: „Je ve škole někdo, s kým by ses chtěl přátelit?“
  • Pokud dítě vyjádří, že nemá žádné přátele, zeptejte se ho: „Koho máš ve třídě nejraději? Proč?'
  • Pokuste se pomoci vašemu dítěti uvědomit si, jak by se s touto osobou mohlo přátelit. Pokud si například stěžují, že je nikdo nepozve ke hře, zeptejte se jich, zda by nechtěli někoho pozvat k vám domů.
 5. 5 Pozvěte kamaráda na hraní. Pokud se dítě potýká se setkáním s přáteli ve škole, můžete mu zkusit najít spoluhráče jinde. Opakované vystavení spoluhráči může vést k dobrému dětství a podpořit celoživotní přátelství. Můžete se zeptat svých spolupracovníků, sousedů, přátel a rodinných příslušníků, zda vědí o dítěti, které by se k nim hodilo.
  • Mladší spoluhráči mohou být vhodnější pro děti s ADHD než děti stejného věku. Pokud můžete, najděte si kamaráda, který je o rok nebo dva mladší než vaše dítě.
  • Malé skupiny jsou pro děti s ADHD výhodnější než větší skupiny. Když představujete nového kamaráda, nechte je potkat jednoho na jednoho, než pozvete další děti.
  reklama

Metoda 2 ze 3: Výuka sociálních dovedností

 1. 1 Mluvte o výzvách. Pokud má dítě špatnou zkušenost s jinými dětmi, měli byste si sednout a promluvit si s ním o tom. Zeptejte se jich na otázky, abyste je povzbudili, aby vám řekli, co se stalo, a poté je jemně nasměrujte k reakcím, které by fungovaly lépe.
  • Pokud se dítě zdá být rozrušené, zeptejte se ho: „Co se dnes stalo? Můžeme o tom mluvit? ' Požádejte je, aby situaci podrobně popsali.
  • Měli byste se dítěte zeptat, jak na situaci reagovalo. Můžete například říci: „Je mi líto, že ti to Sally řekla. Jak jsi na ni reagoval? '
  • Pokud dítě udělalo chybu, nenadávejte mu. Místo toho jemně navrhněte, co by mohli udělat, aby příště reagovali vhodněji při zachování pozitivního tónu. Možná řeknete: „Vypadá to, že jsi udělal všechno, co jsi mohl. Možná příště můžeš dát Sally míč, pokud se slušně zeptá. “
 2. 2 Situace při hraní rolí. Dítě můžete koučovat tak, že mu dáte sociální skripty a budete je cvičit doma. Můžete hrát roli spolužáka. Požádejte své dítě, aby na vás reagovalo stejným způsobem jako na svého spolužáka, a v případě potíží mu poskytněte předem napsané odpovědi.
  • Můžete například napodobit situaci ve škole, kdy děti musí sdílet pastelky. Posaďte se ke stolu a kreslete s dítětem. Zeptejte se, zda můžete použít barvu, kterou používají. Můžete říci: „Mohu prosím, prosím, použít nyní fialovou?“
  • Pokud dítě nesdílí nebo se chová hrubě, jemně opravte jeho odpověď. Můžete říci: „To není dobrý způsob, jak reagovat. Co kdybyste řekli: „Samozřejmě, rád se o to podělím.“ Opakujte situaci, dokud neodpoví odpovídajícím způsobem.
  • Pokud se ten den ve škole stalo něco špatného, ​​můžete dítě požádat, aby s vámi situaci zopakovalo. Nechte je popsat situaci a poté ji společně s některými lepšími řešeními předvést.
 3. 3 Střídejte se doma. Děti s ADHD často bojují s tím, aby nechaly ostatní lidi mluvit, hrát si nebo něco používat. Chcete -li podpořit trpělivost a sdílení, střídejte se při jakékoli domácí činnosti. Zdůrazněte, že každý musí počkat, až na něj přijde řada.
  • V době večeře by měl mít každý tři minuty na to, aby řekl něco o svém dni. Nikdo jiný nesmí mluvit, dokud neskončí tři minuty.
  • Po večeři by si měl každý umýt vlastní nádobí. Budou muset počkat, dokud osoba před nimi nedokončí praní.
  • Nastavte limity pro používání počítače a televize. Nechte každého v rodině, aby si vybral, jaký film nebo televizní pořad sledujete.
 4. 4 Hrajte kooperační hry. Děti s ADHD mohou mít potíže se spoluprací s jinými dětmi. Abyste ve škole podpořili dobrou skupinovou hru, měli byste s dítětem hrát krátké hry na spolupráci, když jsou doma. Jsou to hry, kde s vámi musí dítě pracovat, aby vyhrálo.
  • Požádejte dítě, aby popsalo něco v místnosti, aniž by vám řeklo, co to je. Nechte je, aby vám poskytli vodítka, dokud neuhodnete, o jaký předmět se jedná.
  • Třínohá rasa je skvělý způsob, jak je přimět ke koordinaci s někým jiným. Přitáhněte levou nohu k pravé noze a zkuste projít po místnosti. Pokud máte další dvojici lidí, můžete je zkusit závodit.
  • Twister je dobrá hra, která vyžaduje, aby zůstali v klidu a poslouchali pokyny. Může také podpořit dobré komunikační schopnosti.
 5. 5 Povzbuďte dítě, aby poslouchalo. Některé děti s ADHD nemusí mít dobré poslechové schopnosti, což je na škodu, když se pokoušejí spřátelit. Naučte své dítě pozorně poslouchat vše, co mu řeknete.
  • Zahrajte si příběhovou hru, kde začnete jednou větou a dítě uvede další větu. Jděte tam a zpět, každý přichází s další větou v příběhu. To bude vyžadovat, aby dítě pozorně poslouchalo, co říkáte, aby mohlo přijít na další větu.
  • Požádejte dítě, aby zopakovalo, co jste řekli, když mluvíte o důležitých předmětech. Pokud si na to zvyknete, dítě začne poslouchat, aby vám mohlo věci opakovat.
 6. 6 Zasahujte, pokud dítě jedná agresivně. Pokud vidíte, jak se dítě při hře chová agresivně vůči jinému dítěti, měli byste zasáhnout a dát mu vědět, že je to nevhodné. Některé děti s ADHD mohou reagovat z frustrace nebo si možná neuvědomují, že to, co udělaly, bylo zlé.
  • Agresivní chování zahrnuje tlačení, zakopávání, bití, urážení nebo řvaní na jiné děti.
  • Můžete říci: „Hej, teď vím, že jsi frustrovaný, ale neměl bys na lidi tlačit. Můžeš říct, že tě to mrzí? '
 7. 7 Adoptujte si domácího mazlíčka. Domácí mazlíčci mohou naučit zodpovědnost dítěte a jsou skvělým nástrojem pro děti s ADHD k procvičování jejich sociálních dovedností. Mluvit se psem nebo kočkou je menší tlak než s jinými dětmi a mazlíček se ukáže být věrným společníkem, i když se ve škole snaží získat přátele.
  • Pes může také dítěti pomoci najít si přátele tím, že mu poskytne něco, o čem si může promluvit s ostatními dětmi.
  reklama

Metoda 3 ze 3: Hledání podpory pro dítě

 1. 1 Promluvte si s jejich učitelem. Je důležité, aby učitel dítěte rozuměl jejich sociálním zápasům. Učitel jim může pomoci povzbudit je, aby zdravě komunikovali s ostatními dětmi.
  • Můžete říci: „John má kvůli ADHD potíže se spřátelením ve škole. Říkal jsem si, jestli je něco, čím bys mohl pomoci. “
  • Možná se budete chtít zeptat učitele: „Všimli jste si toho, jak Marie komunikuje s ostatními dětmi ve třídě? Na jakých sociálních dovednostech podle vás musí zapracovat? “
  • Pokud znáte konkrétní důvod, proč se vaše dítě potýká s navazováním přátelství, vysvětlete to učiteli, aby učitel mohl identifikovat tento problém, když k němu dojde. Můžete například říci: „Vím, že se Charlie dokáže dotlačit a být panovačný k ostatním dětem. Snažíme se zapracovat na jeho schopnostech spolupráce. “
  • Pokud dítě provádí skupinovou práci, může být učitel schopen je zařadit do skupiny s dětmi podobného temperamentu.
 2. 2 Zařaďte je do skupiny sociálních dovedností. Skupiny sociálních dovedností často vedou dětští terapeuti nebo psychologové, aby děti naučily důležité sociální dovednosti. Jsou ideální pro děti s ADHD, protože jim pomohou naučit se komunikovat s ostatními dětmi, které se také snaží najít si přátele.
  • Zeptejte se pediatra, psychologa nebo behaviorálního terapeuta vašeho dítěte, zda tento program nabízí nebo zda vás na něj může doporučit.
 3. 3 Spolupracujte s jejich poradcem. Pokud dítě vidí poradce, který by mu pomohl s ADHD, nezapomeňte s ním mluvit o konkrétních bojích dítěte s navazováním přátelství. Poradce může dítě nejen naučit, jak si najít přátele, ale také vám může pomoci povzbudit spolupráci, trpělivost a sdílení doma.
  • Poradci můžete říci: „Vím, že Lisa se snaží najít si přátele. Často si stěžuje, že ostatní děti jsou na ni zlý. Co byste nám doporučil udělat? “
 4. 4 Zvažte léky. Pokud jste bez úspěchu vyzkoušeli jiné možnosti, možná budete muset zvážit léky. Děti, které nemohou komunikovat s jinými dětmi, mohou mít prospěch z léků, které jim mohou pomoci věnovat pozornost tomu, co říkají ostatní, a snížit agresivitu. Promluvte si se svým pediatrem nebo terapeutem.
  • Medikace je pro děti nejúčinnější, pokud je kombinována s behaviorální terapií. Promluvte si s psychologem svého dítěte, abyste vypracovali nejlepší plán pro vaše dítě.
  • Existuje mnoho typů léků pro děti s ADHD, včetně stimulantů, nestimulantů a antidepresiv. Najít správnou kombinaci pro vaše dítě může chvíli trvat.
  • Některé léky s ADHD mohou způsobit ztrátu chuti k jídlu, nespavost, emoční výbuchy, žaludky a bolesti hlavy.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak motivujete dítě s ADHD?Laura Reberová, SSP
  Školní psycholožka Laura Reberová je školní psycholožka a zakladatelka Progress Parade. V Progress Parade vědí, čím se odlišujete, a tím jste silní. Poskytují online doučování 1: 1 s ručně vybranými specialisty studentům s akademickými potřebami, ADHD, poruchami učení, autismem a sociálně-emocionálními problémy. Laura pracuje s týmem školních psychologů a specializovaných učitelů na vytváření personalizovaných přístupů k podpoře domácích úkolů, akademické intervenci, domácímu vzdělávání, unschoolingu a dalším. Laura je držitelkou titulu BS v psychologii na Truman State University a specialistou na školní psychologii (SSP) na Illinois State University.Laura Reberová, SSPOdpověď odborníka na školní psycholog Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je rozdělit pokyny na menší cíle a pomoci jim soustředit se na jednu věc najednou. Čím větší je cíl nebo složitější úkol, tím větší je pravděpodobnost, že se vaše dítě dostane mimo trať. Kromě toho je prostě povzbuďte a zůstaňte empatičtí!
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Může chvíli trvat, než si vaše dítě osvojí zdravé sociální dovednosti. Pokud se jim během těchto aktivit snaží věnovat pozornost nebo vás poslouchat, zkuste to znovu jindy.
 • Začněte v malém počtu skupinovými aktivitami. Pro děti s ADHD je snazší zvládat menší skupiny než velké.
 • Ve většině případů teenageři s ADHD nepotřebují žádnou další pomoc při navazování přátelství a možná byste je chtěli nechat rozvíjet vztahy sami.
 • Někteří mohou být nervózní, i když je malé množství dětí, které si nejsou zcela jisti. Mějte tedy na paměti, s kým se můžete setkat.

reklama

Varování

 • Pokud vaše dítě trpí úzkostí nebo depresí, užívání stimulantu to může ještě zhoršit.
 • Je známo, že léky na ADHD způsobují, že jsou lidé „zombie“ nebo způsobují hyperaktivitu, když dávka vyprchá. Pokud se tyto nežádoucí účinky vyskytnou, požádejte svého lékaře o snížení dávky dítěte.
reklama

Populární Problémy

Životopisec a sportovní novinář Rogera Federera Simon Graf se nedávno objevil v podcastu „Tenis s přízvukem“, kde pokryl několik důležitých aspektů kariéry švýcarského maestra.

Oprah Winfrey pořádá rozhovor s černošskými vůdci s názvem „Kam půjdeme odsud?“ dnes večer a ve středu. Zde je návod, jak sledovat speciální VLASTNOST online.Memphis a Oregon se v úterý setkají v obrovské bitvě nejlepších 15 v Phil Knight Invitational. Zde je návod, jak sledovat hru online bez kabelu.

Roger Federer byl v úterý na tribuně turnaje Qatar Open a sledoval střetnutí prvního kola mezi Danem Evansem a Jeremym Chardym.Andy Roddick pořídil v dospívání veselé potoky na blonďaté vlasy Rogera Federera. Federerův blonďatý vzhled nyní stojí proti blonďatému vzhledu Dominica Thiema v zajímavé anketě Tennis Channel.