Jak vyrobit sluneční hodiny

Sluneční hodiny jsou zařízení, které pomocí polohy slunce odráží čas. Vzpřímená hůl, nazývaná gnomon, je umístěna tak, aby vrhala stín na předem označenou tvář slunečních hodin. Jak se slunce pohybuje po obloze, pohybuje se i stín. Tento koncept lze snadno předvést na vašem dvorku pomocí zcela jednoduchých slunečních hodin postavených pomocí hůlky a hrsti malých kamenů. Existuje mnoho jednoduchých projektů, které mohou děti také udělat, aby se tento koncept naučily. Pro něco trochu pokročilejšího si můžete postavit trvalé sluneční hodiny na zahradě nebo na dvorku. Po určitém měření a malém tesařství to bude přesně odrážet čas.

Metoda 1 ze 3: Pomocí tyčinek a kamenů

 1. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 1

  1 Shromážděte své nástroje. Tyto extrémně základní sluneční hodiny jsou skvělým způsobem, jak vysvětlit koncept s velmi malým plánováním. Vše, co k jeho vytvoření potřebujete, je několik jednoduchých položek, které najdete na zahradě. Tyto nástroje jsou rovná tyč (asi dvě stopy dlouhá), hrst oblázků a náramkové hodinky nebo mobilní telefon, které ukazují čas.
 2. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 2

  2 Najděte si slunné místo pro výsadbu hůlky. Podívejte se na místo, kde bude celý den na slunci. Zatlačte jeden konec tyče do trávy nebo země. Pokud žijete na severní polokouli, mírně nakloňte hůl k severu. Pokud žijete na jižní polokouli, mírně ji mírně směrem na jih.
  • Pokud nemáte přístup na travnatou plochu s měkkou zeminou, můžete improvizovat.
  • Naplňte malé vědro pískem nebo štěrkem a zasaďte hůl přímo do jejího středu.


 3. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 3

  3 Začátek v 7:00 hod. Pokud chcete sluneční hodiny dokončit za jediný den, začněte ráno poté, co slunce zcela vyšlo. Prozkoumejte hůl v 7:00 ráno, jak na ni svítí slunce, hůl vrhá stín. Pomocí jednoho ze svých oblázků označte místo, kde stín padá na zem.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 4

  4 Vraťte se na hůl každou hodinu. Nastavte si budík nebo sledujte hodinky, abyste mohli aktualizovat číselník v horní části každé hodiny. Vraťte se v 8:00 a pomocí jiného oblázku označte, kde stín hůlky padá na zem. Udělejte totéž v 9:00, 10:00 a tak dále.
  • Pokud chcete co největší přesnost, označte každý kamínek křídou s přesným časem, kdy jste jej položili na zem.
  • Stín se bude pohybovat ve směru hodinových ručiček.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 5

  5 Takto pokračujte až do soumraku. Vraťte se každou hodinu a označte ji oblázkem na zemi. Udělejte to, dokud během dne nezůstane žádné sluneční světlo. Na konci dne budou vaše sluneční hodiny kompletní. Dokud svítí slunce, můžete pomocí tohoto jednoduchého zařízení zjistit, jaká je denní doba. reklama

Metoda 2 ze 3: Pomocí talíře papíru a slámy

 1. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 6

  1 Shromážděte své nástroje. Tyto snadné sluneční hodiny jsou skvělým projektem pro děti na letní den. Potřebné nástroje jsou velmi jednoduché - vše, co potřebujete, již pravděpodobně máte doma. Potřebnými položkami jsou pastelky/fixy, papírový talíř, nabroušená tužka, připínáčky, pravítko a rovná plastová brčka.
  • Začněte s přípravou talíře kolem 11:30 za slunečného bezmračného dne.
 2. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 7

  2 Napište číslo 12 na samotný okraj desky. K tomu použijte pastelku nebo fixu. Vezměte nabroušenou tužku a protlačte ji středem papírového talíře. Vyjměte tužku, aby vám uprostřed zbyla díra.
 3. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 8

  3 Pomocí pravítka nakreslete přímku. Nakreslete to od 12 do otvoru, který jste vytvořili ve středu desky. Toto číslo představuje 12 hodin v poledne.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 9

  4 Pomocí kompasu určete nejbližší nebeský pól. Vaše sláma nebo gnomon by měla směřovat k nejbližšímu nebeskému pólu, který je rovnoběžný s osou Země. To je severní pól pro ty, kteří žijí na severní polokouli. Pokud žijete na jižní polokouli, je to jižní pól.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 10

  5 Vyveďte talíř ven krátce před polednem. Umístěte jej na zem v oblasti, kde se budete celý den slunit. Prostrčte slámu otvorem ve středu talíře.
 6. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 11

  6 Mírně zatlačte slámu. Udělejte to tak, aby se svažovalo ve směru nejbližšího nebeského pólu.
 7. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 12

  7 Otočte talíř přesně v poledne. Otočte jej tak, aby byl stín slámy zarovnán s čárou, kterou jste nakreslili. Vzhledem k tomu, že měříte pouze hodiny denního světla, deska nakonec vypadá jako hodiny, které ukazují pouze 12 hodin.
 8. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 13

  8 Zajistěte desku k zemi. Propíchněte několik špendlíků skrz desku, aby zůstala pevně na stejném místě na zemi.
 9. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 14

  9 Vraťte se na talíř o hodinu později. Ve 13:00 se vraťte na talíř a zkontrolujte polohu stínu slámy. Napište číslo 1 na samý okraj talíře, kde vidíte padající stín.
 10. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 15

  10 Nastavte si budík a v horní části každé hodiny se vraťte ven. Pokračujte v označování polohy stínu na okraji talíře. Pozorujete, že se stín pohybuje ve směru hodinových ručiček.
 11. Obrázek s názvem Make a Sundial Step 16

  jedenáct Promluvte si se svým dítětem o stínu. Zeptejte se jich, proč si myslí, že se stín pohybuje. Vysvětlete, co se děje, když se stín pohybuje kolem číselníku.
 12. Obrázek s názvem Make a Sundial Step 17

  12 Tento postup opakujte až do soumraku. Pokračujte v označování talíře každou hodinu, dokud vám nedojde denní světlo. V tomto okamžiku budou sluneční hodiny kompletní.
 13. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 18

  13 Druhý den zkontrolujte talíř. Nechte své dítě příští slunečný den vrátit se na talíř a sdělit vám čas podle polohy stínu. Toto jednoduché zařízení lze použít k určení času v kterýkoli slunečný den. reklama

Metoda 3 ze 3: Stavba pokročilých slunečních hodin

 1. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 19

  1 Z překližky ¾ palce vyřízněte kruh o průměru 20 palců. Tento kruh bude tváří slunečních hodin. Natřete obě strany dřevěného kruhu základním nátěrem. Když základní nátěr schne, přemýšlejte o tom, jak chcete, aby vaše sluneční hodiny vypadaly. Budete muset zvolit styl číslování, například římské číslice, standardní čísla atd.
  • Vyberte si barvy, které chcete použít, a chcete -li kresbu nebo ilustraci, kterou chcete nasadit na obličej.
  • Načrtněte několik různých návrhů, dokud se nerozhodnete pro něco konečného.
 2. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 20

  2 Nakreslete svůj konečný návrh na velký kus kruhového papíru. Budete to používat jako šablonu k přenesení designu na dřevěný kruh, takže jej nakreslete v měřítku. Nyní musíte vložit čísla do návrhu, což bude vyžadovat přesné měření. K tomu použijte pravítko a úhloměr.
  • Začněte číslem 12 úplně nahoře, jako ciferník.
  • Změřte, kde je střed kruhu, a poté pomocí pravítka nakreslete přesnou čáru od 12 do středu.
 3. Obrázek s názvem Make a Sundial Step 21

  3 Pomocí úhloměru změřte přesně 15 stupňů doprava. Označte tam číslo 1. Pomocí pravítka nakreslete další hodinovou čáru. Pokračujte v označování čísel přesně 15 stupňů od sebe. Pohybujte ve směru hodinových ručiček a pomocí úhloměru pokračujte v označování čísel. Procházejte se, dokud se nedostanete k číslu 12. To bude přímo napříč od prvních 12. Ty představují poledne a půlnoc.
  • Poté začněte znovu s 1, dokud neskončíte zpět na původních 12 na samém vrcholu. Čísla jsou nyní přesně vyznačena na papír.
  • Nejpřesnější přesnost představuje celých 24 hodin. Když se mění roční období, mění se i poloha Země. V létě jsou dny delší. V zimě jsou kratší.
  • V létě jsou dny, kdy je více než 12 hodin denního světla.
 4. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 22

  4 Namalujte svůj design na dřevěný kruh. Použijte papír jako vzorník, aby čísla a hodinové řádky přesně odpovídaly tomu, co jste změřili. Pomocí značkovačů na barvy umístěte čísla na dřevo, protože budou zahrnovat jemnou práci s detaily. Značky barvy jsou vhodnější než trvalé značky, protože jsou odolnější vůči prvkům.
 5. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 23

  5 Získejte gnomona. Gnomon je ta část slunečních hodin, která vrhá stín. Jedná se o délku závitové trubky a budete ji potřebovat přibližně dva nebo tři palce. Jeho průměr by měl být půl palce. Ujistěte se, že průměr gnómonu je o něco širší než samotná trubka. Improvizujte kuželovitý hrot.
  • Délka potrubí a špičky gnómonu by neměla být delší než celkem tři palce.
  • Namalujte gnomona jakoukoli barvou, kterou chcete. Tím zabráníte korozi.
 6. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 24

  6 Připravte sloupek slunečních hodin k montáži. Na sloupek bude namontován obličej slunečních hodin, dřevěný kruh. Budete potřebovat dřevěný sloupek tvarovaný tlakem 4x4x8, který byl upraven venku. Musí být dokonale rovná a nesmí v ní být žádné velké praskliny. Chcete -li jej správně namontovat, musí být horní část sloupku řezána s přesným úhlem.
  • Chcete -li získat tento úhel, odečtěte aktuální šířku od 90 stupňů.
  • Pokud se například nacházíte na 40 stupních severní šířky, nakreslíte na 4x4 úhel 50 stupňů.
 7. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 25

  7 Vyřízněte úhel do sloupku. Nakreslete čáru v pravém úhlu pomocí tesařského čtverce. Nakreslete tuto čáru šest palců od horní části sloupku. Čára je spodní stranou úhlu. Změřte jej pomocí úhloměru a poté řezte úhel stolní pilou.
  • Poté změřte střed obličeje slunečních hodin a vyvrtejte tam díru.
  • Vyzkoušejte připevnění sloupku k obličeji slunečních hodin pomocí šroubu se zpožděním 5/16 palce, abyste se ujistili, že vše do sebe správně zapadá.
 8. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 26

  8 Vykopejte díru pro sloupek. Najděte slunečné místo pro sluneční hodiny a vykopejte díru pro sloupek. Ujistěte se, že nerušíte žádné podzemní kabely nebo vedení. Vložte sloupek do otvoru. Otestujte, abyste se ujistili, že ve vzpřímené poloze není vyšší než pět stop nad zemí. Pomocí kompasu se ujistěte, že úhel, který vyříznete do sloupku, směřuje na sever. Pomocí tesařské úrovně se ujistěte, že sloupek stojí přesně svisle.
  • Sloupek natrvalo nasaďte a nalijte do cementu.
  • Před montáží sluneční hodiny počkejte několik dní, aby cement úplně zaschl.
 9. Obrázek s názvem Make a Sundial Step 27

  9 Připevněte na sloupek sluneční hodiny. K připevnění obličeje použijte prodlužovací šroub 5/16 palce x 2 palce. Utáhněte šroub dostatečně, aby držel obličej na místě, ale stále můžete obličej snadno otáčet. Umístěte přírubu přímo na tvář slunečních hodin.
  • Měli byste vidět zpožďovací šroub ve středovém otvoru příruby.
  • Pravou rukou zašroubujte gnomonovou trubku do příruby, kterou byste měli držet v levé ruce.
 10. Obrázek s názvem Vytvořit sluneční hodiny Krok 28

  10 Otočte sluneční hodiny tak, aby v 6 hodin ráno a 18 hodin čáry jsou vodorovné. Potom zarovnejte gnomon tak, aby stejné čáry vypadaly, jako by procházely přímo středem. Ujistěte se, že čára ve 12 hodin také vypadá, že prochází přímo gnómonem.
 11. Obrázek s názvem Make a Sundial Step 29

  jedenáct Nastavte čas a připojte gnomon. Během letního času musíte nastavit čas na číst přesně . Levou rukou držte přírubu pevně. Pravou rukou otočte tvář slunečních hodin. Zkontrolujte aktuální čas. Otáčejte obličejem, dokud stín gnómona neukáže na slunečních hodinách stejný čas. Tužkou označte, kde jsou čtyři šrouby příruby, a poté přírubu odeberte.
  • Nyní utáhněte šroub zpoždění. Při tom nepohybujte obličejem slunečních hodin.
  • Vyvrtejte otvory pro čtyři šrouby a poté našroubujte přírubu na sluneční hodiny.
  • Nakonec zašroubujte gnomona.
  reklama

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Mohu místo papírové desky použít rovnou kruhovou desku? Ano, samozřejmě! Ve skutečnosti jsou ploché, lepenkové kruhy používané pod dorty k tomu ideální!
 • Otázka Mohu místo slunečního světla použít pochodeň? Ne, protože pochodeň se netočí kolem slunečních hodin jako Země kolem Slunce. Sluneční hodiny využívají rotaci Země kolem Slunce jako hodiny - když se slunce pohybuje, pohybuje se i stín.
 • Otázka Jak daleko by měl gnómon směřovat k nejbližšímu nebeskému pólu ve stupních, pokud je 90 přímo nahoře? Odečtením zeměpisné šířky od 90 získáte šikmý stupeň. Jsem na 41,25 severní šířky, takže můj sluneční úhel je 48,75 stupňů. Zaokrouhlení na nejbližší stupeň by mělo fungovat dobře.
 • Otázka Je nejlepší použít „pravý“ sever na kompasu? Hudba je všude Skutečný sever na kompasu, který neukazuje geograficky na sever, jako by ukazoval sluneční stín v poledne. Důvodem je, že magnetický severní pól a geografický severní pól jsou dvě různá místa na zeměkouli.
 • Otázka Mohu ukázat minuty na slunečních hodinách? Hudba je všude Ukazovat minuty na slunečních hodinách není praktické. Bylo by velmi únavné a časově náročné vracet se ke slunečním hodinám každou minutu a označit minutu. Rovněž by nebylo možné vejít každou minutu dne kolem okraje slunečních hodin.
 • Otázka U metody tři záleží na velikosti kruhu? Ne, na velikosti kruhu nezáleží.
 • Otázka Mohu označit čísla ve stejné vzdálenosti? Pomocí úhloměru můžete označit hodinu každých 30 stupňů. Dokud číslo 12 a sláma uprostřed talíře směřují na sever, mělo by to být docela přesné.
 • Otázka Jak poznám, zda jsou řádky 6 a 18 hodin vodorovné? Použijte pravítko, protože vám umožní určit, zda je to skutečně úhel 180 stupňů.
 • Otázka Mohl bych jen změřit vzdálenost mezi mezerami prvních šesti hodin, pak jen oblázky umístit na dalších 6 hodin do odpovídajících prostorů, zkrátit potřebný čas na polovinu? Úhly jsou pro každou hodinu jiné, takže by bylo nesprávné, kdybyste to udělali.
 • Otázka Jak zjistím nebeský pól? Vložte hůl do země a označte konec stínu skálou. Vraťte se přibližně o 20 minut později a označte nové umístění stínu. Skutečný sever bude v polovině mezi těmito 2 body.
Zobrazit více odpovědí Nezodpovězené otázky
 • Záleží na srovnání mezi talířem a slámou?
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Video . Při používání této služby mohou být některé informace sdíleny s YouTube.

Tipy

Odeslání tipu Všechny příspěvky tipů jsou před zveřejněním pečlivě zkontrolovány Děkujeme za zaslání tipu ke kontrole!

Podpořte vzdělávací misi wikiHow

Každý den na wikiHow tvrdě pracujeme na tom, abychom vám poskytli přístup k informacím a informacím, které vám pomohou žít lepší život, ať už vás to bude udržovat v bezpečí, zdravější nebo zlepšit vaši pohodu. Uprostřed současné krize veřejného zdraví a hospodářské krize, kdy se svět dramaticky mění a všichni se učíme a přizpůsobujeme změnám v každodenním životě, lidé potřebují wikiHow více než kdy jindy. Vaše podpora pomáhá wikiHow vytvářet podrobnější ilustrované články a videa a sdílet naši důvěryhodnou značku instruktážního obsahu s miliony lidí po celém světě. Zkuste dnes přispět na wikiHow.

Populární Problémy

Kdo má nejlepší losování v závěrečném turnaji ATP Masters 1000 v sezóně? Zjistěte to zde :.

Existuje mnoho důvodů, proč se někdo může cítit jako nepřítel. Je možné, že jste si v minulosti navzájem ublížili, nebo si můžete navzájem opravdu konkurovat. Bez ohledu na důvod je mít nepřátele vždy nepříjemnou situací ....

Podíváme se na špičkové tenisty, kteří pocházejí ze sportujících rodin.

Někteří říkají, že bodyboarding je nejčasnější formou surfování. Většina lidí jede na své první vlně na exotické dovolené, zatímco pokročilejší bodyboardisté ​​to považují za vážný sport, ve kterém s vlnou zacházíte jako s rampou pro tahání ...

Roger Federer se bude snažit udržet si svůj rychlý start na Australian Open 2020, když ve druhém kole narazí na Filipa Krajinoviče.

Sezóna 2021 „Hard Knocks“ HBO bude následovat po Dallas Cowboys. Zde je návod, jak můžete zdarma sledovat online streamování nových epizod.