Jak zabránit syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je stav způsobený nadměrným tlakem na střední nerv, centrální nerv v zápěstí. Tento stav může vést k necitlivosti, svalové slabosti a neustálé bolesti. Syndrom karpálního tunelu může mít mnoho příčin, například genetiku nebo činnosti související s prací (tj. Opakující se pohyby). I když některým příčinám nelze předcházet, existuje mnoho kroků, které můžete podniknout, abyste snížili riziko vzniku tohoto onemocnění.

Část 1 ze 3: Péče o vaše zápěstí

 1. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 1

  1 Udržujte neutrální polohu zápěstí tak často, jak můžete. Syndrom karpálního tunelu je nejčastěji způsoben opakovaným ohýbáním zápěstí. Můžete na to myslet jako na pozici, kterou zaujímá vaše zápěstí, když řeknete rukou „zastavit“. Ať už píšete, jíte nebo provádíte nějaký jiný opakující se pohyb, místo ohýbání zápěstí byste se měli snažit udržovat neutrální polohu zápěstí tak často, jak můžete. Neutrální polohu považujte za polohu podání ruky - když někomu podáte ruku, nemusíte vůbec ohýbat zápěstí. Pečlivě sledujte ruce, abyste se pokusili tuto pozici co nejvíce udržet.
 2. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 2

  2 Dělat přestávky Pokud provádíte opakující se činnost, ať už píšete nebo krájíte zeleninu, udělejte si krátkou přestávku každých 10–15 minut, abyste si odpočinuli zápěstí. To by mohlo znamenat protažení, cvičení nebo jen sedět bez použití zápěstí. Nezáleží na tom, jak jste zaneprázdněni, vždy si můžete v případě potřeby dát 1–2 minutovou přestávku. Nenechávejte příliš mnoho času, aniž byste si opřeli zápěstí.
  • Pokud můžete, zkuste přepínat úkoly každých 20–40 minut.
  • Kromě toho se snažte měnit svou pozici tak často, jak můžete. Nechcete se příliš dlouho „zasekávat“ v jedné poloze.


 3. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 3

  3 Uvolněte úchop a snižte sílu. Většina lidí při plnění každodenních úkolů používá více síly, než je nutné. Ať už se držíte myši, pera nebo pracujete s pokladnou, měli byste se snažit nic moc nemačkat nebo používat příliš mnoho síly. Nestiskejte klávesy na klávesnici ani nestiskejte žádná jiná tlačítka s větší silou, než je potřeba k provedení práce. Díky tomu nebudete příliš tlačit na zápěstí.
 4. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 4

  4 Udržujte své celkové zdraví. Ačkoli nejlepší věcí, kterou můžete udělat, abyste předešli syndromu karpálního tunelu, je péče o vaše zápěstí, studie ukazují, že udržení vašeho celkového zdraví vám může pomoci mít zdravé zápěstí. Ujistěte se, že jíte alespoň tři zdravá jídla denně, pravidelně cvičíte (přibližně 30 minut denně), spíte 7-8 hodin denně v noci a děláte vše, co musíte udělat, abyste se cítili duševně i fyzicky zdraví .
 5. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 5

  5 Pokud potřebujete, zvažte nošení dlahy na zápěstí. Dlaže na zápěstí vám při správném nošení pomohou udržet neutrální polohu zápěstí, aniž by způsobovaly nepříjemné pocity. Relativně levnou dlahu na zápěstí můžete získat v místní lékárně (obvykle stojí kolem 15–20 $), nebo pokud chcete další pomoc, může vám lékař nebo fyzioterapeut doporučit nebo dokonce objednat pokročilejší dlahy. Můžete je nosit při práci, abyste si neprohnuli zápěstí, a můžete je také nosit v noci, abyste si udrželi neutrální polohu zatímco spíte ; hodně lidí spí s ohnutým zápěstím.
 6. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 6

  6 V případě potřeby užívejte NSAID. NSAID jsou nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Advil, a lze je použít ke snížení bolesti a otoku zápěstí. Ačkoli nezabrání karpálnímu tunelu, mohou určitě zmírnit bolest, pokud jsou čas od času užívány. Nezvykněte si na to, protože tyto léky by neměly být náhradou jiných preventivních opatření.
 7. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 7

  7 Udržujte ruce v teple. Pokud pracujete v chladném prostředí, je větší pravděpodobnost vzniku bolesti a ztuhlosti rukou. Snažte se při práci udržovat teplou teplotu, když je venku zima, noste rukavice, a pokud nemůžete teplotu uvnitř ovládat, zvažte i nošení rukavic bez prstů. reklama

Část 2 ze 3: Být ergonomický

 1. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 8

  1 Udržujte předloktí na úrovni klávesnice. Upravte židli tak, aby vaše předloktí byla v úrovni klávesnice. Abyste mohli používat klávesnici, neměli byste se hrbit ani sahat. Tato poloha je optimální pro udržení zápěstí v neutrální poloze.
 2. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 9

  2 Udržovat správné držení těla . Posaďte se pěkně a vysoko, místo aby se hrbíte. Vaše tělo tak nebude cítit příliš velkou zátěž v žádné oblasti, včetně zápěstí. Mějte svou práci také přímo před sebou, abyste se k ní nemuseli ohýbat ani kroutit na jednu nebo druhou stranu.
 3. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 10

  3 Ruce a zápěstí držte v jedné linii s předloktím. Díky tomu také nebudete příliš namáhat zápěstí. Pokud jsou vaše předloktí v úrovni klávesnice, nemělo by to být obtížné.
 4. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 11

  4 Používejte nástroje, které mají správnou velikost pro vaše ruce. Používání příliš velké nebo příliš malé myši může způsobit namáhání zápěstí a použití větší síly, než je nutné.
 5. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 12

  5 Zvažte použití vertikální myši. Svislá myš udrží vaši ruku v pozici podání ruky. Pokud použijete jeden z nich, nikdy nebudete muset při klikání ohnout zápěstí. Chvíli trvá, než si na myš zvyknete, ale jakmile to uděláte, budete rádi, že ji máte. Ačkoli mohou být trochu drahé (v některých případech 70 $ nebo více), budou stát za to.
 6. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 13

  6 Zvažte pořízení dělené klávesnice. Rozdělená klávesnice je klávesnice, která se dělí uprostřed, což vám umožňuje psát oběma rukama v poloze stisknutí ruky. Klávesnici můžete nastavit tak, aby se zpočátku trochu rozdělovala, a pohybem ji rozdělovat ještě razantněji, jak si na to zvyknete. Můžete jej připojit ke klávesnici a položit přímo na původní desku. To bude mít dramatický účinek při prevenci syndromu karpálního tunelu. Tyto klávesnice se pohybují od 30 do stovky dolarů a je jen na vás, jaký druh vám bude nejlépe vyhovovat. Nepokoušejte se na drahé rozdělené klávesnici, pokud jste ji nikdy nepoužili, nebo zjistíte, že to není pro vás. reklama

Část 3 ze 3: Léčba vaší bolesti

 1. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 14

  1 Ledujte zápěstí. Někteří lékaři doporučují, abyste si v případě, že v této oblasti pociťujete bolest, několikrát denně ledovali zápěstí.
 2. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 15

  2 Zkuste terapii „teplým a studeným“. Pro tuto formu terapie budete muset připravit dvě velké misky s vodou - jedna by měla být ledová a druhá horká (jen ne tak horká, aby vás popálila). Postavte je do dřezu, dejte ruce a zápěstí na jednu minutu do studené mísy a poté je na minutu přesuňte do horké mísy. Toto cvičení opakujte deset minut dvakrát denně, abyste zmírnili bolest v zápěstí.
 3. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 16

  3 Použijte malý pěnový váleček. Použijte mini pěnový váleček, který je asi čtvrtina široký, a po něm na každém zápěstí po dobu dvaceti sekund po něm pootočte zápěstí nahoru a dolů. Jednoduše položte váleček na stůl a jemně otáčejte zápěstím nahoru a dolů po válečku a dopřejte svým zápěstím příjemnou relaxační masáž.
 4. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 17

  4 Dopřejte si masáž předloktí. Buď použijte druhou ruku, nebo si dejte důvěryhodného odborníka na masáže a jemně masírujte předloktí, zápěstí a dlaně, abyste uvolnili napětí ve svých rukou. Ujistěte se, že je masáž jemná a nezpůsobuje větší bolest v oblastech, které je třeba vypracovat.
 5. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 18

  5 Použijte běžný pěnový váleček. Lehněte si na váleček tak, aby vaše záda byla zarovnána s válečkem, a pohybujte rukama do stran (myslete na pózu „shavasana“ v józe). Tím se otevřou záda a sníží se námaha, kterou vyvíjíte na záda a paže. Vydržte v této póze až minutu. Můžete také střídat paže, pohybovat se jednou nahoru nad hlavou a druhým dolů po stranách a opakovat to minutu. Tím se vytřepe a sníží část napětí v pažích, zápěstích a zádech.
 6. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 19

  6 Zkuste nějaké cvičení na zápěstí. Existuje mnoho cviků na zápěstí, které můžete vyzkoušet jak na posílení rukou a zápěstí, tak i na uvolnění napětí v rukou a pažích. Pokud se o to budete snažit, když budete mít přestávky, nebo jen několikrát denně, ucítíte, jak vaše zápěstí sílí. Tato cvičení vám protáhnou zápěstí a vybudují sílu tam, kde ji potřebujete. Zde je několik cvičení, která můžete vyzkoušet:
  • 'Tlačení na zeď.' Položte ruce rovně před sebe a ohněte zápěstí tak, abyste směřovali k hřbetům rukou, jako byste od sebe tlačili zeď. V této poloze vydržte pět sekund, uvolněte zápěstí a opakujte alespoň desetkrát.
  • Udělejte pěsti. Jednoduše položte ruce na volné pěsti po dobu nejméně pěti sekund a poté pěst na 1–2 sekundy pusťte. Opakujte alespoň desetkrát.
  • Udělejte pěsti a ohněte zápěstí dolů. Položte paže přímo před sebe, v pěst. Nyní mírně ohněte zápěstí a držte tuto pozici po dobu pěti sekund, cítíte hluboký úsek. Opakujte desetkrát.
  • Protáhněte si zápěstí. Položte jedno zápěstí před sebe do polohy „stop“ a jemně ohněte prsty a držte je pět sekund. Poté přesuňte prsty dolů, směrem k podlaze a ohněte zápěstí dolů, v opačném směru, dalších pět sekund. Opakujte desetkrát na každou ruku.
  • Zatřeste si zápěstím. Jemně zatřeste zápěstím, jako byste si umyl ruce a vysychal z nich vodu. Proveďte to přibližně deset sekund najednou. Je to perfektní aktivita, kterou můžete vyzkoušet během přestávek, abyste ze zápěstí dostali část tuhosti. Můžete je také zkusit jemně srolovat.
 7. Obrázek s názvem Prevence syndromu karpálního tunelu Krok 20

  7 Jděte k lékaři, pokud vás bolí zápěstí. Pokud začnete cítit bolest, necitlivost, brnění nebo nepříjemné pocity v zápěstích, měli byste navštívit lékaře a prodiskutovat další kroky. Jedním z příznaků, že jste na cestě do karpálního tunelu, je extrémní bolest při palci do pěsti a téměř žádná bolest v prstu, který je ovládán jiným nervem než ostatní prsty. Lékař může doporučit další testy a léčbu a může vás dokonce doporučit fyzioterapeutovi.
  • Fyzikální terapie vám může pomoci naučit se cvičit, abyste předešli další bolesti, objednat si správné ergonomické vybavení a změnit svůj životní styl. Můžete také získat uklidňující masáž předloktí nebo dokonce ultrazvukové ošetření, které pomůže prokrvení vašich zápěstí.
  reklama

Ukázková cvičeníCvičení na posílení zápěstí


Cvičení na posílení rukou

Komunitní otázky a odpovědi

Vyhledávání Přidat novou otázku
 • Otázka Jak zastavíte postup karpálního tunelu? Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzikální terapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku. Karen Litzy, PT, DPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuta Když budete v noci spát a dělat časté přestávky, pomůže vám to, že se karpální tunel nedostane z rukou.
 • Otázka Jaká poloha je pro karpální tunel nejhorší? Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzikální terapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku. Karen Litzy, PT, DPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuty Opravdu se chcete vyhnout ohýbání zápěstí nebo jeho kroucení a opakovanému prodlužování. Je jen dobré dělat si časté přestávky a pravidelně měnit polohu. Zůstat příliš dlouho v jakékoli poloze nebude dobré pro vaše zápěstí.
 • Otázka Jaké cvičení je dobré pro uvolnění karpálního tunelu? Karen Litzy, PT, DPT
  Fyzikální terapeutka Dr. Karen Litzy, PT, DPT je licencovaná fyzioterapeutka, mezinárodní řečníka, majitelka fyzioterapie Karen Litzy, PLLC a hostitelka podcastu Healthy Wealthy & Smart. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na komplexní přístup k procvičování tělesné terapie s využitím terapeutických cvičení, manuální terapie, výchovy bolesti a programů domácího cvičení. Karen je držitelkou titulu Master of Science ve fyzikální terapii a doktora fyzioterapie z Misericordia University. Karen je členem Americké asociace fyzikální terapie (APTA) a je oficiálním mluvčím APTA jako člen jejich mediálního sboru. Žije a pracuje v New Yorku. Karen Litzy, PT, DPT Odpověď odborníka na fyzioterapeuty Tyto stlačovací a napínací míče jsou opravdu dobré pro karpální tunel. Myslím, že jeden je HandMaster Plus, který je opravdu užitečný. Pravidelný strečink je také dobrý nápad.
Položit otázku Zbývá 200 znaků Zadejte svoji e -mailovou adresu, abyste dostali zprávu, když bude tato otázka zodpovězena. Předložit
reklama

Tipy

 • Zvažte ponechání role bublinkové fólie před klávesnicí, která vám při psaní podepře zápěstí.

reklama

Populární Problémy

Mechanici spoléhají na momentové klíče, které zajišťují přesné a spolehlivé odečty točivého momentu, takže mohou na matice a šrouby ve vozidle aplikovat správné množství síly. Momentové klíče je však nutné pravidelně kalibrovat, aby se zajistilo ...

Madison Keys otevírá svoji obhajobu titulu na turnaji Western & Southern Open proti formovanému Ons Jabeur. Obě ženy se nikdy předtím na turné nehrály.

Jak vyrobit vafle s příchutí slaniny. Nemůžete se rozhodnout mezi snídaní s vaflemi nebo slaninou? Proč dělat kompromisy, když se vaše slanina může setkat s vaflemi a připravit si mimořádně chutnou pochoutku? Vše, co budete potřebovat, jsou ingredience pro tradiční vafle ...

Abyste mohli správně podat intradermální injekci, budete si muset nejprve připravit léky a umýt si ruce. Před zavedením jehly vytáhněte kůži napnutou a jehlu řádně nakloňte. Zatímco jsi ...

Serena Williams hovořila s Natalie Portman o nepřiměřeném přidělování výstavních kurtů ženám v tenise. Serena prozradila, že často požaduje, aby ředitelé turnajů nechali na výstavních kurtech zaujmout místo jiné ženy.

Teenagerka Olga Danilovičová se poprvé dostala do hlavního slosování Slamu a nedávno poděkovala krajanovi Novakovi Djokovicovi za jeho roli v její kvalifikaci.